СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дуйнодогу тилдер

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дуйнодогу тили

Просмотр содержимого документа
«Дуйнодогу тилдер»

Ачык сабактын иштелмеси

Күнү

20.02.2024





Колу










Сабактын аталышы: Кыргыз тили Классы: 9-А класс Чейреги: 3

Сабактын темасы: Дүйнөдөгү тилдер

Грамматикалык материал: Аныктоочтун милдетин аткарган сөздөр

Негизги компотенттүүлүктөр

Предметтик компотенттүүлүктөр

Маалыматтык НК-1

Тил таануучулук ПК-1

Социлдык-коммуникативдик НК-2

Кептик (коммуникативдик) ПК-2

Өздүн-өзү уюштуруу жана учурунда кырдаалга НК-3

Маданият таанучулук ПК-3



Сабактын максаты

Сабактын көрсөткүчтөр

  1. Билим берүүчүлүк:

Дүйнөдөгү тилдер жөнүндө сүйлөшөбүз .Дүйнөдө баарынан көп тараган тилдер,сейрек кездешкен жана деги бир кызык тилдер жөнүндө окуйбуз.

дүйнөдөгү тилдер жөнүндө маалыматты түшүнө алышса, баарынан көп тараган, сейрек кездешкен жана бир кызык тилдерди үйрөнүшсө

  1. Өнүктүрүүчүлүк:

Кайсы сөз түркүмдөр аныктоочтун милдетин аткарарын билесиӊер.

аныктоочтун милдетин аткарган сөздөрдү билишсе,чыгармачылыгын өнүктүрүшсө

3.Тарбия берүүчүлүк:

Эне – тилин таза сактоого тарбия сүйүп, барктап таза сактоого тарбия аласыӊар.

эне – тилин сүйүүнү, барктоону , таза сактоону баамдашса.




Сабактын тиби: жаӊы теманы түшүндүрүү

Сабактын формасы: топтор менен иштөө

Сабакта колдонулган интерактивдүү ыкмалар: интерактивдүү методдун стратегиялары

Сабактын жабдалышы: компьютер, проектор, ватман, маркер, түстүү кагаздар, стикерлер

Предмет аралык байланыш: кыргыз адабияты, орус тили, англис тили.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убактысы

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

НК

ПК

Баа лоо

1

Уюштуруу

2мин

-Окуучулар менен саламдашат;

-Окуучуларды толуктайт;

-Сабакка көӊүл бурдурат;

-Психологиялык жагымдуу маанай түзөт

-Мугалим менен саламдашат

-Сабакта отурганын билдиришет;

-Сабакка даяр экендигин айтышат

НК2



2

Окуучулардын билимин актуалдаштыруу


Үй тапшырма

5мин

Үй тапшырмасын сурайт;

Окуучулапга берилүүчү суроолор:


1)Улуттук ат оюндарына кайсылар кирет?

2)Күлүктү таптаган адамды ким деп атайбыз?

3)Ат чабышка канча жаштагы уландар катышат?

4)Аныктооч деп кандай сүйлөм мүчөсүн айтабыз?

5)Кандай суроолорго жооп берет?


Түзүп келген сүйлөмдөрдөн аныктоочтун таптырып , анализ жүргүздүрөт


Окуучулар берилген суроолорго билим билгичтигинин негизинде жооп беришет.

Үйдөн түзүп келген сүйлөмдөрүн окушуп, аныктоочту табышат.


Бири-биринин ойлорун толукташат



НК3













ПК2


3

Сабактын темасы, максаты жана күтүлүүчү натыйжа

лар менен тааныштыруу

2мин

Мугалим өтүлүүчү сабактын темасын,максаттарын жана күтүлүүчү натыйжалар тууралуу айтат

Окуучулар сабакты түшүнүүгө жана максаттарга жетүүгө

Умтулушат.




НК1



4

Жаӊы теманы түшүндү

рүү

15

мин

Жаӊы теманы түшүндүрүүдөн мурда окуучуларга сүрөттөр аркылуу мээ чабуулун жасайт.

Дүйнөдөгү тилдер-жер жүзүндө жашаган элдердин тилдери.Азыркы учурда дүйнөдө 7000ге жакын тил бар.Кыргыз тили Алтай тобунан түрк тилдер курамына кирет.Келерки жүз жылда дүйнөдөгү тилдер эки эсеге азат.3500гана тил калат.Анда ондогон майда тилдер жок болот,ошол эле учурда кытай,англис,орус,хинди,испан тилдеринде сүйлөгөндөр көбөйүүдө.Кытай,орус,англис тилдери-бул дүйнөлүк тилдер жана ар кандай адамдар ортосундагы байланышта колдонулат.

Окуучулар сүрөттөрдү көрүп, дүйнөдөгү тилдерди айтышат.


-Андан соӊ,мугалимдин айткандарын кунт коюп угушат,керектүү маалыматтарды дептерлерине жазып алышат.


-Мугалим менен биргелешип иштешет,түшүнбөгөн суроолоруна жооп алышат.



Бири-биринин жоопторуна толуктоолор киргизишет.

НК1









НК2










НК3





ПК1












ПК2


























5

Сабакты бышыктоо


Кайтарым байланыш




15 мин

Сабакты бышыктоо максатында окуучуларга төмөндөгүдөй тапшырмаларды берет:

1 Түстүү кагаз,ватман берили, шляпа жасап,аны башка тилде эмне деп атай тургандыгы жөнүндө 1-топко илимий стилде текст жаздырат.2- топко көркөм стилде текст жаздырып, ар бир топ өз иштерин презентациялап беришет.


Тарсия пазл боюнча карточкалар таратып берет.

Окуучулар берилген материалдарды пайдаланып шляпа жасашат,текст түзүшүп, презентация жасап беришет.





Тарсия пазл боюнча иштешет суроолорго жооп беришет.

НК1




НК3





НК3






ПК3









ПК3


6

Сабакты жыйынтык

тоо

Баалоо.

(форм-к

суммат-к

калып-к)





3 мин

Бүгүнкү сабакта максатыбызга жеттикпи?

Тактайт, баалайт

Сабактын максаттарын такташат


Алган баалары менен таанышышат




НК3






ПК2


7

Үйгө тапшырма берүү



2мин

Белгилүү илимпоздон эмне үчүн 100 жылдан кийин көп тилдер жоголуп кетери жөнүндө интервью аласыӊ,ага кандай суроолорду бересиӊ? Даярдап жаз.

Окуучулар үйгө берилген тапшырманы жазып алышат.














Мухаммад Саид атындагы №2 мектеп-гимназиясы





Ачык сабак

Кыргыз тили

9-А класс

Тема: «Дүйнөдүгү тилдер»

Грамматикалык тема: Аныктоочтун милдетин аткарган сөздөр.















Мугалим: Толонбаева Ж.С.






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!