O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
NAMANGAN VILOYATI XALQ
TA’LIMI BOSHQARMASI
Uchqo`rg`on tuman xalq ta`limi bo`limiga qarashli 38-sonli Davlat ixtisoslashtirilgan umumta`lim maktabining matematika fani o`qituvchisi
Parpiyeva Barnoxonning 9-sinf algebra fanidan
“Geometrik progressiyaningdastlabki n ta hadi yig’indisi formulasi.”
mavzusida tayyorlagan bir soatlik
Mavzu: Geometrik progressiyaningdastlabki n ta hadi yig’indisi formulasi.
I. Darsning maqsadlari:
Ta’limiy maqsadi:
1. O’quvchilarga DTS talablari asosida ta’lim-tarbiya berish.
2. O’quvchilarni og’zaki va yozma hisoblashlarini rivojlantirish.
3. Geometrik progressiyaningdastlabki n ta hadi yig’indisini toppish mavzusiga doir mashqlar bajara olish.
Tarbiyaviy maqsad:
1.O’quvchilarni erkin fikrlashga, xulosa chiqarishga o’rgatish, vatanparvarlik, insoniy fazilatlar ruhida tarbiyalash.
2. Mavzu orqali o’quvchilarga aqliy, iqtisodiy, ekologik va nafosat tarbiyasi berish.
Rivojlantiruvchi maqsad:
1.O’quvchilarni fikrlash va eslash qobilyatlarini kengaytiriladi, rivojlantiriladi.
Darsning uslubi:
Savol-javob, tushuntirish, munozara, aqliy hujum, tezkor savol- javoblar, klaster, testlar.
Darsning jihozi:
Darslik, slaydlar, tarqatmali kartochkalar, rasmlar, test materiallari, o’quv qurollari.
Darsning shiori
A’lo o’qish burchimiz, unga yetar kuchimiz!
Dars bosqichlari yuzasidan vaqt taqsimoti:
T/r | Dars bosqichlari. | Ajratilgan vaqt. |
1 | Tashkiliy qism. | 2 daqiqa |
2 | O’tilgan mavzuni so’rash va takrorlash. | 10 daqiqa |
3 | Yangi mavzuning bayoni. Guruhlarda ishlash | 20 daqiqa |
4 | O’rganilgan mavzuni mustahkamlash. | 8 daqiqa |
5 | O’quvchilarni baholash. | 3 daqiqa |
6 | Uyga vazifa. | 2 daqiqa |
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
Salomlashish
Yo'qlama qilish.
Sinf tozaligiga e’tibor.
Siyosiy daqiqa:
1. 5 ta muhim tashabbus haqida ma’lumot bering.
2. Fevral oyidagi muhim sanalarni ayting?
3. Harakatlar strategiyasini ayting?
O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
Arifmetik progressiya deb nimaga aytiladi?
Geometrik progressiya haqida ma’lumot bering
Geometrik progressiyaning n-hadini topish formulasi qanday?
Yangi mavzu bayoni: Geometrik progressiya dastlabki n ta hadining yig’indisi.
1-masala. Ushbu yig’indini toping.
(1)
Tenglikning ikkala qismini 3 ga ko’paytiramiz:
(2)
va (2) tengliklarni quydagicha yozib chiqamiz:
Qavslarning ichida turgan ifodalar bir xil. Shuning uchun:
=
Endi maxraji bo’lgan ixtiyoriy , ,..., geometrik progressiyani qaraymiz.
shu progressiyaning dastlabki n ta hadi yig’indisi bo’lsin:
+ +...
Teorema. Maxraji q≠1 bo’lgan geometrik progressiyaning dastlabki n ta hadining yig’indisi quyidagiga teng:
1 – masala. 6, 2, … geometrik progressiya dastlabki beshta hadining yig’indisini toping.
Bu progressiyada b1=6,
2 – masala. Maxraji bo’lgan geometrik progressiyada dastlabki oltita hadning yig’indisi 252 ga teng. Shu progressiyaning birinchi hadini toping.
.
Bundan 252=2
440. Agar geometrik progressiyada:
bo’lsa, uning dastlabki n ta hadining yig’indisini toping
441. Geometrik progressiya dastlabki yettita hadining yig’indisini toping:
1) 5, 10, 20, …; 2) 2, 6, 18, … .
442. Agar geometrik progressiyada:
1) bo’lsa, va ni toping;
2) bo’lsa, va ni toping.
443. Agar geometrik progressiyada:
1) 2)
3) 4)
bo'lsa, uning hadlari soni n ni toping.
Yangi mavzuni mustahkamlash.
Geometrik progressiyaning maxraji 3 ga, dastlabki 4 ta hadlari yig’indisi 80 ga teng. Uning 4-hadini toping
O’quvchilarni baholash.
O’quvchilarning o’tilgan mavzuni takrorlash, guruhlardagi faolligi, yangi mavzuni mustahkamlash jarayonidagi mustaqil va erkin fikrlashlari kuzatiladi va baholanadi.
Uyga vazifa:
447-448-mashqlar.
Foydalanilgan adabiyotlar:
9-sinf Algebra darslik. Sh.A. Alimov, O.R.Xolmuhamedov. M.A.Mirzaaxmedov O’qituvchi Toshkent-2019.
AIM.uz saytidan.
Ziyonet kutubxonasi.