Майстер-клас, природознавство, 2 клас
Тема. Які в осені прикмети? Осінні місяці.
Мета: поглиблювати знання учнів про осінні прикмети, з’ясувати походження назв місяців, розкрити значення понять: рання осінь, золота осінь, підзимок; вчити складати інтелект-карту; розвивати увагу, креативне мислення, уяву; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: фотографії рідної природи у різні періоди осені, листочки-картки для
об’єднання груп, маски горобця та синиці.
Хід уроку
І Організація класу.
Продзвенів і стих дзвінок – час почати нам урок.
Станьмо, діти, дружньо в коло.
Один одному всміхніться.
Вправа – енерджайзер (налаштування на продуктивну працю, підвищення уваги, створення невимушеної довірливої атмосфери)
У нас сьогодні присутні на уроці гості. Тож привітаймося з ними: «Добрий день».
Так, за звичай, вітаються у нас на Україні. А давайте спробуємо уявити, що ми - жителі незвичної країни, в якій свої звичаї привітання. Отож, привітайте один одного спинами, колінами, лобами, ліктями.
Чи не забули ви, дітки, вітаючись, який у нас почався урок? (Природознавство)
А чому цей предмет називається «природознавство»? (Природу знати, вивчати)
Чи готові, діти, і далі вивчати природу? Тоді займіть, будь ласка, свої місця. А щоб на уроці всім нам досягти успіху у навчальній діяльності треба бути якими? (уважними, активними, спостережливими, старанними, дотримуватись правил роботи в групах…)
Бажаю всім здобути нові знання, гарного настрою та легкої співпраці на уроці.
ІІ Актуалізація опорних знань.
Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
Сумно у гаях блукає,
Птахів у вирій проводжає.
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
ІІІ Повідомлення теми і мети На уроці ми разом визначимо основні ознаки осені, розкриємо походження назв місяців та спільно розпочнемо складати інтелект-карту «Осінь»
ІV Вивчення нового матеріалу. Складання інтелект-карти «Осінь»
1) Робота за фотографією осінньої пори року. (розмістити фото в центрі дошки)
Що ж таке осінь? (пора року; шлях , який природа проходить від літа до зими)
Як і в кожної пори року, в осені є три періоди. Це …
Відгадування загадок
Золоті метелики з дерева летять,
Крильцями своїми сумно шарудять. (Листопад)
В школах дзвоник продзвенів -
З айстрами барвистими школярі у клас біжать (Вересень)
Чарівник прийшов у ліс, фарби, пензлика приніс.
У діброві та садочку стали жовтими листочки. (жовтень)
(Дитина, яка відгадала загадку, отримує фотографію з написом місяця, яку прикріплює на дошку)
2) Проблемне запитання
- Діти, на вашу думку, як треба розмістити осінні місяці навколо фотографії? (розміщуємо назви місяців навколо фото за годинниковою стрілкою)
- Чому осінні місяці так називають?
- Який місяць назвемо ранньою осінню, золотою, підзимкам?
3) Визначення ознак кожного осіннього місяця
- З приходом кожного осіннього місяця відбуваються зміни в живій і неживій природі. Подивіться на фото вересня, який колір тут переважає? (зелений) А на фото жовтня? (жовтий). У листопаді? (червоно-коричневий).
Об’єднання в групи
Учні, в яких на парті зелені листочки – пригадуватимуть прикмети вересня,
із жовтими листками – жовтня, з червоними – передбачатимуть прикмети листопада.
Робота в групах
а) Природні явища в неживій природі
температура повітря;
стан неба;
природні явища.
(картки з відповідними малюнками прикріплюють біля назви кожного місяця)
Зміна груп
Учні, в яких на парті листочок клена – пригадуватимуть прикмети вересня,
Листочки дуба – жовтня, листочок липи – передбачатимуть прикмети листопада.
б) Природні явища в житті рослин
в) Природні явища в житті тварин (птахи)
- Малюнки яких птахів залишилися на партах? Чому? Хоч сьогодні за календарем ще листопад, але вже випав сніг, спробуйте уявити себе цими пташками та зверніться до всіх присутніх в класі в їх імені.
4) Вправа «Перевтілення» (використати маски птахів)
- Продовжіть речення: «Якби я був горобчиком, то… Якби я була синичкою, то…»
- Отож, діти спішіть робити добро. Зробіть разом із батьками годівнички і будемо підгодовувати птахів холодної пори року. Адже, птахи бояться не так холоду, як голоду. Нагодуйте пташку в зимову пору року, а вона віддячить всім нам влітку. Але треба допомагати не тільки птахам, але й усій природі, бо вона в останній час дуже потерпає від людського втручання. Як саме можна це зробити?
5) Вправа «Гора ідей»
Стати в коло, одну руку покласти на плече товариша, іншу простягти до центру і покласти на руку сусіда, щоб утворилася гора із рук. Разом тричі сказати: «Ми зможемо допомогти природі».
- Давня істина говорить: Те, що ми маємо-не бережемо, коли втрачаємо-плачемо.
Отже варто вже зараз замислитися, аби не знищити назавжди те, що ми зобов’язані залишити нашим дітям і онукам, щоб і вони відчули насолоду в гармонійному житті з природою!
Невже нам треба втратити чисте повітря, чисту воду, березовий гай, рибу в ставку, щоб зрозуміти, що це і є цінності.
V Узагальнення вивченого
Вправа «Я розповім вам про …»
Вправа «Відгадай місяць»
За фото впізнати місяць, період осені.
VІ Домашнє завдання
- Подивіться, будь ласка, на дошку, чи всі ознаки осені ми показали на інтелект-карті? Якими ознаками можна ще її доповнити? (зміни в житті тварин, господарській праці людей) Намалюйте, за бажанням, до наступного уроку малюнки, якими можна доповнити нашу карту. В цьому вам допоможуть сторінки підручника 38-41
VІІ Підсумок уроку
- Діти, а які знання ви візьмете з уроку з собою? Про що розкажете батькам?