СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мадам Тюссо текст

Нажмите, чтобы узнать подробности

Приложение к видео. Так как весь текст там пропал.

Урок английского языка в 6 классе по теме « Музей Мадам Тюссо».

Тип урока: Урок изучения нового в форме видеоэкскурсии.

Тема урока: Музей Мадам Тюссо.

Цель урока: Развитие коммуникативной компетенции обучающихся.

Задачи:

Образовательные:закрепление навыков обучающихся в употреблении лексики по теме « Музеи Лондона». Закрепление речевого образца “I have been to…”.

Развивающие: способствовать развитию способностей к продуктивной речевой деятельности, оперативной памяти, любознательности, умению обучающихся анализировать и обобщать информацию, объёма памяти через постепенное увеличение речевых единиц на аудиовизуальной основе, учить делать рекламное объявление.

Воспитательные: воспитывать культуру общения, уважительное отношение к культуре страны изучаемого языка, формирование устойчивого интереса к предмету.

Оборудование: компьютер, мультимедиапроектор, демонстрационный материал с видами достопримечательностей Лондона.

                                        Ход урока.

1.Организационный момент.

T – Good morning, boys and girls!

     ( Good morning, Natalya Viktorovna! )

T – I am glad to see you. ( We are glad you too.)

T – What is the weather like today? ( It is rainy and cold.)

2.Речевая разминка.

T – A lot of people like to travel and to do the sights in any weather. What do you think, why?

P. – Travelling is a popular hobby.

P. – They want to see famous places.

T. – What famous places have you been to?

P. – I’ve been to the Kremlin.

P. – I’ve been to Rostov and Sochi.

T. – Why do people visit England and in particular London?

P. – They’d like to see St. Paul’s Cathedral, the Tower of London and the British Museum.

T. – What London sights have you heard and read about?

P. – Big Ben, the British Museum, Westminster Abbey, the Tower,B

Buckingham Palace, Trafalgar Square.

3. Контроль домашнего задания. Тренировка навыков выразительного чтения стихотворения.

T. – Do you remember our poem about the little girl? Did you learn it by heart? Who is ready to recite the poem? Let’s have a competition.

4. Постановка цели урока.

T. – Have you ever been to Madam Tussaud’s museum?

P. – No, I haven’t been to.

T.-  Would you like to visit the museum?

P. – Yes, of course, we would.

T. – Today we visit the museum. But now let’ learn some new words.

5.Введение новой лексики. Учитель открывает заранее подготовленную на доске запись новых слов с транскрипцией, но без перевода  и картинки к ним. Ученики читают слова, пытаются догадаться об их значении, повторяют слова за учителем и составляют с ними словосочетания.

Запись на доске: a celebrity, a figure, to book, is situated, wax models, tickets, a queue.

Словосочетания: to see celebrities, historical figures,to book tickets, is situated in the centre of London, a long queue.

6. Физкультминутка.

T. – Will you stand up? Let’s remember our poem about London and do exercises.

     Up, down, up, down,

( Поднимаем руки вверх и вниз.)

    Which is the way

( Разводим руки в стороны.)

    to London town?

( Поворачиваемся в стороны.)

Up in the air,

( Смотрим по сторонам.)

Close your eyes –

( Закрываем глаза.)

And you are there!

( Открываем глаза.)

7. Развитие навыков аудирования и изучение нового в форме видеоэкскурсии.

T. – Now you will watch the video film about Madam Tussaud’s  museum and then fill the missing words in your cards. You have 5 minutes.  

Приложение 1.

   T. Change over your cards. Now let’s read the sentences in a chain and check the text.

8 Закрепление грамматического навыка в составлении специальных вопросов. Работа в группах.

T. – Let’s divide into two groups according to your height. We will play the game “ Crosses and zeroes”.(« Крестики – нолики»). This group will have the name “Crosses” and that group will have the name “Zeroes”

Учитель рисует на доске две таблицы, одна из которых заполняется словами, а другая остаётся пустой:

            What

           Who

        How many

      How many

       How old

        What

         What

        Where

         Why

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Класс делится на две группы, представители которых задают вопросы с указанными вопросительными словами о просмотренном  видеофильме. За правильно сформулированный вопрос одна группа получает право ь в графу пустой таблицы крестик, за правильно сформулированный ответ другая команда вписывает нолик. Если в вопросе, заданном представителями первой группы, допущена ошибка, вторй группе поручается исправить её и дать ответ, заработав в случае правильно сформулированного вопроса право записать себе ещё один нолик, в то время как группа, допустившая ошибку, лишается возможности записать себе крестик. Выигрывает та группа, которая первой проставит себе три крестика или три нолика.

 Примерные вопросы:

1 What is this film about?

2 What is the name of this museum?

3 What can you see there?

4 How old is Madam Tussaud’s museum?

5 Where is it situated?

6 Who can visit the museum?

7 How many tourists visit the museum each year?

8 How many wax models are there in the museum?

9 Why is better to book tickets beforehand?

9 Работа в группах. Составление рекламного объявления.

T. – The next task for your groups is to make a poster. Imagine that a travel agency gave you the task to make a poster to advertise Madam Tussaud’s museum. Each group will make a  poster. ( 8 min.)

T. – Present your posters to your classmates. Put the posters on the blackboard/

   Group 1 : Welcome to Madam Tussaud”s museum!

                  It’s the best place to see and touch all the

                  life – size figures of celebrities at once!

                 It’s in the centre of London!

                 It’s the oldest wax museum!

                You will never forget it!

 Group 2 : Madam Tussaud’s is a “must”.

                 You should go there very fast!

                 It’s the largest collection of

                 wax models in the world!

                 You will see the Queen’s family!

                You will meet historical and political

               Figures and caracters from horror!

               You will get the real pleasures!

10 Итог урока. Рефлексия.

T. – So you’ve learnt about Madam Tussaud’s museum. Would you like to visit the museum? We will continue to discuss the sights of London next week. That’s all we have time for. Your marks are … Thank you for your work.

11 Домашнее задание.

T. – Read the text about MOMI at p.81 and write your own advertisement for the visitors to London. Use the plan. Good bye. Приложение 2.

 

 

 

 

 

 

                                      Приложение 1

Fill  in the missing words : the queue, situated, 180, book, touch, celebrities, wax museum, caracters, Baker Street, 200, a ticket, historical, Madam Tussaud’s.

1It is the oldest____________ of London. 2 The name of this museum is_______ . 3 The museum has_______ models. 4 You can see ___________ who present the past and the present,___________  and political figures and ____________ from horror. 5 You can _______ them.

6 It’s over _________ years old. 7 It’s __________ on Marylebone Road in the centre of London. 8 It’s a 2 minute walk from ____________ tube station. 9 It’s not possible to buy _________ on the day of the visit. 10 It’s better to _________ tickets beforehand because___________ can be long.

 

 

 

 

 

 

                            Приложение 2

Dear ladies and gentlemen!

Welcome to the_________________________________

This museum is worth visiting!

It is famous for__________________________________

Here the visitors can______________________________

The museum has a wonderful collection of_____________

Don’t miss your chance! Our museum is waiting for you!

о

 

 

Просмотр содержимого документа
«Мадам Тюссо текст»

Урок английского языка в 6 классе по теме « Музей Мадам Тюссо».

Тип урока: Урок изучения нового в форме видеоэкскурсии.

Тема урока: Музей Мадам Тюссо.

Цель урока: Развитие коммуникативной компетенции обучающихся.

Задачи:

Образовательные:закрепление навыков обучающихся в употреблении лексики по теме « Музеи Лондона». Закрепление речевого образца “I have been to…”.

Развивающие: способствовать развитию способностей к продуктивной речевой деятельности, оперативной памяти, любознательности, умению обучающихся анализировать и обобщать информацию, объёма памяти через постепенное увеличение речевых единиц на аудиовизуальной основе, учить делать рекламное объявление.

Воспитательные: воспитывать культуру общения, уважительное отношение к культуре страны изучаемого языка, формирование устойчивого интереса к предмету.

Оборудование: компьютер, мультимедиапроектор, демонстрационный материал с видами достопримечательностей Лондона.

Ход урока.

1.Организационный момент.

T – Good morning, boys and girls!

( Good morning, Natalya Viktorovna! )

T – I am glad to see you. ( We are glad you too.)

T – What is the weather like today? ( It is rainy and cold.)

2.Речевая разминка.

T – A lot of people like to travel and to do the sights in any weather. What do you think, why?

P. – Travelling is a popular hobby.

P. – They want to see famous places.

T. – What famous places have you been to?

P. – I’ve been to the Kremlin.

P. – I’ve been to Rostov and Sochi.

T. – Why do people visit England and in particular London?

P. – They’d like to see St. Paul’s Cathedral, the Tower of London and the British Museum.

T. – What London sights have you heard and read about?

P. – Big Ben, the British Museum, Westminster Abbey, the Tower,B

Buckingham Palace, Trafalgar Square.

3. Контроль домашнего задания. Тренировка навыков выразительного чтения стихотворения.

T. – Do you remember our poem about the little girl? Did you learn it by heart? Who is ready to recite the poem? Let’s have a competition.

4. Постановка цели урока.

T. – Have you ever been to Madam Tussaud’s museum?

P. – No, I haven’t been to.

T.- Would you like to visit the museum?

P. – Yes, of course, we would.

T. – Today we visit the museum. But now let’ learn some new words.

5.Введение новой лексики. Учитель открывает заранее подготовленную на доске запись новых слов с транскрипцией, но без перевода и картинки к ним. Ученики читают слова, пытаются догадаться об их значении, повторяют слова за учителем и составляют с ними словосочетания.

Запись на доске: a celebrity, a figure, to book, is situated, wax models, tickets, a queue.

Словосочетания: to see celebrities, historical figures,to book tickets, is situated in the centre of London, a long queue.

6. Физкультминутка.

T. – Will you stand up? Let’s remember our poem about London and do exercises.

Up, down, up, down,

( Поднимаем руки вверх и вниз.)

Which is the way

( Разводим руки в стороны.)

to London town?

( Поворачиваемся в стороны.)

Up in the air,

( Смотрим по сторонам.)

Close your eyes –

( Закрываем глаза.)

And you are there!

( Открываем глаза.)

7. Развитие навыков аудирования и изучение нового в форме видеоэкскурсии.

T. – Now you will watch the video film about Madam Tussaud’s museum and then fill the missing words in your cards. You have 5 minutes.

Приложение 1.

T. Change over your cards. Now let’s read the sentences in a chain and check the text.

8 Закрепление грамматического навыка в составлении специальных вопросов. Работа в группах.

T. – Let’s divide into two groups according to your height. We will play the game “ Crosses and zeroes”.(« Крестики – нолики»). This group will have the name “Crosses” and that group will have the name “Zeroes”

Учитель рисует на доске две таблицы, одна из которых заполняется словами, а другая остаётся пустой:

What

Who

How many

How many

How old

What

What

Where

Why














Класс делится на две группы, представители которых задают вопросы с указанными вопросительными словами о просмотренном видеофильме. За правильно сформулированный вопрос одна группа получает право ь в графу пустой таблицы крестик, за правильно сформулированный ответ другая команда вписывает нолик. Если в вопросе, заданном представителями первой группы, допущена ошибка, вторй группе поручается исправить её и дать ответ, заработав в случае правильно сформулированного вопроса право записать себе ещё один нолик, в то время как группа, допустившая ошибку, лишается возможности записать себе крестик. Выигрывает та группа, которая первой проставит себе три крестика или три нолика.

Примерные вопросы:

1 What is this film about?

2 What is the name of this museum?

3 What can you see there?

4 How old is Madam Tussaud’s museum?

5 Where is it situated?

6 Who can visit the museum?

7 How many tourists visit the museum each year?

8 How many wax models are there in the museum?

9 Why is better to book tickets beforehand?

9 Работа в группах. Составление рекламного объявления.

T. – The next task for your groups is to make a poster. Imagine that a travel agency gave you the task to make a poster to advertise Madam Tussaud’s museum. Each group will make a poster. ( 8 min.)

T. – Present your posters to your classmates. Put the posters on the blackboard/

Group 1 : Welcome to Madam Tussaud”s museum!

It’s the best place to see and touch all the

life – size figures of celebrities at once!

It’s in the centre of London!

It’s the oldest wax museum!

You will never forget it!

Group 2 : Madam Tussaud’s is a “must”.

You should go there very fast!

It’s the largest collection of

wax models in the world!

You will see the Queen’s family!

You will meet historical and political

Figures and caracters from horror!

You will get the real pleasures!

10 Итог урока. Рефлексия.

T. – So you’ve learnt about Madam Tussaud’s museum. Would you like to visit the museum? We will continue to discuss the sights of London next week. That’s all we have time for. Your marks are … Thank you for your work.

11 Домашнее задание.

T. – Read the text about MOMI at p.81 and write your own advertisement for the visitors to London. Use the plan. Good bye. Приложение 2.













Приложение 1

Fill in the missing words : the queue, situated, 180, book, touch, celebrities, wax museum, caracters, Baker Street, 200, a ticket, historical, Madam Tussaud’s.

1It is the oldest____________ of London. 2 The name of this museum is_______ . 3 The museum has_______ models. 4 You can see ___________ who present the past and the present,___________ and political figures and ____________ from horror. 5 You can _______ them.

6 It’s over _________ years old. 7 It’s __________ on Marylebone Road in the centre of London. 8 It’s a 2 minute walk from ____________ tube station. 9 It’s not possible to buy _________ on the day of the visit. 10 It’s better to _________ tickets beforehand because___________ can be long.













Приложение 2

Dear ladies and gentlemen!

Welcome to the_________________________________

This museum is worth visiting!

It is famous for__________________________________

Here the visitors can______________________________

The museum has a wonderful collection of_____________

Don’t miss your chance! Our museum is waiting for you!

о






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!