СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок по математику на теме "20 ичида сонларни айириш"

Нажмите, чтобы узнать подробности

20 ичида сонларни айириш 20 ичида сонларни айириш 20 ичида сонларни айириш 20 ичида сонларни айириш 20 ичида сонларни айириш

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок по математику на теме "20 ичида сонларни айириш"»

Мавзуси:
20 ичида сонларни айириш

Мактаб: № 111

Куни, ойи: 29.11.2016

Ўқитувчининг исми:

1-“В” синф

Дарсга қатнашган ўқувчилар сони:

Дарсга қатнашмаган ўқувчилар сони:

Ўқиш лойиҳасига мос ўқув мақсади:

1.1.2.5 ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды/ 20, ондық көлеміндегі сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдерін қолдану

1.1.2.1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиындардың бірігуі, азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсіну;

1.1.2.4 бір таңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану

Дарснинг мақсади:

Барча ўқувчилар йиғиндидан қўшилувчини, айирмадан айрилувчини топишни билади.

Ўқувчиларнинг асосий қисми: ўнлик ичида қўшиш ва айиришни билади;

Айрим ўқувчилар: бир хонали сонларни ҳар хил усул билан кўрсатади (нуқталар йиғиндиси,таёқчалар ...) “+”, “–”, “=”, “≠”, “”, “белгиларни қўллайди;.


Дарснинг бориши


Дарс тартиби

Режаланган иш

Жиҳозлар

Дарснинг боши (2-5 минут)

Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил куйини қолиплаштириш. Дарс мақсади билан таништириш.кки сонидан кейин туради.


Дарснинг ўртаси

(6 – 30 минут)


20 ичда сонларни айиришни урганадилар.

Икки хонали сондан бир хонали сонни айириш учун, бирликларни айириб, унликларни узгаришсиз к

олдиоиш мумкин.

1-топширик

Расм асосида аймиришга доир мисоллар тузиш.

Икки хонали сонлар билан айиришни бажариш учун унликлардан унликларни, бирликлардан бирликларни айириш керак.

18-12=

15-13=

17-14=

19-15=

2-топширик

Расмлар ёрдамида мисоллар тузиш.

19-3= 17=5

18-6= 19-15=













3-топширик

Турар жойда 14 та машина бор эди. 3 та машина юриб кетди. Турар жойда канча машина колди?

4-топширик

11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 сонлардан 1 ни айиринг. Нимани пайкадингиз? Хулоса чикаринг.


АКТ, расм.










Дарслик



















№ 1 иш дафтари.

Дарс якуни (31-35 минут)

Ўқувчилар дарс давомида нимани билгани,нима иш бажаргани, нима қизиқарли енгил бўлгани, нима қийин бўлгани ҳақидаги фикрларини айта олади.


Якуний хулоса

Энг яхши ўтган икки нарса нима?

1: Ўқучиларни дарс давомида баҳолаш.

2: Иқтидорли ва ночор ўқувчиларга алоҳида топшириқ бериш.

Қандай икки нарса дарсни яхши қилар эди?

1: Дарснинг натижасинига кўнгил бўлиш.

2: Рефлексия.




Илмий мудир___________

“___”_______________




































Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!