СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақтың тақырыбы: Шешімді өңдеу

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Проблема сұрақ: • Компьютерде модельдеуді жүргізуде электронды кестелерді қалай тиімді қолдануға болады? • Тірі табиғат мүшелерінің техникадағы қандай модельдерін атай аласыңдар?  

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: Шешімді өңдеу»

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Компьютерлік графика

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 9

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Шешімді өңдеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.1.1. электронды кестеде үдерістердің моделін (физикалық, биологиялық,экономикалық т.б) өңдеу және зерттеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Компьютерде модельдеу теориясын,модельдеу кезеңдерін біледі.

Көптеген оқушылар:

Үлгіні пайдалана отырып, қарапайым модельдерді компьютерде құрады.

Кейбір оқушылар:

Берілген модельдер бойынша модельдер кезеңін жоспарлай отырып, компьютерде өз бетінше модельдер құрады


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.
Көңіл - күй тренингі

Оқушылар шеңберге тұрып, есімінің алғашқы әріпі бойынша өз бойындағы жақсы бір қасиетін атайды.
Топтастыру кезеңіде : «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. Оқушылар ұқсас бөліктерді ретке келтіру арқылы топтасады
1 топ -"Динамикалық модельдер"
2 топ -"Статикалық модельдер"


Үй тапсырмасын тексеру


Сұрақтарды кім қояды?

Оқушылар бір біріне сұрақ қояды/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп,ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды.














Үлестірме қағаздар


Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпқа кіріспе:

Проблема сұрақ:
• Компьютерде модельдеуді жүргізуде электронды кестелерді қалай тиімді қолдануға болады?
• Тірі табиғат мүшелерінің техникадағы қандай модельдерін атай аласыңдар?
Дескриптор
Әр топ берілген сұраққа өз ойларын айтып, жауап береді.
«Жіктеу» тәсілі бойынша оқушылар жеке ойланып, топта пікір -алмасып, ортақ тұжырымға келеді.

Қалыптастырушы бағалау: «Смайлик» арқылы өзара бағалау


Жаңа тақырыпты игеру:

Мұғалімнің түсіндіруі.

Динамикалық модельдер-бұл өзгеру процестерін және жүйелердің дамуын сипаттайтын модельдер

Статистикалық модельдер-жүйені белгілі бір уақытта сипаттайтын модельдер

Пәні

Статистикалық модельдер

Динамикалық модельдер

Физика

Қарапайым механизмдер

Дене қозғалысы

Биология

Жануарлар әлемін жіктеу

Ағзалардың дамуы

Химия

молекулалардың құрылымы

Химиялық реакциялар шығарылған процестер



1.Жұптық жұмыс

Төмендегі модельдердің қайсысы динамикалық, ал қайсысы статикалық болып табылады:

Химиялық қосылыстың формуласы; Ом заңының формуласы; химиялық реакция формуласы; бүкіл әлемдік тартылыс заңы; бірқалыпты қозғалыс формулалары, химиялық рекция формуласы, Ньютонның екінші заңы.

Дескриптор:

Білім алушы

-Динамикалық және статикалық модельдерді ажыратады

Қалыптастырушы бағалау: Жұппен бағалау жүргізіледі.



2.Жеке жұмыс

Практикалық тапсырма.

Компьютерлік модельдеу үшін Excel электрондық кестесін таңдаңдар.

В5; В18 ұяшықтарының диапозоны санаты ретінде, ал С5; С18 ұяшықтарының диапазоны мәндері қолданылатын График түріндегі диаграмма құрыңдар



Дескриптор:

Үлгіні пайдалана отырып, қарапайым модельдерді компьютерде құрады

Сергіту сәті: Көзге жаттығу


3-тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтінмен танысу.

Жаңа ақпаратты топта бірін – бірі үйретіп, түсіну үшін «Ойлан, жұптас, бөліс» мәтінді әдісі арқылы талдайды.

Оқулықтан оқушылар мәтінмен танысып, постерге өз ойларын түсіреді.

1 топ -"Ақпараттық модель" – «Компьютерде модельдеу кезеңдері»
2 топ - "Компьютерлік модель" – «Қарапайым есептерді Excel электрондық кестелерде модельдеу»

2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.

Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады.

Оқушылар берілген тақырыпты оқиды. Топтың ішінде оқушылар өзара бір-біріне түсіндіріп, көмек береді. Топқа түсініксіз болған ақпараттарды талдау үшін мұғалім көмек береді. Постер қорғайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.

Дескриптор:
- мәтінге байланысты өз көзқарасын білдіреді;
- модельдеу кезеңдерін көрсетеді;

- модельдер кезеңін жоспарлай отырып, компьютерде өз бетінше модельдер құрады.

Қалыптастырушы бағалау:Өқушылар өз-ара бағалау жүргізеді.










Мұғалімді тыңдайды







Командаларды жазады





1-тапсырманы орындайды














2-тапсырманы орындайды






























Жетон

3 балл










Жетон

4балл




Кoмпьютep, презентация





















Cмaйлик әдici apқылы oқyшылap өзiн-өзi бaғaлaйды.

Қyaнy = Мeн түciнeмiн.

Oйлaнy = Мeн түciнгeндeймiн.

Мұңaйy = Мeн түciнбeдiм





Oқyлық

Дәптep



















Оқулық 9 сынып

С.Т.Мұхамеджанова

А.С. Тен.

Н.Г.Голикова

Атамұра 182бет























Компьютер


















карточка





Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«Блоб»ағашы Сіз өзіңіздің бүгінгі сабақта түсінгеніңізді қаншалықты бағалайсыз. Блоб ағашынан өзіңізді таңдап, белгілеңіз.

Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу

Өзін-өзі бағалау.



Үй тапсырмасы

Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу













Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!