Сабақ № 2 Күні_________ Тексерілді: Сыныбы: 8
Тақырыбы: Санау жүйелері.
Сабақ мақсаты:
Білімділік: Санау жүйесі арқылы есеп шығаруға үйрету, дағдыландыру. Программада бағдарлай білу, өз бетінше іздей білу, талдай, таңдай білу, өзгерте білу, сақтай білу, білім мен ақпараттық технологиялармен, компьютерлік технологиялармен техникалық объектілердің көмегімен жеткізуді жүзеге асыра білу білігі.
Тәрбиелік: Жеткіншектерді еңбекке баулу, білімді, бәсекеге қабілетті іскер ұрпақ тәрбиелеу.
Дамытушылық: ғылыми көзқарастарын кеңейту, ойлау, жобалау қабілеттерін, логикалық қабілеттерін дамыту.
Сабақ көрнекілігі: Интербелсенді тақта, слайд
Сабақ түрі: Аралас сабақ.
Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы
Ұйымдастыру кезеңі
І. Амандасу.
ІІ. Үйге берілген тапсырманы тексеру.
Жаңа сабақ түсіндіру
· Оқу мотивациясын туғызу (флипчарт)
· Сөзжұмбақтар көмегімен жаңа тақырыпқа шығу. Оқушылар арқылы сабақтың мақсатын ашу.
· Жаңа материалды меңгерту(флипчарт)
· Оқушыларды топқа бөлу. Топбасшыларын таңдау.
· І топ- Позициялық тобы, ал ІІ топ- Позициялық емес тобы болады.
Енді жаңа сабаққа кірісеміз. Бүгінгі сабақ: Санау жүйелері. Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне аудару. Сандарды цифр деп аталатын символдар көмегімен бейнелейді. Біз білетін цифрлар араб (0,1,2,…9) және рим (І,ІІ,…Х,,…) цифрлары.
Сандарды атау және жазу ережелері мен әдістерінің жинағын – санау жүйесі деп атайды.
Санау жүйесі позициялық емес және позициялық болып екіге бөлінеді.
Римдік жүйе
|
Ондық санау жүйесі
|
I
|
1
|
V
|
5
|
X
|
10
|
L
|
50
|
C
|
100
|
D
|
500
|
M
|
1000
|
Позициялық емес санау жүйесінде санның әрбір цифрының мәні өзінің тұрған орнына (позициясына) байланысты емес. Бұған римдік санау жүйесі мысал бола алады. Бұл жүйеде жазылған ХХХ санында Х кез келген жерде 10-ды білдіреді.
Бұл жүйеде арифметикалық амалдар орындау күрделі болғандықтан әлем біртіндеп позициялық санау жүйесіне ауысты.
Позициялық санау жүйесінде санның әрбір цифрының мәні өзінің тұрған орнына (позициясына) байланысты. Мысалы: 757,7 санында бірінші тұрған 7 жүздікті, үшінші тұрған 7 бірлікті, төртінші тұрған 7 ондық үлесті білдіреді. Кезкелген позициялық санау жүйесі өзінің негізімен сипатталады.
Позициялық санау жүйесінің негізі деп онда қолданылатын цифрлар санын айтады Ондық санау жүйесі.
Базистік цифрлары: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9.
Негізі: 1 Екілік санау жүйесі. Базистік цифрлары: 0,1. Негізі: 2 Екілік санның әрбір цифрын бит деп атайды.
|
Сегіздік санау жүйесі.
Базистік цифрлары: 0,1,2,3,4,5,6,7. Негізі: 8
|
Он алтылық санау жүйесі.
Базистік цифрлары: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F (A=10, B=11, C=12, D=13, E=14, F=15)Негізі: 16 Кез келген санау жүйесінде берілген санды ажырату үшін оның негізін төменгі индекс ретінде жазып қояды. Мысалы: 52410 – ондық сан, 101011,01012 – екілік сан, 4568 – сегіздік сан, 3Е5А116-он алтылық сан. Кез келген санау жүйесіндегі санды қосынды түрінде жазуға болады. Мысалдар: 52410=5*102+2*101+4*1006
|
Үйге тапсырма
Үйге тапсырма кестені толтырып келу.
|
Екілік санау жүйесі
|
Сегіздік санау жүйесі
|
Он алтылық санау жүйесі
|
10810
|
|
|
|
4708410
|
|
|
|
67,9410
|
|
|
|
965,210
|
|
|
|
365,35710
|
|
|
|
Просмотр содержимого документа
«Тақырыбы: Санау жүйесі»
Сабақ № 2 Күні_________ Тексерілді: Сыныбы: 8
Тақырыбы: Санау жүйелері.
Сабақ мақсаты:
Білімділік: Санау жүйесі арқылы есеп шығаруға үйрету, дағдыландыру. Программада бағдарлай білу, өз бетінше іздей білу, талдай, таңдай білу, өзгерте білу, сақтай білу, білім мен ақпараттық технологиялармен, компьютерлік технологиялармен техникалық объектілердің көмегімен жеткізуді жүзеге асыра білу білігі.
Тәрбиелік: Жеткіншектерді еңбекке баулу, білімді, бәсекеге қабілетті іскер ұрпақ тәрбиелеу.
Дамытушылық: ғылыми көзқарастарын кеңейту, ойлау, жобалау қабілеттерін, логикалық қабілеттерін дамыту.
Сабақ көрнекілігі: Интербелсенді тақта, слайд
Сабақ түрі: Аралас сабақ.
Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы
Ұйымдастыру кезеңі
І. Амандасу.
ІІ. Үйге берілген тапсырманы тексеру.
Жаңа сабақ түсіндіру
Оқу мотивациясын туғызу (флипчарт)
Сөзжұмбақтар көмегімен жаңа тақырыпқа шығу. Оқушылар арқылы сабақтың мақсатын ашу.
Жаңа материалды меңгерту(флипчарт)
Оқушыларды топқа бөлу. Топбасшыларын таңдау.
І топ- Позициялық тобы, ал ІІ топ- Позициялық емес тобы болады.
Енді жаңа сабаққа кірісеміз. Бүгінгі сабақ: Санау жүйелері. Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне аудару. Сандарды цифр деп аталатын символдар көмегімен бейнелейді. Біз білетін цифрлар араб (0,1,2,…9) және рим (І,ІІ,…Х,,…) цифрлары.
Сандарды атау және жазу ережелері мен әдістерінің жинағын – санау жүйесі деп атайды.
Санау жүйесі позициялық емес және позициялық болып екіге бөлінеді.
Римдік жүйе | Ондық санау жүйесі |
I | 1 |
V | 5 |
X | 10 |
L | 50 |
C | 100 |
D | 500 |
M | 1000 |
Позициялық емес санау жүйесінде санның әрбір цифрының мәні өзінің тұрған орнына (позициясына) байланысты емес. Бұған римдік санау жүйесі мысал бола алады. Бұл жүйеде жазылған ХХХ санында Х кез келген жерде 10-ды білдіреді.
Бұл жүйеде арифметикалық амалдар орындау күрделі болғандықтан әлем біртіндеп позициялық санау жүйесіне ауысты.
Позициялық санау жүйесінде санның әрбір цифрының мәні өзінің тұрған орнына (позициясына) байланысты. Мысалы: 757,7 санында бірінші тұрған 7 жүздікті, үшінші тұрған 7 бірлікті, төртінші тұрған 7 ондық үлесті білдіреді. Кезкелген позициялық санау жүйесі өзінің негізімен сипатталады.
Позициялық санау жүйесінің негізі деп онда қолданылатын цифрлар санын айтады Ондық санау жүйесі.
Базистік цифрлары: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9. Негізі: 1 Екілік санау жүйесі. Базистік цифрлары: 0,1. Негізі: 2 Екілік санның әрбір цифрын бит деп атайды. |
Сегіздік санау жүйесі. Базистік цифрлары: 0,1,2,3,4,5,6,7. Негізі: 8 |
Он алтылық санау жүйесі. Базистік цифрлары: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F (A=10, B=11, C=12, D=13, E=14, F=15)Негізі: 16 Кез келген санау жүйесінде берілген санды ажырату үшін оның негізін төменгі индекс ретінде жазып қояды. Мысалы: 52410 – ондық сан, 101011,01012 – екілік сан, 4568 – сегіздік сан, 3Е5А116-он алтылық сан. Кез келген санау жүйесіндегі санды қосынды түрінде жазуға болады. Мысалдар: 52410=5*102+2*101+4*1006 |
Үйге тапсырма
Үйге тапсырма кестені толтырып келу.
| Екілік санау жүйесі | Сегіздік санау жүйесі | Он алтылық санау жүйесі |
10810 | | | |
4708410 | | | |
67,9410 | | | |
965,210 | | | |
365,35710 | | | |