Просмотр содержимого документа
«Типы и структура уроков»
Типи уроків та їх структура
Виступ на педраді
вчителя математики
Самаріної М.А .
УРОК
Засоби
Організація навчальної
й методи навчання
діяльності
Цілі
Зміст
навчання
Тип уроку
- поняття, пов'язане з варіюванням структури уроку, його змістовних елементів.
Типи уроків за К.Д.Ушинським
- Уроки змішані, метою яких є повторення вивченого, пояснення і закріплення нового матеріалу;
2) Уроки усних вправ;
3)Уроки письмових вправ;
4) Уроки перевірки й оцінювання знань, що проводяться після певного періоду навчання та наприкінці навчального року.
За основними етапами навчального процесу ( за С.В.Івановим)
- Підготовка до вивчення теми (вступний урок);
- Первинного ознайомлення з матеріалом;
- Утворення понять, встановлення законів і правил;
- Застосування набутих знань на практиці;
- Формування навичок (тренувальний урок);
- Повторення та узагальнення;
- Контрольні;
- Змішаний ( або комбінований).
За основним способом проведення (за І.М.Казанцевим)
- Комбінований (із різними видами занять);
- Урок-лекція;
- Урок-бесіда;
- Урок повторення;
- Самостійна робота;
- Лабораторні та практичні заняття;
- Контрольна робота;
- Спеціальні уроки (урок у комп'ютерному класі; вимірювання на місцевості, кіноурок тощо )
За основною дидактичною метою (за В.О.Онищуком)
- Урок засвоєння нових знань;
- Урок формування та вдосконалення вмінь і навичок;
- Урок застосування знань, умінь, навичок;
- Урок узагальнення та систематизації знань;
- Урок перевірки та корекції знань, умінь, навичок;
- Комбінований урок
Дидактична мета уроку
Тип уроку
Структура уроку
Урок засвоєння нових знань
Мета: оволодіння учнями
новими навичками,
матеріалом та новими
способами діяльності
структура
- Організаційний момент.
- Підготовка до сприйняття матеріалу або актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду.
- Мотивація навчальної діяльності.
- Оголошення теми, мети, завдань уроку.
- Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння).
- Усвідомлення нових знань, умінь.
- Закріплення, систематизація та узагальнення.
- Контрольно-коригувальний етап.
- Підбиття підсумків уроку.
- Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.
Урок формування та вдосконалення вмінь та навичок
Мета: Закріплення й усвідомлення
раніше засвоєного
теоретичного матеріалу,
формування нових умінь і
навичок
- Перевірка домашнього завдання, актуалізація та коригування опорних знань та практичного досвіду учнів.
- Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності.
- Вивчення нового матеріалу .
- Первинне застосування набутих знань
- Застосування знань і способів дій у стандартних умовах з метою засвоєння навичок
- Творче перенесення знань і навичок у нові або змінені умови з метою формування вмінь.
- Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання.
Урок застосування знань, навичок, умінь
Мета: Формування вмінь творчого застосування знань, навичок, умінь
- Перевірка домашнього завдання, відтворення та коригування опорних знань, навичок, умінь.
- Мотивація навчальної діяльності.
- Осмислення змісту і послідовності застосування практичних дій.
- Самостійне виконання учнями завдань під контролем і за допомогою учителя.
- Узагальнення та систематизація учнями результатів роботи.
- Звіт учнів про способи та результати виконаної роботи, теоретична інтерпретація отриманих результатів.
- Підбиття підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання.
Урок систематизації й узагальнення знань
Мета: зведення засвоєних понять в чітку систему, розкриття та осмислення зв'язків і відношень між її елементами.
- Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності.
- Відтворення та коригування опорних знань.
- Повторення та аналіз основних фактів.
- Узагальнення та систематизація понять, засвоєння системи знань та їх застосування для пояснення нових фактів і для виконання практичних завдань.
- Засвоєння провідних ідей та основних теорій на основі систематизації знань.
- Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання.
Урок перевірки та коригування знань, умінь і навичок
Мета:виявлення рівня оволодіння комплексом знань, навичок, умінь; прийняття певних рішень щодо удосконалення навчально-виховного процесу
- Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми, мети і завдань уроку.
- Перевірка знань фактичного матеріалу.
- Перевірка знань основних понять.
- Перевірка глибини осмислення знань і ступеня їх узагальнення.
- Застосування знань у стандартних умовах.
- Застосування знань у нестандартних умовах.
- Перевірка, аналіз і оцінка виконаних завдань.
- Підбиття підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання.
Комбінований урок
- Перевірка виконання учнями домашнього завдання практичного характеру; перевірка, оцінка і корекція раніше засвоєних знань, навичок і вмінь; відтворення і корекція опорних знань учнів.
- Повідомлення теми, мети і завдань уроку та формування мотивації навчальної діяльності.
- Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
- Осмислення, узагальнення і систематизація нових знань.
- Підсумки уроку.
- Повідомлення домашнього завдання.
Організаційний етап
- Створення психологічної атмосфери уроку;
- Організація умов, за яких досягається успіх навчальної діяльності.
Перевірка домашнього завдання
- Формування стійкої думки учнів про неможливість не виконати домашнє завдання;
- Переконання учнів у тому, що результати навчання безпосередньо повязані із систематичним виконанням домашньої роботи;
- Виявлення типових помилок і прогалин у знаннях, вчасне їх коригування.
Актуалізація опорних знань
- Відтворення знань, умінь або життєвого досвіду учнів, необхідних для опанування нового матеріалу;
- Виявлення готовності учнів до сприйняття нового матеріалу.
Формулювання мети й
завдань уроку
- Спрямування пізнавальної діяльності учнів;
- Визначення мети уроку через формулювання очікуваних результатів.
Мотивація навчальної діяльності
- Збудження інтересу учнів до обговорюваної теми;
- Активізація розумової діяльності;
- Підготовка до свідомого сприйняття нового матеріалу.
Вивчення нового матеріалу
Формування нових знань, умінь, способів дій
Закріплення нового матеріалу
Створення умов для осмислення нових знань і вмінь
Підбиття підсумків уроку
- Встановлення відповідності між поставленими завданнями уроку та його результатами;
- Визначення перспектив, складання плану подальшої роботи;
- Само- та взаємооцінювання.
Повідомлення домашнього завдання
- Пояснення особливостей виконання домашньої роботи, проведення інструктажу;
- Мотивація необхідності виконання домашнього завдання
Дякую за увагу !