СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Я дыбысы мен әрпі.

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

Сабақ: Сауат ашу

Мектеп: Тараз қаласы, №11 орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нуралина Гулжан Хайроллаевна

Сынып: 1

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Я дыбысы мен әрпі.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.2.9.2. Дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну, дұрыс оқу.

1.2.1.2. Оқудың түрлерін қолдану.

1.2.5.1. Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру.

1.1.9.1. Сөздегі дыбыс түрлерін ажырату және дұрыс дыбыстау.

Сабақ мақсаттары

Я әрпінің элементтерін ажырату. Бас әрiп пен кiші әрiптi ажыратуға үйрету. Каллиграфиялық дағдыларды қалыптастыру.

Я дыбысының сөздегi қызметiн анықтау.

Мәтін бойынша жетекші сұрақтар қою, әңгімелеу.

Бағалау критерийлері

 

Я әрпінің элементтерiн ажыратады.

Бас әрiп пен кiшi әрiптi және оларды каллиграфиялық талапқа сай жазады.

Я дыбысының сөздегi қызметiн анықтайды.

Тілдік мақсат

Пәнге тән лексика мен терминология:

Әріп, дыбыс, сөз, сөйлем, мәтін, сызба

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Дыбыстық талдау жаса, назар аудар, мәнерлеп оқы

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Я дыбысы қандай дыбыс?

- Неліктен дауысты деп ойлайсыз?

- Я дыбысы қалай айтылады?

- Я әрпі қалай жазылады?

- Я әрпі бар қандай сөздерді білесіз?

- Я әрпі сөздің қай жерінде кездеседі?

Құндылықтарды дарыту

Өзгенің пікірімен санасу, ынтымақтастықта болу, бір-бірін құрметтеу.

Сын тұрғысынан ойлау, жауапкершілік. Қарым-қатынас жасай білу қабілеті.

Өмір бойы оқуға дайын болу.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, математика

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, бейнежазба

Бастапқы білім

Нәтиже сабақ.

Өлеңді мәнерлеп оқиды. Диалогті сыныптасымен рөлге бөліп оқиды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған  іс-әрекет

Ресурстар

 

         

 

Сабақтың басы

2 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин.

 

 

 

3 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин.

 

 

Ұйымдастыру кезеңі:

 Ширату жаттығулары

 

Күлім қағып қолымды, бір, екі, үш деп соғайын

Қарап тұрған көршіме, қолымды мен бұлғайын

Жылы-жылы жүзбенен, маңдайынан сипайын

Жылы-жылы сөзбенен, жүрегімді сыйлайын

Ыстық алақаныммен қолыңды бер қысайын

Амандасып өзіңмен құшақтап бір қысайын

 

Топқа бөлу: «Мозайка» әдісі арқылы

Тақия, қияр, шаян, қоян суреттерін құрастырады

 

Өткен сабақты еске түсіру: «Қапшық лақтыру» әдісі

- Дыбыс дегеніміз не?

- Дыбыстың түрлерін ата

- Дауысты, дауыссызды қалай белгілейміз?

- Дыбысты немен таңбалаймыз?

- Әріпті қалай сеземіз?

- Әріптен не құралады?

- Буыннан не құралады?

- Сөзден не құралады?

- Сөйлем қалай жазылады?

 

Сергіту сәті:

«5» болсын алар бағамыз,

Біліммен бақыт табамыз.

Өнер, білім көп оқып, өсе берсін санамыз!

 

  • Ортақ тақырыпқа тоқталу
  • Ауыз әдебиетінің бір бөлігі жұмбақ, ертегі екенін айту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қима суреттер

Тақия, қияр, шаян, қоян

 

Фасоль қапшығы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 2 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин.

 

 

 

 

 

 

3 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин.

Жаңа сабақтың ашылуы

Жұмбақ  

Ұя десе соңында

Сия десе соңында

Тұратұғын қайқайып,

Айтыңдаршы қайсы әріп?   (Я)

 

Яя-баспа Яя-жазба.

Я- дауысты дыбыс.

Я дыбысын хормен айтқызу.

Я дыбысының артикуляциясын меңгерту.

-Я дыбысы й+а дыбыстарының қосындысынан тұратындығын, оның осы екі дыбыстың қосарлана айтылуынан жасалғанымен, бір әріппен ғана таңбаланатынын ұғындыру.

 

1-тапсырма: Я дыбысына зерттеу жүргізу

1-топ: айтылуы бойынша

2-топ: сөздің қай жерінде кездеседі

3-топ: жазылуы бойынша

4-топ: я дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау

Кері байланыс

ҚБ: «Бас бармақ» арқылы

Бейнежазбамен жұмыс (бейнежазбадан Я дыбысын көрсетіп, оқушыларға қайталату)

 

Оқулықпен жұмыс

Дыбыстық талдау жасау                                

Шаян – рак – crab                              

(2 буын, 4 әріп, 5 дыбыс) үш тілде айту

 

Бағандағы сөздерді оқыту

аяқ      аяз     қоян     қияр    тақия

таяқ    саяз   шаян    пияз     зиян

 

Дескриптор: Білім алушы

1.Сөздерді буындап дұрыс оқиды

2. Буын санын анықтайды, сөздерді тұтас оқиды

3.Сөздердің мағынасын түсінеді

Кері байланыс

ҚБ: «Шапалақ шашу»

 

«Алдаркөсе мен бай баласы» ертегісін оқып беру

2- тапсырма

«Микрофон» әдісі арқылы жетекші сұрақтар қою:

Мәтінде кімдер туралы айтылған?

Алдаркөсе ол кім?

Ол қандай адам екен?

Алдаркөсе туралы тағы не білетініңді айтып көр.

Ол қандай өлең айтады екен?

Мәтіннен я әрпі бар сөздерді ата.

Оларға дыбыстық талдау жасап көр.

 

Дескриптор:

1. Мәтінді мұқият тыңдайды

2. Мәтін мазмұнын түсінеді

3. Сұрақтарға жауап береді

Кері байланыс

ҚБ: «Шапалақ шашу»

 

3-тапсырма «Бірлесіп жазу» әдісі

Алдаркөсеге қысқаша сипаттама жазу.

Мысалы: Ол ... адам, онда ... бар.

Оқушылар талқылаған кейіпкердің сипаттамасы берілген үлгіге сәйкес сөйлем түрінде жазады.

 

Дәптермен жұмыс.  

                                   

Яя дыбысының бас және кіші әрпінің жазылуын түсіндіру. Ауада жазу

Дескриптор:

1. Я әрпінің элементтерін ажыратады

2. Ауада жазады

3. Бас әріп және кіші әріпті жазып үйренеді

  Кері байланыс

ҚБ: Арқадан қағу    

                                                                

4 –тапсырма. Жұптық жұмыс: әр жұпқа таратпалар таратылады.

Суреттегі затты атаңыз. Сөзде неше дыбыс бар? Сөздегі дауысты дыбыстарды қызыл түспен, дауыссыз дыбыстарды көк түспен бояңыз.

 

 

   

 

 

Дескриптор: Білім алушы

1. Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді

2. Я дыбыстарының қосарлы дыбыс екенін түсіндіреді

Кері байланыс

ҚБ: «Тамаша» жұбын арқадан қағу

 

5-тапсырма. Топпен жұмыс

І топқа  Пияз беру (Пиязды аршы не байқадың?)

ІІ топқа  Қияр беру(Қиярды жеп  көріңдер, дәмін айтыңдар)

ІІІ топқа  Ұя беру (Ұя құстарға не үшін қажет?)

ІVтопқа Ұялы телефонның зияны жайлы айт

 

Дескриптор:

1. Пияздың ащы екенін байқайды

2. Қиярдың дәмін айтады

3. Ұяның қажеттілігін айтады

4. Ұялы телефонның зиянын айтады

Кері байланыс

ҚБ: «Бас бармақ» арқылы

 

6-тапсырма. Жеке жұмыс

 «Кім жылдам?» ойыны

Т...с                     Ғ...сыр

Тақи...                 Бо...у

Шорт...н             Си...

Са...бақ               Ж...рыс

Ішіне                           Сыртына

Я әрпі бар сөздерді бір жаққа, а әрпі бар сөздерді екінші жаққа қоямыз.

 

 

Дескриптор:

1. Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қояды

2. Я әрпі бар сөздерді ішіне жазады

3. А әрпі бар сөздерді сыртына жазады

Кері байланыс

ҚБ: Шапалақ

 

Кері байланыс

- Қандай дыбыспен таныстық?

- Я дыбысы қандай дыбыс?

- Қалай айтылады?

- Я әрпі қалай жазылады?

- Я дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?

 

Жұмбақ

 

 

 

 

 

  Әріптің баспа, жазба

   түрлері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнежазба

 

 

Сауат ашу оқулығы

101 бет

 

Шаян суреті

 

 

 

 

Оқылым

 

 

 

 

 

 

 

 

Кейіпкерлер суреті

 

Алдаркөсе жайлы мультфильм

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс дәптері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пияз, қияр, ұя суреті, ұялы телефон

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ішіне сыртына

 

 

 

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Я дыбысы мен әрпі.»

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары


Сабақ: Сауат ашу

Мектеп: Тараз қаласы, №11 орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нуралина Гулжан Хайроллаевна

Сынып: 1

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Я дыбысы мен әрпі.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.2.9.2. Дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну, дұрыс оқу.

1.2.1.2. Оқудың түрлерін қолдану.

1.2.5.1. Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру.

1.1.9.1. Сөздегі дыбыс түрлерін ажырату және дұрыс дыбыстау.

Сабақ мақсаттары

Я әрпінің элементтерін ажырату. Бас әрiп пен кiші әрiптi ажыратуға үйрету. Каллиграфиялық дағдыларды қалыптастыру.

Я дыбысының сөздегi қызметiн анықтау.

Мәтін бойынша жетекші сұрақтар қою, әңгімелеу.

Бағалау критерийлері


Я әрпінің элементтерiн ажыратады.

Бас әрiп пен кiшi әрiптi және оларды каллиграфиялық талапқа сай жазады.

Я дыбысының сөздегi қызметiн анықтайды.

Тілдік мақсат

Пәнге тән лексика мен терминология:

Әріп, дыбыс, сөз, сөйлем, мәтін, сызба

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Дыбыстық талдау жаса, назар аудар, мәнерлеп оқы


Талқылауға арналған сұрақтар:

- Я дыбысы қандай дыбыс?

- Неліктен дауысты деп ойлайсыз?

- Я дыбысы қалай айтылады?

- Я әрпі қалай жазылады?

- Я әрпі бар қандай сөздерді білесіз?

- Я әрпі сөздің қай жерінде кездеседі?

Құндылықтарды дарыту

Өзгенің пікірімен санасу, ынтымақтастықта болу, бір-бірін құрметтеу.

Сын тұрғысынан ойлау, жауапкершілік. Қарым-қатынас жасай білу қабілеті.

Өмір бойы оқуға дайын болу.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, математика

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, бейнежазба

Бастапқы білім

Нәтиже сабақ.

Өлеңді мәнерлеп оқиды. Диалогті сыныптасымен рөлге бөліп оқиды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

2 мин.









2 мин.




3 мин.











1 мин.



Ұйымдастыру кезеңі:

Ширату жаттығулары


Күлім қағып қолымды, бір, екі, үш деп соғайын

Қарап тұрған көршіме, қолымды мен бұлғайын

Жылы-жылы жүзбенен, маңдайынан сипайын

Жылы-жылы сөзбенен, жүрегімді сыйлайын

Ыстық алақаныммен қолыңды бер қысайын

Амандасып өзіңмен құшақтап бір қысайын


Топқа бөлу: «Мозайка» әдісі арқылы

Тақия, қияр, шаян, қоян суреттерін құрастырады


Өткен сабақты еске түсіру: «Қапшық лақтыру» әдісі

- Дыбыс дегеніміз не?

- Дыбыстың түрлерін ата

- Дауысты, дауыссызды қалай белгілейміз?

- Дыбысты немен таңбалаймыз?

- Әріпті қалай сеземіз?

- Әріптен не құралады?

- Буыннан не құралады?

- Сөзден не құралады?

- Сөйлем қалай жазылады?


Сергіту сәті:

«5» болсын алар бағамыз,

Біліммен бақыт табамыз.

Өнер, білім көп оқып, өсе берсін санамыз!


  • Ортақ тақырыпқа тоқталу

  • Ауыз әдебиетінің бір бөлігі жұмбақ, ертегі екенін айту











Қима суреттер

Тақия, қияр, шаян, қоян


Фасоль қапшығы














Сабақтың ортасы

2 мин.






















3 мин














3 мин





























5 мин



























2 мин.







3 мин.

















2 мин.























5 мин.

















4 мин.

















2 мин.

Жаңа сабақтың ашылуы

Жұмбақ

Ұя десе соңында

Сия десе соңында

Тұратұғын қайқайып,

Айтыңдаршы қайсы әріп? (Я)


Яя-баспа Яя-жазба.

Я- дауысты дыбыс.

Я дыбысын хормен айтқызу.

Я дыбысының артикуляциясын меңгерту.

-Я дыбысы й+а дыбыстарының қосындысынан тұратындығын, оның осы екі дыбыстың қосарлана айтылуынан жасалғанымен, бір әріппен ғана таңбаланатынын ұғындыру.


1-тапсырма: Я дыбысына зерттеу жүргізу

1-топ: айтылуы бойынша

2-топ: сөздің қай жерінде кездеседі

3-топ: жазылуы бойынша

4-топ: я дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау

Кері байланыс

ҚБ: «Бас бармақ» арқылы

Бейнежазбамен жұмыс (бейнежазбадан Я дыбысын көрсетіп, оқушыларға қайталату)


Оқулықпен жұмыс

Дыбыстық талдау жасау

Шаян – рак – crab

(2 буын, 4 әріп, 5 дыбыс) үш тілде айту


Бағандағы сөздерді оқыту

аяқ аяз қоян қияр тақия

таяқ саяз шаян пияз зиян


Дескриптор: Білім алушы

1.Сөздерді буындап дұрыс оқиды

2. Буын санын анықтайды, сөздерді тұтас оқиды

3.Сөздердің мағынасын түсінеді

Кері байланыс

ҚБ: «Шапалақ шашу»

«Алдаркөсе мен бай баласы» ертегісін оқып беру

2- тапсырма

«Микрофон» әдісі арқылы жетекші сұрақтар қою:

Мәтінде кімдер туралы айтылған?

Алдаркөсе ол кім?

Ол қандай адам екен?

Алдаркөсе туралы тағы не білетініңді айтып көр.

Ол қандай өлең айтады екен?

Мәтіннен я әрпі бар сөздерді ата.

Оларға дыбыстық талдау жасап көр.


Дескриптор:

1. Мәтінді мұқият тыңдайды

2. Мәтін мазмұнын түсінеді

3. Сұрақтарға жауап береді

Кері байланыс

ҚБ: «Шапалақ шашу»


3-тапсырма «Бірлесіп жазу» әдісі

Алдаркөсеге қысқаша сипаттама жазу.

Мысалы: Ол ... адам, онда ... бар.

Оқушылар талқылаған кейіпкердің сипаттамасы берілген үлгіге сәйкес сөйлем түрінде жазады.


Дәптермен жұмыс.

Яя дыбысының бас және кіші әрпінің жазылуын түсіндіру. Ауада жазу

Дескриптор:

1. Я әрпінің элементтерін ажыратады

2. Ауада жазады

3. Бас әріп және кіші әріпті жазып үйренеді

Кері байланыс

ҚБ: Арқадан қағу

4 –тапсырма. Жұптық жұмыс: әр жұпқа таратпалар таратылады.

Суреттегі затты атаңыз. Сөзде неше дыбыс бар? Сөздегі дауысты дыбыстарды қызыл түспен, дауыссыз дыбыстарды көк түспен бояңыз.





Дескриптор: Білім алушы

1. Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді

2. Я дыбыстарының қосарлы дыбыс екенін түсіндіреді

Кері байланыс

ҚБ: «Тамаша» жұбын арқадан қағу


5-тапсырма. Топпен жұмыс

І топқа  Пияз беру (Пиязды аршы не байқадың?)

ІІ топқа  Қияр беру(Қиярды жеп  көріңдер, дәмін айтыңдар)

ІІІ топқа  Ұя беру (Ұя құстарға не үшін қажет?)

ІVтопқа Ұялы телефонның зияны жайлы айт


Дескриптор:

1. Пияздың ащы екенін байқайды

2. Қиярдың дәмін айтады

3. Ұяның қажеттілігін айтады

4. Ұялы телефонның зиянын айтады

Кері байланыс

ҚБ: «Бас бармақ» арқылы


6-тапсырма. Жеке жұмыс

«Кім жылдам?» ойыны

Т...с Ғ...сыр

Тақи... Бо...у

Шорт...н Си...

Са...бақ Ж...рыс

Я

Ішіне Сыртына

әрпі бар сөздерді бір жаққа, а әрпі бар сөздерді екінші жаққа қоямыз.




Дескриптор:

1. Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қояды

2. Я әрпі бар сөздерді ішіне жазады

3. А әрпі бар сөздерді сыртына жазады

Кері байланыс

ҚБ: Шапалақ


Кері байланыс

- Қандай дыбыспен таныстық?

- Я дыбысы қандай дыбыс?

- Қалай айтылады?

- Я әрпі қалай жазылады?

- Я дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?


Жұмбақ






Әріптің баспа, жазба

түрлері














Бейнежазба



Сауат ашу оқулығы

101 бет


Шаян суреті





Оқылым









Кейіпкерлер суреті


Алдаркөсе жайлы мультфильм























Жұмыс дәптері










Суреттер






















Пияз, қияр, ұя суреті, ұялы телефон





















Ішіне сыртына








Сабақтың соңы


1 мин.

Рефлексия «Бағдаршам» әдісі арқылы

Бүгін сабақта сендер не үйрендіңдер?

Кері байланыс:

Мен бүгін сабақта ештеңе түсінбедім. (қызыл түс)

Менің сабақта әлі де түсінбеген тұстарым бар.(сары түс)

Бүгін мен үшін сабақта барлығы түсінікті. (жасыл түс)

Кері байланыс

Қосымша мәліметтер

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Алтыншы тапсырмада саралау жұмысы жүреді.

Оқушылар көп нүктенің орнына тиістісін қоя отырып, я әрпі бар сөздерді ажыратады. Әр бір оқушының жеке қабілеттеріне сәйкес тапсырмаларды ,әдістерді іріктедім

Оқушының арнайы қабілеттілігін, ерекшелігін, жауапкершілігін, белсенділігін ескеремін

«Тамаша» жұбын арқадан қағу,

«Шапалақ шашу» (оқушы есімінің буынына қарай шапалақтайды)

«Бас бармақ», «Бағдаршам» арқылы бағалау

Қауіпсіздік ережелерін ескертіп отырамын.







Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына (ОМ) қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттықкезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)

1.


2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1


2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







Скачать

© 2018, 1759 9

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!