СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок проектная работа на тему: «My home page.»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока "Проектная работа на тему"Моя домашняя страница"

Просмотр содержимого документа
«Урок проектная работа на тему: «My home page.»»

Урок проектная работа на тему:

«My home page



Цели урока:

1) активизировать речемыслительную деятельность обучающихся;
2) развивать монологическую и диалогическую речь обучающихся;
3) развивать навыки проектной работы, творческие способности обучающихся;
4) закрепить лексический и грамматический материал;
5) прививать интерес к предмету.

Задачи: учебные: обучение рецептивным и продуктивным видам речевой деятельности; формирование и развитие коммуникативных умений обучающихся на основе языковых, социокультурных знаний, навыков: умения воспринимать на слух и понимать краткие сообщения, умения делать краткие сообщения на заданную тему, умения вести диалог, умения высказывать свое мнение, познавательные: увеличение объема знаний о стране изучаемого языка, расширение общего кругозора обучающихся; развивающие: развитие языковых и познавательных способностей, готовности к общению, развитие творческих способностей учащихся и самостоятельной деятельности при работе с проектам; воспитательный аспект – воспитание интереса к учению, воспитывать уважительное отношение к чужому мнению.

Оснащение: слайд-презентация, творческие работы обучающихся.

Дидактический материал: карточки, фломастеры, карандаши, ватман

Ход урока

1. Начало урока. Постановка цели.

Teacher: Good afternoon children It’s so nice to see you.

T:What’s the weather like today.

P: The weather is good today.

T: Is it cold?

P: No it isn’t.

T: How are you?

P: I’m fine thank you, and you?

T: I’m OK thank you/





T: So, I see that everybody is all right, and let’s begin our lesson.



First, as usual, what are we going to do at the lesson?

P1: Today we continue working on the topic “My home page”.

P2:We will present our projects

P3: Do some exercises.

P4: We will make up a dialogue.

Welldone!!! Today we will work in 2 groups.

2. Фонетическая разминка.

And now repeat after me.

I have a mother, a father, a grandfather and a grandmother. I have a sister, I have a brother.

3. Речевая разминка. Warm-up Activities.

T: Answer to my questions please.

– Do you have a family?

P: Yes, I do. I have a mother, a father and a sister.

– What’s your teacher’s name?

P: My teacher’s name is ...

- Have you got a brother?

- What class are you in?

P: I’m in class 5

-Where do we live?

P: We live in Samagaltay/

4. Презентация проектов по теме:My home page

Teacher: I see you know everything and now let’s check your homework.

What was your home work?

P: Prepare a project.

T: Your task was to do the project: “My home page”and now Let’s check it. Who wants to present own project? (презентация проектов)

-Have you got any question?

Answer to the classmates’ questions.(учащиеся задают вопросы и отвечают на вопросы)

What’s your mother’s name? What’s your hobby? What’s your dog’s name? Do you like sports? Is your father a teacher?

P2: My project is called “My home page.”

После выступления всех обучающихся происходит обсуждение представленных проектов.

T.: Well done. You have made very interesting projects.

( but we must discuss all the projects and choose the most interesting (informative, creative, original, illustrated…) project.

P1: I think that Cho’s project is the most original one because she has made a slide-presentation using a computer.

5. физкултминутка. Let’s have a rest. Stand up please and repeat after me

Swim, swim, swim

Jump, jump, jump

Run, run, run

Dance

Clap

Sit down please.



6. T.: Act the dialogues.

Now it’s your turn to ask questions. Ask each other about your family, your name, your hobby, your mother’s name.

(2 dialogues from each group)

7. And now a written task/ Every group makes up 2 sentences about class.

8. Conclusion of the lesson.

T: What have we done today?

P: Today we have done a project work.

T: We acted out the dialogue.

We did the project.


T: What emotions do you feel?

Смайлики

T: Excellent well everybody feels okey1! I’m very gland


T: Do you understand everything?

P: Yes, I do

T: Was it interesting?

P: Уes, it was/

What marks do you get?


Comment please. (Комментируют оценки)


What results have we got?


Open your diaries and write down your homework. At home you should continue your project and draw family-tree.

Thank you very much for your hard work today. You were very active today

Thank you for the lesson. The lesson is over. Good-bye!




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!