СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дәрежелік функцияны дифференциалдау және интегралдау

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дәрежелік функцияны интералдау және дифферциалдау. Туынды ережелерін пайдалану. Лидер әдісін қолдану

Просмотр содержимого документа
«Дәрежелік функцияны дифференциалдау және интегралдау»

ынып: 11

Пән: Алгебра

Сабақтың тақырыбы: Дәрежелік функцияны дифференциалдау және интегралдау.

Сабақ мақсаты:

1. Білімділік: Оқушыларға дәрежелік функцияны дифференциалдау және интегралдауды түсіндіру және есептер шығарту.

2. Дамытушылық: Ой - өрісін дамыту, ойлау қабілетінарттыру, теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.

3. Тәрбиелілік: Шапшаңдыққа, іздемпаздыққа, тиянақтылыққа, ұқыптылыққа ұжымдық ауызбіршілікке тәрбиелеу.

Сабақ көрнекілігі: Интерактивті тақта, деңгейлік тапсырмалар, тест жұмыстары.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Сабақты өту әдісі: аралас

Сабақ барысыΙ. Ұйымдастыру. Оқушыларды түгелдеу, сабаққа қатысын

тексеру, сабақтың мақсат міндетін түсіндіру.

ΙΙ. Негізгі бөлім.

Ι кезең. Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушыларға «дәрежелік функция» тақырыбы бойынша қайталау сұрақтарын қоя отырып, олардың тақырып бойынша алған білімдерін тексеремін.

Ιабақтың тақырыбы: Дәрежелік функцияны дифференциалдау және интегралдау. (2-ші сабақ)

Сабақтың мақсаты:

1. Дәрежелік функцияны интегралдау мен дифференциалдау есептерін шығару барысында оқушылардың тақырып бойынша алған білім-білік дағдыларын тексеру .

2. Оқушылардың ойлау қабілеттері мен есте сақтау қабілеттерін дамыту, есептерді шығару барысында түсіндіру дағдыларын жетілдіру.

3. Зейінділікке және өз беттерімен жұмыс жасауға тәрбиелеу.

Сабақтың міндеттері:

  • ҰБТ-ке дайындық деңгейін анықтау.

  • Шапшаң ойлау қабілеттерін дамыту.

  • Өз білімін бағалай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Қайталау және білімді тексеру сабағы.

Сабақтың түрі: Өзіндік жұмыс сабағы.

Оқытудың техникалық құралдары: тақта,

Сабақтың өту барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі. (1 мин)

Оқушылардың жұмыс жасауға дайындықтарын талап ету, сабақ жоспарымен таныстыру.

(Оқушылардың зейіндерін аудару)

2.Үй тапсырмаларын тексеріп, өтілген тақырыптарға байланысты сұрақтар қойып, жауап алу.

( 5 мин)

1.Дифференциалдау деген сөз нені білдіреді? (туынды табу)

2.Интегралдау деген сөз нені білдіреді? (алғашқы функцияны табу)

3.Дәрежелік функцияның туындысын табу формуласын жаз.

(fI(x)꞊(xα)I꞊αxα-1 , x0, α- кез келген нақты сан)

4.Дәрежелік функцияның алғашқы функциясын табудың формуласын жаз.

( у=хα үшін F(х)꞊ +С ), α-1

Үй тапсырмасының дұрыс жауаптары:

№136 2) f I(x)꞊-, 4) f I(x)꞊( -1+)х-2+



№137 2) f I(x)꞊ -3,5х-4,5, 4) f I(x)꞊ -πх-π-1



№138 2) у=0,5х+1,5 , 4) у=-х+5



№139 2) f(1)= 1, f(8)= ,

4) f(1)= 1, f(16)= 2



3. Оқулықпен жұмыс (20 мин)

(тақтада және өз беттерімен есептеу)

№140 (1, 3), №141 (1, 3), №143 (1, 3), №143 (1, 3), №145 (1,3)

4.Тест есептерін шығару. (5 мин)

2015 жылғы тест оқулығынан:

25 нұсқа, 25 есеп

Сандар белгілі бір арифметикалық амалдар нәтижесінде алынған. Сұрақ белгісінің орнына қандай сан сәйкес келеді?









А) 200, + В) 256, С) 84, Д) 100, Е) 17



10 15





361 18





? 121







8 нұсқа, 25 есеп

Сандар белгілі бір арифметикалық амалдар нәтижесінде алынған. Сұрақ белгісінің орнына қандай сан сәйкес келетінін анықтаңыз.



3 20 5 19 16 45

?

13

12











13 20

5 9 8 10





А) 63, В) 16, С) 48, Д) 50, + Е) 22









4 нұсқа, 25 есеп

Айдар, Марат, Бақыт, Самат және Дастан киноға билетке кезекке тұрды. Айдар билетті Мараттан бұрын, ал Дастаннан кеш, ал Марат Айдар мен Дастанның қасында тұрған жоқ. Самат Дастанның, Айдардың, Бақыттың қасында тұрған жоқ. Кім-кімнен кейін тұр?

А) Самат, Дастан, Айдар, Бақыт, Марат

В) Айдар, Бақыт, Марат, Самат, Дастан

С) Дастан, Айдар, Бақыт, Марат, Самат +

Д) Бақыт, Дастан, Айдар, Марат, Самат

Е) Марат, Айдар, Самат, Бақыт, Дастан



5.Өздік жұмыс (10 мин)



І-нұсқа

1. Мына функциялардың қайсысы дәрежелік функцияға жатады?

A) у= х4, В) у=sinx, С) у=кх, Д) у=2х2+3х-5, Е) у=2х



2. y=x2 функциясының анықталу облысын көрсетіңіз.

А) Натурал сандар жиыны , В) Бүтін сандар жиыны ,

С) Рационал сандар жиыны , Д) Нақты сандар жиыны ,

Е) Теріс емес сандар жиыны



3. y=x3 функциясның графигі қай координаталық ширектерде орналасады?

А) I және II , В) II және IV , С) II және III , Д) I және III , Е) I және IV



4. у=х2 функцияларының мәндерінің облысын көрсетіңіз.

А) Теріс емес сандар жиыны , В) Бүтін сандар жиыны ,

С) Натурал сандар жиыны , Д) Нақты сандар жиыны ,

Е) Рационал сандар жиыны



5. у=х5 функциясының графигі қандай нүкте арқылы өтеді?

А) (2;16) , В) (-2;32) , С) (3; 243) , Д) (-1;0) , Е) (-4; -64)



6.  функциясының графигі қай нүкте арқылы өтеді?

А) (12; 144), В) (121; 11), С) (11; 121), Д) (1;0), Е) (11; 11).



7. у=х136 функция графигі қандай координаталық ширектерде орналасқан?

А) I және III , В) II және IV, С) II және III, Д) I және II , Е) I және IV



8. х21=7 теңдеуінің неше шешімі болатынын анықтаңдар.

А) жоқ, В) екі, С) бір, Д) үш , Е) жеті

9. х4=х+1еңдеуінің неше шешімі болатынын анықтаңдар.

А) жоқ , В) екі, С) бір, Д) үш, Е) төрт



10. у=хп функциясының графигі А(-243; -3) нүктесі арқылы өтетін болса, п-ді табыңдар.

А)  , В) 5, С) -5, Д) 3, Е) 0



ІІ-нұсқа

1.Мына функциялардың қайсысы дәрежелік функцияға жатады?

А) у=х2+3х-4, В) у=соsx, С) у=кх, Д)  , Е) у=2х

2.  функциясының анықталу облысын көрсетіңдер.

А) Натурал сандар жиыны , В) Бүтін сандар жиыны ,

С) Рационал сандар жиыны , Д) Нақты сандар жиыны,

Е) Теріс емес сандар жиыны



3. у=х-5 функциясның графигі қай координаталық ширектерде орналасады?

А) I және II, В) II және IV, С) II және III, Д) I және III , Е) I және IV



4.  функцияларының мәндерінің облысын көрсетіңдер.

А) Теріс емес сандар жиыны, В) Бүтін сандар жиыны ,

С) Натурал сандар жиыны, Д) Нақты сандар жиыны ,

Е) Рационал сандар жиыны.



5.  функциясының графигі қай нүкте арқылы өтеді?

А) (0;1), В) (-2;-128) , С) (2; -128) , Д) (-128;2) , Е) (-128; -2).



6.  функциясының графигі қай нүкте арқылы өтеді?

А) (3; 27), В) (-3; -27) , С) (27; 3), Д) (27;3) , Е) (-27; 3)



7.  функция графигі қандай координаталық ширектерде орналасқан?

А) I және III, В) II және IV, С) II және III, Д) I және II, Е) I және IV



8. х22=7 теңдеуінің неше шешімі болатынын анықтаңдар.

А) жоқ, В) екі, С) бір, Д) үш , Е) жеті.



9. х3=х-1 теңдеуінің неше шешімі болатынын анықтаңдар.

А) жоқ, В) екі, С) бір, Д) үш, Е) төрт.



10. у=хп функциясының графигі А(-216; -6) нүктесі арқылы өтетін болса, п-ді табыңдар.

А)  , В) 6, С) -5, Д) 3, Е) 0.





















Тест тапсырмаларының дұрыс жауаптары




1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1-нұсқа

А

Д

Д

В

С

В

Д

С

В

А

2-нұсқа

Д

Е

Д

А

В

Д

А

В

С

А








Скачать

© 2018, 2782 39

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!