Сабақтың тақырыбы: Нашақорлық – ХХІ ғасыр індеті. | Мұғалімнің аты-жөні:Бектемирва К.Ж. Күні: 16.02.2018. |
Сынып: 9 Б | Қатысқан оқушылар саны: 10 | Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Тақырыптың маңыздылығымен танысу, түсініп оқуға, ойын жеткізе білу. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру. Тапсырмаларды дұрыс құруға, ойын тиянақтай білу. Жазба жұмыстарында ыңғайлас, қарсылықты, түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру. |
Сабақ мақсаты: | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
Жетістік критерийлері: | Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): қазақша сөйлем құрайды, сұрақтарға жауап береді, тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді толық меңгереді. |
Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): тақырып аясында қазақша сөйлесімге түседі, жай сөйлемдер арқылы сипаттайды. |
Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тақырып аясында мәтін құрай алады. |
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
Құндылықтар | Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, жыл сайын. |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Тілдік мақсаттар: | Індет –эпидемия,есірткі-наркотик,нашақор –человек который употребляет,қабылдау – принимать,қоздыру- возбуждать,зиян -вред. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия . |
Пәнаралық байланыс | Биология,орыс тілі,тарих. |
Сабақтың жоспары |
| Сабақ барысы : | Бағалау түрлері |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі . 1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. 2. Психологиялық дайындық. Оқушылар бірі - біріне қарап, бүгінгі күнге сәттілік тілейді. (Сынып түстер арқылы топтарға бөлінеді. Әр топ топ басшысын тағайындайды.) | 1-топ: 2-топ: |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Ж. «ПОПС» формуласы әдісі. Мәтін мазмұнын «ПОПС» формуласына салып, 4 сөйлем жаз: 1. Өз пікіріңді жаз; 2. Пікіріңді дәлелде; 3. Өмірмен байланыстыр; 4. Қорытынды жаз. ҚБ. «Смайликтер» Дескриптор 1. Өз пікірін білдіреді. | 2. Пікірін дәлелдеп қолданады. | 3.Өмірмен байланыстыра алады. | 4.Қорытынды шығарады. | | ҚБ.«Смайликтер» |
Жаңа білім | Қызығушылықты ояту: «Суреттер сөйлейді». Суреттердегі мағынаны ашу. Сабақтың тақырыбы, оқыту мақсаты, бағалау критерийлері хабарланады. Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Жаңа сөздер. Дескриптор 1. Сөздікпен жұмыс жасайды. | 2. Сабаққа қатысты жаңа сөздерді қолданады. | ТЖ.Мәтінмен жұмыс. А) Оқылым. Айтылым. Оқулықтағы 2-тапсырманы орындатады. ҚБ. «Бағдаршам». Дескриптор - мәтін мазмұны бойынша бірнеше сұрақ қояды; - ақпараттың дұрыстығын тексереді. | Оқулық, мәтіндер. ҚБ. «Бағдаршам». |
Ортасы | Қолдану ЖЖ,. ТЖ.Лексикалық минимум: карточка Тапсырыма :Төмендегі сөздермен ыңғайлас, қарсылықты, себеп - салдар салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру Денсаулық,нашақор,зиян,темекі,есірткі,қоздыру, қабылдау,өкпеге зиян,миға әсер ету. Дескриптор -жазба жұмыстарында ыңғайлас, қарсылықты, себеп - салдар салалас құрмалас сөйлемдерді құрастырады. ҚБ «Дұрыс -бұрыс» Талдау Постер жасату. Жалпыға арналған тапсырма: Оқушылар жаңа білімге сай оқулықты қолдана отырып өз түсінгендерін постерге түсіреді.
ҚБ «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы топтар бір-бірінің жұмысын бағалап, комментарий білдіреді. | Оқулық, карточкалар А3 қағазы ҚБ «Дұрыс –бұрыс» ҚБ «Плюс, минус, қызықты» |
Аяқталуы Сабақты бекіту | Жинақтау "Таңда да таста" әдісі
Сенің жан досың есірткі қолданады,ол ешкімге айтпауын өтінді. Сенің әрекетін? | Қабырғаға ілінген А4 «келісемін, келіспеймін,білмеймін» |
Кері байланыс | Кері байланыс Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды? Сабақта қандай қиындықтар туындады? Қандай кезеңдер қызық болды | |
Бағалау | Бағалау парақшасы Өзін бағалау Аты - тегі_____________________________________ Сынып_____9 Б_____Пән: Қазақ тілі Сабақтың кезені | ұпай | Критерии оценивания урока | Үй тапсырмасы | | 4 балл - Мәтін мазмұнын «ПОПС» формуласына салып, төрт сөйлем жаз: «Темекі –денсаулыққа зиян» | Сөздік жұмысы | | 1балл-сөз тіркес толық 1балл- сөйлем толық құрастыру | Мәтінмен жұмыс | | 1балл- оқылым / читать,составить план, / 1балл- айтылым /рассказывть,описать,обьяснить/ 1балл- тілдесім /задавать и отвечать на вопросы/ 1балл- жазылым – /писать,постер или кластер ,работа у доски / | ұпай\балл | | | Оценка:________ 9 - 10 баллов оценка - "5" 6 - 8 баллов оценка - "4" 4 -5 баллов оценка - "3" 3- баллов и меньше оценка - "2 Рефлексия | Бағалау парақшасы |
Үйге тапсырма: 4 тапсырма 115 бет. |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Рефлексия Сабақ / оқумақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушыларне білді? Сыныптағы ахуалқандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |