СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Функция. Функцияның берілу тәсілдері: аналитикалық тәсіл (формула арқылы беру)

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Функционалдылық тәуелділік ұғымын қалыптастырып, функцияның жазылуын, оқылуын білу. Функция туралы ұғым, функцияның формуламен берілу ұғымын дамыта оқыту.,,Бұл сабаққа келмейді ешкім ермек үшін, Есеп-қисап,сан-цифр термек үшін. Көрсетіп есептеудің жолын қалай, Келдім оларды айтып бермек үшін,, -деп сабағымызды бастаймыз . -Өмірде әр түрлі ережелерге ұстанамыз, мысалы Жолда жүру ережесі, мектептегі оқушылардың ережесі, әдептілік ережесі, т.с.с.... -Ал математикада ережелер әріптері бар теңдіктермен жазылады. -мысал келтіріп көр.  

Просмотр содержимого документа
«Функция. Функцияның берілу тәсілдері: аналитикалық тәсіл (формула арқылы беру)»



Пәні: Математика


Сабақ тақырыбы

Функция. Функцияның берілу тәсілдері: аналитикалық тәсіл (формула арқылы беру)

Мақсаты

Функционалдылық тәуелділік ұғымын қалыптастырып, функцияның жазылуын, оқылуын білу. Функция туралы ұғым, функцияның формуламен берілу ұғымын дамыта оқыту.

Сабақ түрі

Жаңа білімді игерту сабағы

Әдіс-тәсілдер

Жұптық, «Зигзаг» стратегиясы

Сабақ көрнекілігі

Топ ережесі, бағалау критерийі, сұрақтар, смайликтер, қажетті құралдар.

Өту барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті


Ұйымдастыру /2 мин/

-амандасу;

-түгелдеу;

-оқушының

назарын сабаққа

аудару;

-оқу

құралдарының

дайындығын тексеру

-амандасу;

-кезекшілік

міндеттерін

атқару;

-сабаққа

дайындалу;



Қызығушылықты ояту

/4 мин/

,,Бұл сабаққа келмейді ешкім ермек үшін,
Есеп-қисап,сан-цифр термек үшін.
Көрсетіп есептеудің жолын қалай,
Келдім оларды айтып бермек үшін,, -деп сабағымызды бастаймыз .
-Өмірде әр түрлі ережелерге ұстанамыз, мысалы
Жолда жүру ережесі, мектептегі оқушылардың ережесі, әдептілік ережесі, т.с.с....
-Ал математикада ережелер әріптері бар теңдіктермен жазылады.
-мысал келтіріп көр.


Оқушылар өз мысалдарын айтады








«Жаңа сабақ»

/9 мин /

Техникада, шаруашылықта және күнделікті өмірде бір шаманың мәні екінші шаманың мәніне тәуелді болатынын жиі кездестіреміз. Мысалы: заттың құны оның саны мен бағасын тәуелді, жүрілген жолдың ұзындығы жылдамдыққа немесе уақытқа тәуелді.

Тірек-сызба арқылы түсіндіру:
P=2(a+b;) V=abc; S=ab; s=vt; y=f(x); v=s:t

Осы формулаларды функцияда қолданамыз. Мысалы, ауданы S см2 тік төртбұрыштың ені 7 см, ал ұзындығы одан х см артық. S=f(x) функциясын формуламен жаз және f(2)-нің мәндерін табыңдар.

Шешуі: S=ab формуласын пайдаланамыз. Есептің шарты бойынша S=7(х+7) болады.

f(x)=7(х+7)

f(2)=7(2+7) =63

Демек, f(2)=63 болады.


«Ой-толғаныс»

/20 мин/

1-есеп.Оқушы 5 тг-ден х дәптер сатып алса,ол қанша ақша төлеу керек?Оқушының төлейтін ақшасын қандай формуламен өрнектейміз?

2-есеп.Шаршының ауданы,оның қабырғаларының ұзындығына тәуелді екенін біле отырып,мына кестенің бос орындарын толтыр. а-тәуелсіз,S-тәуелді.

а=2; 3; 4; 5. S-?

3-есеп.Сағатына 6 км жылдамдықпен жүрген жаяу адамның жолы қозғалыс уақытына тәуелді.S әрпімен белгілей отырып,мына кестені толтыр.

  1. t =1,5; 2; 2,5. S-?

  2. S= 9; 12; 15.  t -?

4 – есеп. Кітаптағы №1272

5 – есеп. Кітаптағы №1273

6 – есеп. Кітаптағы №1281

7 – есеп. Кітаптағы №1282


y=5x




S2

S =4; 9; 16; 25.




S=6t

S=9; 12; 15.

t=1,5; 2; 2,5.



Оқушылар осы есепті шығарады.

Сергіту сәті. «Кім көп біледі?»ойыны



Сандар әлеміне саяхат (тапқырлыққа берілетін есептер)


Шығармашылық жұмыс.

Әр оқушы он математикалық термин айту керек.


1. 9 цифрын 4 рет және амал таңбаларын пайдаланып 100 санын жаз. (99+99=100)
2. 5 цифрын 5 рет және амал таңбаларын пайдаланып 100 санын жаз. (5+5+5+5)*5=100
3. 1 цифрын 6 рет және амал таңбаларын пайдаланып 100 санын жаз. (11-1)*(11-1)=100


Оқушылар логикалық тапсырмаларды

орындайды

Үйге тапсырма беру

/1 мин/

1274 есеп.

Күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

/3 мин/

«Ашық журнал» арқылы оқушыларды бағалау

Бағалау парақтарында жалпы ұпайды шығаруды сұраймын.

Өздерінің бағасын білу

Рефлексия

/2 мин/

«Нысана» әдісі


Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін сұрау

Смайликтерді тақтаға іледі.