ДУА “Гарадзечненскі дзіцячы сад – сярэдняя школа”
Урок па тэме
Клаўдзія Каліна
“ Верасень”
Урок беларускай
літаратуры ў 3 класе
настаўніцы
Сіпайла Алены Рыгараўны
Мэта: авалоданне ідэйным зместам казкі К.Каліны “Верасень”.
Задачы: пазнаёміць вучняў з жыццёвым і творым шляхам К. Каліны, прааналізаваць змест казкі, вучыць выдзяляць галоўнае, выказваць свае думкі; выпрацоўваць навыкі правільнага, беглага, выразнага чытання; садзейнічаць развіццю вобразнага ўяўлення і творчага мыслення вучняў; выхоўваць літаратурны густ, любоў да роднай мовы і роднага краю.
Абсталяванне: партрэт пісьменніцы, карткі з заданнямі, мультымедыйная прэзентацыя.
Ход урока:
I. Арганізацыйны момант. Псіхалагічны настрой.
- Сення на ўроку мы будзем чытаць, для таго каб …( навучыцца бегла чытаць, даведацца новае, цікавае)
- На ўроку мы будзем вучыцца задаваць пытанні, для таго каб… (вучыцца думаць разважаць)
- Мы будзем вучыцца выразна чытаць , каб …. ( навучыцца перадаваць настрой, інтанацыю)
ІІ. Моўная размінка
1. На дошцы запісаны верш А.Дзеружынскага: Чарадзейны
Верасень
Заквітнеўся
Верасам.
Голле
Дуба- волата
Ён прыбраў
У золата.
-Якія радкі верша адлюстроўваюць верасень як жывую істоту?
- Чаму аўтар называе верасень чарадзейным? (слайд 1)
-Чаму першы месяц восені атрымаў назву”верасень”? (слайд 2)
2. Практыкаванне для навучання чытанню шэптам.(Слайд 3)
- Прачытайце словы шэптам, услых вымаўляйце толькі назвы месяцаў.
верасень лістапад
верасы туман
кастрычнік снежань
дождж снегапад
3. Як вы думаеце аб чым пойдзе гаворка сёння на ўроку?
ІІІ. Паведамленне тэмы і мэты урока.
1. Слова настаўніка пра аўтара
Клаўдзія Каліна (Клаўдзія Канстанцінаўна Лукашэвіч) нарадзілася 1 лістапада 1925 г. у вёсцы Блювінічы (былая Заходняя Беларусь). Бацька яе, Канстанцін Антонавіч, скончыў настаўніцкую семінарыю. Пасля ўз’яднання Беларусі, калі ў родных Блювінічах адкрылася беларуская школа, была прызначана яе дырэктарам і адначасова працавала настаўнікам пачатковых класаў. У гады Вялікай Айчыннай вайны сям’я будучай пісьменніцы трымыла сувязь з партызанамі. Клаўдзія разам з маці мыла партызанам адзежу, бінты, якіх у той час не хапала. Пра вайну, пра ўсё гэта Клаўдзія Канстанцінаўна хацела напісаць кнігу. Пачала, ды не паспела…
У 1939 г. К. Каліна скончыла сем класаў, а пасля Вялікай Айчыннай вайны ў 1953 г. закончыла Брэсцкае музычнае вучылішча. Яна мела вельмі прыгожы голас. Пэўны час спявала ў Беларускай дзяржаўнай філармоніі. К. Каліна выкладала музычную грамату, была кіраўніком хору, настаўніцай спеваў у школах Кобрына, Віцебска, а пасля і Мінска, куды пераехала ў 1970 г.
У 1962 г. К. Каліна пачала друкавацца ў часопісах “Вясёлка”, “Бярозка”. Першыя казкі пісала не для друку. У яе хварэла дачушка Ірынка. Каб падтрымаць яе, узняць настрой, маці кожны дзень прыходзіла ў бальніцу з новым творам. Пазней гэтыя казкі і апавяданні ўвайшлі ў кнігу “Хлопчык - пакідайчык”. У гэтай кніге ёсць казкі, прысвечаныя прыродзе.
Творчая спадчына К. Каліны - шчодры плён яе душы і сэрца. Яе творы вучаць любіць сваю Бацькаўшчыну, мову, культуру.
Памерла К. Каліна 25 чэрвеня 1994 г.
2. Падрыхтоўка да ўспрымання тэксту К.Каліны “Верасень”
На дошцы словы :
Жоўты … (лісток)
Пажоўклая ( трава)
Зжаўцелы … (клён)
Залатыя (шаты, бярозы)
Медны (убор)
( лета, восень)
Прыём “Сканіраванне”. Прагледьце тэкст, знайдзіце ў ім названыя колеры і прачытайце злучэнні.
-Якія колеры не сустрэліся ў тэкце? ( жоўты, зжаўцелы). Складзіце з імі словазлучэнні.
IV. Работа над тэкстам
1. Першаснае успрыманне тэксту
Паслухайце твор Клаўдзіі Каліны “Верасень”, вызначце, якія багацці Верасень падарыў зямлі. ( Зачытайце ) Слайды
Слоўнікавая работа :
Шаты- пышнае, дарагое адзенне.
Захінуў- прыкрыў.
Камель- Ніжняя патоўшчаная частка дрэва.
2.Самастойнае чытанне тэксту “ Верасень”
-Да якога жанру, на вашу думку, можна аднесці твор – да казкі ці апавядання? Абгрунтуйце свій адказ.
- Што надае тэксту элемент казачнасці?
-Чаму слова Верасень пішацца з вялікай літары?
3. Работа ў парах
Прачытайце запісаныя на картках словы (слайд )
Што абазначаць словы з першага слупка? (рух)
Учым адрозненне паміж гэтымі словамі?
Растлумачце значэнне слоў другога слупка. ( Азірнуцца –павярнуўшыся аглянуцца. Страсянуў што? .. лісце,смецце, снег, яблыкі і г.д.; адшукайце сінонімы да слова страсянуў –атрос,асыпаў. Зацвілі –знайдзіце антонім (адцвілі, няма красак)
ходзіць (ён) азірнуўся (Верасень)
зайшоў (Верасень) страсянуў (Верасень)
ідзе ( Верасень) зацвілі (верасы)
Адшукайце ў тэксце і запішыце на карткі, хто выконвае кожнае з дадзеных дзеянняў.
На якім месцы стаіць выказнік?
Перастаўце яго на другое месца. Якія сэнсавыя з’явы адбыліся?
Чаму, на вашу думку, аўтар ставіць выказнік на першае месца? (Каб падкрэсліць дзеянні , якія выконваў Верасень)
Зрокавая фізхвілінка
4. Работа ў групе
Колькі частак можна выдзеліць у тэксце ? Вызначце межы кожнай з іх.
1. Багаты месяц Верасень.
2. Верасень у садзе.
3. Верасень у полі і лузе.
4. Верасень у лесе.Шчодры Верасень.
Пастаўце “тонкія” пытанні да кожнай часткі.
IV Абагульненне матэрыялу
1. Прыём “Гучыць, як.. Выглядае, як …” (слайд )
1 пара: Верасень гучыць, як.. (дождж, шорох лістоў, крыкі адлятачых птушак)
2 пара: Верасень выглядае, як.. ( рознакаляровы кавёр, як зоркі, як рознакаляровы сарафан ..)
2. Выразнае чытанне
- Высветліце адносіны аўтара да восені як да пары года (Захапляецца асенняй прыродай, адметнасц гэтай пары года)
3. Вызначэнне галоўнай думкі тэксту.
Восень – багатая і шчодрая пара.
V Дамашняе заданне.
Тэкст “Верасень” выразна чытаць, слоўнікавы партрэт Верасня – садоўніка, лесніка, палявода (на выбар).
VI Падвяденне вынікаў. Рэфлексія.
1. Сінквейн “Восень” (Слайд )
Восень.
Залатая, багатая.
Дорыць, прыбірае,асыпае.
Восень – багатая і шчодрая пара.
Пара года.
2. Прадоўжы сказ: ( Слайд )
- На уроку я даведаўся пра..
- Наш урок быў карысным, бо…
- Я задаволены сабой, таму што…
7