Предмет: Английский язык
Класс: 8
Тема: Wonderful places in the World
Цель урока: формирование коммуникативной компетенции учащихся
Задачи:
1. Образовательный аспект:
Введение и первичная автоматизация новых лексических единиц;
Актуализация и контроль грамматического материала в разнообразных коммуникативных упражнениях;
Автоматизация сформированности грамматического навыка говорения
2. Развивающий аспект:
Развитие языковых, индивидуальных и интеллектуальных способностей учащихся.
Развитие навыков и умений восприятия англоязычной речи на слух.
Развитие познавательного интереса.
Развитие критического мышления, навыков групповой самоорганизации
3. Воспитывающий аспект:
Воспитание интереса к изучению темы и реалиям страны изучаемого языка;
Воспитание культуры общения в парах, в группах.
Оснащение урока:
1) учебник М.З. Биболетовой “Enjoy English” - 8 класс,
2) СD к учебнику 8 класса,
3) мультимедийный проектор, компьютер, экран, презентация,
4) раздаточный материал.
Ход урока:
I. Организационный момент.
Good morning, boys and girls. I'm glad to see you today.
Sit down, please.
Begin our lesson.
Topic is called Wonderful places in the World.
What date is it today? What day is it today? What weather is it today?
All right. Take new sentence. Who is on duty today?
II. Актуализация ранее изученного материала
Present, Past, Future Simple (Repeat, please).
I give you table. Look at.
Разбор таблицы.
…, try. I go to the theater.
Open your books, p.38, ex. 2 (read task and translation)
III. Введение нового материала
Wonderful places in the World. Sights the UK, the USA, Russia.
I give you the texts. Pay attention to the blackboard. Repeat after me.
The USA the UK Russia
glaciers crimes commemorating
exceptionally deerstalker decisive
extravagantly magnifying arguably
fairy-tale unanswered fountains
princesses
Work in pairs. 7 minutes to read the texts. Read, please.
Try to answer the questions.
1. The Sherlock Holmes' Museum
What wrote the doctor?
2. The Statue of Liberty
What is the symbol of the Statue of Liberty?
3. Petergof
Where is Petergof?
4. Madame Tussauds
What famous Madame Tussauds?
5. Big Ben
What is Big Ben?
6. Mamayev Kurgan
Where is Mamayev Kurgan?
IV. Физминутка
Clap, clap, clap your hands
Clap your hands together.
Stamp, stamp, stamp your feet
stamp your feet together.
Spin, spin, spin around
Spin around together.
Move, move, move your fingers
Move your fingers together.
Dance, dance, dance a dance
Dance a dance together.
V. Работа с учебником.
P.39, ex. 7
Read the text sentence by sentence.
p. 39, ex. 9
Listen
VI. Итоги урока
Thank you for your work. You get good marks:
Good ….
Excellent….
VII. Рефлексия
What was for you new and interesting?