СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Рацыянальныя няроўнасці

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Матэрыялы даздзенага ўрока прыгодны для настаўнікаў матэматыкі з беларускай мовай выкладання.

Просмотр содержимого документа
«Рацыянальныя няроўнасці»

Урок матэматыкі ў 9 класе


Тэма ўрока: Рацыянальныя няроўнасці

Мэты урока: Замацаванне і паглыбленне ведаў і навыкаў вучняў у працэсе рашэння рацыянальных няроўнасцей рознага ўзроўню цяжкасці.


Задачы ўрока:


Абучаючыя:

-паўтарэнне і замацаванне метаду інтэрвалаў;

-фарміраванне трывалых навыкаў выкарыстання метаду інтэрвалаў для рашэння

рацыянальных няроўнасцей.


Развіваючыя:

-стварэнне ўмоў для актывізацыі мыслення;

-спрыянне развіццю культуры мовы і матэматычных запісаў;

-садзейнічанне развіццю ўменняў весці самакантроль вучэбнай дзейнасці.


Выхаваўчыя:

-стварэнне ўмоў для выхавання камунікатыўных навыкаў зносін у калектыве

-спрыянне нацэленасці вучняў на поспех у вучэбнай дзейнасці.




Тып урока: урок замацавання і удасканалення ведаў і уменняў.


Структура ўрока:

  1. Арганізацыйны момант - 2мін.

  2. Матывацыйная гутарка - 3 мін.

  3. Праверка дамашняга задання – 5 мін.

  4. Актуалізаця ведаў – 5 мін.

  5. Індывідуальная або калектыўная работа з заданнямі -25 мін.

  6. Падвядзенне вынікаў, дамашняе заданне -5 мін.

Абсталяванне:

-індывідуальныя карткі.


Прагназуемы рэзультат:

-замацаванне ўменняў і навыкаў рашэння рацыянальных няроўнасцей:

-фарміраванне ўмення планаваць сваю работу на ўроку;

-дасягненне кожным вучнем таго ўзроўню ўменняў інавыкаў, які яму неабходны:

1-ы ўзровнь – рашаць прасцейшыя рацыянальныя няроўнасці па зададзенаму алгарытму;

2-і ўзровень – рашаць рацыянальныя няроўнасці, самастойна выбіраючы метад рашэння;

3-і ўзровень – прымяняць атрыманыя веды ў нестандартнай сітуацыі.




Ход урока


1. Арганізацыйны момант.



Падрыхтаваць сшыткі, падручнікі, справачнікі, чарцёжныя прыналежнасці, карткі.

2. Матывацыйная гутарка.

На двух папярэдніх уроках мы з вамі рашалі рацыянальнай няроўнасці.


? Давайце паўторым азначэнне рацыянальнай няроўнасці.

? Якім спосабам мы рашалі рацыянальныя няроўнасці?

? Алгарытм рашэння рац. няроўнасці


Сёння мы праверым чаму вы навучіліся за папярэднія ўрокі.


3. Праверка дамашняга задання.









4. Вусны лік

  1. Выправі памылку

1.

6+2x8

2x8+6

2x14

x7



2

2-3x

-3x

-3x

x



  1. Назаві лікавыя прамежкі:



3.

-10 -5



-3 3



4 15



8

Як будзем з вамі рашаць такую задачу:

Знайсці найменшае цэлае рашэнне няроўнасці ? разабраць пачатак, а вучніняхай закончаць самі.

Адказ:

5. Рашэнне няроўнасці ( у парах).


Адказ: [-1; 0] U [2;3) U (3; ∞)






6. Самастойная работа


Адказ:


  1. Адказ:




Заданні з ЦТ на картках.



ЦТ 2011. Знайсці колькасць цэлых рашэнняў няроўнасці


на прамежку [-6:6].


ЦТ 2012. Знайсці колькасць усіх цэлых рашэнняў няроўнасці



Адказы: 1) 3: 2) 6.


  1. Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія




8. Дамашняе заданне: Рашыць заданні з ЦТ, №2.127 (1;3), 2.128(1)














Самастойная работа

Рашыць няроўнасці:




  1. ЦТ 2011. Знайсці колькасць цэлых рашэнняў няроўнасці


на прамежку [-6:6].


  1. ЦТ 2012. Знайсці колькасць усіх цэлых рашэнняў няроўнасці




Самастойная работа

Рашыць няроўнасці:




  1. ЦТ 2011. Знайсці колькасць цэлых рашэнняў няроўнасці


на прамежку [-6:6].


  1. ЦТ 2012. Знайсці колькасць усіх цэлых рашэнняў няроўнасці









Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!