Просмотр содержимого документа
«Урок английского языка в 7 классе по теме "Экология"»
Класс: 7 «В»
Количество учащихся в классе: 21
Присутствовало на уроке: 20
Дата проведения: 27.11.2016
Учитель: Ястребова Н.Б.
Тема урока: развитие устной речи по теме «Экологические проблемы», введение пассивного залога.
Цели урока:
Обучающая: развивать навыки устной речи по теме «Экология», учить употреблять в речи пассивный залог.;
развивающая: развитие умений и навыков учащихся вести беседу, высказывать свое мнение;
воспитательная: привитие школьникам любви и уважительного отношения к природе.
Оборудование: мультимедийная презентация, картины с изображением природы, видеоролик.
Тип урока: интегрированный
Ход урока
I. Организационный момент. Тему урока мы определим, посмотрев видеоролик. О каких проблемах идёт речь в данном ролике? Так о чём же мы будем говорить сегодня на уроке? Об экологических проблемах. И урок наш так и называется - Environmental problems, потому что хорошая экология – это залог нашего здоровья, мы будем обсуждать данные проблемы на уроке, а для этого научимся употреблять в речи пассивный залог.
II. Фонетическая разминка.
Look at the litter on the street.
Look at the stumps of the cut down trees.
Look at the pollution in the air.
Look at the way we just don't care!
III. Речевая разминка. Listen to some ideas expressed by futurologists. Raise your red cards if the idea seems optimistic and your blue cards if the idea is pessimistic.
We shall all live in skyscrapers.
There won't be any cars in the streets.
We shall use helicopters instead of cars.
We shan't have to walk much.
There will be too many people in the cities.
We shall be able to control the weather.
People will learn to synthesize food.
No one will die from hunger.
There won't be any ethnic conflicts.
People will colonize the Moon and some other planets.
We shall run out of natural fuel.
There will be new sources of energy.
We shall cut down all our forests.
Many people will have to live in space for years.
There will be plants and factories on other planets.
People will live much longer.
Many dangerous diseases will disappear.
Computers will teach children and solve many problems for us.
IV. Введение пассивного залога (Мозговой штурм).
V. Составление предложений в пассивном залоге по образцу(Слайд №4).
Nature ….
Birds and animals ….
Litter ….
The air ….
Flowers ….
Fires … .
Animals ….
The air ….
VI. Физминутка.
Close your eyes. You are in your boat now in the middle of the water. Look around. What is it? It may be a pond, a lake, a river, a sea, an ocean. The water is calm … You are moving slowly … You are feeling calm … Your face is calm… Your body is calm … your arms are calm … Your legs are calm …
VII. Make up sentences. (Работа в парах)
not to cut the forests
to ride bicycles instead of cars
to plant more trees
to save wild animals
to stop polluting the planet
to take cans, bottles, paper to local recycling centers
to put out food for wild animals in winter
to throw away so much rubbish
to waste paper
VIII. Поисковое чтение по группам
Read the text below. It is not complete. But you are given several versions of the final sentence. Choose one of them and supply the few missing sentences to express your own viewpoint. The phrases in brackets may help you do it.
IX. Домашнее задание. Children, you know there are a lot of environmental problems in our region.
Make a declaration about keeping the environment clean and green.
IX. Подведение итогов.
The lesson is over. We all must keep the air, the water and the land clean. We must protect our nature to live happily.
X. Оценивание.
3