СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Өсімдіктердегі қозғалыс

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ жоспары 7сыныптың биология пәніне арналады. Сабақтың тақырыбы :"Өсімдіктердегі қозғалыс" деп аталады. 

Просмотр содержимого документа
«Өсімдіктердегі қозғалыс»

Күні: 22.01.2019ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Меркибаева Д.Ш.







Сынып: 7 ____

Сабаққа қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ түрі:

жаңа сабақ меңгеру

Сабақтың тақырыбы:

§32. Өсімдіктердегі қозғалыс.

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

7.1.6.1 - өсімдіктердің қозғалысы себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттау(тропизмдер, таксистер);

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Өсімдік қозғалысының себептерін біледі.

Оқушылардың басым көпшілігі: тропизм және настий түрлерін сипаттай алады.

Кейбір оқушылар: өсімдіктің қозғалыс механизмін түсіндіре алады.

Бағалау критерийлері

Тропизм, таксис, настия терминдеріне анықтама береді

Нақты мысалдар арқылы қозғалыс себептерін түсіндіреді.

Өсімдік тіршілігіндегі қозғалыс рөлін түсінеді

Өсімдіктердегі қозғалыс түрлерін анықтайды

Өсімдікте болатын қозғалыс түрлерін сипаттайды және себебін түсіндіреді

Тілдік

мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Тітіркендіргіштік, тропизм, таксис, фототропизм, хемотропизм, геотропизм, аэротропизм

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестері топтамасы

Өсімдік қозғалысы ................................әсерінен жүреді

Пәнаралық байланыс

Химия –хемотропизм, аэротропизм түсініктері

Физика – геотропизм түсінігі

Құндылықтар-ды дарыту

Оқушылар жұптық тапсырмалар орындау арқылы бір-біріне деген ынтымақтастық, қамқорлық және адамгершілік, сыйластық қалыптасады; Оқушылардың тапсырмаларды орындау барысында өз беттерімен орындау қажеттілігін ескерту, әрі адалдықты дамыту;

Сабақ барысында үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу сияқты маңызды құндылықтарды қалыптастыруға көңіл бөлу;

Бастапқы білім

Қозғалыс тірі ағзалардың қасиеті екендігін «Жаратылыстану » курстарынан біледі.

Жануарлардың гидростатикалық, сыртқы және ішкі қаңқа ерекшеліктерін түсінеді

Сабақ барысы

Жоспарлан-ған сабақ кезеңдері

Жоспарланған сабақтағы іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы

2мин





7 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Сәтті күн тілеу. Әр топ бір - біріне бүгінгі күнге жақсы тілек тілейді.


Үй тапсырмасын сұрау. Жеке оқушымен жұмыс.


«Миға шабуыл» әдісі.







ҚБ: смайликтер арқылы.















2 мин





өсу, даму тыныс алу



Тірі организмге

тән қасиеттер







қозғалу көбею керексіз затты

бөліп шығару



Сұрақ: Өсімдік қозғалама?


«Құбылысты түсіндір»

Күнбағыс отаны – Перу. Күнбағысты - «Күн гүлі» деп атаған. Неліктен ол ондай атауға ие болды түсіндіріңіз?

( ДЖ: күнбағыс гүлдері таңғаларлық түрде әрқашан күн шуақтарына қарай бұрылады. Осы үшін күнбағыс «Күн гүлі» атауына ие болған. )


Мұғалім бағыттаушы сұрақтар пайдалана отырып, оқушылардың сабақ тақырыптары мен оқыту мақсаттарын қалыптастыруна әкеледі.


Мұғалім оқушылардың жауаптарын түзетеді.





Слайд № 1



Слайд № 2









Слайд № 3



Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспарланған сабақтағы іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ ортасы


15 мин













3 мин



5 мин.




4 мин



Топтық жұмыс.

  • І-топ: Өсімдіктің қозғалу ерекшеліктері.

  • ІІ-топ: Өсімдіктің қозғалу реакциялары.

  • ІІІ-топ:Өсімдік тіршілігіндегі жарық.

Дескрипторлар


Өсімдіктердің қозғалыс процесі туралы түсіндіреді;


Тропизм,таксис ұғымдарын түсіне отырып мысалдар келтіре алады.



Видео көрсетіледі.



Жеке жұмыс.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.

Дарынды және үндемей отырған оқушылармен жұмыс



«Қарлы кесек» әдісі. Оқушылар бір-біріне сұрақ қояды.





Слайд № 4



Топта талқылап жауап береді.







Дидактикалық материал

Смайлик арқылы бағалау


Сабақ соңы

2 мин




Кері байланыс .ББК кестесі арқылы.

Стикерге жазып іледі


Үй жұмысы: Оқушылар «Қозғалыс – өсімдіктің тіршілік белгісі» тақырыбында эссе жазады.


























Қосымша ақпарат

Дифференциация:қандай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Сіз қабілетті оқушылар алдына қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?


Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайтыныңызды бағалаңыз?



Пәнаралық байланыс. Денсаулық және қауіпсіздік

ИКТмен байланыс

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелеу элементі)

Барлық оқушылар білу қажет:

Өсімдік қозғалысының себептерін білу

Көпшілік оқушылар білу қажет: тропизм және настий түрлерін сипаттау

Кейбір оқушылар білу қажет:

Сонымен қатар өсімдіктің қозғалыс механизмін түсіну

Оқушылар жұмыс жасау барысында көмекші нұсқаулық экранда көрсетіледі.

Тек қосымша көмек қажет оқушылардың өтініші бойынша оларға нақты жұмыс сызбанұсқасы беріледі.

Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып сабақ тақырыбын өмірмен байланыстыра алады. Бұл айналада болып жатқан процестерді түсінуіне мүмкіндік береді.

Ағылшын тіліндегі глоссарий

Белсенділігі жоғары оқушылар өз бетімен тапсырмалар мен модельдерді демонстрациялай алады


1. Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау

2. Жеке және топтық жұмыс

3.Оқушылар кестені толтырып, график құра алу қажет.

Оқушылар жұппен және топпен жұмыс істеу арқылы басқа оқушылармен және мұғаліммен жұмысты талқылаған кезде өзгенің ойын құрметтеуге, өзімен қатарлас және үлкен адамдармен сөйлескен кезде тиісті бейне қалыптастыру қабілетін дамытады.


Адам денсаулығына ең аз тәуекелділігі

Биология бөлмесінде қауіпсіздік ережелерді сақтау (электр, компьютер, кесу құралдары)





Рефлексия


  • Сабақ мақсаты/ оқу мақсатының нақтылығы

  • Оқушылар бүгін не білді?

  • Сабақ барысындағы кластың көңіл күйі?

  • Өткізілген дифференциацияның ықпалы

  • Уақыт тиімділігі

Сабақ жоспарынан болған ауытқулар?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқыту)?

1:

2:

Сабақты жаксартудың екі мүмкіндігі (сабақ беру мен оқыту)?

1:

2:

Келесі сабаққа дайындалу үшін, сабақ барысында класс және жеке оқушылар туралы не білдім







Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар

Берілген сұрақтарға қысқаша жауап беріңіз


  1. Қозғалуға қабілетті ағзалар, жеке жасушалар не жасушаішілік құрылымдардың белгілі бір тітіркендіргішке қозғалу реакциясы қалай аталады?


____________________________________________________


2. Өсімдік жасушалары, ұлпалары мен мүшелерінің белгілі бір тітіркендіргішке қатысты қозғалуынан байқалатын реакция қалай аталады?

____________________________________________________


3. Жапырақтар мен өркендердің Күн жарығы бағытында өсуі қалай аталады?

_____________________________________________________


4. Саумалдық , інжугүл өсімдіктері қандай жерлерде өскенді ұнатады ? _____________________________________________________


5. Күн ағымында гүл тәжінің ашылу және жабылу құбылысы қалай аталады?______________________________________________________





Дескриптор


Өсімдіктің өсу қозғалыс іс-әрекетін атай алады

Өсімдіктің өсу реакцияларын анықтай алады

Сыртқы орта факторларының әсерінен пайда болатын өсімдік қозғалысын анықтай алады
































1 және 2 суретті қараңыз


№ 1, 2 суреттеріне өсімдік қозғалыс түрлеріне атау беріңіз

1________________________________________________

2________________________________________________


№ 1,2 суреттеріндегі қозғалыс себептерін анықтаңыз

1________________________________________________

2________________________________________________



  1. «Қозғалыс-өсімдік тіршілігінің белгісі » сөйлемін қалай түсінесіздер


_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________







Дескриптор


Өсімдік қозғалыс түрлеріне және себептерін атайды

«Қозғалыс-өсімдік тіршілігінің белгісі » сөйлемін түсіндіре алады





















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!