СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 14.06.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок на тему "Санның стандарт түрі"

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытый урок на тему "Санның стандарт түрі"

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок на тему "Санның стандарт түрі"»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бүтін көрсеткішті дәреже

Мектеп: Алматы облысы Балқаш ауданы

« Береке орта мектебі МДШО» мкм



Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Көпенбаева А.А


Сынып:

Қатысқандар саны:10


Қатыспағандар саны:-

Сабақ тақырыбы

Санның стандарт түрі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.1.1 Сандарды стандарт түрде жазу

7.1.1.2. Стандарт түрде жазылған сандарға арифметикалық амалдар қолдану.

7.1.1.3.Стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу.

7.1.1.4.Стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар

Санның стандарт түрін ажырата алады

Оқушылардың басым бөлігі

Стандарт түрдегі сандардың мәнді бөлігі мен ретін таба біледі

Кейбір оқушылар

Сандардың стандарт түрін қолдана алады.

Ойлау дағдылары

Білу.Түсіну.Қолдану.

Бағалау критерийлері

Санның стандарт түрі ұғымын, оның мәнді бөлігі мен ретін біледі;

Санды стандарт түрге келтіреді, оның мәнді бөлігі мен ретін анықтайды.

Тілдік мақсаттар

лексика және терминология

- санның стандарт түрі;

- стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігі мен реті;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • санды стандарт түрде жазыңыз;

  • егер санның мәнді бөлігіндегі ондық разрядтың үтірін n бірлікке ... орын ауыстырса, онда 10-ның дәреже көрсеткішіне (көрсеткішінен) ... ;

Құндылықтарды дарыту

оқушылардың ойлау қабілеттерін, таным белсенділігін арттыру, оқушыны ұқыпты тыңдауға, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білу мақсатында өз білімін нақты көрсете алуға дағдыландыру

Пәнаралық байланыс

Физика,химия,астрономия.



Алдыңғы білім


10-ға еселік болатын сандардың орындық мәнін, көбейту мен бөлу нәтижесін білу.Сандарды дәрежеге шығаруды білу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


6 минут
















5 минут

























Сабақтың ортасы

Жаңа сабақты меңгерту.

6 минут









1.Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. /Кабинет тазалығына, желдетілгеніне назар бөлу/. Оқушылардың сабаққа қатысуын, қажетті оқу құралдарының түгел болуын қадағалау.

2.Психологиялық ахуал тудыру

«Есімдер акронимі»атты психологиялық ахуал жасау.

3. Оқушыларды топқа бөлу. «Молекулалар» әдісі арқылы сыныпты екі топқа бөлу.Топ бпсшыларын,бағалаушыларды тағайындау.


4.Үй тапсырмасын тексеру. «Сен маған-мен саған » әдісі арқылы тексеру. Екі топ бірінің есебін бірі тексереді.Дұрыс жауабы кейін тақтада көрсетіледі.

Үй жұмысын геометриялық фигуралар арқылы бағалау



Жоғарғы ұпай 5 ұпай

Есепті дұрыс шығарса 5 ұпай

Есепті жартылай орындаса 3 ұпай

Есепті мүлде орындамаса 0 ұпай

5.Тақырыпты анықтау үшін

«FILE» әдісін қолданайық.

Факт

Идея

Сұрақ

Әрекет

150 000 00

Ықшамды түрге келтіреміз

Қандай жерде қолданылады?


Оқушылар «FILE» әдісін қолданғаннан кейін түсінік беріп өтеді.

Осы кезде оқушыларға ой қозғау мақсатында сұрақтар қойылады:

  1. Бөлмеде қозғалып жүрген молекулалар санын есептей аламызба?

  2. Галактикадағы жұлдыздар саны нешеу?

  3. Егер бактериялар санын 780 000 000 000 деп алсақ есеп шығару барысында қалай қолданамыз?

  4. Үлкен сандарды қалай жуықтауға болады?

  5. Сандарды дөңгелектеу дегеніміз не?

  6. 499 000, 0,000 000000 036 мына сандарға қарап ерекшеліктері неде екенін айтыңдар?

Оқушылар сұрақтарға жауап бергеннен соң мұғалім оқушыларға мұндай сандарды ыңғайлы етіп жазудың басқа жолы бар. Мұндай сандарды стандарт түрге келтіріп жазу керек. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы анықталды.Сабақтың тақырыбы: Сандарды стандарт түрге келтіру

Мұғалім оқушыларға жаңа сабақ бойынша кішкене ақпарат беріп өтеді.(түртіп алу стратегиясы)

Ең үлкен сандар мен ең кіші сандар стандарт түрге келтірілген деп айтылады, егер ол түрінде жазылған болса, мұндағы санның реті. Санның реті санның қаншалықты үлкен не кіші екендігін көрсетеді.

Мысал

Сан

Санның стандарт түрі

Санның мәнді бөлігі

Санның реті

1057000000000

1,057*1012

1,057

12

0,0000000005

5*10-10

5

10











Презентация

Слайд 1-3























Слайд

Бактериялар,галактика жұлдыздарының суреттері













Шыныбеков Ә.Н. Алгебра 7. «Атамұра» 2011








Сызба қағаздар


4 минут






























4 минут




























4 минут












4 минут



































4 минут

  1. «Химия» және «Астрономия» саласы бойынша тапсырма

1-топ.Химия саласы бойынша.

Тапсырма:Есептеп шығар

А.Сабын көпіршігінің қалыңдығы 0,000 000 06см

В.Су молекуласының диаметрі 0,000 000 03 см

2-топ. Тапсырма.Астрономия саласы бойынша.

Планеталарды Күннен алыстау ретімен орналастыр.

Планета

Қашықтық

Шолпан

1,082*108км

Жер

1,495*108км

Меркурий

5,790*107 км

Марс

2,280*108км

Нептун

4,497*109км

Плутон

5,947*109км

Сатурн

1,427*109км

Уран

2,871*109 км

Юпитер

7,781*108 км

Тапсырма орындалғаннан кейін оқушыларды құрметтеу,мадақтау арқылы бағалау.

II. «ОЙЛАН – ЖҰПТАС – БӨЛІС» стратегиясы. (жұптық жұмыс )

  1. Кох таяқшалары қалай көбейеді?

«Кох таяқшаларының көбеюі» бейнетаспа

Жұптық жұмыс

Есеп шығару

6 сағат-360 мин

360минут:20минут=18(рет)

  1. 20 минутта-2 бактерия-21

  2. 40 минутта-4 бактерия-22

  3. 60 минутта-8 бактерия-24

  4. …………………………..

18. 360 минутта-262144 бактерия-218

Кох таяқшаларының саны 6 сағатта 262144 =2,62144 •105 .

Тапсырма орындалғаннан кейін оқушыларды жапырақтар арқылы бағалау.Жоғарғы ұпай 3 балл.



Тапсырма орындалғаннан кейін оқушыларды жапырақтар арқылы бағалау.Жоғарғы ұпай 3 балл.

III.«Бірлігіміз жарасқан» топтық жұмыс

Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша постер қорғайды.Оқушылар санның стандарт түрін өмірмен байланыстыратын есептер құрастырып,кейін тақтаға түсіндіреді.

Мұғалім оқушыларды «Плюс», «Минус» арқылы бағалау

«Плюс»-2 ұпай

«Минус»-1 ұпай

.Жоғарғы ұпай 3 ұпай

IV.Жеке оқушыға тапсыpмалаp

Кестенi толтыpыңыз

Сан

Санның стандарт түрі

Санның мәнді бөлігі

Санның реті

150 000 000



8


5*10-5




3,6*10-8


-8

780 000 000 000



11

455 000


4,55


Жауап:

Сaн

Сaнның стандаpт түpі

Сaнның мәндi

бөлігi

Сaнның pетi

170 000 000

1,7*108

1,5

8

0,000 005

5*10-6

5

-6

0,000 000 036

3,6*10-8

3,6

-8

780 000 000 000

7,8*1011

7,8

11

455 000

4,55*105

4,55

5

Дескриптор

  1. Санды стандарт түрде жазады-1 ұпай

  2. Стандарт түрдегі санның мәнді бөлігін табады-1 ұпай

  3. Санның ретін жазады-1 ұпай

.Жоғарғы ұпай 3 ұпай

V.Деңгейлік тапсырма.(оқулықпен жұмыс)

Үлгерімі төмен үш оқушыға тақтаға сандарды стандарт түрде жазуға есептер беріледі.Қажет болса түсіндірме жұмыстары жүргізіледі.

Тапсырма: Сандарды стандарт түрде жазып көрсет.

1)5 000 000 2) 0,05

3) 0,00064

Тапсырма орындалып болғаннан соң оқушыларды ауа райы арқылы бағалау

Кун сәулесі-3 ұпай

Бұлтты аспан-2 ұпай

Найзағай-1 ұпай






Презентация

Бейнеролик





































Презентация

Слайд 6



Дидактикалық материалдар





















Презентация

Слайд 7



























Презентация

Слайд 8















Дидактикалық материалдар












































Шыныбеков Ә.Н. Алгебра 7. «Атамұра» 2011



Сабақтың соңы



4 минут















































3 минут

«Құпия» әдісі арқылы оқушылар жаңа сабақты қорытындылау мақсатында оқулықтағы № 145 есепті шығарып жауаптарын түсіндіріп береді.

Сандарды стандарт түрде жазыңдар

  1. Жерден Күнге дейінгі қашықтық 149 500 000 км

  2. Жер бетінің ауданы 510 083 000км2

  3. Сутегі атомының массасы 0,000 000 000 000 000 000 000 00172г

  4. Адам денесіндегі жасушалар саны шамамен 100 000 000 000 000 дана

Оқушылар бірін бірі түрлі түсті стикерлер арқылы бағалайды.

Жоғарғы ұпай: 3 ұпай

Үй жұмысы: №149, 150

Бағалау

  • Барлық балл : 15

  • 0 — 9 балл —  бағасы  «2»

  • 10— 11 балл – бағасы «3»

  • 12— 13 балл — бағасы «4»

  • 14 — 15 балл — бағасы «5»











Рефлексия

«Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі арқылы оқушылар рефлексия жасайды.

Қандай ой пайда болды?

Не сезіндім?

Не ұнады?

Не қиын болды?











Кері байланыс

«Плюс –Минус-Қызығамын» кестесі

Оқушылар жекелей төмендегі кестені толтырады.

«Плюс»(+)

Сабақта қызық болған,пайдалы болар деп ұйғарған мәселелер мен жәйттар жазылады.

«Минус»(-)

Сабақты сәтсіз шыққан,пайдасы жоқ не шамалы болды деп ұйғарылатын мәселелер мен жәйттар жазылады

«Қызығамын»(?)

«Не білгім келеді?» немесе «Бұл мен үшін қызық болама?» деген сұрақтарға жауап келтіру









Шыныбеков Ә.Н. Алгебра 7. «Атамұра» 2011









Презентация

Слайд 9











































Үлестірме қағаздар























Үлестірме қағаздары

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?



Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Қиындық туындайтын сәт болса өзім түсіндіремін.

Жаңа тақырыпты меңгеру кезіңде дифференциациясын өткіземін

Жаңа тақырыпты нашар түсінетін оқушыларға жеке көмек жасаймын



Жұптық жұмыс кезінде оқушылар бір-біріне көмектеседі. Бірлесе отырып тапсырма талданады, бір-бірінің пікірлерін тыңдап, диалог құрып ортақ дұрыс шешімге келеді

Оқушылар бір бірін және өзін өзі бағалау арқылы білімнің қандай деңгейде екенін және неге қол жеткізу керектігін анықтап, бағалап отырады.

-Ауа райы арқылы бағалау

-Геометриялық фигура арқылы бағалау

-Дескриптор арқылы бағалау


Оқушылар сабақ барысында қауіпсіздік ережесі сақталды.Бірін-бірі итеріп, құлату жағдайлары болмады

Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




















Бағалау парағы


Оқушының аты жөні

Үй тапсырмасы

Химия,астрономия саласы

Ойлан жұптас бөліс

Бірлігіміз жарасқан

Жеке оқушыға тапсырма

Деңгейлік тапсырма

Құпия

Жалпы ұпай саны


































































Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!

Поделитесь с друзьями
ВКонтактеОдноклассникиTwitterМой МирLiveJournalGoogle PlusЯндекс