СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок по математику на теме: "20 ичида сонларни айириш"

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

1.1.2.5 ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды/ 20, ондық көлеміндегі сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдерін  қолдану

1.1.2.1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиындардың  бірігуі, азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсіну; 

1.1.2.4 бір таңбалы сандарды  ондықтан аттамай    қосу кестесін құру, білу және қолдану

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок по математику на теме: "20 ичида сонларни айириш"»

Математика 47– дарс

Мавзуси:
20 ичида сонларни айириш

Мактаб: № 111 М.Маметова номли умумий ўрта мактаб

Куни, ойи: 29.11.2016

Ўқитувчининг исми: Талиббаева Наргиза

1-“В” синф

Дарсга қатнашган ўқувчилар сони:

Дарсга қатнашмаган ўқувчилар сони:

Ўқиш лойиҳасига мос ўқув мақсади:

1.1.2.5 ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды/ 20, ондық көлеміндегі сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдерін қолдану

1.1.2.1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиындардың бірігуі, азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсіну;

1.1.2.4 бір таңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану

Дарснинг мақсади:

Барча ўқувчилар йиғиндидан қўшилувчини, айирмадан айрилувчини топишни билади.

Ўқувчиларнинг асосий қисми: ўнлик ичида қўшиш ва айиришни билади;

Айрим ўқувчилар: бир хонали сонларни ҳар хил усул билан кўрсатади (нуқталар йиғиндиси,таёқчалар ...) “+”, “–”, “=”, “≠”, “”, “белгиларни қўллайди;.


Дарснинг бориши


Дарс тартиби

Режаланган иш

Жиҳозлар

Дарснинг боши (2-5 минут)

Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил куйини қолиплаштириш. Дарс мақсади билан таништириш.кки сонидан кейин туради.


Дарснинг ўртаси

(6 – 30 минут)


20 ичда сонларни айиришни урганадилар.

Икки хонали сондан бир хонали сонни айириш учун, бирликларни айириб, унликларни узгаришсиз к

олдиоиш мумкин.

1-топширик

Расм асосида аймиришга доир мисоллар тузиш.

Икки хонали сонлар билан айиришни бажариш учун унликлардан унликларни, бирликлардан бирликларни айириш керак.

18-12=

15-13=

17-14=

19-15=

2-топширик

Расмлар ёрдамида мисоллар тузиш.

19-3= 17=5

18-6= 19-15=













3-топширик

Турар жойда 14 та машина бор эди. 3 та машина юриб кетди. Турар жойда канча машина колди?

4-топширик

11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 сонлардан 1 ни айиринг. Нимани пайкадингиз? Хулоса чикаринг.


АКТ, расм.










Дарслик



















№ 1 иш дафтари.

Дарс якуни (31-35 минут)

Ўқувчилар дарс давомида нимани билгани,нима иш бажаргани, нима қизиқарли енгил бўлгани, нима қийин бўлгани ҳақидаги фикрларини айта олади.


Якуний хулоса

Энг яхши ўтган икки нарса нима?

1: Ўқучиларни дарс давомида баҳолаш.

2: Иқтидорли ва ночор ўқувчиларга алоҳида топшириқ бериш.

Қандай икки нарса дарсни яхши қилар эди?

1: Дарснинг натижасинига кўнгил бўлиш.

2: Рефлексия.




Илмий мудир___________

“___”_______________




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!