СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Шілікті мен Бесшатыр "патша қорғандары"

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

уиеьүьғиукиьуецсуиеиеиеиксцсумкмумумцсцмумкикикикикикикикики

Просмотр содержимого документа
«Шілікті мен Бесшатыр "патша қорғандары"»


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Сақтар

Мектеп: № 114 орта мектеп

Күні:15.04.2017 жыл

Мұғалімнің есімі: Абенова У

Сынып: 5

Қатысқандар: 14

Қатыспағандар: 14

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді салыстыру

5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру

5.2.1.2 ежелігі тайпалардың дүниетанымын сипаттау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Археологиялық ескерткіштерді біледі, түсінеді және ерекшеліктерін сипаттайды

Оқушылардың басым бөлігі:

Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін ажырата алады

Кейбір оқушылар:

Ежелгі тайпалардың дүниетанымдарына қорытынды жасайды

Бағалау критерийі

  • Археологиялық ескерткіштерді біледі.

  • Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсініп, сипаттайды

  • Ежелігі тайпалардың дүниетанымын ажырата алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Ескерткіштердің құрылымын суреттейді, ескерткіш атауларлын жіктеп дәптерге жазады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Терминдермен жұмыс жасайды

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар: археологиялық ескерткіштердің бір – бірінен қандай айырмашылықтары бар? Ескерткіштердің олардың ұқсастығы неде деп ойлайсың?

Құндылықтарға баулу

Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау

Пәнаралық байланыс

4-сынып Жаратылыстану. Шығыс Қазақстан облысы

Алдыңғы білім


Сақ қорғандары туралы біледі. Патша қорғандарының жәдігерлерімен таныс

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал тудыру. «Шаттық шеңбері»

«Шеңбер» әдісі арқылы үй тапсырмасын бекіту.

«Мадақтау» арқылы бағалау

Интерактивті тақта

Сабақтың ортасы

30 мин

Ой қозғау

Түріткі сұрақтар (сұрақ қою техникасы)

1. Патша қорғандары дегеніміз не?

2. Ерте темір дәуіріндегі сақтар мәдениетіне нелер жатады?



3. Обалар туралы не білесіңдер және оның түрлері туралы не білесіңдер?

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың мазмұнын ашады

«Үш шапалақ» арқылы бағалау



Сынып оқушылар суреттер арқылы үш топқа бөлінеді.



1-топ Түркістан.

2-топ Отырар

3-топ Жент



Жаңа сабақ: Джигсо әдісі арқылы мәтінді талдайды.

1. Ойлан. (Жеке)

2. Жұптас. (Жұптық)

3. Бөліс. (Топтық)

4. Талдау. (Постер қорғау)

1-топ Шілікті қорғанының орналасқан аймағы мен тарихи маңызы.

2-топ Бесшатыр қорғандарының орналасқан аймағы мен олардан табылған тарихи жәдігерлер

3-топ Бесшатыр мен Шілікті қорғандарының ерекшеліктері.

«Мадақтау сэндвичі» арқылы бағалау.



Сергіту сәті. Бейнеклип (Жаңа күн)

Интерактивті тақтадан көрсетілген іс-қимылды оқушылар қайталайды


Жұптық жұмыс: Венн диаграммасы

Шілікті мен Бесшатыр қорғандарының ерекшеліктерін салыстыру

Патша қорғандары





Бағалау: Өзара бағалау (жұптар бірін-бірі бағалайды)



Жеке жұмыс: Сәйкестендіру кестесі

Мерзімі

Қорғандар

Б.з.б V-IV ғғ.

Шілікті

Б.з.б VIIғ.

Бәйгетөбе

Б.з.б VIIIғ.

Бесшатыр

Бағалау: Өзін-өзі бағалау, дайын жауап әдісі арқылы.

Электронды оқулық. Оқулық, постер,

Таратпа материалдар

Қима суреттер.


Сабақтың соңы 7-минут




Жеке жұмыс:Галереяға саяхат Сараланған тапсырма

Интерактивті тақта.

Қима суреттер.

Таратпа материалдар

Кері байланыс

5 мин



«Шолиер» табақшасы

Интерактивті тақта

Үш қорап

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау



1. «Шеңбер» әдісі.

2. Джигсо әдісі

3. Венн диаграммасы

4. Сәйкестендіру (кесте толтыру)

5. Галереяға саяхат

1. «Мадақтау» арқылы

2. «Мадақтау сэндвич»

3. Жұптық бағалау

4. Өзін-өзі бағалау

5. Дескриптор арқылы



Сергіту сәті. Бейнеклип (Жаңа күн)

Интерактивті тақтадан көрсетілген іс-қимылды оқушылар қайталап дене жаттығуын жасайды



Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:


2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



















































































Тапсырма


Сараланған тапсырма

Галереяға саяхат



  1. Суретке қарап қорғандардың өзіне тән ерекшеліктерін анықта?

  2. Қорғандардан табылған жәдігерлерге сипаттама бер?


Бағалау критерийі

ДЕСКРИПТОР

- Археологиялық ескерткіштерді біледі.

- Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсініп, сипаттайды

- Ежелігі тайпалардың дүниетанымын ажырата алады.

1. Шілікті және Бесшатыр қорғандары туралы біледі.

2. Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін ажыратады.

3. Обалардан табылған сақ мәдениетінің ескерткіштерінің ерекшеліктерін зерттей отыра ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды












Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!