СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Шығыс Қазақстан мәдениеті. Берел, Шілікті қорғандары

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ерте темір дәуіріндегі Шығыс Қазақстанда қылптасқан мәдениет туралы ақпарат беру. Әсіресе Берел кезеңітуралы толық ақпарат беру.

Просмотр содержимого документа
«Шығыс Қазақстан мәдениеті. Берел, Шілікті қорғандары»

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

ПӘНІ

Ежелгі Қазақстан тарихы

КЛАСЫ

6 а

ПӘН МҰҒАЛІМІ

Шалабаева Д.Н.

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ

Шығыс Қазақстан мәдениеті. Берел, Шілікті қорғандары

МАҚСАТЫ

Ерте темір дәуірінде Шығыс Қазақстанда қалыптасқан мәдениетімен, Берел, Шілікті және Бесшатыр қорғандарымен таныса отырып, коммуникативтік қабілеттерін

дамыту.


МІНДЕТТЕРІ

Сыныптастарына сұрақтар қойып, түсінік беруді, тыңдай білуді үйрету; сұрақ қоя білу дағдыларын дамыту; критерий бойынша өзге топты және өзін-өзі бағалай білуге дағдыландыру; жас ерекшелігіне сай білім меңгеру деңгейін таныту;

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

- тақырыпты өз бетінше оқып, сақ тайпаларының қалдырған мәдени мұраларының маңызын ұғына біледі;

- танымдық үдеріс барысында коммуникативтік қабілеттерін дамытады;

- ойластырып таңдау жасайды және шешім қабылдайды;

- сыныптастарына сұрақтар қойып, түсінік беруді, тыңдай білуді үйренеді;

- критерий бойынша өзге топты және өзін-өзі бағалай білуге дағдыланады;

- сұрақ қоюды үйренеді, жас ерекшелігіне сай білім меңгеру деңгейін танытады;

ӘДІС-ТӘСІЛДЕР

АКТ пайдалану, сын тұрғысынан ойлау, жұппен, топтық жұмыстар, диалог, анықтау, талдау, ауызша баяндау, практикалық

жұмыс.

КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМНІҢ ІС-ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫНЫҢ ІС-ӘРЕКЕТІ

БАҒАЛАУ

РЕСУРСТАР

Ұйымдастыру кезеңі

/3 минут/




Психологиялық тренинг «Мен нағыз қазақпын» дейтін патриот оқушы қандай болу керек?

Пазлдар арқылы оқушыларды топқа бөлу.

шілікті

Оқушылар «Бесшатыр», «Берел», «Шілікті» деп топтастырылады


Суретті қағаздар, слайд

Кіріспе

/7 минут/

«Қар лақтыру» әдісі

«Кластер» әдісі


Үй тапсырмасын бекіту үшін оқушылар бір – біріне сұрақ дайындап, сұраққа жауап береді.

Тақырыпқа келетін, бейнелерді, фактілерді, ойды көрсететін сөздерді немесе сөйлемдерді жан-жағына «лақтырып» тастау керек.

Мақтау сөздер

Үш шапалақ арқылы бағалау


Доп

Негізгі бөлім

/10 минут/

«Ротация» әдісін қолдану

  1. Шығыс Қазақстанның ерте темір дәуірін мәдениеті қай аймақтың мәдениетімен ерекше байланысты болған?

  2. Шілікті обасы мен Бесшатыр обасының құрылысындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды атаңдар.

  3. Берел қорғандарын өзге Шығыс Қазақстанда орналасқан қорғандардан ерекшелігі



Оқулық, карта, плакат, маркер

/15 минут/

Топта талқылау жүргізілуге бағыт береді.

Оқушылар берілген тапсырмаларды жеке дәптерлеріне орындайды. Жұппен, топпен талқылайды. Өз пікірлерін білдіреді. Топ атынан бір немесе бірнеше оқушы шығып, қорғайды.

«Критерий» арқылы бағалау




Шешуші мезеттерді түсіндіреді.



Қорытындылау

/10 минут/

Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі

І топ: «Сөздер сөйлейді» әдісін қолдану

ІІ топ: «Блиц-сұрақтар» әдісі қолдану
ІІІ топ: «Картамен жұмыс» әдісін қолдану

«Бесшатыр», «Шілікті», «Берел», «Бәйгетөбе», «С.Черников», «Ә. Төлеубаев», «З.Самашев» сөздерге жеке-жеке түсініктеме береді.


Жеке, топпен сұрақтарға жауап береді.


Жеке, жұппен, топпен ақылдасып картадан Шығыс Қазақстанда орналасқан ерте темір дәуіріне жататын ескерткіштерді картадан көрсетеді.


Житон арқылы бағалау

Кері байланыс «Авиатор»

«Смайликтер» арқылы көңіл күйлерін білдіру

Слайд, карта, үлестірмелі парақшалар

Үйге тапсырма беру

Шығыс Қазақстан мәдениеті мен ескерткіштері туралы қосымша ақпарат алу.







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!