СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Заттын белгилуу саны боюнча маселе иштоо

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Заттын белгилуу саны боюнча маселе иштоо»

2.12.2019-жыл. Сабак: химия 8-класс. Муг: Абдилазиз кызы Айназ

Сабактын темасы: Заттын белгилуу саны боюнча маселелерди иштоо.

Сабактын тиби: Ачык сабак.

Колдонулган усул: интерактивдуу- ротация, топтордо иштоо, анаграмма, сыйкырдуу чакмак ж.б.

Сабактын жабдылышы: Окуу китептери, плакат, слайд ж.б.

Сабактын максаттары

Кутулуучу натыйжалар

Билим беруучулук

Заттын белгилуу сандарын жана массаларын эсептоону бышыктоо максатында окуу китебин пайдалануу менен мисалдарды, маселелерди иштешет

Мисалдарды, маселелерди иштей алса

Онуктуруучулук

Сынчыл ойломду онуктуруу, топтор менен кызматташуу кондумдорун онуктурушот

Сынчыл ойломду онуктурсо, топтор менен кызматташуу кондумдорун онуктурушсо

Тарбия беруучулук

Эмгекчилдикке, тартынбастыкка, топтор менен иштоодо сын пикирлерди туура кабыл алууга тарбияланышат

Эмгекчилдикке, тартынбастыкка, топтор менен иштоодо сын пикирлерди туура кабыл алууга тарбияланышса



Негизги компетенттуулуктор:

  1. Маалыматтык: заттын белгилуу саны, массасы боюнча керектуу маалыматтарды табышат.

  2. Социалдык-коммуникативдик: тема боюнча алган билимдерин башкалар менен болушо алат.

  3. Озун-озу уюштуруу жана койгойлорду чечуу: башкалардын маалыматтарын уга билет жана оз алдынча чечим кабыл алуу.



Предметтик компетенттуулуктор:

  1. Химиялык кубулуштардын манызын ачып корсотуу: керектуу терминдерди аныктайт.

  2. Химиялык кубулуштарды илимий жактан заттардын курамы жана тузулушу боюнча тушундуруу (чечуу): заттын белгилуу санын эсептоо формуласын тушундуруу.

  3. Заттарды жана химиялык реакцияларды окуп уйронуудо илимий далилдоолорду пайдалануу: суроолор жана тапшырмаларды чыгарууда илимий далилдоолорду келтируу.

Мазмундук тилке:

  1. Таанып билуу усулдары

  2. Заттар

  3. Химиялык реакция

  4. Заттарды жана химиялык реакцияларды турмушта колдонуу

Сабактын журушу:

Сабактын этаптары:

  1. Окуучуларды сабакка уюштуруу (1-2мун.)

Саламдашуу. Окуучулардын сабакка катышуусун контролдоо. Аларга мотивация беруу.

Мээге чабуул. Мугалим: балдар баарыбыз ордубуздан туруп сол колубузду ойдо которуп беш озубузго жакпаган сапат-мунозубузду эсептейбиз, эми айнекти коздой жаман сапаттарыбызды ыргытып жиберебиз. Ал эми он колубузду которуп беш жакшы мунозубузду айтып, журогубузго катабыз. Демекчи ушул жакшы сапаттар менен бугунку сабакка активдуу катышууга аракет кылабыз.

Балдар бугунку сабактын ар бир мунотун туура пайдалануу учун « Алтын эреже» тузуп алабыз.

Алтын эреже:

  1. Сабакка активдуу катышу

  2. Тартипти сактоо

  3. Бир-бирин сыйлоо

  4. Топтор менен ынтымакта иш алып баруу

  5. Кол которуп суйлоо

  6. Бироонун оюн болбоо

  1. Отулгон темаларды кайталоо (5-6 мунот)

Муз жаруу: Анаграмма- тамгалардын баш аламан жайгашуусу.

ТУКУЕС- Салыштырма атомдук массасы эн кичине элемент.

КЛЧЫКТЕЫК- биздин жашообузга эн керектуу элемент

АЬЛКЙИЦ-сооктогу бекемдикти кармап турган элемент

РЛОХ-VII топтогу газ абалындагы элемент

Класс эки топко болунот. Жонокой заттар жана Татаал заттар тобу

Ар бир суроонун жоопторуна 10 секунд .

Окуучулар: Амантур жооп берет: жооп суутек. М: азаматсын, бат жооп бердин, бул аракетин жашоонду алдыга суйройт.

Махабат: жооп кычкылтек. М: баракелде , сен да тез жооп бердин

Гулдесте: кальций. М: Туура, жакшы.

Манзура: хлор. М: туура.

Мугалим суроолорду берет:

  1. Атом деген эмне жана ал тушунукту ким киргизген?

  2. Молекула деген эмне?

  3. Зат деп эмнени айтабыз?

  4. Жонокой заттар деген эмне?

  5. Татаал заттар деген эмне? ж.б.

Окуучулар жооп беришет:

Жонокой заттар тобу беш суроого жооп берди.

Атом деген тушунукту грек окумуштуусу Демокрит киргизген. Атом-бул эн майда болунбос болукчо.

Эки же андан ашык атомдордун биригуусу молкула деп аталат.

Бир турдуу атомдордон турса жонокой заттар болот. Мисалы суутек газы.ж.б.

  1. тема Жаны этабы. (7-15)

Мугалим бир канча формулаларды берет:

N=NA*v M=m/v ma=M/NA

N= атомдун, молекун

NA= авогадро саны

M= моль масса

V= заттын саны

m= заттын ассасы

ma= абсолюттук масса

Эки топко учтон маселе берилет жана ротация ыкмасы менен эки топ иштерин алмашып текшеришет, презентациялашат.

  1. Бышыктоо (7-15) Жонокой заттарга уч маселе. 1. 4 моль кукурт (S) канча атомдо кармалат. 2. 40 моль кальцийде (Са) канча заттын саны кармалат.3. комур кислотасынын (Н2СО3) абсолюттук массасын тапкыла?

Татаал заттарга: 6 моль кукурт кислотасында (Н2SO4) канча молекула кармалат? 2. 0,2 моль суутек газында (Н2) канча заттын саны кармалат? 3. Фосфор (Н3РО4) кислотасынын абсолюттук массасын эсептегиле?

Маселелерди ватманга иштешип , ротация жургузуп, презентациялашат.

  1. Рефлексия (3-5)

мен учун тема кызыктуу болду…….

Мен коп нерсе билип алдым…………..

Мен маселени толук тушуно алган жокмун……….

Мен учун сабак сабак бир аз тушунуксуз болду, себеби …….

Физминутка. Бир муноттук хи-ха-ха конугуусу.

  1. Сабакты жыйынтыктоо:

Сыйкырдуу чакмак:

Na

K

Mq

C

AI

Ca

Ba

B

Li

C

N

S

Na

F

B

CI

AI

O


7. Уй тапшырма: окуу китебинен 54-бет №5.

8.Баалоо: Гулзат -5, Амантур-5, Махабат-5, Айдана-5, манзура-4, Мыскал-4, ж.б.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!