СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Адам укуктарын билип алуу.

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Адам укуктарын билип алуу.»

Сабактын темасы: Адам укуктары.

Сабактын максаты:

Когнитивдик: Окуучулар адам укуктары боюнча БУУнун адам укуктарын коргоо ишмердиги менен таанышышат.

Социо – маданий: Окуучулар мамлекет ичиндеги эл аралык документтердин негизинде оз укуктарын коргой билууго тарбияланышат. Оз укугунун баалуулугун билишет.

Лингвистикалык: ,, Декларация“ , ,,Омбудисмен” , ,,Ратификация‘’.

Баалоо критейири:

  1. Адамдын жаш курагына жана укугунун оз ара байланыштуулугун вендин диаграмасы боюнча корсотуп бере алышса 10 бал.

  2. Оз укуктарын баалуулугун билишсе 10 бал..

  3. Берилген суроолорго багыттар боюнча туура жооп бере алышса 10 бал.

Ресурстар: Ватман, Маркер, беренелер жазылган плакаттар, акылдуу доска ж.б.

Сабактын тиби: Аралаш

Сабактын формасы: Топтордо иштоо.

Сабактын журушу:

  1. ,, Конул бурдуруу “ ачык суроолор методу (2мин)

  2. Адамдын жаш курагына жана укугунун оз ара байланыштуулугу жонундо талкуу, иштоо менен баш болот. (15мин)

  3. ,, Актай барак “ оюну (5мин)

  4. ,, Оюн талаасы “ суроо – жооп . (15мин)



  1. Жыйынтыктоо. Акылдуу доска.

Адам укуктары ким тарабынан корголот?

Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердуулугу

Окуучунун ишмердуулугу

Кутулуучу натыйжалар.

Уюштуруу

Окуу ишмердуулугун мативдештируу.

Саламдашуу окуучулардын даярдыгын текшеруу.

Саламдашышат, суроолорго жооп беришет.

Сабакта конул буруп, ар бир сабак эмне жонундо экенин билишет.

Мээ чабуул

Жаны материалдарды оздоштуруу

Жаны теманы максатты жана баалоо критерийлери

менен тааныштырам.

Топторго болунуп алабыз.

Оюн ойнотулат.

Угушат.






Суроо жооп иретинде талкуу журот.

Аткарышат.







Оз пикирин айтышат


Конулдуу маанай.

Бышыктоо

Отулгон

Оюн талаасы. Суроо жооп иретинде берилет.

Иштешет оз тушунугун айтып беришет.

Оз оюн эркин айтышат

жыйынтык

Сабактын жыйынтыгы рефлекция

Акылдуу доска.

Адам укуктары ким тарабынан корголот корсотулот.

Укуктардын корголушу жонундо суйлошот.


Максат ишке ашат?

баалоо

Баалоо

Сабакка болгон коз караштар.

Ой прикир

Уй

Уй тапшырма


Адам укуктарын бузулушу боюнча

Эссе жазып келуу

Тапшырмасы



Муз жаргыч \ алма

  1. Сабактын башталышында мугалим окуучуга бирден барак таркатат. Барактрага алманын суротун тартууну сунуштайт. Окуучулар доскага тартылган суротторду чапташат. Мугалим тартылган суротторго конул бурат жана томондогудой суроолор аркылуу окуучулардын пикирин угат.

  • Бул алмалардын ортосунда окшош алмалар барбы?

  • Эмне учун алардын бардыгы ар турдуу?

Мугалим жыйынтык чыгарат:

Биз коруп тургандай, ар киминер озунордун кайталангыс алманарды тарттынар. Ар бир сурот кооз жана татыктуу, эгерде баары окшош болуп калса бул алмаларды кароо кызыксыз эле.

Кордунорбу балдар адам баласы да ушул алма сыяктуу.

Адамдын туулгандан тартып ээ болгон жана ажыратылгыс укуктарынан башка озгорулбой турган эч нерсе болбойт.

(Томас Джефферсон)

Адам укуктарынын жалпы декларациясы БУУнун тарабынан 1948-жылы 10-декабрда кабыл алынган.

Баланын укуктары жонундо конвенция жонундо БУУнун Генералдык Ассамблеасы тарабынан 1989-жылы 20-ноябрда кабыл алынган. Дуйнонун баардык мамлекеттери тарабынан ратификацияланган.

Адам укуктары жонундо декларация.

I – Берене; Ар бир адамдар кадыр - баркы жана укуктары жагынан эркин жана бирдей торолушот. Аларга эс акыл жана абирдуу ызат берилген. Алар бири – бирине мамиледе болууга тийиш.

XII – берене; Бала озун оюн эркин айтууга укуктуу.

XXIV – берене: Ар бир бала саламаттыкты сактоо кызматынан пайдаланууга укуктуу.

XXVIII - берене: балдар билим алууга укуктуу.

  1. Адамдын жаш курагына укугунун оз ара байланыштуулугу жонундо талкуу.

Вендин диаграммасы. Жараандын укугу Баланын укугу











  1. “Актай барак” роль оюну, откорулот эки топтон экиден окуучу чыгат. Ар бир жуп актай барактын эки бурчунан кармашат.

Оюндун максаты куч колдонбой, озунун позициясын далилдоо аркылуу гана актай баракка толугу менен ээ болуу Барак бутун бойдон калыш керек. Балдар баракты ото баалуу нерсе деп элестетууго тийиш.

  1. Оюн талаасы, суроо – жооп.

1 – топ: суроо. I балдар каалаган жерде окууга укуктуу.

2 – топ: суроо. Алар акчага муктаж. Кээ бир учурда

Копчулук учурда

дайым



















Жыйынтыктоо. Акылдуу доска адам укуктарынын бузулган учуру ким тарабынан корголушу корсотулот.

Токон Мамытов Омбудисмендин иши

кыскача.

Окуучуларды баалоо.

Мугалим жооп берип жаткан окуучуларга житон таркатат. Житондун жардамында балдарды баалайт.

Уйго тапшырма.

Адам укуктарынын бузулган абалы жонундо эссе жазып келишет.