СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Адабий окуу сабагы. 3-класс Тема: Таранчы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Адабий окуу сабагы. 3-класс

Тема: Таранчы

Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,сүрөттөр

 

Негизги компетенттүүлүк төр:

 

 

Сабактын максаттары

 

Көрсөткүчү

1.маалымат

тык

                      

Чыгарманын мазмуну менен таанышып, каармандарына сынчыл ой жүгүртө алат.Түшүнгөнүн мазмундуу айтып бере алышат.

-чыгарманын мазмуну менен таанышып, түшүнө алса;

-түшүнгөнүн мазмундуу айтып бере алса;

-сынчыл ой жүгүртө алса

2. Социалдык коммуникативдик         

Шар окууга, туура окууга көнүгүшөт. Өз оюн толук айтып берүүгө көнүгүшөт. Байланыштуу кеби өсөт

-шар, туура окуса;

- өз оюн айта алса;

- байланыштуу кеби өссө.

 3.Өз алдынча уюштуруу,маселелерди чечүү

                            

Эмгекчилдикке, аракетчилдикке тарбияланышат.

-эмгекчил, аракетчил болушса.

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2

 

Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Кичинекей тилмеч

Түшүнүк суроо

Кластер түзүшөт.

Чынжырча түрүндө түшүнүк айтышат.

 

НК1

НК2

НК3

 

ПК3

 

 мактоо

Жаңы тема

Логогриф оюнун ойнойлу.

Каранчы деген сөзгө

Коюп көрчү “Т”ны

Окуп көрчү эми

Болуп калды эмне?

Таранчы деген эмне?

Синквейн түздүрүү

 

 

 

 

1.Окуп берем

 

 

Таранчы

 

            

Таранчы

Кичинекей, кооз

Учат,конот, чыйпылдайт

Мен таранчыга жем чачатым.

             чымчык

Купуя окушат

НК1

 

 

 

 

 

 

 

ПК2

 

 

ПК5

 

 

 

 

 

Мактоо,

 

Бышыктоо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

2. Жаңырык окутуу

3. Чынжырча окутуу

4. мугалим окуп токтогон жерин тааптыртып окутуу

 

Тааныш эмес сөз менен иштөө:

Аралжы-ортомчу, сактап калуучу.

Беленге-даярга.

 

Суроолор боюнча иштөө.

1.Эмне үчүн таранчы кышында ачка калып, кыйынчылыкка туш болду?

2.Таранчынын “жазында карызымды берем”дегенине тоок ишендиби?

3.Тооктун таранчыга “Беленге көнгөн сендейге бералбайм, айтпа бекер кеп” дегенин силер кандай түшүндүңөр?

 

Күн, шамал, бороон

Вендин диаграммасы

 

 

Окуп беришет

 

 

 

 

 

Угушат,түшүнүшөт. Дагы түшүнбөгөн суроосун сурашат.

 

 

 

 

Суроолорго ойлорун айтып жооп беришет.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таранчы болуп учушат.

Тоок менен таранчыны салыштырышат

НК2

 

 

НК3

 

 

 

 

 

 

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НК3

НК2

 

ПК5

 

ПК2

 

 

 

 

 

 

 

ПК3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК2

 

 

 

 

 

 

 

ПК1

ПК3

 

 

 

 

Мактоо

 

 

 

 

 

 

Мактоо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мактоо ,

смайлик

Жыйынтык

тоо

 

Баалоо

 

 

Уй тапшыр

ма

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

 

 

 

 Окуп түшүнүү

Баа койдурушат.

 

 

 

 

 

Үй тапшырма алышат.

 

 

НК3

 

 

Смайлик

тер

Просмотр содержимого документа
«Адабий окуу сабагы. 3-класс Тема: Таранчы»

Адабий окуу сабагы. 3-класс

Тема: Таранчы

Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,сүрөттөр



Негизги компетенттүүлүк төр:



Сабактын максаттары


Көрсөткүчү

1.маалымат

тык

Чыгарманын мазмуну менен таанышып, каармандарына сынчыл ой жүгүртө алат.Түшүнгөнүн мазмундуу айтып бере алышат.

-чыгарманын мазмуну менен таанышып, түшүнө алса;

-түшүнгөнүн мазмундуу айтып бере алса;

-сынчыл ой жүгүртө алса

2. Социалдык коммуникативдик

Шар окууга, туура окууга көнүгүшөт. Өз оюн толук айтып берүүгө көнүгүшөт. Байланыштуу кеби өсөт

-шар, туура окуса;

- өз оюн айта алса;

- байланыштуу кеби өссө.

3.Өз алдынча уюштуруу,маселелерди чечүү

Эмгекчилдикке, аракетчилдикке тарбияланышат.

-эмгекчил, аракетчил болушса.



Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2


Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Кичинекей тилмеч

Түшүнүк суроо

Кластер түзүшөт.

Чынжырча түрүндө түшүнүк айтышат.


НК1

НК2

НК3


ПК3


мактоо

Жаңы тема

Логогриф оюнун ойнойлу.

Каранчы деген сөзгө

Коюп көрчү “Т”ны

Окуп көрчү эми

Болуп калды эмне?

Таранчы деген эмне?

Синквейн түздүрүү





1.Окуп берем



Таранчы


Таранчы

Кичинекей, кооз

Учат,конот, чыйпылдайт

Мен таранчыга жем чачатым.

чымчык

Купуя окушат

НК1








ПК2



ПК5






Мактоо,


Бышыктоо




























Эс алуу көнүгүүсү

2. Жаңырык окутуу

3. Чынжырча окутуу

4. мугалим окуп токтогон жерин тааптыртып окутуу


Тааныш эмес сөз менен иштөө:

Аралжы-ортомчу, сактап калуучу.

Беленге-даярга.


Суроолор боюнча иштөө.

1.Эмне үчүн таранчы кышында ачка калып, кыйынчылыкка туш болду?

2.Таранчынын “жазында карызымды берем”дегенине тоок ишендиби?

3.Тооктун таранчыга “Беленге көнгөн сендейге бералбайм, айтпа бекер кеп” дегенин силер кандай түшүндүңөр?


Күн, шамал, бороон

Вендин диаграммасы



Окуп беришет






Угушат,түшүнүшөт. Дагы түшүнбөгөн суроосун сурашат.





Суроолорго ойлорун айтып жооп беришет.














Таранчы болуп учушат.

Тоок менен таранчыны салыштырышат

НК2



НК3







НК2



















НК3

НК2


ПК5


ПК2








ПК3












ПК2








ПК1

ПК3





Мактоо







Мактоо











Мактоо ,

смайлик

Жыйынтык

тоо


Баалоо



Уй тапшыр

ма

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.




Окуп түшүнүү

Баа койдурушат.






Үй тапшырма алышат.



НК3



Смайлик

тер




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!