План открытого урока английского языка по теме «Seasons» в 3 классе.
Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.
Вид учебного занятия: проектная работа.
Тема: «Seasons».
Цели урока: систематизировать знания учащихся по теме «Seasons», используя
групповую работу над проектом;
закрепление пройденного материала в речи.
Задачи урока:
1. Образовательные: способствовать развитию практического владения
английским языком.
2. Развивающие: развитие памяти, воображения, мышления, и способностей
учащихся.
3. Воспитательные: воспитывать уважительное отношение друг к другу при
работе в коллективе;
доброго отношения к природе, окружающим людям;
умения выслушать другого;
формирование качеств человека (самостоятельность,
активность, умение объективно оценивать свои достижения
и успехи одноклассников);
4. Практические: совершенствование произносительных навыков;
развитие навыков монологической и диалогической речи;
использование лексико-грамматических структур.
Оборудование: компьютерный класс, проектор, презентация PowerPoint,
таблички на столы «spring», «summer», «autumn», «winter»,
раздаточный материал в конвертах (картинки по временам года),
фотографии – дети приносят их заранее), карточки с
названиями месяцев, карточки по теме «Природа. Погода», план
работы (1 инструкция на команду)
Ход урока
I. Организационный момент.
1.1. Приветствие:
Teacher: Good morning, dear children!
Pupils: Good morning, teacher!
Teacher: Sit down, please. I am glad to see you.
Pupils: We are glad to see you, too.
Teacher: How are you, boys and girls?
Pupils: We are fine, thanks.
Teacher: What is the date today?
Pupil: Today is the 1st of March.
1.2. Фонетическая зарядка.
Teacher: Now, children, look at the blackboard.
(Отработка звуков с опорой на слайд).
[ e ] – never, yellow, September, when, red, December, hen, bed, best, dress.
[ ei ] – Tasty, rainy, April, May, take, stay, play, table, tale, place, make.
[ ɔ: ] – Autumn, August, warm, four, walk, stormy, tall, all, ball.
[ əu ] – Old, cold, snowy, October, snowball, rainbow, know, nose, November, rose.
[ dʒ ] – January, June, July, Enjoy, jam, jeans, jam,
[ з: ] – Bird, birthday, girl, first, early, her, turkey, were, work, purple
1.3. Речевая разминка.
Teacher: Do you remember the poem about the seasons
«Winter brings us snowflakes»?
Pupils: Winter brings us snowflakes,
Spring – green buds and shoots.
Summer brings us berries,
Autumn – golden fruits.
Teacher: What is this poem about?
Pupil: About seasons.
II. Актуализация знаний.
Teacher: The theme of our lesson is “Seasons”.
Teacher: How many seasons are there in a year?
Pupil: There are 4 seasons.
Teacher: What are they?
Pupil: They are: autumn, winter, spring, summer.
Teacher: What season is it now?
Pupil: It is winter.
Teacher: Well. How many months are there in a year?
Pupil: There are 12 months.
Teacher: Name the spring (summer, autumn, winter) months.
(Закрепление лексики по теме «Seasons» с опорой на слайд).
Pupil: Spring months are March, April, May.
Pupil: Summer months are June, July, August.
Pupil: Autumn months are September, October, November.
Pupil: Winter months are December, January, February.
Teacher: And now, look at the pictures and describe seasons.
Дети описывают времена года по картинкам. Слова-подсказки (с опорой на слайд): White, green, yellow, bright, cold, hot, warm, rainy, snowy, cool, cloudy.
Teacher: Let’s play the game «Seasons».
(С опорой на слайд дети рассказывают, что могут и не могут делать в разные времена года с конструкцией We can … in … . We can’t … in … .)
Учитель начинает сам или выбирает учащегося, который будет играть роль Весны. Далее игра продолжается по цепочке, в ней принимают участие все дети.
Teacher: I'm spring. I'm warm and sunny. March, April, May are spring months. The
birds sing songs. The trees are green in spring. But I can’t swim in the river.
And who are you?
Pupil: I'm summer. I'm hot and bright. June, July, August are summer months. I can
swim in the river, ride a bicycle a lot, play football every day in summer.
And, who are you?
Pupil: I'm Autumn. I'm cool and rainy. September, October, November are Autumn
months. There are a lot of vegetables in Autumn. It’s stormy and rainy in
Autumn. I can’t ride a bicycle a lot. And who are you?
Pupil: I'm Winter. I'm cold and snowy. December, January, February are Winter
months. I can skate and ski. I can play snowballs and make a snowman.
I can hunt. And who are you? И т.д.
Teacher: Let’s sing the song « Spring is green».
Pupils: Spring is green,
Summer is bright,
Autumn is yellow,
Winter is white.
III. Тема урока «Seasons».
Teacher: Now, children, we’ll work with the projects. (Дети делятся на 4 группы по
временам года, на столы ставятся таблички «Spring», «Summer»,
«Autumn», «Winter» и идет презентация каждого сезона года).
Teacher: Oh, children, you are the best! I’m very glad how you make your projects.
Физкультминутка: Stand up! Hands up! Hands down! Hands on hips! Bend left!
Bend right! Turn yourself around. Hands up! Clap, clap!
Hands down! Shake, shake! One, two, three-hop! One, two,
three - stop! Sit down, please!
Teacher: Open your exercise books and write down the date, please.
Let’s do the next game.
Видеоряд о временах года. Напишите названия времени года вместо пропуска
White, cold, snow __________ . (winter)
Yellow, rain, cool ___________ . (autumn)
Bright, hot, sun, water ___________. (summer)
Green, snowdrop, starlings ___________ . (spring)
Teacher: Ребята, (с опорой на слайд) заполните пропуски.
Spring comes after …
Summer comes after …
Autumn comes after …
Winter comes after …
Keys: winter, spring, summer, autumn.
Teacher: Well, children! Find the words in a chain!
(Найдите слова в цепочке с опорой на слайд).
Spring, summer, white, yellow, winter.
IV. Рефлексия.
Обсуждение работы в группе, что получилось, что не понравилось. Над чем нужно работать в дальнейшем.
Teacher: Давайте создадим дерево наших настроений.
Если урок вам понравился вы выбираете зеленое яблоко,
если не очень понравился – желтое яблоко,
а если совсем не понравился – красное яблоко.
Teacher: Now, children, tell me some words about your opinions, thoughts about our
lesson. What did you like? Why? What didn’t you like? Why?
Перед учащимися был поставлен основополагающий вопрос:
What is the best season?
И каждая из четырех групп пыталась найти ответ на свой вопрос.
V. Подведение итогов урока. Домашнее задание.
Home task: you should create your own crossword using the names of the months, seasons, weather.
Teacher: Thank you for your work! Your marks are excellent.
Our lesson is over.
Good bye!