СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок английского языка в 10 классе «В мире профессий»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Цель урока: создать условия для систематизации информации на английском языке, необходимой для выбора будущей профессии.

Задачи:

  • повторение и изучение слов и выражений по темам «Работа», «Характеристика человека», развитие умения их использования в речи;
  • развитие умений монологической речи по теме «Работа» с использованием изученной лексики.

Просмотр содержимого документа
«Урок английского языка в 10 классе «В мире профессий»»

Урок английского языка в 10 классе «В мире профессий»



Цель урока: создать условия для систематизации информации на английском языке, необходимой для выбора будущей профессии.

Задачи:

  • повторение и изучение слов и выражений по темам «Работа», «Характеристика человека», развитие умения их использования в речи;

  • развитие умений монологической речи по теме «Работа» с использованием изученной лексики;

  • развитие умения прогнозировать содержание текста, выделять главную мысль, подбирать заголовок, составлять суждение на основе прочитанного;

  • развитие умения подбирать слова и их дефиниции на основе изученной лексики и языковой догадки

Планируемые результаты урока.

Предметные

  • обобщение лексического материала по теме, его углубление и расширение через все виды речевой деятельности;

  • приобретение дополнительных знаний о профессиях, а именно знакомство с требованиями, условиями, содержанием некоторых профессий;

  • развитие коммуникативных умений по теме, а именно развитие умения аудирования и чтения с целью извлечения необходимой информации, умения монологической речи;

  • удовлетворение личных познавательных интересов учащихся

Метапредметные

  • развитие коммуникативных УУД через все виды речевой деятельности, в том числе умение планировать речевое и неречевое поведение;

  • формирование умения монологического высказывания с элементами рассуждения с опорой на данную информацию;

  • развитие познавательных УУД, а именно умения извлекать необходимую информацию, сравнивать и анализировать, развитие способностей к логическому изложению, умения работы со словарём, умения смыслового чтения;


  • развите регулятивных УУД, а именно целеполагания, планирования, самонаблюдения

Личностные

  • воспитание у учащихся ценностного отношения к жизни, уважения к людям разных профессий;

  • осознание обучающимися возможностей самореализации посредством иностранного языка и правильного выбора будущей професии;

  • развитие мотивации к обучению как основе успешной профессиональной деятельности.

  • развитие мотивации к обучению как основе успешной профессиональной деятельности.

Оборудование:

  • учебник «Английский в фокусе: 10 класс.» О.В. Афанасьевой, Д.Дули,И.В. Михеевой, изд. “Просвещение”, 2012.

  • CD

  • компьютер,

  • проектор,

  • экран,

  • презентация

  • раздаточный материал (карточки)

Тип урока: комбинированный

Ход урока

1. Приветствие и организационный момент.

2. Введение в тему. Учащимся предлагается прочитать стихотворение и определить тему, цель и задачи урока.

T: Look at the blackboard and read the poem «I Want to Ве». Слайд 1.

Ss: (read one by one)

Some people often say to mе:

"Have уоu decided what yоu want to bе?"

I usually answer, "I don't know,"

But it isn't really so.

I want to win аn Olympic race,

I want to see the Earth from space,

I want to travel to Katmandu

I want to bе rich and famous, too.

I want to bе оn Hollywood's screen,

I want to invent а new machine,

I want to bе very clever and wise,

I want to win the Nobel prize..

T: What do you think we are going to talk about at our lesson? What is the theme of our lesson?

Ss: (sample answers) We are going to speak about our future/plans/jobs/professions. Слайд 2.

T: Is this topic important to you? Why?

Ss: It is important because soon we will have to make the choice of our future professions.

T: It is not easy to choose a profession. Today you will get some tips on the first steps of choosing a future career. Do you need such information?

Ss: Yes, we do. It will help us to make the right choice.

T: So, what are the objectives of this lesson?

Ss: We will learn new words, get information from exercises and dialogues about jobs. Слайд 3.

3.  Aктивизация изученной лексики по теме «Профессии», просмотр видеоролика и выполнение упр. 1, стр.48.

Видеоролик

https://www.youtube.com/watch?v=MWP-pbnvoHA

-There are a lot of jobs and they can be divided into categories. Look at the job categories. Match the jobs to the categories. You may use the wordlist 3b.

Categories:

Jobs:

  1. working from home as a freelancer

  1. a pilot

  1. a skilled job

  1. an architect

  1. being the boss

  1. a nurse

  1. having a 9-5 job in an office

  1. a managing director

  1. becoming a professional person

  1. a translator

  1. becoming a famous celebrity

  1. a mechanic

  1. working in the armed forces/emergency services

  1. a bank clerk

  1. running your own business

  1. a hairdresser

  1. working in the medical profession

  1. a singer

Key: 1), 2)f, 3)d, 4)g, 5)b, 6)I, 7)a, 8)h, 9)c.

-Add as many jobs as you can to each category. Compare your answers with the partner. Add the words you do not have to your list.

Key: 1) an artist, an author, 2) a gardener, a carpenter, a plumber, 3) a headmaster, 4) a secretary, 5) a lawyer, a journalist, an engineer, 6) an actor, a dancer, 7) an officer, a fire fighter, 8) a florist, a beautician, 9) a vet, a doctor, a dentist.

4. Введение новой лексики и формирование коммуникативных умений посредством выполнения упр. 2, стр. 48.

- Read what the people say and find at least two jobs that they can’t do. Report to the class:

Jane: “I get seasick easily”

Tony: “I can’t stand being behind the desk’

Pat: “I don’t want to go to University”

Pete: “I’m not good at working with my hands”

Mary: “I don’t want to work in the evenings or at weekends”

John: “I can’t stand working shifts”

Sue: “I can’t stand the sight of blood”

Bob: “I can’t work for others”

Example: Jane can’t be an flight attendant or a sailor.

-Find at least one job that…

  1. involves a lot of travelling

  2. you can do part-time

  3. is full time

  4. is risky

  5. can be done outdoors

  6. requires that you wear a uniform

  7. requires shift work

  8. pays a good salary

  9. asks for a lot of responsibility

  10. requires high qualification.

5. Использование приобретенных знаний на практике. Развитие навыков монологической речи. Работа в группах.

-Work in groups. Choose a job from ex.1&2 and describe it to a person who is choosing a career. Think of personal characteristics the job requires.

(Слайд 4 с прилагательными: sociable, creative, patient, brave, polite, active, attentive, confident , determined, fair, imaginative, responsible, tolerant, understanding, careful, courageous, intelligent, outgoing, hardworking, energetic, skillful)

Sample answer: If you want to be an architect you should get higher education to become a professional person. You have to study art, technology, drawing and maths. This job is full time. It asks for a lot of responsibility, but it pays good salary. An architect has to be creative, responsible, clever, self-organized and hard-working.

-Imagine you are an employment council. You have a resume of an applicant with a number of qualities. Look at them carefully and offer the most suitable profession. Prove your idea. (Карточки по 1 на группу. Приложение 1).

6. Объяснение домашнего задания.

-Write a short article about your parents’ jobs or about a job of your dream. You may write about conditions of it, training it requires, good and bad points of it, personal qualities necessary to succeed in it etc.

7. Развитие навыков смыслового чтения и аудирования. Упр.5, 6, 7, стр. 49.

T: When can a person start work? Can you work when at school or university? Can you benefit from working while studying?

Ss: (sample answer) Yes, we can start work at the age of 14. It can be a part-time job. It can be useful to know your positive and negative points, to see if you like this kind of work, to get some money.

Слайд 5 и аудиозапись СD1, ex.5 p.49

-Read the first and the last exchanges of the dialogue. What is it about? Listen and check.

Read the dialogue. What kind of job is Ann applying for? What adjectives best describe her? Give reasons.

-Which heading best describe the dialogue?

1. Applying for a job.

2. A job interview.

3. Asking for a pay rise.

8. Перенос полученных знаний на другую ситуацию. Осознание личного выбора.

-What would you like to be? Do you know what type of job you would like to have? Answer the questions and see what our career specialist says about you! You must put a cross in the box marked Yes or No. (Анкета. Приложение 2).

Key to the Quiz. Слайд 6.

If your score is between 5-45

You enjoy working with people and helping them. You are also a practical person. One of these careers will suit you: teacher, doctor, nurse, social worker, psychologist, zookeeper, policeman

If your score is between 45-90

You like to work quietly and concentrate on the task. You prefer to work on your own. One of these careers will suit you: laboratory technician, librarian, artist, bank clerk, hairdresser, architect.

If your score is between 90-135

You like to be very busy. You like to be with people and you like organizing things for them. One of the following careers will suit you: travel agent, journalist, hotel manager, salesperson, firefighter.

Do you agree with the results? Report to the class.

10. Подведение итогов урока. Рефлексия.

-Think of 3 facts you have learnt about jobs during this lesson. Tell your partner. Tell the class.

-Was the lesson useful for you?

-Will it help you in choosing your future career?

-Have you learnt any new words?

-Complete the sentences: It was easy for me…

I had some difficulties…

Now I know…

Now I can…

-Evaluate your work: I have/haven’t been active at the lesson.

11. Оценки. Запись домашнего задания.

-You see the world of jobs is wide and you can choose any profession you want. Don’t forget you should honestly evaluate your good and bad qualities; think if this job is suitable for you and what you can do to achieve your aim.

Оценка учителем работы обучающихся с комментариями. Запись (повторение) домашнего задания.


Список литературы и других источников, использованные учителем при подготовке к уроку:

  • О.В. Афанасьева, Д. Дули, И.В. Михеева. Учебник для 10 класса «Английский в фокусе», изд. “Просвещение”, 2012.

  • О.В. Афанасьева, Д. Дули, И.В. Михеева. Книга для учителя к учебнику для 10 класса «Английский в фокусе», изд. “Просвещение”, 2012.

  • Ресурсы Интернет:

  • https://infourok.ru/urok-angliyskogo-yazika-po-teme-vibor-professii-v-klasse-1382136.html

  • http://festival.1september.ru/articles/538730/


Приложение 1. Карточки для работы в группах.


Polite                     clever                           sensible                      hard-working

Patient                  punctual                      cautious                      competent

Intelligent             imaginative                 capable                       good at keeping

Creative                quick to learn             responsible                 dedicate

Accurate               flexible                         courageous                   tactful


Приложение 2. Анкета «Выбор профессии»


1. Are you keen on travelling?

yes

no

2. Do you mind working indoors?

 

 

3. Do you like communicating with people?

 

 

4. Do you like to work alone?

 

 

5. Are you an energetic person?

 

 

6. Do you like organizing things?

 

 

7. Are you patient?

 

 

8 Are you fond of animals?

 

 

9. Are you noisy?

 

 

10. Do you like working with your hands?

 

 

11. Are you artistic?

 

 

12. Do you like working with numbers?

 

 

13. Do you like children?

 

 

14. Do you like looking after people?

 

 

Г5. Are you calm?

 

 

16. Are you interested in music?

 

 

17. Do you like sports?

 

 

18. Do you like working at night?

 

 

19. Do you mind seeing blood?

 

 

20. Do you like talking on the phone?

 

 


Check your answers and add up (подсчитать) your score.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

yes

10

10

10

10

2

20

1

5

4

1

5

2

2

10

2

4

5

5

1

5

no

5

5

10

2

5

0

0

3

5

2

5

2

10

2

4

7

4

7

4

4

The World of Professions – Мир профессий

Choosing a career is one of the most important and tough decisions people will ever make in life. According to Confucius, “Find a job you love and you will never work a day in your life.” It is absolutely true. If you are passionate about your work, you have more chances to succeed.

Well, choosing a proper career is a conscious decision of a grown-up person, and it is essential to explore job options that match your interests, skills and knowledge. It is absolutely wrong to chase your parents’ dreams. If you are not interested to work in a field they want you do, always stand your ground. It is high time for you to decide for yourself what to do for living and to find your real calling. Moreover, when you make a choice, it is also important to get appropriate education that will give you all the necessary skills, knowledge and practical awareness.

Today there are a lot of job options to choose from out there. Anyway, the choice of professions depends on

people’s individual abilities and talents. Some people have dreams of becoming a doctor and saving people’s lives, others like cooking and become master chefs. There are people, for instance, who like taking care of animals, and therefore become veterinary surgeons. Some people have a talent for painting and are not good at the other things. It is not difficult to guess that they become painters, designers or architects. All in all, today the most popular jobs are office clerks, policemen, teachers, waitresses, hairstylists, drivers and some others.

As far as I am concerned, I want to start my own business and open my own travel agency. I am too independent and enterprising to work for an employer. The idea of doing a nine-to-five job does not appeal me at all. One of the reasons I want to set up my own business or become self-employed is independence. To begin with, I can earn money working from home and spend more time with family and friends. Secondly, I can choose any work schedule that suits me best. Thirdly, if you are your own boss, you avoid the stressful daily commute and traffic jams. Furthermore, self-employed people tend to have an extended vacation. Finally, my success depends on me and my own decisions.

Some people think that getting a good salary is more important than having the job you really want. I am convinced that an enjoyable job equals a worthy salary. For

instance, people can turn their hobby into a profitable business and earn decent money from home. Besides, people spend too much time at work and it is wrong to waste time on unpleasant things.

Мир профессий

Vocabulary:

1) tough decision – сложное решение
2) salary [‘sael(a)n] – жалованье, заработная плата
3) wage [weicfe] – заработная плата
4) do what you love and the money will follow – занимайся любимым делом, а деньги последуют
5) passionate [‘рае/(э)пэ1] – влюбленный
6) to succeed [sak’si:d] – достигать цели, преуспевать; иметь успех
7) to equal [‘i:kw9l] – равняться
8) well-paid job – хорошо оплачиваемая работа
9) to stand one’s ground – проявлять твердость, стоять на своем
10) employer [im’pbia] – работодатель
11) employee [.impbi’i:] – служащий, работающий по найму
12) self-employment – самостоятельная предпринимательская деятельность
13) to own a business – владеть делом / предприятием
14) enterprising [‘entspraizirj] – предприимчивый, деятельный, инициативный
15) nine-to-five job – работа полный рабочий день
16) to appeal – привлекать
17) to start / set up a business – открывать дело
18) complicated fkomphkeitid] – сложный, запутанный
19) work schedule – рабочий график
20) to suit – подходить
21) traffic jam – пробка, затор в уличном движении
22) commute [ka’mjuit] – расстояние, преодолеваемое во время ежедневных поездок из пригорода в город (обычно на работу)
23) extended [ik’stendid] – длительный
24) paycheck [‘peitfek] – зарплата
25) spheres of activity – сферы деятельности
26) to run a business – управлять предприятием, заниматься бизнесом
27) flexibility [.fleksi’bilati] – гибкость
28) painter – художник
29) designer – дизайнер
30) architect [‘a:kitekt] – архитектор
31) master chef [fef] – шеф-повар
32) veterinary surgeon / vet [‘vet(3)nn(a)n ‘s3:d3(3)n] – ветеринарный врач
33) surgeon [‘s3:d5(9)n] – хирург
34) nurse [n3:s] – медсестра, сиделка
35) policeman – полицейский
36) hairstylist – парикмахер
37) fireman [Таютэп] – пожарный
38) accountant [a’kauntant] – бухгалтер
39) waitress [‘weitras] – официантка
40) driver – водитель
41) interpreter [in’t3:pnt9] – устный переводчик
42) office clerk [kla:k] – офисный служащий



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!