СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

1-сынып ҚМЖ, ана тілі "Кім ақылды? Сөйлеу әдебі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

314

111-сабақ

 

 

 

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

 Кушукбаева Д.Ж.

Күні:

 

Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кім ақылды? Сөйлеу әдебі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.1.4.1 коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану

Сабақтың мақсаты

Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қойып, сұраққа жауап береді. Сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдануды үйренеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Менің көңіл күйім қандай?» жаттығуы Қажетті заттар: түрлі түсті қағаздан қиылған фигуралар, маркер.

Қызыл – қуанышты көңіл күй. Алқызыл – ұнамды көңіл күй. Сары – жағымды көңіл күй.

Көк – суық көңіл күй.

Қоңыр – нашар көңіл күй. Күлгін – алаңдаушы көңіл күй. Қара – күш-қуаттың төмендеуі. Ақ – анықталмаған көңіл күй.

Әр оқушы үстел үстінен өзіне ұнаған түрлі түсті фигураның біреуін таңдайды. Қағаздың артына сол түске байланысты жазылғанды оқиды. Мысалы, Алмас қызыл түсті таңдаса, онда Алмастың көңіл күйі өте қуанышты күйде екенін білуге болады.

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.

 

 

ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.

Түрлі түсті қағаздан қиылған фигуралар, маркер

             

 

 

– Балалар, бір-бірімізге ерекше көтеріңкі көңіл күй

сыйлау үшін «Отшашу» жасайық.

 

 

 

Ортасы

Мағынасына қарай құрастыру арқылы топқа бөліну. Оқушыларға заттың атын, сынын, санын, қимылын білдіретін сөздер мен бас әріппен жазылатын сөздер- дің ережелері жазылған қағаздарды бөліп, қиып тастап, қиындыларынан сол ережелерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді. Мысалы, заттың атын білдіретін сөздердің ережесін құрастырғандар бір топ, сын есімнің ережесін құрастырғандар бір топ болады. Автор туралы.

МәдіхатТөрежанов1921жылыАқмолаоблысы Ақкөл ауданы Еңбек ауылында дүниеге келген. Ұзақ жылдар мұғалім болған. «Бітпегенойын»,

«Шегіртке мен ара» т.б. кітаптардың авторы.

Оқулықпен жұмыс

  1. жаттығу. Кіріспе әңгіме жүргізеді. Мәтінді оқудан бұрын «ақылды» деген сөздің мағынасын қалай түсінетіндерін сұрайды. Оқушылардың назарын өзіне аударады. Мәтінді оқиды. Мәтін соңында берілген сұрақтар бойынша топтық жұмыс ұйымдастырады. Топпен кестенітолтыру.

Дәптермен жұмыс.

Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.

  1. жаттығуды жазбаша орындатады. Ізеттілікке байланысты сөздерді қатесіз көшіріп жазады. Содан кейін әр топтан бір оқушы бір сөзді қатыстырып, сөйлем құрайды. Мысалы: Әжей, рұқсат етіңіз, сөмкеңізді көтерісіпжіберейін.

Сыпайысөйлеудің,ізеттіліктіңқандайтәрбиелік мәнібар?

Дескриптор:

  • қатесіз көшіріпжазады;
  • мысал келтіріпайтады.

Топқа бөлінеді. Оқулықпен жұмыс істейді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. жаттығу. Кестені толтырады.

 

 

 

 

Көркем жазу

Әдепті, ақжарқын

сөздерін көркем жазады.

 

  1. жаттығу. Көшіріп жазады.

ҚБ. «Бас

бармақ» арқылы бір-бірін бағалау.

 

 

 

 

ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.

 

 

 

 

 

3-жаттығу.

– Балалар, сиқырлы қоржынның ішінде түрлі ізетті сөздер бар екен. Кәне, сол сөздерді іздеп тауып, сөздік қорымызға қосып алайық. Ізетті сөздердің біреуін қатыстырып, сөйлем құраңдар. Сергіту сәті. «Еден-төбе-мұрын» жаттығуы Мұғалімсұқсаусағыменбіресетөбені,біресееден- ді,біресемұрнынкөрсетедіжәне«төбе»,«еден»,

«мұрын» деп айтып тұрады. Кейде айтқан сөзі мен қимылын керісінше жасап, оқушыларды жаңылыс- тыруға тырысады. Кім қателессе, орнына отырады. Шығармашылыққа берілген тапсырманы орындайды.

3-жаттығу. Сөздер қор- жынынан ізеттілікті білдіретін сөздерді іздейді. Ізеттілікті білдіретін сөздердің біреуін қатыс- тырып, сөйлем құрап жазады. Ойын арқылы сергіту жаттығуын жасайды.

 

 

Соңы

«Жақсы мен жаманды ажырат»

Оқушылар жеке-жеке келіп, қызыл қоржыннан бір стикерден алып оқиды. Әдептілікті білдіретін сөз болса, көк қоржынға, дөрекілікті білдіретін сөз болса, сары қоржынға салады. Бұл тапсырма арқылы оқушылардың әдептілік пен дөрекілікті ажырата алуын тексереді.

 

Сөздік қорларына ізгі, жақсы сөздерді кіргізеді. Қолданады.

 

Қоржындар

Кері байланыс

«Бағдаршам» арқылы тексереді. Жасыл түс – барлығын түсіндім. Сары түс – маған көмек керек. Қызыл түс – ешнәрсе түсінбедім.

Сабақтан алғанәсерлерін стикерге жазып, суретке жапсырады.

«Бағдаршам»

Кері байланыс тақтайшасы

 

Просмотр содержимого документа
«1-сынып ҚМЖ, ана тілі "Кім ақылды? Сөйлеу әдебі"»

111-сабақ



Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Д.Ж.

Күні:


Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кім ақылды? Сөйлеу әдебі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.1.4.1 коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану

Сабақтың мақсаты

Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қойып, сұраққа жауап береді. Сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдануды үйренеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Менің көңіл күйім қандай?» жаттығуы Қажетті заттар: түрлі түсті қағаздан қиылған фигуралар, маркер.

Қызыл – қуанышты көңіл күй. Алқызыл – ұнамды көңіл күй. Сары – жағымды көңіл күй.

Көк – суық көңіл күй.

Қоңыр – нашар көңіл күй. Күлгін – алаңдаушы көңіл күй. Қара – күш-қуаттың төмендеуі. Ақ – анықталмаған көңіл күй.

Әр оқушы үстел үстінен өзіне ұнаған түрлі түсті фигураның біреуін таңдайды. Қағаздың артына сол түске байланысты жазылғанды оқиды. Мысалы, Алмас қызыл түсті таңдаса, онда Алмастың көңіл күйі өте қуанышты күйде екенін білуге болады.

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.



ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.

Түрлі түсті қағаздан қиылған фигуралар, маркер


– Балалар, бір-бірімізге ерекше көтеріңкі көңіл күй

сыйлау үшін «Отшашу» жасайық.




Ортасы

Мағынасына қарай құрастыру арқылы топқа бөліну. Оқушыларға заттың атын, сынын, санын, қимылын білдіретін сөздер мен бас әріппен жазылатын сөздер- дің ережелері жазылған қағаздарды бөліп, қиып тастап, қиындыларынан сол ережелерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді. Мысалы, заттың атын білдіретін сөздердің ережесін құрастырғандар бір топ, сын есімнің ережесін құрастырғандар бір топ болады. Автор туралы.

МәдіхатТөрежанов1921жылыАқмолаоблысы Ақкөл ауданы Еңбек ауылында дүниеге келген. Ұзақ жылдар мұғалім болған. «Бітпегенойын»,

«Шегіртке мен ара» т.б. кітаптардың авторы.

Оқулықпен жұмыс

  1. жаттығу. Кіріспе әңгіме жүргізеді. Мәтінді оқудан бұрын «ақылды» деген сөздің мағынасын қалай түсінетіндерін сұрайды. Оқушылардың назарын өзіне аударады. Мәтінді оқиды. Мәтін соңында берілген сұрақтар бойынша топтық жұмыс ұйымдастырады. Топпен кестенітолтыру.

Дәптермен жұмыс.

Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.

  1. жаттығуды жазбаша орындатады. Ізеттілікке байланысты сөздерді қатесіз көшіріп жазады. Содан кейін әр топтан бір оқушы бір сөзді қатыстырып, сөйлем құрайды. Мысалы: Әжей, рұқсат етіңіз, сөмкеңізді көтерісіпжіберейін.

–Сыпайысөйлеудің,ізеттіліктіңқандайтәрбиелік мәнібар?

Дескриптор:

  • қатесіз көшіріпжазады;

  • мысал келтіріпайтады.

Топқа бөлінеді. Оқулықпен жұмыс істейді.












  1. жаттығу. Кестені толтырады.





Көркем жазу

Әдепті, ақжарқын

сөздерін көркем жазады.


  1. жаттығу. Көшіріп жазады.

ҚБ. «Бас

бармақ» арқылы бір-бірін бағалау.





ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.





3-жаттығу.

– Балалар, сиқырлы қоржынның ішінде түрлі ізетті сөздер бар екен. Кәне, сол сөздерді іздеп тауып, сөздік қорымызға қосып алайық. Ізетті сөздердің біреуін қатыстырып, сөйлем құраңдар. Сергіту сәті. «Еден-төбе-мұрын» жаттығуы Мұғалімсұқсаусағыменбіресетөбені,біресееден- ді,біресемұрнынкөрсетедіжәне«төбе»,«еден»,

«мұрын» деп айтып тұрады. Кейде айтқан сөзі мен қимылын керісінше жасап, оқушыларды жаңылыс- тыруға тырысады. Кім қателессе, орнына отырады. Шығармашылыққа берілген тапсырманы орындайды.

3-жаттығу. Сөздер қор- жынынан ізеттілікті білдіретін сөздерді іздейді. Ізеттілікті білдіретін сөздердің біреуін қатыс- тырып, сөйлем құрап жазады. Ойын арқылы сергіту жаттығуын жасайды.



Соңы

«Жақсы мен жаманды ажырат»

Оқушылар жеке-жеке келіп, қызыл қоржыннан бір стикерден алып оқиды. Әдептілікті білдіретін сөз болса, көк қоржынға, дөрекілікті білдіретін сөз болса, сары қоржынға салады. Бұл тапсырма арқылы оқушылардың әдептілік пен дөрекілікті ажырата алуын тексереді.


Сөздік қорларына ізгі, жақсы сөздерді кіргізеді. Қолданады.


Қоржындар

Кері байланыс

«Бағдаршам» арқылы тексереді. Жасыл түс – барлығын түсіндім. Сары түс – маған көмек керек. Қызыл түс – ешнәрсе түсінбедім.

Сабақтан алғанәсерлерін стикерге жазып, суретке жапсырады.

«Бағдаршам»

Кері байланыс тақтайшасы



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!