СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

1-сынып Жаратылыстану, ҚМЖ. "Табиғатты танып-білу әдістері"

Нажмите, чтобы узнать подробности

№2

Бөлім/бөлімше

Мен зерттеушімін/ 1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі

Педагогтің аты-жөні

 Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні

 

Сыныбы 1

Қатысушыларсаны:        Қатыспағандарсаны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғатты танып-білу әдістері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

        • әлем құбылыстарына бақылаужүргізу;
        • эксперименттітүсіндіру

Сабақтың мақсаты

қоршаған ортадағы құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды оқып-үйренудің маңызын түсіну

 

Сабақтың барысы

 

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

 

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал (Ұжымдық) Білгенің жөн

– Бақылау жүргізу – танып білуді ең қарапайым әдісі. Бақылауды сырттай немесе тәжірибе жасау арқылы жүргізесіңдер.

Тәжірибе жүргізу – бір затқа әртүрлі әсер ету барысында оның өзгеруін анықтау.

 

Оқушыларды айналадағы табиғатты бақылау мақсатында мектеп ауласына саяхатқа алып шығу. Оқушыларға берілетін нұсқаулар:

  1. Ағаш, бұта, өсімдіктердің өзгерісінбақылау.
  2. Құстардың тіршілігін бақылау.
  3. Адамдардың күзгі киім үлгісінбақылау.

Бақылау жүргізуге байланысты дене мүшелері туралы сұрақтар ұсынылады.

– Әсем табиғат сұлулығын бақылауға не көмектеседі?

Оқушылар берілген нұсқаулар бойынша бақылау жүргізеді.

  1. Ағаш, бұта, өсімдіктердің өзгерісін бақылау.
  2. Құстардың тіршілігінбақылау.
  3. Адамдардың күзгі киім үлгісін бақылау.

 

 

 

 

 

 

 

 

Бақылау жүргізуге байланысты дене мүшелері туралы сұрақтарға жауапберед

 

  • Әсем табиғат сұлулығын бақылауға көзкөмектеседі.

 

  • Табиғаттағы түрлі дыбыстарды ажыратуға құлақкөмектеседі.

 

  • Айналадағы алуан иісті ажыратуға мұрынкөмектеседі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар нұсқаулық бойынша қалай бақылау жүргізгенін бақылайды. Оқушыларға қолдаужасалады.

 

 

 

 

 

 

Оқулықтағы дене мүшелерінің суреттері

 

 

Просмотр содержимого документа
«1-сынып Жаратылыстану, ҚМЖ. "Табиғатты танып-білу әдістері"»

№2

Бөлім/бөлімше

Мен зерттеушімін/ 1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні


Сыныбы 1

Қатысушыларсаны: Қатыспағандарсаны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғатты танып-білу әдістері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

        1. қоршаған әлем құбылыстарына бақылаужүргізу;

        2. көрсетілген эксперименттітүсіндіру

Сабақтың мақсаты

қоршаған ортадағы құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды оқып-үйренудің маңызын түсіну

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

Психологиялық ахуал (Ұжымдық) Білгенің жөн

– Бақылау жүргізу – танып білуді ең қарапайым әдісі. Бақылауды сырттай немесе тәжірибе жасау арқылы жүргізесіңдер.

Тәжірибе жүргізу – бір затқа әртүрлі әсер ету барысында оның өзгеруін анықтау.


Оқушыларды айналадағы табиғатты бақылау мақсатында мектеп ауласына саяхатқа алып шығу. Оқушыларға берілетін нұсқаулар:

  1. Ағаш, бұта, өсімдіктердің өзгерісінбақылау.

  2. Құстардың тіршілігін бақылау.

  3. Адамдардың күзгі киім үлгісінбақылау.

Бақылау жүргізуге байланысты дене мүшелері туралы сұрақтар ұсынылады.

– Әсем табиғат сұлулығын бақылауға не көмектеседі?

Оқушылар берілген нұсқаулар бойынша бақылау жүргізеді.

  1. Ағаш, бұта, өсімдіктердің өзгерісін бақылау.

  2. Құстардың тіршілігінбақылау.

  3. Адамдардың күзгі киім үлгісін бақылау.









Бақылау жүргізуге байланысты дене мүшелері туралы сұрақтарға жауапберед


  • Әсем табиғат сұлулығын бақылауға көзкөмектеседі.


  • Табиғаттағы түрлі дыбыстарды ажыратуға құлақкөмектеседі.


  • Айналадағы алуан иісті ажыратуға мұрынкөмектеседі.












Оқушылар нұсқаулық бойынша қалай бақылау жүргізгенін бақылайды. Оқушыларға қолдаужасалады.







Оқулықтағы дене мүшелерінің суреттері




  • Табиғаттағы түрлі дыбыстарды ажыратуға некөмектеседі?

  • Айналадағы алуан иісті ажыратуғаше?

  • Ауызға салып дәмін көруге болатын заттардың дәмін қалай сеземіз?

  • Кез келген заттың сыртқы сипатын тануға некөмектеседі?


  • Ауызға салып дәмін көруге болатын заттардың дәмін тіл арқылы сеземіз.

  • Кез келген заттың сыртқы сипатын тануға екі алақанымыз көмектеседі.



Сабақтың ортасы

(Топтық) Зерттейік

Оқушыларды шеңбер бойына қою. Күзгі табиғатты бақылауға уақыт беру.







(Ұжымдық) Сергіту сәті

Оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында жүргізіледі.

Сергіту сәті сабақ мақсатына бағытталады. Мұғалім қимыл- әрекетке бағыттайтын өлең жолын оқиды.

Оқушылар шеңбер бойына тұрып, күзгі табиғатты бақылайды.

  1. бақылау – ағаш жапырақтарын бақылайды.

  2. бақылау – құстардың тіршілігін бақылайды.

  3. бақылау – айналадағы адамдардың киімдерінбақылайды.



Сергіту сәті

Мұғалім ұсынған өлең мазмұны негізінде қимыл-әрекеттер жасайды.

Алаңқайда ағаштар Өсіп тұр еркін жайқала! (Қолды екі жаққа созу) Ұмтыладыжоғары,

Аспанға, күнге жетсем деп.

(Қолды жоғары созу) Желпіп өтті самал жел, Тербетілдібұтақтар.





















Бұл бақылауды мектеп ауласында жүргізеді. Мұғалім оқушыларды шеңбер бойына тұрғызып, бір мәліметті айтады да, қолындағы таяқшаны шеңбер бойында тұрған балаға ұсынады.

Бақылау түрін ауыстырып тұрады.

Бұл саяхаттың мақсаты – оқушылардың күзгі табиғатты бақылауы.



Бақылауға көмектескен адамның дене мүшелері туралы жұмбақтар жасырылады.

(Қолдарын ары-бері бұлғау)

Тіпті жуан діңдер де Жерге қарай иілді. (Алға еңкею)

Оңға-солға, алға-артқа Жел ағашты иеді.

(Оңға-солға, алға-артқа иілу) Күшейіп жел тағы да, Ағаштар бір орнында Шыркөбелек айналды, Қашан тынымтабады?

(Бүкіл денесімен айналу) Жел басылып, күн батты, Тым-тырыс болды айнала.

(Шеңбердегі орындарына тұру)


Таяқша ұстаған бала айналадағы табиғатты бақылауын бір сөйлеммен айтып, таяқшаны келесі балаға ұсынады.

Ойын аяқталған соң, оқушылар бірнеше жапырақты алып, сыныпқа кіреді.

Оқушылар бірнеше ағаш жапырағын қолдарына ұстап, оны бақылайды.





Оқушылар бақылауға көмектескен адамның дене мүшелері туралы жұмбақтар шешеді.

Көреді бәрін өзгенің, Көре алмайды өздерін.

(Көз)



















Оқушылардың дұрыс сөйлем құрауына көмектеседі.




















Таяқша


















Төбеде қос қалқаным, Әлемнен үн тартамын. (Құлақ)





(Өзіндік) Дәптермен жұмыс Мұғалім жапырақтың пішіні, түсі, симметриялық сызықтары жайлы

балалардың бір-біріне әңгімелеп

айтуына жағдай тудырады. Бүгінгі сабақта бақылаудың қарапайым түрі жүзеге асқаны туралы әңгіме жүргізеді.

Тапсырмаларды орындауды ұсынады.

  1. Суретті бастырыпсызады.

  2. Қай сезім мүшелері арқылы суретте бейнеленген заттарды зерттей аласың?Сәйкестендір.

көру мүшесі –көз найзағай

есту мүшесі– құлақ музыка иіс сезу мүшесі–мұрын гүл

дәм сезу мүшесі– тіл балмұздақ сипап сезу мүшесі–алақан су



– серуен кезінде өзіне берілген зерттеу аймағымен жұмыс жасай алады, бақылайды, ой қорытады.


– серуен кезінде өзіне берілген зерттеу аймағымен жұмыс жасай алады, бақылайды, бірақ ой қорытып жеткізуде қиналады.

– серуен кезінде өзіне берілген зерттеу аймағымен жұмыс жасауда бақылауданауытқиды,

ойын қорытып жеткізе алмайды.


Оқушылардың жұмыс дәптерінде орындаған тапсырманы тексереді.


Жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

Тірек сөздермен жұмыс: бақылау жүргізу, эксперимент жасау.

  • Бүгін біз ненібақыладық?

  • Бақылау үшін неістедік?

  • Бақылау жүргізуге не көмектесті?

  • Адамдардың киімінде қандай өзгерісбар?

  • Құстардың тіршілігіндеше?

  • Далада қандай құстарды байқадық?

  • Ағаш жапырақтарында қандай өзгерісбайқалады?


Сұрақтарға жауап береді:

  • Құстардыбақыладық.

  • Серуенгешықтық.

  • Бақылау жүргізуге біздің дене мүшелерімізкөмектеседі.

  • Адамдар ауа райын бақылап, лайықты киім таңдайды. Жаңбыр – қолшатыр,...

Қар – жылы киім, қолғап, ... Ыстық күн – қалпақ, көзілдірік, ...



Рефлексия

(Өзіндік)

Мұғалім орындалған тапсырманың деңгейін бағалауды ұсынады.

Рефлексия кезеңінде оқушы не білгені, не үйренгені, қойылған мақсатқа жете алған, алмағандығына қорытынды жасайды.

Баланың өзіне рефлекция беруіне байланысты мұғалім балаларға жұмысты деңгейіне қарай саралап берудің

мүмкіндігін қарастырады.





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!