Просмотр содержимого документа
«380-391 . Халли масъалахои тести аз намунахои тестхои ММТ-2019 (кисми Б-геометрия)»
380-391 .Халли намунахои масъалахои тести аз математика ММТ-2019 (кисми Б, геометрия)
380. Параллелограми ABCD дода шудааст. Агар АВ=5см кунчи В =300 ва баландии DE=4см ба хати рости АВ гузаронидашуда шудааст. Периметри параллелограммро ёбед.
Хал:
Азбаски кунчи В баландии DE бо тарафи AD секунчаи росткунчаи гипотенузааш AD-ро ташкил медихад пас:
Sin300=4/AD
1/2=4/AD
AD=8cm
P=2(AB+AD)=2(5+8)=26cm
381 Кунчи АСВ=1200, АС=15см ва ВС=9см аст. Дарозии АВ-ро ёбед.
Хал:
AB2=AC2+BC2-2AC*BC*cos 1200
AB2=152+92+2*15*9*1/2
AB2=225+81+ 135
AB2=441
AB=21.
382. Давраи марказаш О ва хатти рости MN дар нуктаи N ба якдигар мерасанд. Радиуси давра ба 5см ва MN =12см аст. Дарозии LM-ро ёбед.
Хал:
MO2=MN2+NO2=122+52=144+25=169
MO=13
LM=MO-LO=13-5=8см
383. Масофаи байни нуктахои А(-13;-5) ва В(3;-17)-ро ёбед.
Хал:
АВ2=(-13-3)2+(-5+17)2=162+122=256+144=400
АВ=20
384.Дар параллелограмми ABCD АС=15см ва ВD=13cм аст.Баландии DE=12см буда, ба ВС гузаронида шудааст. Масохати параллелограммро ёбед.
Хал:
AM2=AC2-MC2 MC=DE
AM2=152-122=225-144=81
AM=9cm
FD2=BD2-DE2=132-122=169-144=25
FD=5cm
AF=(AM-FD)/2=(9-5)/2=2cm
AD=5+2=7
S=ah=7*12=84cm2
385. Дарозии катетхои секунчаи росткунча 45 см ва 60 см аст. Баландии аз кунчи рост ба гипотенуза гузаронидашударо ёбед.
Хал:
С2=a2+b2=452+602=2025+3600=5625
C=75
S=1/2ab=1/2 *45 *60=1350cm2
S=1/2ah a=c
1350=1/2* 75*h
2700=75h
h=36.
386. Агар нуктаи М чоряки сеюми давраи вохидиро ба ду кисми баробар таксим кунад, дарозии камони NM-и калонтарро ёбед.
Хал
387. Биссектрисаи DE-и кунчи кунди трапетсияи баробарпахлуи ABCD асоси калон АВ-ро ба ду кисми баробар чудо карда, ромби BCDE-ро хосил мекунад. Периметри трапетсия ба 30 см баробар аст . Баландии онро ёбед.
Хал:
AD=CD=BC=BE=AE=DE=x
P=AD+DC+BC+BE+AE
X+X+X+X+X=30
5x=30
X=6
h2=AD2-(AE/2)2=62-32=36-9=27
h=3
388. Баландии ба гипотенузаи секунчаи росткунчаи АВС гузаронидашуда гипотенузаро ба порчахои 27см ва 48см таксим мекунад. Периметри секунчаи АВС-ро ёбед.
Хал:
Прексияи катетхо ба гипотенуза
а=27см
в=48см
с=а+в=27+48=75см
А ва В---катетхо
А2=а*с=27*75=2025
А=45
В2=в*с=48*75=3600
В=60
Р=А+В+С=45+60+75=180см
389 Нуктаи М чоряки чоруми давраи вохидиро ба ду кисми баробар таксим мекунад. Дарозии камони NM-и калонтарро ёбед.
Хал:
390. Яке аз кунчхои трапетсияи баробарпахлу 1200 аст. Дарозии асоси хурди 8см ва тарафи пахлуии он низ 8 см мебошад. Дарозии хати миёнаи трапетсияро ёбед.
Хал:
Кунчи дигари он 600 аст.
Cos 600=x/8
1/2=x/8
X=4
Пас асос : 4+8+4=16
MN=(а+в)/2=(8+16)/2=12см
391.Аз нуктаи М-и катети РК-и секунчаи росткунчаи KLP ба гипотенузаи KL перпендикуляри МN гузаронида шудааст. KL=20см, МР=6см ва КМ=10см аст. Масохати чоркунчаи PLNM-ро ёбед
Хал:
Аз куллаи Р баландии РН мефарорем.
KP=10+6=16
PL2=KL2-KP2=202-162=400-256=144
PL=12
PK2=KH*KL
162=KH*20
256=KH*20
KH=12,8
KH=10x+6x
16x=12,8
X=0,8
NH=6x=6*0,8=4,8
KN=10x=10*0,8=8
MN2=KM2-KN2=100-64=36
PH2=KP2-KH2=256-163,84=92,16
PH=9,6
S1=(6+9,6)*4,8/2=37,44
S2=1/2*9,6*7,2=34.56
S=37,44+34,56=72см2