Sinf: IX 1 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: 7-8- sinfda o`tilganlarni takrorlash.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda 7-8- sinfda o`tilganlar mavzularhaqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga7-8- sinfda o`tilganlar mavzular ustida masalalar yechishni o`rgatish hamda geometrik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Mustahkamlash darsi.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi:
Kadoskop.
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1 Aylana deb nimaga aytiladi?
2. Vektor deb nimaga aytiladi?
3. Pifagor teoremasini ayting.
4. To`rtburchakning maxsus turlarini ayting.
5. Yuza o`lchov birliklarini ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
Aziz o`quvchilar siz bilan bugungi darsimizda 7-8 – sinfda o`tilgan mavzularni takrorlaymiz. Uchburchaklar tengligining 3 ta alomati, vektorlar ustida bajariladigan amallar mavzulariga to`xtalamiz.
Uchburchaklar tengligining 1- alomati: Agar bir uchburchakning 1 ta tomoni va unga yopishgan 2 ta burchagi, ikkinchi uchburchakning 1 ta tomoni va unga yopishgan 2 ta burchagiga mos ravishda teng bo`lsa, bunday uchburchaklar teng bo`ladi.
Vektorlar koordinatalari bilan berilganda ular ustida qo`shish, ayirish, songa ko`paytirish amallarini bajarish mumkin.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha savol – javob qilib, o`quvchilarni baholayman.
Uchburchaklar tengligining 2 – alomatini ayting.
Uchburchaklar tengligining 3 – alomatini ayting.
Koordinatalari bilan berilgan vektorlarni qanday qo`shamiz?
Koordinatalari bilan berilgan vektorlarni qanday ayiramiz?
Koordinatalari bilan berilgan vektorlarni songa ko`paytirishni ayting.
5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: 7-8– sinfda o`tilgan mavzularni takrorlash.
O`TIBDO` __________ ___________________
Sinf: IX 2- dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: 7-8- sinfdao`tilganlarni takrorlash.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda 7-8- sinfda o`tilganlar mavzularhaqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga 7-8- sinfda o`tilganlar mavzular ustida masalalar yechishni o`rgatish hamda geometrik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Mustahkamlash darsi.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi:
Kadoskop.
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1 Aylana deb nimaga aytiladi?
2. Vektor deb nimaga aytiladi?
3. Pifagor teoremasini ayting.
4. To`rtburchakning maxsus turlarini ayting.
5. Yuza o`lchov birliklarini ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
Aziz o`quvchilar siz bilan bugungi darsimizda 7-8 – sinfda o`tilgan mavzularni takrorlaymiz. To`rtburchakning maxsus turlari mavzusiga to`xtalamiz.
To`rtburchakning maxsus turlariga: To`g`ri to`rtburchak, kvadrat, parallelogram, romb, trapetsiyalar kiradi.
Qarama – qarshi tomonlari va qarama – qarshi burchaklari teng bo`lgan to`rtburchakka to`g`ri to`rtburchak deyiladi.
b a
a a
a a
b a
a
a a a
b b
a a
a b
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha savol – javob qilib, o`quvchilarni baholayman.
1.To`g`ri to`rtburchak deb nimaga aytiladi?
2.kvadratdeb nimaga aytiladi?
3.parallelogram deb nimaga aytiladi?
4.romb deb nimaga aytiladi?
5.trapetsiya deb nimaga aytiladi?
5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: O`tilganlarni takrorlash.
O`TIBDO` __________ _________________
Sinf: IX. 3 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: 7-8 - sinfda o`tilganlarni takrorlash.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda 7-8- sinfda o`tilganlar mavzularhaqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga 7-8- sinfda o`tilganlar mavzular ustida masalalar yechishni o`rgatish hamda geometrik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Mustahkamlash darsi.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi:
Kadoskop.
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1 Aylana deb nimaga aytiladi?
2. Vektor deb nimaga aytiladi?
3. Pifagor teoremasini ayting.
4. To`rtburchakning maxsus turlarini ayting.
5. Yuza o`lchov birliklarini ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
1.Agar a // b bo`lib, l1,l2,l3 parallel to`g`ri chiziqlar teng kesmalar ajratsa, b to`g`ri chiziq ham teng kesmalar ajratadi
l1
l2
l3
2.Simmetriya -Biror shaklning har bir nuqtasi biror l to`g`ri chiziqqa nisbatan ikkinchi shaklning nuqtalariga simmetrik bo`lsa, bunday shakllar simmetrik shakllar deyiladi.
3.Yuzalar:
To`g`ri to`rtburchakning yuzi: S= a
Uchburchakning yuzi S=a
Trapetsiyaning yuzi: S=h
Parallelogrammning yuzi: S=ah
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha savol – javob qilib, o`quvchilarni baholayman.
1.To`g`ri to`rtburchak deb nimaga aytiladi?
2.kvadratdeb nimaga aytiladi?
3.parallelogram deb nimaga aytiladi?
4.romb deb nimaga aytiladi?
5.trapetsiya deb nimaga aytiladi?
5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: O`tilganlarni takrorlash.
O`TIBDO` __________ ______________________
Sinf: IX. 4 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: Masalalar yechish.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda 7-8- sinfda o`tilganlar mavzularhaqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga 7-8- sinfda o`tilganlar mavzular ustida masalalar yechishni o`rgatish hamda geometrik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Mustahkamlash darsi.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi:
Kadoskop.
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1 Aylana deb nimaga aytiladi?
2. Vektor deb nimaga aytiladi?
3. Pifagor teoremasini ayting.
4. To`rtburchakning maxsus turlarini ayting.
5. Yuza o`lchov birliklarini ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
To`g`ri burchakli uchburchak gipotenuzasining kvadrati uning katetlari kvadratlarining yig`indisiga teng. c2=a2+b2
b2
a2
c2
Tekislikning berilgan nuqtadan bir xil masofaga uzoqlashgan barcha nuqtalardan iborat shakl aylana deyiladi.
vatar
●O diametr
radius
Faqat son qiymati bilan aniqlanadigan kattaliklar skalyar kattaliklar deb ataladi.
Son qiymati va yo`nalishi bilan aniqlanadigan kattaliklarvektor kattaliklar yoki vektorlar deyiladi.
Vektor- yo`nalishga ega bo`lgan kesma.
Agar a va b vektorlarning modullari teng va yo`nalishlari bir xil bo`lsa , bu vektorlar teng vektorlar deb ataladi.
Ikki vektorning yig`indisi nol vector bo`lsa , ular qarama-qarshi vektorlar deb ataladi.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha savol – javob qilib, o`quvchilarni baholayman.
1.To`g`ri to`rtburchak deb nimaga aytiladi?
2.kvadratdeb nimaga aytiladi?
3.parallelogram deb nimaga aytiladi?
4.romb deb nimaga aytiladi?
5.trapetsiya deb nimaga aytiladi?
5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: O`tilganlarni takrorlash.
O`TIBDO` __________ _______________________
Sinf: IX 5 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: Ko`pburchaklarning o`xshashligi
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda ko`pburchaklarning o`xshashligihaqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga ko`pburchaklarning o`xshashligi ustida masalalar yechishni o`rgatish hamda geometrik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma’suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Yangi materialni o`rganuvchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi:
Kadoskop.
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1 Aylana deb nimaga aytiladi?
2. Vektor deb nimaga aytiladi?
3. Pifagor teoremasini ayting.
4. To`rtburchakning maxsus turlarini ayting.
5. Yuza o`lchov birliklarini ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
Aziz o`quvchilar siz bilan bugungi darsimizda “Ko`pburchaklarning o`xshashligi” mavzusini o`tamiz. Siz bilan 6, 7 va 8 – sinflarda uchburchaklar, to`rtburchaklar, aylana, doira va ko`pburchaklar kabi shakllar haqida bilim olgan edik. Endi esa ko`pburchaklarning o`xshashligi bilan tanishamiz.
Hamma burchaklari o`zaro teng, tomonlari proparsional bo`lgan ko`pburchaklar o`xshash ko`pburchaklar deyiladi.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha masalalar yechish.
AC=14sm,AB=11sm,BC=13sm,=28sm,
=22sm,=26sm.ABC va A1B1C1
Uchburchaklar o`xshash bo`ladimi?
Yechish.= = proporsional bo`lgani uchun ABC o`xshash A1B1C1 ga.
5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - masalalar
O`TIBDO` __________ ____________________
Sinf: IX 6 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: O‘xshash uchburchaklar va ularning xossalari.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda o`xshash uchburchaklar haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga o`xshash uchburchaklar ustida masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Yangi mavzuni o`rganuvchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi:
Kadoskop.
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1 Pifagor teoremasini ayting.
2. Vektor deb nimaga aytiladi?
3. To`rtburchakning maxsus turlarini ayting.
4. O`xshash ko`pburchaklar deb nimaga aytiladi?
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
Endi uchburchaklarning o`xshashligini o`rganamiz.
B B1
A C A1 C1
ABC A1B1C1 ga o`xshash 1 ,1, 1.
.
k- o`xshashlik koeffitsiyenti.
Teorema. Ikkita o`xshash uchburchak yuzlari nisbati o`xshashlik koeffitsiyentining kvadratiga teng. SABC: SABC=k2
1-masala.Ikkita o`xshash ABC va A1B1C1 uchburchaklar berilgan. Agar SABC=25sm2 va SABC=81sm2 bo`lsa, o`xshashlik koeffitsentini toping.
Yechish.Berilgan uchburchaklarning o`xshashlik koeffitsenti k bo`lsin. Yuqoridagi teoremaga ko`ra:
k2= =k= kelib chiqadi.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.
Ikkita o`xshash uchburchak yuzlari 65m2 va 260m2.Birinchi uchburchakning bir tomoni 6 m bo`lsa , ikkinchi uchburchakning unga mos tomonini toping.
Yechish.
260:65=4
k= =2
62=12
Javob:12m
Yangi mavzuga doir darslikdagi 479,480- misollarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.
5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - masalalar
O`TIBDO` __________ ____________________
Sinf: IX 7 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: Uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda uchburchaklar o`xshashlik alomatlari haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga uchburchaklar o`xshashlik alomatlari ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Yangi mavzuni o`rganuvchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi:
Kadoskop.
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1 Pifagor teoremasini ayting.
2. Vektor deb nimaga aytiladi?
3. To`rtburchakning maxsus turlarini ayting.
4. O`xshash ko`pburchaklar deb nimaga aytiladi?
5.O`xshash uchburchaklar deb nimaga aytiladi?
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
Teorema(UO`BB alomati)
Agar bir uchburchakning ikkita burchagi ikkinchi uchburchakning ikkita burchagiga mos ravishda teng bo`lsa, bunday uchburchaklar o`xshash bo`ladi.
ABC ,A1B1C1 , 1 , 1 ABC A1B1C1ga o`xshash
Isboti 0-(1=1800-(1+1) 1.burchaklar teng.
Demak , bu uchburchaklar o`xshash.
Masala. ABC uchburchakning ikki tomonini kesib o`tuvchi va ikkinchi tomoniga parallel bo`lgan DE to`g`ri chiziq uchburchakdan unga o`xshash uchburchak ajratishini isbotlang.
ABC va DBE uchburchaklarda
Demak,UO`B alomatiga ko`ra ABC, DBE lar o`xshash.
Teorema.(UO`TBT alomati)
Agar bir uchburchakning ikkita tomoni ikkinchi uchburchakning ikkita tomoniga proporsional va bu tomonlar hosil qilgan burchaklar teng bo`lsa , bunday uchburchaklar o`xshash bo`ladi.
ABC , A1B1C1, 1, , ABC, A1B1C1 lar o`xshash
Isboti,1,,1 bo`ladigan qilib ABC2 uchburchak yasaymiz.
Bu uchburchak A1B1C1 ga o`xshash bo`ladi.
1 2 2222
ABCA1B1C1 (shartga ko’ra)
A1 B1
BU ikki tenglikdan , Bu UO`TBT ga ko`ra ABCABC2 .,1. Lekin yasashga ko’ra,2 edi.Demak, ,1.U holda 1,1 bo’lgani uchun TBTga ko’ra
ABC, A1B1C1 lar o`xshash.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.
Masala.AB va CD kesmalar O nuqtada kesishadi,AO=12sm,BO-4sm,CO=30sm,DO=10sm bo’lsa,AOC va BOD uchburchaklar yuzlarining nisbatini toping.
Yechilishi:Shartga ko`ra
Demak, =k2
k2=9 Javob: 9
5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - masalalar
O`TIBDO` __________ _________________________________
Sinf: IX 8 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: Masalalar yechish.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda uchburchaklar o`xshashlik alomatlari haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga uchburchaklar o`xshashlik alomatlari ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Mustahkamlovchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi:
Kadoskop.
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1.O`xshash ko`pburchaklar deb nimaga aytiladi?
2.O`xshash uchburchaklar deb nimaga aytiladi?
3. O`xshash ko`pburchaklar yuzalarining nisbati nimaga teng?
4. O`xshash ko`pburchaklar perimetrlarining nisbati nimaga teng?
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
Rasmdagi ma`lumotlar asosida x ni toping.
4 3
2
3 2 1,5
4 4 x
x x 7
x
4 3 4 x
2
6 4
3
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha masalalar yechish.
Yangi mavzuga doir darslikdagi - masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar masalalarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning masalalari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.
5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - masalalar
O`TIBDO` __________ ___________________
Sinf: IX 9 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: Masalalar yechish.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda uchburchaklar o`xshashlik alomatlari haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga uchburchaklar o`xshashlik alomatlari ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Mustahkamlovchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi:
Kadoskop.
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1.O`xshash ko`pburchaklar deb nimaga aytiladi?
2.O`xshash uchburchaklar deb nimaga aytiladi?
3. O`xshash ko`pburchaklar yuzalarining nisbati nimaga teng?
4. O`xshash ko`pburchaklar perimetrlarining nisbati nimaga teng?
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
ABCDA1B1C1D1 .AB=24 ,BC=18 ,CD=30 , AD=54,B1C1=54 A1B1,D1A1 kesmalarni toping.
2. Katetlari 3 m va 4 m bo`lgan to`g`ri burchakli uchburchakka o`xshash uchburchakning bir kateti 27 m bo’lsa, ikkinchi kateti necha m bo`ladi?
3.
4 3
2 x
Yecilishi: 1.
; A1B1==72.
; C1D1==90.
; A1D1==162.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.
3 27
J: ikkinchi katet 36 m
4 x
O`quvchilar chiqib doskada masalalar yechadilar. Qolgan o`quvchilar masalalarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning masalalari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.
5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - masalalar
O`TIBDO` __________ ______________________
Sinf: IX 10 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: 1-nazorat ishi.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda o`tilganlar mavzular haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga o`tilganlar mavzular ustida mustaqil masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Nazorat qiluvchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi:
Kadoskop.
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2.O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
1 – variant.
1. Uchburchakning tomonlari mos ravishda 17dm, 18dm va 25dm. Unga o`xshash va perimetri 15 dm bo`lgan uchburchakning tomonlarini toping.
2. Balandligi 9,2 m bo`lgan uyni kuzatuvchining ko`zidan 72 sm masofada turgan diametri 2,4 sm bo`lgan tanga bilan to`sish mumkin bo`lsa, kuzatuvchidan uygacha bo`lgan masofani aniqlang.
3. Ikkita o`xshash uchburchaklarning yuzlari 72 sm2 va 300 m². Ikkinchi uchburchakning tomonlaridan biri 9 m. Ikkinchi uchburchakning unga mos tomonini toping.
2 – variant
Uchburchakning tomonlari mos ravishda 22,5dm, 30dm va 45dm. Unga o`xshash va perimetri 39 dm bo`lgan uchburchakning tomonlarini toping.
2. Balandligi 15,4 m bo`lgan uyni kuzatuvchining ko`zidan 72 sm masofada turgan diametri 2,2 sm bo`lgan tanga bilan to`sish mumkin bo`lsa, kuzatuvchidan uygacha bo`lgan masofani aniqlang.
3. Ikkita o`xshash uchburchaklarning yuzlari 16 sm2 va 25 sm². Birinchi uchburchakning tomonlaridan biri 2 sm. Ikkinchi uchburchakning unga mos tomonini toping.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: O`tilganlarni takrorlash.
O`TIBDO` __________ ___________________
Sinf: IX 11 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: To`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda to`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga to`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Yangi mavzuni o`rganuvchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi: _________________________
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1.O`xshash ko`pburchaklar deb nimaga aytiladi?
2.O`xshash uchburchaklar deb nimaga aytiladi?
3. O`xshash ko`pburchaklar yuzalarining nisbati nimaga teng?
4. O`xshash ko`pburchaklar perimetrlarining nisbati nimaga teng?
5. Uchburchaklar o`xshashlik alomatlarini ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
1-teorema. To`g`ri burchakli uchburchakning bittadan o`tkir burchagi mosravishda teng bo`lsa, ular o`xshash bo`ladi.
2-teorema. To`g`ri burchakli uchburchakning katetlari mos ravishda proporsional bo`lsa, ular o`xshash bo`ladi.
3-teorema. To`g`ri burchakli uchburchaklardan birining gipotenuzasi va mos ravishda proporsional bo`lsa, ular o`xshash bo`ladi.
ABC, A1B1C1, ,= ABCA1B1C1
Isbot. ABC uchburchakning BC tomoniga CE=C1B1bo`ladigan qilib C1B1kesmani qo`yamiz.DE//AB ni o`tkazamiz. Unda DCEABC bo`ladi.=. Yasashga ko`ra CE=C1B1, Demak,=
Teorema shartiga kora:=; Bulardan DE=kelib chiqadi.
CE=C1B1; DE=; A1B1C1=DEC,ikkinchitomondan ABCDEC u holda ABCA1B1C1bo`ladi.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.
Masala.Agar ikkita teng yonli uchburchakdan birining yon tomoni va balandligi ikkinchisining yon tomoni va balandligiga proporsional bo`lsa ,bu uchburchaklarning o`xshash ekanligini isbotlang.
Teng yonli uchburchak asosiga tushirilgan balandlikning bissektrisa ham bo`lishini hisobga olsak,21B1A1=1bo`ladi. B1
Natijada1, =hosil bo`ladi. B
A C A1 C1
5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - masalalar
O`TIBDO` __________ _____________________
Sinf: IX 12 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: Masalalar yechish.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda to`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga to`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Mustahkamlovchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi: _____________________________
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1.O`xshash ko`pburchaklar deb nimaga aytiladi?
2.O`xshash uchburchaklar deb nimaga aytiladi?
3. O`xshash ko`pburchaklar yuzalarining nisbati nimaga teng?
4. O`xshash ko`pburchaklar perimetrlarining nisbati nimaga teng?
5. Uchburchaklar o`xshashlik alomatlarini ayting.
6. To`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
1-masala.Uchburchak bissektrisasi o`zi tushgan tomonni qolgan ikki tomonga proporsional kesmalarga ajratishini isbotlang.
A ABC ,AA1-bissektrisa,u holda
Yechilishi. AA1to`g`ri chiziqqa BE va
E CF perpendikulyarlar tushiramiz. Unda
C B CA1F BA1E bo`ladi. =
F CA1F=BA1E bu ikki tenglikdan
A1 , yoki=.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.
Masala: ABC uchburchakning BD bissektrisasi uchburchakka tashqi chizilgan aylanani B va P nuqtalarda kesadi.ABPBDC ekanligini isbotlang. Yechish:
B 1.
2.
D C Demak,uchburchaklar o`xshashligi BB alomatiga ko`ra ABPBDC
A
P
Yangi mavzuga doir darslikdagi - masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar masalalarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning masalalari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.
5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - masalalar
O`TIBDO` __________ _________________
Sinf: IX 13 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: Masalalar yechish.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda to`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga to`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari ustida masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Mustahkamlovchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi: __________________________
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1.O`xshash ko`pburchaklar deb nimaga aytiladi?
2.O`xshash uchburchaklar deb nimaga aytiladi?
3. O`xshash ko`pburchaklar yuzalarining nisbati nimaga teng?
4. O`xshash ko`pburchaklar perimetrlarining nisbati nimaga teng?
5. Uchburchaklar o`xshashlik alomatlarini ayting.
6. To`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
Quyidagi rasmlardan X ni toping. 7
a) b) x c)
x 9
x 9 5 7-x
8
7,5 4,5 6
Yechilishi. a)
b) ; 6x+5x=53; 11x=53;x=4
d) ; 17x=56; x=3
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.
B 13.5m P=42m
AB=?
AC=?
4,5m
A C
Yechish.a+b+c=42; 18+18+c=42; c=42-36=6m
Javob:18m, 6m
Yangi mavzuga doir darslikdagi - misollarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.
5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - misollar
O`TIBDO` __________ _____________________
Sinf: IX 14 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: To‘g‘ri burchakli uchburchaklarning o‘xshashlik alomatlari.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda to`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga to`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari ustida masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Mustahkamlovchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi: _____________________
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1.O`xshash ko`pburchaklar deb nimaga aytiladi?
2.O`xshash uchburchaklar deb nimaga aytiladi?
3. O`xshash ko`pburchaklar yuzalarining nisbati nimaga teng?
4. O`xshash ko`pburchaklar perimetrlarining nisbati nimaga teng?
5. Uchburchaklar o`xshashlik alomatlarini ayting.
6. To`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
1-teorema. To`g`ri burchakli uchburchakning bittadan o`tkir burchagi mosravishda teng bo`lsa, ular o`xshash bo`ladi.
2-teorema. To`g`ri burchakli uchburchakning katetlari mos ravishda proporsional bo`lsa, ular o`xshash bo`ladi.
3-teorema. To`g`ri burchakli uchburchaklardan birining gipotenuzasi va mos ravishda proporsional bo`lsa, ular o`xshash bo`ladi.
ABC, A1B1C1, ,= ABCA1B1C1
Isbot. ABC uchburchakning BC tomoniga CE=C1B1bo`ladigan qilib C1B1kesmani qo`yamiz.DE//AB ni o`tkazamiz. Unda DCEABC bo`ladi.=. Yasashga ko`ra CE=C1B1, Demak,=
Teorema shartiga kora:=; Bulardan DE=kelib chiqadi.
CE=C1B1; DE=; A1B1C1=DEC,ikkinchitomondan ABCDEC u holda ABCA1B1C1bo`ladi.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.
Masala.Agar ikkita teng yonli uchburchakdan birining yon tomoni va balandligi ikkinchisining yon tomoni va balandligiga proporsional bo`lsa ,bu uchburchaklarning o`xshash ekanligini isbotlang.
Teng yonli uchburchak asosiga tushirilgan balandlikning bissektrisa ham bo`lishini hisobga olsak,21B1A1=1bo`ladi. B1
Natijada1, =hosil bo`ladi. B
A A C A1 C1 5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - masalalar
O`TIBDO` __________ ______________________
Sinf: IX 15 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: O‘xshashlik alomatlarining isbotlashga doir masalalarga
tadbiqlari
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda o`xshashlik alomatlarining isbotlashga doir masalalarga tadbig`i haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga o`xshashlik alomatlarining isbotlashga doir masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Yangi mavzuni o`rganuvchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi: ______________________
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1.O`xshash ko`pburchaklar deb nimaga aytiladi?
2.O`xshash uchburchaklar deb nimaga aytiladi?
3. O`xshash ko`pburchaklar yuzalarining nisbati nimaga teng?
4. O`xshash ko`pburchaklar perimetrlarining nisbati nimaga teng?
5. Uchburchaklar o`xshashlik alomatlarini ayting.
6. To`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
1-teorema.O`xshash ko`pburchaklar perimetrlarining nisbati o`xshashlik koeffitsentiga teng.
2-teorema.O`xshash ko`pburchaklarni bir xil sondagi o`xshash uchburchaklarga ajratish mumkin.
3-teorema.O`xshash ko`pburchaklar yuzlarining nisbati o`xshashlik koeffitsentining kvadratiga teng.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.
Masala.Perimetrlari 18sm va 24 sm bo`lgan ikkita o`xshash ko`pburchak yuzlarining nisbatini toping.
Yechish.O`xshashlik koeffitsenti k=24:18=4:3; k2=Javob:
Masala: Yuzlari 6m2 va 24m2 bo`lgan ikkita to`rtburchak o`xshash. O`xshashlik koeffitsentini toping.
Yechish.O`xshashlik koeffitsenti k2==m2 , k=2m Javob:2m
Masala: Ikkita ko`pburchakning perimetrlari 18sm va 36sm. Yuzlarining yig`indisi esa 30sm2ga teng. Ko`pburchaklar yuzlarini toping.
Yechish. k==2sm; k2=4sm2
S1+S2=30; S2 = 30 – S1; = k2; S1=k2S2; S2 =30 - k2S2; S2 =30 - 4S2;
S2 + 4S2=30; 5S2=30; S2=30:5=6; S1=4 6 = 24; J: S1=24sm; S2= 6sm.
Yangi mavzuga doir darslikdagi - misollarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.
5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - masalalar
O`TIBDO` __________ ________________
Sinf: IX 16 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: Masalalar yechish.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda o`xshashlik alomatlarining isbotlashga doir masalalarga tadbig`i haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga o`xshashlik alomatlarining isbotlashga doir masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Mustahkamlovchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi: _______________________
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1.O`xshash uchburchaklar deb nimaga aytiladi?
2. O`xshash ko`pburchaklar yuzalarining nisbati nimaga teng?
3. O`xshash ko`pburchaklar perimetrlarining nisbati nimaga teng?
4. Uchburchaklar o`xshashlik alomatlarini ayting.
5. To`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
1-masala.Uchburchaklarning o`xshashligidan foydalanib uchburchak o`rta chizig`i uchburchakning bir tomoniga parallel va shu tomonning yarmiga teng ekanligini isbotlang.
B MA=MB,
NC=NB
M N MN//AC,
MN=AC
A C
Yechish. ABC va MBN uchburchaklar uchun Uchburchaklar o`xshashligining TBT ga ko`ra buuchburchaklar o`xshash.
MNB
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.
2-masala.Agar asoslari BC va AD bo’lgan ABCD trapetsiyaning AC dioganaliuniikkitao’xshashuchburchakkaajratsa,
AC2=BC
Yechish.
B C BC//AD
ABCDCA
AC2=BCAD
D
A Endi ABC va ACD uchburchakning mos tomonlari
nisbatini yozamiz: bundan: AC2=BCAD
Yangi mavzuga doir darslikdagi - masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar masalalarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning masalalari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.
5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - masalalar
O`TIBDO` __________ ______________________
Sinf: IX 17 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: O`xshash ko‘pburchaklarning xossalari.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda o`xshash ko`pburchaklarning xossalari haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga o`xshash ko`pburchaklarning xossalari ustida masala
lar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Yangi mavzuni o`rganuvchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi: _____________________
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
1.O`xshash ko`pburchaklar deb nimaga aytiladi?
2.O`xshash uchburchaklar deb nimaga aytiladi?
3. O`xshash ko`pburchaklar yuzalarining nisbati nimaga teng?
4. O`xshash ko`pburchaklar perimetrlarining nisbati nimaga teng?
5. Uchburchaklar o`xshashlik alomatlarini ayting.
6. To`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
1-teorema.O`xshash ko`pburchaklar perimetrlarining nisbati o`xshashlik koeffitsentiga teng.
2-teorema.O`xshash ko`pburchaklarni bir xil sondagi o`xshash uchburchaklarga ajratish mumkin.
3-teorema.O`xshash ko`pburchaklar yuzlarining nisbati o`xshashlik koeffitsentining kvadratiga teng.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.
Masala.Perimetrlari 18sm va 24 sm bo`lgan ikkita o`xshash ko`pburchak yuzlarining nisbatini toping.
Yechish.O`xshashlik koeffitsenti k=24:18=4:3; k2=Javob:
Masala: Yuzlari 6m2 va 24m2 bo`lgan ikkita to`rtburchak o`xshash. O`xshashlik koeffitsentini toping.
Yechish.O`xshashlik koeffitsenti k2==m2 , k=2m Javob:2m
Masala: Ikkita ko`pburchakning perimetrlari 18sm va 36sm. Yuzlarining yig`indisi esa 30sm2ga teng. Ko`pburchaklar yuzlarini toping.
Yechish. k==2sm; k2=4sm2
S1+S2=30; S2 = 30 – S1; = k2; S1=k2S2; S2 =30 - k2S2; S2 =30 - 4S2;
S2 + 4S2=30; 5S2=30; S2=30:5=6; S1=4 6 = 24; J: S1=24sm; S2= 6sm.
Yangi mavzuga doir darslikdagi - misollarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.
5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - masalalar
O`TIBDO` __________ _____________________
Sinf: IX 18 - dars
Sana: ___________
Fan: Geometriya.
Mavzu: Masalalar yechish
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda o`tilganlar mavzular haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga o`tilganlar mavzular ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi
Mustahkamlovchi dars.
Dars o`tish metodi:
“Aqliy hujum”
Darsning jixozi:
Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi: ___________________
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1.O`xshash ko`pburchaklar deb nimaga aytiladi?
2.O`xshash uchburchaklar deb nimaga aytiladi?
3. O`xshash ko`pburchaklar yuzalarining nisbati nimaga teng?
4. O`xshash ko`pburchaklar perimetrlarining nisbati nimaga teng?
5. Uchburchaklar o`xshashlik alomatlarini ayting.
6. To`g`ri burchakli uchburchaklarning o`xshashlik alomatlari ayting.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
1-masala.Berilgan uchburchak tomonlari 15sm,25sm,30sm.Agar perimetri 35 sm bo`lgan uchburchak berilgan uchburchakka o`xshash bo`lsa , uning tomonlarini toping.
a=15sm;b=25sm; c=30sm; P1 =15+25+30=70(sm)
P2= 35 sm; a1=?; b1=?; c1=?
Uchburchaklar o`xshashligining xossasiga ko`ra: = k; =2; k=2; Demak,
a1=15: 2=7,5; b1=25: 2=12,5; c1=30: 2=15; J: a1=7,5; b1=12,5; c1= 15
2-masala.ABC uchburchakning AC tomonida D nuqta olingan.Agar
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.
3-masala.Agar bir to`g`ri burchakli uchburchakning katetlari ikkinchi to`g`ri burchakli uchburchakning mos katetlariga proporsional bo`lsa, bu uchburchaklar o`xshash bo`lishini isbotlang.
4-masala.Katetlari 3dm va 4dm bo`lgan to`g`ri burchakli uchburchak bilan bir kateti 8 dm va gipotenuzasi 10dm bo`lgan to`g`ri burchakli uchburchak o`xshash bo`lishini isbotlang.
Yangi mavzuga doir darslikdagi - masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar masalalarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning masalalari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.
5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - masalalar
O`TIBDO` __________ ____________________