Сынып: 9 «Б»
Сабақтың тақырыбы:. Келтіру формулалары тақырыбына есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды сүйір бұрыштың тригонометриялық функциясының әрбір бұрышындағы синустың, косинустың, тангенстің, котангенстің келтіру формулаларын тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде және есептерді шығару кезінде қолдануды үйрету;
Дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын дамыту, ойлау қабілетін жетілдіру.
Тәрбиелік: Оқушылардың алгебра пәніне қызығушылығын арттыру, оқушыларды алғырлыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.
Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: интерактивті тақта, оқулық, кеспе қағаздар, формула жазылған плакат
Сабақтың әдіс-тәсілдері: көрнекіліктерді қолдану. Әңгімелеу, баяндау.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ. “Ой қозғау”
ІҮ. Бекіту бөлімі.
1.Сәйкестендіру тесті
2.“Математикалық жәрмеңке” деңгейлік тапсырмалар
Ү. Бағалау
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу және өзімді таныстыра кету. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. “Ой қозғау” (Өтілген тақырыптар бойынша сұрақ-жауаптар)
1-сұрақ :
Градустық өлшемде берілген бұрышты радиандық, ал радиандық өлшемде берілген бұрышты градустық өлшемге айналдыру формуласын атаңдар.?
Жауап: -градустық өлшем , а-радиандық өлшем
2 тапсырма :
Оң және сол бөліктерде тұрған тұжырымдарды сәйкестендіріп бағыт арқылы анықтама шығатындай етіп қосыңдар.
бұрышының синусы деп
Внүктесінің ординатасының абсциссасына қатынасын атайды
бұрышының косинусы деп
В нүктесінің ординатасының радиусқа қатынасын атайды
В нүктесінің абсциссасының ординатасына қатынасын атайды
бұрышының тангенсі деп
В нүктесінің абсциссасының радиусқа қатынасын атайды
бұрышының котангенсі деп
Жауап:
бұрышының синусы деп
В нүктесінің ординатасының абсциссасына қатынасын атайды
бұрышының косинусы деп
В нүктесінің ординатасының радиусқа қатынасын атайды
В нүктесінің абсциссасының ординатасына қатынасын атайды
бұрышының тангенсі деп
В нүктесінің абсциссасының радиусқа қатынасын атайды
бұрышының котангенсі деп
Тапсырма №3
бұрышы қай ширекке тиісті екенін бағыт арқылы қосып көрсетіңдер / сәйкес жауаптарды байланыстырыңдар/
І ширек
е tg0
ІІ ширек
ctg0 ж/е sin
ІІІ ширек
Cos ж/е tg
ІV ширек
Жауап:
е tg0
ctg0 ж/е sin
Cos ж/е tg
І ширек
ІІ ширек
ІІІ ширек
ІV ширек
4 – сұрақ
Қандай тригонометриялық функцияларды жұп функциялар қайсысын тақ функциялар деп атаймыз?
Жауап:
Жұп функция- косинус,ал тақ функциялар :синус, тангенс, котангенс
5 –тапсырма
Негізгі тригонометриялық теңбе- теңдіктерді жалғастырыңыздар :
Жауап:
1+
1
ІІІ. Жаңа сабақ.
Келтіру формуласын пайдаланып есептер шығару
Егер бұрышының функциялары берілсе, онда оларды α бұрышына байланысты тригонометриялық функцияларға келтіру ыңғайлы. Ол үшін арнайы берілген келтіру формулаларын қолданамыз.
Есте сақта!!!
Егер келтірілген тригонометриялық функция-ның аргументі (бұрышы) π ±α (180 ±α), 2π ±α (360 ±α) түрінде болса, онда оның аты өзгермейді.
Егер келтірілген тригонометриялық функция-ның аргументі (бұрышы) π/2 ±α (90 ±α), 3π/2 ±α (270 ±α) түрінде болса, онда синус косинусқа, косинус синусқа, тангенс котангенске, котангенс тангенске өзгереді;
Келтіру формуласының оң жағының таңбасы сәйкес ширектегі келтірілген функцияныі таңбасымен бірдей жазылады.
Келтіру формулалары:
Оқулықпен жұмыс!!!
№340 Егер а)
мұндағы
№341. Өрнектің мәнін табыңдар:
б).
Бекіту бөлімі:
1. Сәйкестендіру тесті
tg(π-α) | cos α |
ctg(π+α) | tg α |
sin(360-α) | -tgα |
cos(360-α) | ctgα |
ctg(360-α) | - sinα |
tg(360+α) | - ctgα |
2. “Математикалық жәрмеңке” (Өзіндік жұмыс)
Үйге тапсырма: §21-оқу, №339 есептер.
Бағалау.