СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Adobe Photoshop программасы

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Adobe Photoshop программасы»

С

Фрагментти очуруу

Таблица тузуу

Текстти кагазга басып чыгаруу

абактын темасы:
Adobe photoshop


Сабактын максаты:

Билим беруучулук:

Окуучулар Adobe photoshop

менен иштегенди билет.

Онуктуруучулук:

Adobe photoshop

менен иштоонун негизги эрежелерин уйронушот.

Тарбия беруучулук:

7 саныны кыргыз элндеги ордун билишет. Бири бири менен сый мамиледе болууга уйронушот.

Сабактын тиби: Окуучулардын алган билимдерин бышыктоо сабагы.

Сабактын методдору жана ыкмалары: Оз алдынча иштоо, жупта иштоо, топто иштоо Adobe photoshop менен иштоо.

Сабактын жабдылышы: ватман, маркер, сурот, калпак жана балыктын макеттери.

Сабактын журушу:

Уюштуруу:

А) Саламдашуу;

Б) Окуучулардын окуу куралын толуктоо;

В) Класстын абалына коз салуу;

Г) Сабактын темасын атоо;

Д) Сабактын максатын тушундуруу;

Е) балоо каражаты менен тааныштыруу;

Саламдашуу:

Сабакка катышкан окуучулар тегерете турушат жана кезеги менен он жагында турган кошунасына анын атын атаптуруп: «Саламатсынбы мен сени коргонумо абдан кубанычтуумун» деп саламдашат.

Сабакты тактоо тактикасы:

Мугалим: Доскага дарыянын суроту тартылган ватман кагазын илет.

Окуучулар: Озу чапталуучу кагаздарды алышат жана сабактан эмнени кутуп жатканын жазышат , аны кагаздарды тартылган дарыянын суротунун устуно жабыштырат.

Алтын эрежелер.

Мугалим: Сабактын журушуно керектуу болгон эрежелерди атагыла. Окуучулар оздоруно керектуу эрежелерди аташат. Эрежелер ватман кагазына жазылат Жана сабак бутконго чейин доскага илинип коюлат. Мисалы , кол которуу, башкаларды укканды уйронуу, регламентти сактоо, бардык катышуучулардын активдуулугу, кулуп Жана башкалардын конулун котор. ж.б.

Мугалим: «Adobe photoshop» деген соз менен силерде кандай элестер пайда болот деп суроо берет. «Мээге чабуул» стратегиясын колдонуу менен идеялар чогултулуп, доскага кластер тузулот;

Файл

Новый Ctrl+N

Открыть Ctrl+O

Редактирование

Отмена Ctrl+Z

Шаг вперед Shift+ Ctrl+Z

Шаг назад Alt+ Ctrl+Z

Сглаживание Shift+ Ctrl+F

Резать Ctrl+X

Копировать Ctrl+C

Вставить Ctrl+V

Изображения

Режим

Регулировки размер холста

Слой

Новый слой

Дубликат слой

Эффекты слоя

Свойства слоя

Выделение

Убрать выделение

Выделить заново

Вид

Показать

Установка заново

Окно

помощи



Кесүү, чаптоо жана өчүруү

Adobe photoshop


Эски суротторду ондоо

Түстордү тандоо

текстерди кошуп кооз визитка,жасоуу

Суротторду кагазга басып чыгаруу






Сактоо, жана озгортүү
















Мугалим: Кана балдар, сабакты оюн менен баштайлы. Оюндун аты «Молекулалар» деп аталат
Мугалим оюндун шарты менен тааныштырат.

  1. Окуучулар болмонун бош жерине келишет жана атомдордун кыймылына окшошуп, баш аламан кыймылдап баса башташат.

  2. Мугалим «молекулалар 2 (3,4,5.ж.б.) атомдордон турушат» деген созду айтат, айтылган санга жараша топторду тузушот.

Мугалим: Молекулалар 5 атомдуу дегенде окуучулар 4 топко болунот.
Окуучулар: Ар бир топ компьютерде кооздолгон чакыруу баракчасын жасаш керек.

Мугалим: «Сиям эгиздери» деген оюндун шарты менен тааныштырат.

  1. Окуучулар класстык болмонун ортосуна келет жана бош жеринде баш аламан кыймылдай башташат.

  2. «Эгиздер» деген созду угар менен 2 ден жупташат. Бири-бирине далысын тийгизет жана колдорун кармашат.

  3. Акыркы жуптар бир топ болушат да, тапшырмаларды аткаруу учун жумушчу орундарына отурушат.
    Мугалим: Кыргыз элинин маданияты миндеген жылдардан бери осуп келе жатат.Ар бир сандын оз мааниси бар. Ошол сандардын бири- 7 саны. Кыргыз эли барктаган жети санынын ээлеген ордуна конул коюп, алардын ордун карап королу.

Жети саны ыйык сан,

Жети саны кулук сан

Жети санын пир туткан,

Биздин ата-бабалар.

Сабакты бышыктоо:
Суроттогу дарыянын устунон окуучулар оздорунун кагаздарын алып суроолорун окушат, берилген суроого «жооп алдым же жок» деп жооп беришет.

Баалоо: Балдар топтогон каражаттарын эсептепошонун негизинде бааланат.






























С

Фрагментти очуруу

Таблица тузуу

Текстти кагазга басып чыгаруу

абактын темасы: Тексттик редактор. Тексттер менен иштоо.


Сабактын максаты:

Билим беруучулук:

Окуучулар тексттик редактор Жана тексттер менен иштегенди билет.

Онуктуруучулук:

Тексттик редактор менен иштоонун негизги эрежелерин уйронушот.

Тарбия беруучулук:

7 саныны кыргыз элндеги ордун билишет. Бири бири менен сый мамиледе болууга уйронушот.

Сабактын тиби: Окуучулардын алган билимдерин бышыктоо сабагы.

Сабактын методдору жана ыкмалары: Оз алдынча иштоо, жупта иштоо, топто иштоо, тексттик редактор менен иштоо.

Сабактын жабдылышы: ватман, маркер, сурот, калпак жана балыктын макеттери.

Сабактын журушу:

Уюштуруу:

А) Саламдашуу;

Б) Окуучулардын окуу куралын толуктоо;

В) Класстын абалына коз салуу;

Г) Сабактын темасын атоо;

Д) Сабактын максатын тушундуруу;

Е) балоо каражаты менен тааныштыруу;

Саламдашуу:

Сабакка катышкан окуучулар тегерете турушат жана кезеги менен он жагында турган кошунасына анын атын атаптуруп: «Саламатсынбы мен сени коргонумо абдан кубанычтуумун» деп саламдашат.

Сабакты тактоо тактикасы:

Мугалим: Доскага дарыянын суроту тартылган ватман кагазын илет.

Окуучулар: Озу чапталуучу кагаздарды алышат жана сабактан эмнени кутуп жатканын жазышат , аны кагаздарды тартылган дарыянын суротунун устуно жабыштырат.

Алтын эрежелер.

Мугалим: Сабактын журушуно керектуу болгон эрежелерди атагыла. Окуучулар оздоруно керектуу эрежелерди аташат. Эрежелер ватман кагазына жазылат Жана сабак бутконго чейин доскага илинип коюлат. Мисалы , кол которуу, башкаларды укканды уйронуу, регламентти сактоо, бардык катышуучулардын активдуулугу, кулуп Жана башкалардын конулун котор. ж.б.

Мугалим: «Тексттик редактор» деген соз менен силерде кандай элестер пайда болот деп суроо берет. «Мээге чабуул» стратегиясын колдонуу менен идеялар чогултулуп, доскага кластер тузулот;












Шрифти озгортуу

Тексттик редактор

Текстти тузуу

Фрагментти очуруу

Таблица тузуу

Текстти кагазга басып чыгаруу






Фрагментти жылдыруу
















Мугалим: Кана балдар, сабакты оюн менен баштайлы. Оюндун аты «Молекулалар» деп аталат
Мугалим оюндун шарты менен тааныштырат.

  1. Окуучулар болмонун бош жерине келишет жана атомдордун кыймылына окшошуп, баш аламан кыймылдап баса башташат.

  2. Мугалим «молекулалар 2 (3,4,5.ж.б.) атомдордон турушат» деген созду айтат, айтылган санга жараша топторду тузушот.

Мугалим: Молекулалар 5 атодуу дегенде окуучулар 4 топко болунот.
Окуучулар: Ар бир топ компьютерде кыргыз мамлекеттик тилинин гимнин жазыш керек.

Ар бир топтогу окуучулар бирден чыгып, гимндин бир куплетин же кайрымасын берилген улгу боюнча жазыш керек.
Топтордогу окуучуларга бериле турган тапшырма ;
1- Окуучу: 1-куплетин;
2-окуучу: Гимндин кайрымасын:
3- окуучу: гимндин 2-куплетин;
4-окуучу: гимндин 3-куплетин;
5-окуучу: гимндин кайрымасын
2-3 куплеттен кийин кайрымасын кочурушу керек.
Окуучулардын аткарганына жараша мугалим ар бир окуучуга жылдызчаларды таратып берет.
Мугалим: «Сиям эгиздери» деген оюндун шарты менен тааныштырат.

  1. Окуучулар класстык болмонун ортосуна келет жана бош жеринде баш аламан кыймылдай башташат.

  2. «Эгиздер» деген созду угар менен 2 ден жупташат. Бири-бирине далысын тийгизет жана колдорун кармашат.

  3. Акыркы жуптар бир топ болушат да, тапшырмаларды аткаруу учун жумушчу орундарына отурушат.
    Мугалим: Кыргыз элинин маданияты миндеген жылдардан бери осуп келе жатат.Ар бир сандын оз мааниси бар. Ошол сандардын бири- 7 саны. Кыргыз эли барктаган жети санынын ээлеген ордуна конул коюп, алардын ордун карап королу.

Жети саны ыйык сан,

Жети саны кулук сан

Жети санын пир туткан,

Биздин ата-бабалар.

Улгу боюнча томондогу таблицаны тузгуло.

1-мамыга кыргыз элинин откон ата-бабаларын, 7 атаны жаз.(Ата, чон ата, баба, буба, куба, жото, жете).

2- мамыга келечектеги адам баласынын тукумунун аталышын жаз. ( Бала, небере, чобуро, кыбыра, тыбыра, чурпо, урпак.)

3-мамыга бир аптадагы 7 кундун аталышын жаз. (Дуйшомбу, шейшемби, шаршемби, бейшемби, жума, ишемби, жекшемби.)

4-мамыга Нооруз майрамында жасалуучу сумолок - ыйык тамак 7 даам менен жасалат, аларды жаз. ( Сууга ондурулгон буудай, орук, мейиз, нават, ун, жангак таш кошулуп кайнатылат).

Окуучулардын аткарганына жараша мугалим ар бир окуучуга балык же калпактарды таратып берет.

Мугалим:
Жети саны катышкан кыргыздын макал-лакап, учкул создорунон мисалдарды келтиргиле.

Окуучулар:

  • Жети атасын билбеген уул- кул, жети энесин билбеген кыз – кун.

  • Жети баштуу ажыдаардан коркпо, эки жуздуу адамдан корк.

  • Жети жашты эсептеп кубаныптыр, жетимиш жашты эстеп зарлаптыр.

  • Жети олчоп бир кес.

  • Жети кишинин бири - кыдыр.

  • Жети кундук жаандан желип откон суу артык.

Сабакты бышыктоо:
Суроттогу дарыянын устунон окуучулар оздорунун кагаздарын алып суроолорун окушат, берилген суроого «жооп алдым же жок» деп жооп беришет.

Баалоо: Балдар топтогон каражаттарын эсептепошонун негизинде бааланат.



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!