СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Агульная ахова ўнутранага асяроддзя арганізма

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Агульная ахова ўнутранага асяроддзя арганізма»

Агульная ахова

ўнутранага асяроддзя арганізма


Мэта:

стварыць умовы для эфектыўнага засваення ведаў аб ахоўных бар'ерах арганізма, імуннай сістэме арганізма і яе ролі ў падтрыманні пастаянства ўнутраннага асяроддзя

Задачы:

актывізаваць веды аб імуннай сістэме і яе ролі ў падтрыманні пастаянства ўнутраннага асяроддзя

- Паказаць ролю бар'ераў, якія абараняюць арганізм чалавека ад агрэсіі мікраарганізмаў на ўзроўні скурных пакроваў, унутранага асяроддзя, клеткі;

- Працягнуць фарміраванне паняцця аб імунітэце і яго відах (неспецыфічны, спецыфічны);

- Раскрыць веданне клеткавага і гумаральнага імунітэту;

- Увесці звесткі аб органах імуннай сістэмы;

- Пазнаёміць з асаблівасцю развіцця і прафілактыкай інфекцыйных захворванняў.

- Працягнуць фармаванне ўмення працаваць з падручнікам, малюнкамі, уменне параўноўваць і рабіць вывады.

Тып урока: камбінаваны.

Форма працы: франтальная, групавая.

Развіццё УВД: ( універсальных вучэбных дзеянняў)

Рэгулятыўныя:

самастойна выяўляць і фармуляваць вучэбную праблему, вызначаць мэту вучэбнай дзейнасці;

Пазнавальныя:

аналізаваць, параўноўваць, класіфікаваць і абагульняць факты і з'явы; выяўляць прычыны і наступствы з'яў; пераўтвараць інфармацыю з аднаго віду ў іншы (тэкст у табліцу).

Камунікатыўныя:

самастойна арганізоўваць вучэбнае ўзаемадзеянне ў групе (вызначаць агульныя мэты, размяркоўваць ролі, дамаўляцца адзін з адным і г.д.).


Абсталяванне:

партрэт І. І. Мечнікава; табліцы з выявай клетак крыві, схема фагацытозу; ілюстрацыі ўзбуджальнікаў інфекцыйных захворванняў; інструктыўныя карткі; падручнік.

Асноўныя паняцці ўрока: імунітэт, неспецыфічны і спецыфічны імунітэт, антыгены, антыцелы, імунная сістэма, запаленне, інфекцыйныя хваробы, паразітарныя хваробы.

Ход урока.

I Арганізацыйны момант

II Праверка ведаў

На папярэдніх уроках мы з вамі пазнаёміліся з вірусамі, вызначылі неабходнасць прафілактыкі вірусных хвароб чалавека. Вакцынацыя шырокіх слаёў насельніцтва — найбольш эфектыўны шлях барацьбы з віруснымі інфекцыямі. Здаровы чалавек не павінен ухіляцца ад рэкамендаваных медыцынскімі службамі прафілактычных прышчэпак

Праверым набытыя веды Тэст " Вірусы:разнастайнасць і значэнне "

https://learningapps.org/3088773

III Асноўная частка

1. Пастаноўка вучэбнай праблемы. Прыём «Яркая пляма»

Чалавек жыве ў асяроддзі разнастайных мікробаў: бактэрый, вірусаў, грыбкоў, пратыстаў. Любы арганізм пры гэтым абараняецца ад іх рознымі спосабамі.

- А як жа абараняецца арганізм чалавека? Выкажыце свае здагадкі. (можна фіксаваць на дошцы здагадкі навучэнцаў)

- Колькі ж розных меркаванняў у нас у класе.

Усім вядома, што ў спрэчцы нараджаецца ісціна. У гісторыі біялогіі таксама было нямала спрэчак. Вось адзін з іх.

Ілля Ільіч Мечнікаў сядзеў адзін за сваім мікраскопам і назіраў жыццё рухомых клетак у целе празрыстых лічынак марской зоркі. Пад мікраскопам відаць, як збіраюцца клеткі вакол стрэмкі, у іх выцягваюцца ілжэножкі, ахапляюць няпрошаных гасцей, і неўзабаве тыя апыняюцца ўсярэдзіне клеткі, як бы пажыраюцца ёю. Мечнікаў так і назваў гэтыя клеткі - фагацытамі, што значыць клеткі - пажыральнікі. Ён выявіў фагацыты ў самых розных жывёл - у чарвякоў, жаб, трусоў і, вядома, у чалавека. Вось ён уводзіць у тканіны жабы ўзбуджальнікаў сібірскай язвы.

Да месца ўвядзення мікробаў сцякаюцца фагацыты, кожны захоплівае адну, дзве, дзясятак бактэрый. Клеткі пажыраюць гэтыя бацылы, пераварваюць іх.

У той самы час у 80-я гг. 19 стагоддзі навукоўцы Нямеччыны па-іншаму расшыфравалі механізм імунітэту. Паўль Эрліх лічыў, што мікробы, якія апынуліся ў арганізме, знішчаюцца зусім не клеткамі, а спецыяльнымі рэчывамі, якія знаходзяцца ў крыві. Гэтая тэорыя атрымала назву вадкаснай, гумаральнай. І пачалася спрэчка, дыскусія, якая доўжылася 15 гадоў.

Хто ж меў рацыю? Як тлумачыць сучасная навука імунітэт?

- Пра што мы сёння будзем казаць? Давайце паспрабуем сфармуляваць тэму сённяшняга ўрока. (навучэнцы фармулююць тэму ўрока)



- Тэма сённяшняга занятку: “Агульная (неспецыфічная) ахова

ўнутранага асяроддзя арганізма” Гэта параграф 28с. 147. Праглядзіце змест параграфа.

Якую мэту мы паставім перад сабой? Чаго мы павінны дасягнуць?

2. Вывучэнне новага матэрыялу.

Пошук рашэння навучальнай праблемы.

Клас разбіваецца на 4 групы. Кожная група атрымлівае заданне.



Група 1. "Ахоўныя бар'еры арганізма"

Заданне.

1. Высветліце, якія ўчасткі нашага арганізма выконваюць ролю натуральных бар'ераў. Запоўніце табліцу.

2. Складзіце аповед, адказаўшы на пытанні:

Якія тыпы аховы выкарыстоўвае скура і слізістыя абалонкі?

Як скура абараняе арганізм ад інфекцый?

Якім чынам слізістыя абалонкі абараняюць арганізм ад інфекцый?

Дадатковая інфармацыя:

Першымі прымаюць на сябе напад мікробаў скура і слізістыя абалонкі. Іх справядліва можна назваць перадавой лініяй абароны арганізма. Скура і слізістыя абалонкі пакрыты бесперапынна абнаўляецца пластом эпітэліяльных клетак - шчыльным нябачным панцырам. Яны з'яўляюцца першым чынам механічнай перашкодай, не якія дазваляюць мікробам пракрасціся ў глыб арганізма.

Наша скура сама здольная "распраўляцца" з якія трапілі на яе бактэрыямі. Такая яе ўласцівасць вядома ў медыцыне як бактэрыцыдная функцыя скуры. На сухім шчыльным рагавым пласце абцяжарана размнажэнне мікробаў. Кіслая рэакцыя паверхні скуры таксама неспрыяльная для большасці мікраарганізмаў, на іх уздзейнічаюць і якія змяшчаюцца ў скуры тоўстыя кіслоты.

Наступны рубеж, які нас абараняе - Слізістыя абалонкі. Вы не раз заўважалі, магчыма, з якой шпаркасцю і лёгкасцю гояцца ранкі, невялікія ранкі ў роце. Справа ў тым, што слізістая абалонка ротавай змяшчае лізацым. Гэта асаблівае рэчыва, якое згубна дзейнічае на мікраарганізмы. Лізацымам яно названа за здольнасць раствараць, лізаваць бактэрыі. Лізацым змяшчаецца таксама ў слізістых абалонках вачэй, насавой поласці, дыхальных шляхоў.

Дыхальныя шляхі чалавека высланы адмысловым пакрыццём - дыхальным эпітэліем, у якім маюцца драбнюткія выступы - варсінкі. Гэтыя варсінкі ўвесь час рухаюцца супраць руху паветра, затрымоўваючы парушынкі, тым самым механічна чысцячы ўдыхальнае паветра. Рухі валасінак дапамагаюць макроццю рэгулярна выдаляцца з прасвету дыхальных шляхоў, выносячы з сабой непатрэбныя прымесі. У кончыка носа вырасты эпітэлія ператвараюцца ў звычайныя валасінкі, частаколам якія стаяць на варце траплення ўнутр носа буйных дэталяў».

Нягледзячы на тое, што скура і слізістыя абалонкі з'яўляюцца значнай перашкодай на шляху мікробаў, усё ж гэтыя бар'еры не заўсёды дастаткова надзейныя. Іх цэласнасць можа быць парушана, і тады мікраарганізмы пранікаюць у тканкі. У значнай большасці выпадкаў пры гэтым развіваецца запаленчы працэс.

Ахоўныя бар'еры

Тып аховы


Скура,

слізістыя абалонкі

Фізічны

Хімічны

Экалагічны






Група 2.“Неспецыфічны імунітэт. Запаленне”

Заданне.

1.Высветліце механізм неспецыфічнага імунітэту і працэсу запалення. Запоўніце табліцу.

2. Складзіце аповед, адказаўшы на пытанні:

Што такое імунітэт?

Віды неспецыфічнага імунітэту.

Які працэс ляжыць у аснове неспецыфічнага імунітэту?

У чым выяўляецца значэнне запалення?

Дадатковая інфармацыя:

Імунітэт - гэта спосаб абароны арганізма ад жывых целаў і рэчываў, якія нясуць на сабе прыкметы чужароднай генетычнай інфармацыі.

Неспецыфічны (прыроджаны) імунітэт абумоўлівае аднатыпныя рэакцыі на любыя чужародныя антыгены. Ён можа быць:

1. Гумаральным, за кошт прадукцыі бактэрыцыдных рэчываў (напрыклад, інтэрферон, лізацым).

Інтэрфероны - вавёркі, якія выпрацоўваюцца клеткамі, інфікаванымі вірусамі. Яны блакуюць размнажэнне вірусаў і абмяжоўваюць іх распаўсюджванне па арганізме.

2. Клеткавым, у выніку якога ажыццяўляецца фагацытоз.

Галоўным клеткавым кампанентам сістэмы неспецыфічнага імунітэту служаць фагацыты, асноўная функцыя якіх – захопліваць і пераварваць пранікальныя звонку агенты. А працэс паглынання і пераварвання клеткай розных часціц, якія з'яўляюцца ці становяцца іншароднымі для ўсяго арганізма ці для асобных яго частак атрымаў назву фагацытоз.

Гэты працэс быў адкрыты ў канцы снежня 1882 г. І. І. Мечнікавым, і ў далейшым, у выніку яго работ на працягу чвэрці стагоддзя, было даказана, што фагацытоз - гэта адзін з асноўных механізмаў запаленчай рэакцыі.

Запаленне - гэта ахоўная рэакцыя, неабходная арганізму для аднаўлення. Развіваецца запаленне ў адказ на раненне, інфекцыю ці ўкараненне нейкага раздражняльніка.

Працэс працякае ў тры стадыі.

На першай стадыі, у адказ на пашкоджанне, рэакцыя развіваецца амаль імгненна. Прылеглыя крывяносныя пасудзіны пашыраюцца, каб павялічыць прыток крыві да пацярпелай зоны, а з крывёй паступаюць неабходныя пажыўныя рэчывы і клеткі імуннай сістэмы.

На другой стадыі гэтыя клеткі пачынаюць барацьбу з любымі бактэрыямі, якія маглі аказацца ў дадзеным месцы. Адбываецца працэс фагацытозу.

Клеткі змяняюць форму - яны выпускаюць маленечкія атожылкі (псеўдаподыі), якія захопліваюць бактэрый у палон. Затым клеткі пачынаюць вылучаць адмысловыя рэчывы, якія знішчаюць патагенаў.

У працэсе фагацытозу знішчаюцца не толькі бактэрыі. Дакладна такім жа спосабам выдаляюцца пашкоджаныя і загінуўшыя клеткі. І гэта вядзе да трэцяй стадыі, на якой ачаг запалення адасабляецца ад навакольных тканак. Ён, як правіла, становіцца балючым, і можа нават пульсаваць. Утворыцца гной.

Вонкавыя прыкметы


Працэсы, якія адбываюцца ў паражонных тканках

Запаленае месца чырванее, на гэтым участку павялічваецца тэмпература


Узнікае боль і апухласць. Абмяжоўваецца ўчастак запалення.


З'яўляецца гной.


Група 3.”Спецыфічны імунітэт. Імунная сістэма”

Заданне. 1. Высветліце механізм спецыфічнага імунітэту, будову імуннай сістэмы. Запоўніць пропускі ў схеме.

2. Складзіце аповед, адказаўшы на пытанні:

Якія органы адносяць да імуннай сістэмы?

Віды спецыфічнага імунітэту.

Якую функцыю выконваюць В-лімфацыты і Т-лімфацыты?

Як узаемадзейнічаюць В-лімфацыты і Т-лімфацыты?

Дадатковая інфармацыя:

Да імуннай сістэмы чалавека адносяцца органы, тканкі і клеткі, якія забяспечваюць спецыфічную абарону арганізма ад чужародных агентаў. Імунная сістэма чалавека ўключае цэнтральныя органы - касцяны мозг і вілачкавай залозу (тымус) - і перыферычныя - селязёнку, лімфатычныя вузлы, лімфатычныя вузлы страўнікава-кішачнага тракта. Гэтыя органы выпрацоўваюць некалькі тыпаў клетак, якія і ажыццяўляюць нагляд за сталасцю клеткавага і антыгеннага складу ўнутранага асяроддзя.

У цэнтральных органах адбываецца паспяванне лімфацытаў. У тымусе фармуюцца Т-лімфацыты, у лімфатычных вузлах В-лімфацыты. Яны адказваюць за спецыфічны імунітэт чалавека. В-лімфацыты адказваюць за выпрацоўку ахоўных антыцелаў, тады як Т-лімфацыты, якія з'яўляюцца клеткамі імуннай памяці, захоўваюць інфармацыю аб кантакце на працягу вызначанага часу (пры розных тыпах узбуджальнікаў часовай інтэрвал можа вагацца ад некалькіх месяцаў да канца жыцця чалавека).

Спецыфічны імунітэт арганізм набывае на працягу жыцця ў выніку "сутыкнення" з канкрэтнымі ўзбуджальнікамі захворванняў: з чужароднымі бялкамі, вірусамі, таксінамі, уласнымі паталагічна змененымі клеткамі - усімі структурамі, якія нясуць чужародную генетычную інфармацыі. Гэтыя чужародныя агенты атрымалі назву - антыцелы. Адрозніваюць два віды спецыфічнага імуннага адказу:

Клетачны імунны адказ. Клетачны імунны адказ забяспечваюць Т-лімфацыты. Пры першай сустрэчы з антыгенам у Т-лімфацытах адбываюцца складаныя рэакцыі, у выніку якіх Т-лімфацыты набываюць здольнасць адрозніваць гэты антыген ад мноства іншых чужародных рэчываў і ажыццяўляць дакладна накіраваную рэакцыю менавіта на гэты антыген: Пры ўзаемадзеянні антыгена з лімфацытам утвараюцца два выгляду Т-лімфацытаў: Т-лімфацыты-кілеры і Т-клеткі памяці. Т-ліфацыты-кілеры руйнуюць чужародныя агенты, а клеткі памяці захоўваюць інфармацыю аб канкрэтным антыгене і «патрулююць» арганізм, каб у выпадку паўторнага траплення дадзенага антыгена паскорыць спецыфічны адказ імуннай сістэмы.

Гумаральны імунны адказ. Гумаральны адказ ажыццяўляецца праз вадкія асяроддзя арганізма - кроў, лімфу, міжклеткавую вадкасць. Асноўнымі фактарамі гумаральнага імуннага адказу з'яўляюцца спецыфічныя бялкі - антыцелы, якія сінтэзуюцца В-лімфацытамі. Антыцелы ўзаемадзейнічаюць з пэўнымі антыгенамі і звязваюць іх, робяць іх больш даступнымі для фагацытаў. Пасля гэтага адбываецца разбурэнне небяспечных рэчываў. Каманду аб пачатку сінтэзу антыцелаў В-лімфацытам перадаюць іншыя клеткі імуннай сістэмы: Т-лімфацыты і макрофагі, якія сустракаюцца з чужародным агентам.



І мунная сістэма арганізма

Т-лімфацыты

В - лімфацыты



Група 4."Інфекцыйныя хваробы"

Заданне.

1. Высветліце этапы праходжання інфекцыйных захворванняў, меры прафілактыкі. Складзіце памятку па прафілактыцы інфекцыйных захворванняў.

2. Складзіце аповед, адказаўшы на пытанні:

Чым адрозніваюцца інфекцыйныя і паразітарныя захворванні?

Як працякаюць інфекцыйныя захворванні?

Чаму небяспечныя бацылы- і носьбіты вірусу?

Меры прафілактыкі інфекцыйных захворванняў.

Дадатковая інфармацыя:

Інфекцыйныя хваробы на працягу многіх стагоддзяў былі і застаюцца найбольш небяспечнымі хваробамі чалавечага арганізма з-за іх здольнасці ўцягнуць у працэс вялікую колькасць здаровых людзей на працягу кароткага перыяду часу.

Крыніцай інфекцыі ў большасці выпадкаў з'яўляецца хворы чалавек ці хворая жывёла, з арганізма якіх узбуджальнік выводзіцца тым ці іншым шляхам. Часам нават пасля выздараўлення чалавек можа заставацца крыніцай інфекцыі. Такіх людзей называюць бактэрыяносьбітамі.

Акрамя гэтага, назіраюцца так званыя здаровыя бактэрыяносьбіты - асобы, якія самі або не хварэлі, або перанеслі захворванне ў найлягчэйшай форме, у сувязі з чым яно і засталося нераспазнаным, але сталі бактэрыяносьбітамі.

У перадачы узбуджальнікаў захворванняў удзельнічаюць розныя прадметы навакольнага асяроддзя - вада, паветра, харчовыя прадукты, глеба і т. д., якія называюцца фактарамі перадачы інфекцыі. Адрозніваюць некалькі спосабаў перадачы інфекцыі:

1.Контактный шлях перадачы (праз вонкавы покрыва) магчымы ў тых выпадках, калі ўзбуджальнікі хваробы перадаюцца праз судотык хворага або яго вылучэнняў са здаровым чалавекам. Адрозніваюць прамы кантакт, т. е. такі, пры якім узбуджальнік перадаецца пры непасрэдным судакрананні крыніцы інфекцыі са здаровым арганізмам, і непрамы кантакт, пры якім інфекцыя перадаецца праз прадметы хатняга і вытворчага ўжытку.

2.Харчовы шлях перадачы інфекцыйных хвароб з'яўляецца адным з найболей частых. Пры гэтым узбуджальнікі хвароб могуць патрапіць на харчовыя прадукты рознымі шляхамі.

3. Блізка да харчовага стаіць водны шлях перадачы інфекцыйных хвароб. Перадача ўзбуджальнікаў пры гэтым адбываецца як пры ужыванні заражанай вады, так і пры абмыванні прадуктаў, а таксама пры купанні ў ёй.

4.Перадача праз паветра адбываецца пры інфекцыйных хваробах, якія лакалізуюцца пераважна ў дыхальных шляхах. Большасць з іх пераносіцца з кропелькамі слізі.

5. Некаторыя інфекцыйныя хваробы распаўсюджваюцца крывасасучымі насякомымі.


Настаўнік кансультуе вучняў, аказвае дапамогу, калі ім гэта патрэбна. Пасля працы ў групах вучні агучваюць вынікі сваёй працы, вывешваюць на дошку аркушы паперы са сваімі напрацоўкамі.



Пасля выканання задання, кожная група прадстаўляе вынікі.

- А зараз вернемся да гістарычнай спрэчкі. Хто ж з навукоўцаў меў рацыю? Чаму?

Адрозніваюць клеткавы імунітэт, пры якім знішчэнне чужародных целаў ажыццяўляюць клеткі, напрыклад фагацыты, і гумаральны імунітэт, пры якім староннія целы выдаляюцца з дапамогай антыцелаў, якія дастаўляюцца крывёй. Клетачны імунітэт быў адкрыты І.І. Мечнікавым, а гумаральны - П. Эрліхам. Нобелеўская прэмія была прысуджана ім абодвум.

IV. Прымяненне ведаў.

Работа з тэрмінамі і паняццямі:

імунітэт, неспецыфічны і спецыфічны імунітэт, антыгены, антыцелы, запаленне, інфекцыйныя хваробы, паразітарныя хваробы.


Імунітэт

Здольнасць арганізма супрацьстаяць уздеянню розных антыгенаў, а таксама захоўваць пастаянства ўнутранага асяроддзя і сваю біялагічную індывідуальнасць

Неспецыфічны імунітэт

Сістэма аховы, якую мы атрымоўваем ад нараджэння

Спецыфічны імунітэт

Неўспрыманне арганізма пэўных інфекцыйных хвароб, пасля перанесенай інфекцыі

Антыгены

Чужародныя рэчывы, пранікненне якіх у арганізм выклікае імунны адказ.


Антыцелы

Малекулы бялковай прыроды, якія ўтвараюцца пад дзеяннем антыгена і валодаюць спецыфічнымі фактарамі аховы

Запаленне

Спецыяльная ахоўная рэакцыя арганізма на пранікненне чужародных арганізмаў

Інфекцыйныя хваробы

Хваробы,выкліканыя хваробатворнымі арганізмамі

Паразітарныя хваробы

Хваробы,выкліканыя арганізмамі- паразітамі

V. Вынік урока.

- Падвядзем вынік нашага ўрока. Што мы новага сёння даведаліся?

- Дасягнулі мы мэты, якую паставілі спачатку ўрока?



Ліст самаацэнкі вучня (Прозвішча,імя)____________________

Нумар сваёй групы пазначце зорачкай *

Крытэрыі

Паказчыкі

1 група

2 група

3 група

4 група

“Я”

На колькі я адчуваў сябе





“Мы”

Ці ўзніклі цяжкасці





“Вынік”

Ці дасягнулі мэты







- Складзіце сінквейн па тэме «Імунітэт»

Правілы складання сінквейну:

1 радок – адзін назоўнік, які выражае галоўную тэму cінквейну.

2 радок – два прыметнікі, якія выказваюць галоўную думку.

3 радок - тры дзеясловы, якія апісваюць дзеянні ў рамках тэмы.

4 радок - фраза, якая нясе пэўны сэнс.

5 радок - заключэнне ў форме назоўніка (асацыяцыя з першым словам).

- Магчыма хтосьці жадае прачытаць вынік сваёй творчасці?


Сінквейн

Імунітэт

Набыты, прыроджаны

Абараняе, ліквідуе, знішчае

Імунітэт - гэта спосаб абароны арганізма ад жывых целаў і рэчываў, якія нясуць на сабе прыкметы чужароднай генетычнай інфармацыі.

Ахова



VI. Дамашняе заданне.

Чытаць §28; Умець адказваць на пытанні пасля параграфа.

Падрыхтаваць паведамленне "Гісторыя адкрыцця вакцын"


Ліст самаацэнкі вучня (Прозвішча,імя)____________________

Нумар сваёй групы пазначце зорачкай *

Крытэрыі

Паказчыкі

1 група

2 група

3 група

4 група

“Я”

На колькі я адчуваў сябе





“Мы”

Ці ўзніклі цяжкасці





“Вынік”

Ці дасягнулі мэты







9



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!