СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

«Берілген массалық үлестер бойынша есептеулер»

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

1-кесте. Сабақты жоспарлау, бақылау және талқылау кестесі    

Пән        химия                 Сабақтың тақырыбы  Сандық есептер  «Берілген массалық үлестер бойынша есептеулер»

  Мұғалім/бақылаушы Жексенбаева А.А.

Осы Lesson Study-дегі оқу мақсаты қандай (ол тізбектелген сабақтар топтамасының бір бөлігі болуы мүмкін).

  • Пән бойынша әдеттегіге қарағанда балалардың білім алғандығының анағұрлым анық, әртүрлі қырларынан және егжей-тегжейлі дәлелін көру;
  •  мұғалімнің пікірі бойынша балаларды оқыту барысында не болуға тиіс, ал шындығында жағдай қандай екендігі арасындағы айырмашылықты көру;
  • оқытуды нәтижесінде оқушылардың қажеттіліктерін барынша қанағаттандыратындай етіп қалай жоспарлау керектігін түсінуге;
  • Lesson Study-ді басты мақсаты оқушыларға білім алуға көмектесу және топ мүшелерінің кәсіби дамуына ықпал ету         
  • Lesson Study мүмкіндіктерін өзінің педагогикалық тәжірибесінде қолдану.     

Осы Lesson Study-де қандай әдістемені жетілдіруді/әзірлеуді мақсат етіп қойдыңыз?

   ОҮБ,  жаңа тәсілдер, СТО әдістемені , жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқуды  жетілдіруді/әзірлеу.

    Сабақтың  мақсаты.  Массалық үлес бойынша сандық есептер шығарады.

Сабақ бойынша жалпы күтілетін нәтиже :

  Оқытушының негізгі мақсаты  есептердің түрлерін, оларды шешудің  түрлі жолдарын қарастырады .

Просмотр содержимого документа
««Берілген массалық үлестер бойынша есептеулер»»

1-кесте. Сабақты жоспарлау, бақылау және талқылау кестесі

Пән химия Сабақтың тақырыбы Сандық есептер «Берілген массалық үлестер бойынша есептеулер»

Мұғалім/бақылаушы Жексенбаева А.А.

Осы Lesson Study-дегі оқу мақсаты қандай (ол тізбектелген сабақтар топтамасының бір бөлігі болуы мүмкін).

  • Пән бойынша әдеттегіге қарағанда балалардың білім алғандығының анағұрлым анық, әртүрлі қырларынан және егжей-тегжейлі дәлелін көру;

  • мұғалімнің пікірі бойынша балаларды оқыту барысында не болуға тиіс, ал шындығында жағдай қандай екендігі арасындағы айырмашылықты көру;

  • оқытуды нәтижесінде оқушылардың қажеттіліктерін барынша қанағаттандыратындай етіп қалай жоспарлау керектігін түсінуге;

  • Lesson Study-ді басты мақсаты оқушыларға білім алуға көмектесу және топ мүшелерінің кәсіби дамуына ықпал ету

  • Lesson Study мүмкіндіктерін өзінің педагогикалық тәжірибесінде қолдану.

Осы Lesson Study-де қандай әдістемені жетілдіруді/әзірлеуді мақсат етіп қойдыңыз?

ОҮБ, жаңа тәсілдер, СТО әдістемені , жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқуды жетілдіруді/әзірлеу.

Сабақтың мақсаты. Массалық үлес бойынша сандық есептер шығарады.

Сабақ бойынша жалпы күтілетін нәтиже :

Оқытушының негізгі мақсаты есептердің түрлерін, оларды шешудің түрлі жолдарын қарастырады .

Ағымдағы жетістіктер мен табыс критерийлері Олардан сабақ соңында белгілі бір аспекті бойынша қандай нәтиже күтетініңізді сипаттаңыз.

Бақылаудағы А оқушы

Осы оқушыға арналған табыс критерийлері


Бақылаудағы В оқушы

Осы оқушыға арналған табыс критерийлері


Бақылаудағы С оқушы

Осы оқушыға арналған табыс критерийлері


Тізбектелген сабақтар топтамасының кезеңі


А оқушы(лар) қалай жауап береді деп күтесіз

Жауап беру кезінде ол(ар) қалай бақыланды


В оқушы(лар) қалай жауап береді деп күтесіз

Жауап беру кезінде ол(ар) қалай бақыланды


С оқушы(лар) қалай жауап береді деп күтесіз


Жауап беру кезінде ол(ар) қалай бақыланды


Мысалдар / сұрақтар

Басы. Кезең Үйымдастыру (шамамен жұмсалатын уақыт)

3-минут




БББ кестесіннің екі бөлімін толтырады

5 минут


А) Сабаққа жақсы ахуал қалыптастырылады, топқа біріктіріледі. «Жақсылық тілек тілейді»

Ә)Топқа массалық үлес бойынша физикалық шамалар бойынша біріктіріледі.

  1. топ W 2- топ m (е.з) 3- топ m (ер)

Б) сабақтың мақсаты анықталады

В) Бағалау парағы таратылады

1.Бүгінгі сабаққа жақсы тілек айтылады

2.Физикалық шамлар бойынша топқа біріктіріледі

3. тақырып анықталып мақсат қойылады.

Ә)

Білемін

Білгім келеді

Білдім









3. Химияда есеп шығарудың қанша түрі бар?

4.Физикалық шамаларды қолданатын қандай формулаларды білесің?

5. Енді нені білгің келеді?

А.Көшбасшы екенін көрсетеді

БББ кестесін қиындықсыз толтырады


Б.Көшбасшы болуға ұмтылады.

БББ кестесін толтыруға тырысады


С.Қалып қалмауға тырысады. БББ кестесін толтыруда басқаны тыңдайды



Ортасы. Кезең... (шамамен жұмсалатын уақыт)

25 минут

Алгоритм құрастырады


Заттарды көрсеткішпен анықтайды

Массалық үлесті анықтайды


Тапсырма 1. 1- топ W күрделі заттың құрамындағы элементтердің массалық үлесін есптеу алгоритмін жасайды .

2- топ m (е.з) ерітіндінің құрамындағы еріген заттың массасын табу алгоритмін жасайды 3- топ m (ер) ерітіндідегі ертітіндінің массасын табу алгоритмін жасайды

a)W = Ar/Mr * 100%

W=m (е.з)/ m(ер)* 100%

m (ер) = m(е.з) + m(еш)


А) Тапсырма 2-3. 1- топ W 2- топ m (е.з) 3- топ m (ер)

Сынауықтағы үш заттың ерітіндісін индикатор әмбебеп қағазымен анықтайды.

NaOH HCl K2SO4

Берілген заттың құрамындағы әр элементтің массалық үлесін анықтайды.

Ә) Тапсырма 4. 1-топ Судың 220 мл көлемінде (тығыздығы 1 г/мл) 30 г қант еріген. Ерітіндідегі қанттың массалық үлесін есептеңіз.

2-топ Массалық үлесі 15% (тығыздығы 1б1 г/мл), көлемі 240 мл тұз ерітіндісін дайындауға қажетті су мен тұздың массаларын есепте.

3-топ Күкірт қышқылының массалық үлесі 10%, тығыздығы 1,07 г/мл, көлемі 200 мл ерітіндісіндегі H2SO4-тің массасын табыңдар.


=m/ V

Есепті шығарып болған соң алгоритмге не, неліктін қосу керектігін анықтайды



Соңы. Қорытынды кезең ... (шамамен

жұмсалатын уақыт)

фишбоун 10-минут

Бағалау 6-минут



Фишбоун балықтың басы Сабақ тақырыбы , балықтың үстіңгі сүйектері негізгі түсінік, астыңғы сүйектері дәйектер, құйрығы қорытынды

Бағалау ,

Сабақтың басында

Топқа біріккен кезде

Индикатормен (көрсеткіш) анықтай алуы

1-есеп

Алгоритм жасау кезінде

қорытынды

1






2..







Сабақ барысында

2-есеп

3-есеп

Фишбоун

Қорытынды


1






2..







БББ кестесіндегі Білдім бөлімін аяқтайды


Бағалау парағына бағаларын қояды






А. Балық бөліктеріне қиындықсыз мысалмен жазады. Бағалау парағына тиісті бағаны қоя алады


Б. Балық бөліктерін толтырады



С. Балық бөліктерін толтыруға тырысады

Бағалау парағын толтыруға


Сабақты қорытындылайды.

Өздерін бағалайды

Үйге тапсырма 2-минут

А оқушы теңдеуді құрастырып тұсіндіре алады


В оқушы теңдеуді құрастырады


С оқушы теңдеуді құрастыруға тырысады


Үйге тапсырма Эксперименттік есептер шығару

Кері байланыс

Алма ағашына қызыл, көк алмаларды орналастырады

Оқушылар нені істей алды? (Олар қандай нәтижелерге жетті және оның қандай дәлелдері бар?)

Сабақ соңында АВС оқушылардан алынатын сұхбат (сауалнама) 1. Сен топқа біріктірілген кездегі алған белгің нені білдіретінін түсіндің? 2. Алгоритм жасаған ұнадыма? Несімен ұнады? Неліктен күрделі заттардың ортасын анықтадың? Онымен не түсіндің? 3. Топта қандай жұмыс атқардаң? Кімге көмек көрсеттің немесе көмек алдың? 4. Қандай есептер шығардың? 4. Күнделікті өмірде мұндай есептердің пайдасы барма? Бар болса қандай? 5. Бүгінгі есептер бойынша химиялық формула қаншалықты қажет болды? 6. БББ кестесін толтырған ұнады ма? Саған көмек бере ала ма? Болса қандай? Балық қаңқасын толтыруды үйрендің бе? Тағы осыдан басқа қандай тәсілмен қорытындыласа деген ойың бар?

Алғашқы ойлар


А. Оқушы сабақ барысында барлық тапсырманы орындай алуы керек


В. Орындауда түсініксіз болғанда дұрыс сұрақ қоя алады


С. Орындауға тырысады, құрдасынан, мұғалімнен көмек сұрауы мүмкін.


Стандартты орындайды













Сабақтың басында

Топқа біріккен кезде

Индикатормен (көрсеткіш) анықтай алуы

1-есеп

Алгоритм жасау кезінде

қорытынды


1







2







3







4







5







5







6








Сабақ барысында

2-есеп

3-есеп

Фишбоун

қорытынды


Жалпы бағасы

1







2..







3







4







5







6







Сабақтың басында

Топқа біріккен кезде

Индикатормен (көрсеткіш) анықтай алуы 1-есеп

Алгоритм жасау кезінде

қорытынды


1







2







3







4







5







5







6








Сабақ барысында

2-есеп

3-есеп

Фишбоун

қорытынды

Жалпы бағасы

1







2..







3







4







5







6













1-топ W



2-топ m (е.з)

3-топ m (ер)

W W W W m (ер) m (ер) m (ер) m (ер)



m (е.з)

m (е.з) m (е.з)

m (е.з) m (е.з) m (е.з) m (ер)

m (ер) m (ер)




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!