СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок                                                                                                                                                                          

Просмотр содержимого документа
«Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу»

ҰМЖ бөлімі:

6.3АБір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Мектеп: №273 орта мектеп

Күні: 16.01.2019ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Пернебай А.С.

Сынып: 6 «В»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу.

Оқу мақсаттары

6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;

6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің , мәндес теңдеулердің анықтамасын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешеді.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа берілген күрделі есептерді шығарады.

Бағалау критерийі

  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;

  • Мәндес теңдеудің анықтамасын біледі;

  • Бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;

  • Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;

  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-берілген бөлімнің терминдерін қолданады;

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу, теңдеудің түбірлері, мәндес теңдеулер, бос жиын

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

  • теңдеудің түбірі деп ...;

  • теңдеуді шешу дегеніміз - ...;

  • сызықты теңдеу деп ...;

  • егер теңдеудің екі жағына бірдей санды қоссақ, онда ...;

  • егер теңдеудің екі жағын нөлден өзге бірдей санға көбейтсек, онда ...;

Құндылықтарға баулу

Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру.

Алдыңғы оқу

Ұқсас қосылғыштарды біріктіру, санды теңдіктердің қасиеттерін біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақ-тың

басы

2 мин





2 мин





2 мин

Ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа назарын аудару, сабақтың мақсатын айту.


Үй жұмысын тексеру.

№788, 12-бет

Үй тапсырмасы ауызша тексеріледі.


Үй жұмысын қорытындылау.

1)Мәндес теңдеулер дегеніміз не?

2)Берілген теңдеулер қалай мәндес теңдеулерге түрлендіріледі.?

3)Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешудің неше жағдай бар?










Сабақ-

тың ортасы

16 мин









7 мин









3 мин

















5 мин






Жаңа білімді бекіту.

Оқулықтан №789, №790, №791, №792 есептер тақтаға шығарылады.\


Топтық жұмыс.

Төменде берілген теңдеулерді шешіп, оларды кестедегі жауаптармен сәйкестендіріңіз:

1)10(1,37у–0,12у)=0


a) түбірі жоқ

2) 3(х+3)+х=9+4х

b) кез келген сан

3) 4+3х=3х+1

c) 0

4) 34–2(2х–9)=28

d) 6

е) -3



Сергіту сәті

«Жаңылыспаймын» әдісі

Оқушылар дөңгелене тұрып, кезекпен бірден отызға дейін, сосын кері қарай санайды. Үшке еселік санды айтатын адам сол санның орнына «Жаңылыспаймын» деп айтуы керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады.


Жеке жұмыс.

Тест жұмысы

1 нұсқа

1.Теңдеуді шешіңдер:12 с + 22 = 82.

  1. 1)6;2) 3; 3) 4; 4) басқажауап.

2. Теңдеуді шешіңдер: 2в – 5 = - 3

1) ; 2) ; 3) ; 4) басқа жауап.

3. Түбірі 2 – ге тең болатын теңдеуді анықта:

4х - 5 = 28; 7х - 16 = - 9; 3х + 29 = 44.

1)бірінші; 2) екінші; 3) үшінші; 4) ондай жоқ.

2 нұсқа

1.Теңдеуді шешіңдер:17а - 12 = 39.

  1. 1)2;2) 1; 3) 4; 4) басқажауап.

2. Теңдеуді шешіңдер: 4в – 8 = - 7

1) ; 2) ; 3) ; 4) басқа жауап.

3.Түбірі 7 – ге тең болатын теңдеуді анықта:

6х + 14= 62; 3х - 9= 12; 2х + 24 = 42.

1)бірінші; 2) екінші; 3) үшінші; 4) ондай жоқ.


Оқулық, тақта, бор





Топтарға арналған тапсырмалар, презентация

Сабақтың

соңы


  • 3 мин

Рефлексия.

«Пантомима» .

Қолдарын жоғары көтерсе –сабақ жақсы өтті,

Басы төмен-қанағаттанған жоқ,

Беттерін қолымен жауып алса –ұнамады.


Үй жұмысын беру.

№793, 13-бет

Кері байланыс парағы

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Жеке жұмыс арқылы оқушының материалды игеру деңгейін анықтаймын.

Топтық жұмыстар арқылы өзара көмек көрсерту жүзеге асырылакды.

Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айту;

Рефлексия.

Әрбір оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану.

Қауіпсіздік ережесі

Сергіту сәті

Сабақ мақсаттары дұрыс жоспарланған ба?Сабақтың уақыттық кезеңі сақталды ма?

Сабақ жоспарынан ауытқу болдыма?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!