СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Бисермен тоқымашылық

Категория: Психологу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Бисермен тоқымашылық. сабақтың мақсаты: Бисермен тоқымашылық тарихы, қолданылуы туралы мағлұмат беру.

 

Просмотр содержимого документа
«Бисермен тоқымашылық»

Пәннің аты:

Технология

Күні:



13.03.2018ж.

Сынып:



9сынып

«Бөгенбай батыр атындағы қазақ орта мектебі» КММ

Мұғалімі: Байженова А.Ж.



Сабақтың тақырыбы:

Бисермен тоқымашылық

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар:

  1. Бисермен тоқымашылық тарихы, қолданылуы туралы мағлұмат беру, бисерден білезік тоқу әдіс – тәсілдерін үйрету;

  2. Оқушыларды шыдамдылыққа, әсемдікке, ұқыптылыққа, сапалы жұмысқа тәрбиелеу.

Оқушылардың эстетикалық талғамын қалыптастырып, ұқыптылыққа, ептілікке баулу, өз бетінше жұмысты орындауға тәрбиелеу.


Оқушылардың басым бөлігі:

Топқа бөлу барысында жағымды психологиялық ахуал тудырамын.


Оқушылар жеке, топпен жұмыс істей отырып идея бөліседі, бисерден әшекей бұйым жасап ,талдайды, қорытындылайды, бағалайды.


Сабақтың түрі:

Топтық жұмыс. Шығармашылық жұмыс.

Сабақтың әдістері:

Түсіндірмелі, сұрақ – жауап.

Бейне ролик.

Слайд.

Кері байланыс.

Көрнекі құралдар мен құрал - жабдықтар:

Интерактивті тақта, слайд, бисерден тоқылған дайын бұйымдар, оқулық, дәптер, суреттер, бисерлер, моншақтар, жұмсақ леска,

бисерді салатын ыдыс, қайшы. 

Пәнаралық байланыс


Тарих, әдебиет,бейнелеу өнері , сызу, математика.



Бағалау кретерийі





Күтілетін нәтиже

Оқушылар:

- бұйымды сызбаға сәйкес тоқиды;

- бұйымды жасауда қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдаланады;

- бұйымды ұқыпты орындайды.


Оқушылар:

- бисермен жұмыс жасау техникасын меңгереді
- сұрақтарға жауап бере алады
- бисердің шығу тарихын біледі
- білезіктің жасалу технологиясын үйренеді
- байқағыштық қабілеттері артады


Тілдік мақсаттар:

Оқушылар:


- моншақпен тоқудың ең көп тараған түрі –паралельді, тоқу түрін анықтайды;

- бисермен жай суреттерден бастап өте күрделі түрлі-түсті жұмыстар жасауға (тоқуға), керек екенін түсінеді және қолданады ;

- стеклярустың бисерден айырмашылығын анықтай алады;

- сызбада берілгендерді сипаттай алады;


Бөлім бойынша кездесетін терминдер

- бисер, стекулярус , фурнитура, композиция;



Құндылық-тарға баулу


«Сәндік қолданбалы өнер »




Тақырып бойынша алдыңғы білім


Оқушылар келесі үғымдарды біледі:

- бисердің түрлерін анықтай алады;

- бисермен жұмыс істеу техникасын біледі;

- бисерді әртүрлі бұйымдар жасауға қолдана алады;




Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Уақыт


Сабақ барысы






Психологиялық ахуал


І. Кіріспе. Ұйымдастыру кезеңі


Сыныпқа ену, оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, сәлемдесу.





«Мадақтау яғни комплимент айту» тренинг

Оқушылар бір-біріне қарсы түрған оқушыға мадақтау айтады мысалы: Айнур сен сондай сұлусың, адал дос т.б.







II. Оқушылар түрлі түсті магнитті нөмірленген тастар арқылы топқа бөлінеді.



1 «Өнер» тобы жұп сан - (2,4,6,8 )

2 « Шебер»тобы тақ сан - (1,3,5,7 )




ІІI. Үй тапсырмасын тексеру:



1.Бисер сөзінің шығу тарихы?

2.Тұңғыш рет бисер қандай өндіріспен байланысты болды?

3.Қазіргі күнде нағыз үлкен су моншақ шығаратын жер?

4.Құрамына және өңделуіне бисер қалай бөлінеді?

5.Бисер мен стеклярустың айырмашылығы?

6.Бисермен кестелеу әдістері?

7.Бисерден қандай бұйымдар жасалынады?





2мин





















2мин






Ой шақыру



«Кім жылдам?» топпен жұмыс

Мына сандарды ретімен қойғанда қандай сөйлем шығады? (бисермен тоқымашылық )



2мин






Сабақтың ортасы









. Жаңа сабақты түсіндіру



3мин


Қазақ зергерлері көбінесе қыз – келіншектердің ажарын ашатын, сұлу етіп көрсететін зергерлік бұйымдар жасаған. Сол зергерлік бұйымдардың сәнін келтіруге моншақтарды кеңінен қолданған

Бисермен жай суреттерден бастап өте күрделі түрлі-түсті жұмыстар жасауға (тоқуға), алқа, тұмарша, шаш буғыш, сырға, білезік, белдік әшекейлеп тоқуға болады.

Бисер - ұсақ моншақтарға берілетін жалпы түсінік. Ұсақ домалақ, сопақ, әр түрлі хрусталь, шыны, металл, керамикалы материалдардан жасалады.
Стекулярус - ұзындығы 3мм түтікше тәріздес сумоншақтың түрі.


Фурнитура - қосымша көмекші материалдар (түйме, ілгек, жіптер, композиция)


Композиция - бірнеше заттың көркем жиынтығы және құрастыруы.



















































































Оқушылардың

іс-әрекеті







































Аяқталуы

сабақты бекіту































Рефлексия

(сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады)




















VІІ.Сарамандық жұмыс.

Бисерден қазақша білезік тоқу





Жұмыс орнын дайындау

Құрал –жабдықтар мен материалдар: бисер, тоқуға арналған ине, жіп, жұмыс жәшігі.









Техникалық қауіпсіздік ережелері:

1.Моншақтар шашылып кетпес үшін оларды бөлек жайпақ ыдыстарда немесе қорапшаларда ұстаған жөн.

2.Қайшы өткір болу керек және оны жабық сақтаған жөн.

3.Лесканы, бисерді ауызға салуға болмайды.

4.Лесканы көзге жақын ұстамайды.



Бисермен жұмыс істеу техникасы

1. Блезікті тоқу үшін сызбаларын дайындау.

2. Бисерді суреттін түсіне қарай дайындау.

3. Қызыл бисер алып,оған екі лесканы да сол жақ ұшын оң жақтан,ал оң жағы керісінше сол жақтан шығатындай етіп өткіземіз.

4.Екі жасыл бисер бір қызыл және тағы екі жасыл бисер сол жақтан дәп осы әдіс бойынша оң жақтан бес бисер тізбектейміз, ал алтыншы бисерді тура біріншісі сияқты ортасында леска ұштары екі жағынан шығатындай болып орналасады. Білезікті осы әдіс бойынша аяқталғанша тоқып жалғастыра береміз.

5.Аяқталған кезде біріктіріп лесканы бисердің көзінен өткізіп бекітеміз.





Жұмыс сапасын тексеру



І- кезең тексеру: жұмыс орнын, техника қауіпсіздігін тексеру.

ІІ- кезең тексеру: жасалу технологиясының дұрыстығын, бір–бірін тексеру, қатесін түзету.

ІІІ- кезең тексеру: жұмысты жинау, жіберген қатенің себебін анықтау, түзету, жақсы жұмыстарды мадақтау.

















VІІІ. Жаңа сабақты бекіту



1. Әйнектен, інжу-маржаннан жасалатын түрлі түсті үсақ моншақты қалай атайды?

2. Бисер дегеніміз не?

3. Бисердің отаны ?

4. Бисерді ең көп шығаратын жер?

5. Бисермен тоқмашылық әдісін қолданып қандай бұйымдар жасауға болады?

6.Бисердің түрлері

7.Стеклярус дегеніміз не?







«Білім қоржыны» кері байланыс


















20мин



























































































































3мин































2 мин





























2 мин

Үйге тапсырма

Жұмысты аяқтау, § 38. 130 бет




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!