СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Cкладання діалогів відповідно до запропонованої ситуації. Типи діалогічного мовлення.

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Cкладання  діалогів  відповідно до запропонованої ситуації. Типи діалогічного мовлення.

Просмотр содержимого документа
«Cкладання діалогів відповідно до запропонованої ситуації. Типи діалогічного мовлення.»

Тема: Cкладання діалогів відповідно до запропонованої ситуації.

Типи діалогічного мовлення.

В світі цікавих професій ( слайд №1)
Мета: вчити самостійно досягати комунікативної мети, дотримуючись теми спілкування; аргументувати висловлені тези, ввічливо спростовувати помилкові висловлювання співрозмовника; удосконалювати навички складати діалог відповідно до запропонованої ситуації і мети спілкування; розвивати навички діалогічного мовлення; виховувати культуру спілкування.
Тип уроку:  розвиток зв’язного мовлення
Цілі (очікувані результати). Після заняття студенти зможуть: ( слайд №2 )

  • складати діалоги різних типів відповідно до запропонованої ситуації і мети спілкування;

  • використовувати репліки для стимулювання, підтримання діалогу, формули мовленнєвого етикету;

  • висловлювати особисту позицію щодо теми , яка обговорюється.

Методи, прийоми і форми роботи: метод «Вчу навчаючись», лінгвістичне дослідження, робота в парі, самостійна робота, рольова гра.

Обладнання: конверти з запитаннями, картки – запитання для аудіювання, ПК, мультимедійна дошка, мультимедійна презентація.

Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), пунктуація, лексикологія, орфографія, орфоепія.

Міжпредметні зв’язки: література, етика.


Хід заняття

І. Організаційний момент. Створення позитивного настрою. ( слайд №3)

Чесний Павлусь
Учитель каже учню Гмирі:
- Я мав, Павлусю, десять слив.
Із них тобі я дав чотири,
А скільки ще собі лишив?

Як хлопець чесний і правдивий,
На те відповіда Павлусь:
- Чи ж ви мені давали сливи?
Мабуть, то іншому комусь!..

Яка вчителька?
Додому шестилітня Рая
Прийшла зі школи перший раз.
- Яка ж учителька у вас? –
Татусь школярочку питає.
- Ох, нічогісінько не знає:
Про все розпитувала нас!
                                П. Кралюк

  • Який у вас настрій на початку уроку?

II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

Орфоепічна розминка. ( слайд№4 )

  • Пропоную вам скоромовки – жанр народної творчості, жартівливий вислів, скомпонований із важких для швидкої вимови слів.

(слухають, потім самостійно протягом 10 секунд вчать, а потім перші 3 розповідають напам’ять).

  1. Коваль кулю кував,

Кував і перекував.

  1. Напекли млинців,

Назвали кравців,

А кравець - за млинець

Та й побіг у танець.


- Назви яких професій ви почули?

- Що робить коваль? А кравець?

III. Вивчення нового матеріалу.

1.Оголошення теми і мети.

  • Сьогодні ми вчитимемось складати діалоги різних типів відповідно до запропонованої ситуації і мети спілкування; будемо визначати роль діалогів у художніх творах. А допоміжною є тема «В світі цікавих професій».

2. Змістовий аналіз епіграфу. ( слайд №5)

- Прочитайте вдумливо висловлювання. Яке може бути епіграфом до нашого заняття?

  Освіта — скарб; праця — ключ до нього. 
     П. Буаст 
     
      Учітеся, брати мої, думайте, читайте. 
     Т. Шевченко 

  • Що їх об’єднує?

  • Як ви кожне з них розумієте?


3. Пояснення нового матеріалу.

1. Метод «Вчу навчаючись». Словникова робота.( По одному входять студенти з табличками і розповідають). ( слайд №6)

Діалог – передає розмову двох або кількох осіб.

Монолог – висловлювання однієї особи.

Полілог - це дискусія, бесіда трьох і більше учасників.

Репліка – слова кожного зі співрозмовників. Кожну репліку записуємо з нового рядка, перед реплікою ставимо тире. Якщо перед реплікою стоять слова автора, після них ставимо двокрапку.

Міміка - рухи м’язів обличчя, які виражають внутрішній душевний стан людини

Жести – рухи людського тіла чи рук, що супроводжують мовлення або замінюють його.

Інтонація – зміна основного тону, на початку кожної репліки інтонація підвищується. Слова автора вимовляємо з пониженою інтонацією, дещо прискорено.


2.«Рольова гра» . Типи діалогічного мовлення.

Діалог – установлення контакту (директор школи і мати Марини).

(слайд № 7)


- Добрий день.

- Добрий день.

- Я - мати Марини Ставчук – Тетяна Олександрівна.

- А я – Світлана Василівна.

- Світлано Василівно, скажіть, будь ласка, де знайти директора школи.

- Я і є директор школи. Заходьте в кабінет.

- Дякую.

- Розказуйте, що вас до нас привело.

Діалог «питання – відповідь» (дідусь - комбайнер і онука).

-Залишся, дідусю!

- Не можу, треба поспішати.

- Куди?

- Жито, пшениця мене чекає.

- Як це?

- Щоб хліб прийшов до нас на стіл, потрібна праця хлібороба.

Діалог – обмін повідомленнями (два друга).

  • Я знаю, що поряд з традиційними професіями є безліч нових, сучасних.

  • Мені це відомо, ось я тільки-но дізнався про професії програміста, еколога.

  • Еколог повинен мати глибокі знання з природознавчих наук.

  • А програміст повинен бути кмітливим.

  • Інформатика і математика йому на заваді також не стануть.

Діалог – волевиявлення (батько і син).

  • Людині, синку, потрібна професія по душі.

  • Я, батьку, хочу стати інженером.

  • В тебе ще є час подумати.

  • Я для себе все вирішив. Мені подобаються відкриття і пошуки нових рішень.

  • А я тобі допоможу мрію здійснити, синку!

Інтерв’ю (кореспондент газети і відомий артист)

- Добрий день.

- Добрий день.

  • Чи можна взяти у вас інтерв’ю?

  • Будь ласка.

  • Прошу вас представитися.

  • Я – Ігор Кондратюк.

  • Хто ви?

  • Лауреат міжнародних та всеукраїнських конкурсів і фестивалів.

  • Де ви співаєте?

  • У всіх містах України.

  • Де ви навчались?

  • У Луганському інституті культури.

  • Дякую за цікаву бесіду, творчих вам успіхів.

  • На все добре.


  1. Бліцопитування

 

  • Дайте визначення діалогу. (Діалог (від гр. dialogos — розмова, бесіда) — розмова двох осіб.)

  • Як називаються речення, якими оперують учасники розмови? (Репліка)

  • Які розділові знаки вживаються при записуванні діалогів? Запишіть графічну модель діалогу на дощці.

  • А: «П» (?!)» — «П. (?!)» — «П (?!)» –а. — «П (?!)» — П. (?!) — П. (?!) — П, (?!) — а.

  • Які різновиди діалогу вам відомі залежно від стилю мовлення? (Побутові діалоги; офіційні; художні.)

  • Охарактеризуйте репліки в розмовно-побутовому стилі.

  • Охарактеризуйте репліки в офіційному стилі.

  • Які діалоги розрізняють за жанровими особливостями? (Бесіда; дискусія, диспут; полеміка.)

  • Які синтаксичні ознаки властиві діалогу? (Граматична неповнота речень, тобто використання неповних і незакінчених речень, використання простих синтаксичних конструкцій, різних речень за метою висловлювання.)

4. Сформулюйте правила ведення діалогу.

Орієнтовні правила (для контролю і доповнення сформульованих)

 Будьте завжди ввічливі, привітні і доброзичливі в спілкуванні, з повагою ставтеся до співрозмовника. Будьте уважні до його стану й настрою, до того, що і як він говорить, як реагує на ті чи інші слова.

 Не завдавайте людям прикрощів словом. Умійте ввічливо попросити про щось і ввічливо відмовити у чомусь, не образивши людину своєю відмовою. Намагайтеся чемно пояснити причину прохання чи відмови.

Умійте слухати і не перебивати інших.

Умійте почати діалог, уживаючи відповідну ініціативну репліку (повідомлення, спонукання, запитання), та швидко реагувати на репліку співрозмовника, підтримувати розмову, додаючи до репліки-реакції свою ініціативну репліку, стимулювати співрозмовника до висловлювання, виражаючи свою зацікавленість за допомогою реплік оцінювального характеру.

Використовуйте в спілкуванні етикетні слова. Стежте за культурою мовлення.

Користуючись наведеними правилами, проведіть у парах (ролі директора школи і учня-одинадцятикласника) офіційний діалог-обмін думками за темою «Мій життєвий вибір». Розмову про свої плани й наміри щодо підготовки до майбутньої професії запишіть.

Творче завдання

Працюючи парами, складіть діалог-обговорення за самостійно обраною темою.


5. Запишіть слова привітання, прощання, подяки. ( слайд №12)

6. Утворіть форму звертання від слів кінь, річка, Ольга, Юрій, Марина, вчитель, чоловік, подруга, сестра, брат. ( слайд №13)

7. Складіть і допишіть пропущені репліки. (слайд №14)

Велика любов

  • Бабусенько, ти у мене найкраща!

  • …….(І чому ж так?)

  • Ти такі смачненькі пиріжки печеш!

  • ……..(Оце й усе?)

  • Ти й картопельку садиш, і їстоньки вариш, і порядок наводиш. Ти у мене молодець.

  • ………..(От дякую, Назарчику, якщо ти все це бачиш. Візьми за це вареничків з вишнями.)

  • Дякую, бабусю! Я тебе так сильно люблю, як вареники з вишень.

  • ……….(О, то велика любов!)


  1. Переписати текст, почленувавши на речення, у виглядi дiалогу. Пояснити роздiловi знаки. Прочитати за особами. (слайд №15)

Мамо я уже великий добре синку що ж по тому йду на Буг ловити рибку щуку принесу додому ти великий для порядку спершу нiж гуляти сину прополи цибулi грядку i сходи до магазину забаганки син притлумив дивиться з-пiд брiв на неньку каже я вже передумав мамо я iще маленький.

В.Василашко.

9. Переробіть діалог на текст з непрямою мовою.

- Здрастуйте! Куди ви прямуєте? - закричала дівчинка.

Будь здорова, маленька дівчино- пташко, - поважно відповіли їй. – Ми поспішаємо на свято народження річки.


IV. Закріплення нового матеріалу.

  1. Хвилинка релаксації (відгадування загадок)

Золоті у нього руки:

Робить зачіски й перуки,

Підстриже і пофарбує,

Гарний настрій подарує. (Перукар)


Інструмен бере у руки-

Линуть чисті,ніжні звуки.

Люди кажуть: "Це талант!"

Добре грає ...(Музикант)


Біга пензлик по тканині,

Підкоряючись людині,

А людина творить свій.

Неповторний світ живий (Художник)


Хто одежу шиє всім:

І дорослим, і малим,

Дружить з голкою й тканиною,

Строчить швейною машиною. (Швачка)


Там де він,чудові пахощі,

На дітей чекають ласощі:

Шоколадки і цукерки із начинками,

Тістечка із кремом і родзинками. (Кондитер)


Прокидається він рано

І пече нам хліб духмяний.

Бублики і пиріжки

Пряники й медівники. (Пекар)


Він для кожної людини

Ліки має й вітаміни,

Прочита рецепт уважно,

Що і як робить підкаже. (Аптекар)


Хто людей з біди рятує

І хвороби всі лікує-

Призначає процедури

І таблетки, і мікстури? (Лікар)



  1. «Влуч в ціль» Встав крилатий вислів у потрібне місце. ( слайд №9 )

(«Щоб жити, потрібні сонце, воля і маленька квітка»),— говорив великий казкар Ганс Крістіан Андерсен.

(«Ой, яка чудова українська мова!») — захоплено писав український поет Олександр Підсуха.

(«Ті школярі, які нічого, крім підручників, не читають, дуже поверхово оволодівають знаннями»), - писав письменник і педагог В.О.Сухомлинський.

- До якої тематики текстів могли б підійти ці вирази?

  1. «Робота в парі». Складання діалогів відповідно до запропонованої ситуації.

  • До діалогу введіть подані прислів’я (за власним вибором) . (слайд №10)

Бджола мала, а й та працює.

Щоб рибу з’їсти, треба її зловити.

Раніш встанеш – більше діла зробиш.

Хто не робить, той не помиляється.

(слайд11) Ситуація: один із вас – кореспондент відомої газети, а другий – представник певної професії. Кореспонденти задають цікаві питання, щоб дізнатися про особливості професії якомога більше ( пропоновані професії: капітан корабля, вихователь, спортсмен, бібліотекар, медик, повар, водій).



  1. Навчальне аудіювання .

Прослухайте текст уважно. Після прослуховування тексту вам будуть запропоновані питання з варіантами відповідей. Правильна лише одна відповідь.

Майстер

У невеличкому містечку, яке розташувалося біля вузенької річечки, поселився новий житель, котрий назвався майстром. Ніхто не знав його фаху, але куди б не заходив цей чоловік, скрізь давав поради.
Заглянув у майстерню до коваля — застеріг його:
— Ти перетримуєш залізо у вогні, від чого воно робиться крихким. І гартувати слід у маслі, а не у воді. — Й професіонально додавав: — Куй залізо, поки гаряче!
— Не знаю, — невдоволено бурмотів коваль. — Роблю, як мене батько вчив. — І продовжував працювати по-своєму.
Кравцеві новий майстер тлумачив, як потрібно шити камзол, нагадуючи йому: «Сім раз відміряй, а раз відріж!» Шевцеві показував, як прибивати підошви. Теслі зауважив, що той неправильно тримає сокиру і рубає не з руки. Часто приходив до людей і починав у самий розпал роботи:
— Невірно! Треба ось так... Треба по-іншому, а не так, як ви звикли!
На це йому відповідали: «Не вчи рибу плавати! Як уміємо — так ї робимо!»
Пройшов деякий час. Стопталися чоботи у нашого майстра. Звернувся він до шевця:
— Е-е, брате, — посміхнувся той, — я ж тобі і в підметки не годжусь, не буду перед тобою соромитися — сам ший взуванку.
Треба було замок на двері викувати, то подався майстер до кузні.
— Ні, — похитав головою коваль, — у мене залізо крихке, не для тебе.
Кравець відмовився пошити йому нові штани, тесля — вистругати дошки, пекар — і той не дав хліба.
Повернувся додому наш майстер, зажурився. Бо він тільки і вмів, що давати комусь поради.

Питання:

  1. Куди б не заходив цей чоловік, то скрізь:

а) панував лад;

б) пропонував допомогу;

в) давав поради.

2. Заглянувши в майстерню до коваля, сказав:

а) «Давай допоможу!»

б) «Куй залізо, поки гаряче!»

в) «Де ж твої помічники?»

3. Кравцеві новий майстер тлумачив:

а) «Сім раз відміряй, а раз відріж!»

б) «Все залежить від тканини».

в) « Всі помиляються»

4. Коли прийшов до теслі, то сказав:

а) що той не правильно тримає сокиру і рубає не з руки;

б) що робота виконана правильно;

в) що його виріб ніхто не купуватиме.

5. На повчання майстра люди відповідали:

а) «Дякуємо за науку!»

б) «Не треба нам твоїх порад!»

в) «Не вчи рибу плавати! Як уміємо – так і робимо!»

6. Повернувшись додому, майстер зажурився, бо

а) тільки й вмів, що давати всім поради;

б) хотів їсти ;

в) не мав друзів.


V. Висновок уроку. Оцінювання . ( якщо учні не складають, слайд №12)

Складання сенканів. (Слайд №17 )                    

 

Сенкан – це вірш із п'яти рядків.

1.Іменник.

2.Два прикметника.

3.Три дієслова.

4.Фраза , прислів'я із чотирьох слів.

5.Синонім до першого.

 

                     Наприклад:

                                        Журналіст.

                                        Принциповий, чесний.

                                        Зустрічається, розпитує, міркує.

                                        Чесне діло роби сміло.

                                         Кореспондент.

 

Сковорода.                                                               

Популярний,талановитий.

Мандрував, творив, передбачав.

Помер просто, як жив.

Філософ.

 

Шершень.

Безмозкий, недалекоглядний.

Не працює, краде, насміхається.

Більше діла – менше слів.

Нероба (дармоїд, трутень, паразит, злодій).

 



Бджола.

Наполеглива, працьовита.

Літає, збирає, споживає.

Праця - її джерело радості (Праця – рух до життя. Хто не працює, той не їсть).

Трудяга.                                                Г. С. Сковорода «Бджола та Шершень».


Пряма мова

Влучна, точна

Зберігає, передає, інформує

Чуже мовлення, передане без змін

Діалог

Жартівливий, діловий

Знайомить, інформує, розважає

Передає розмову двох або кількох осіб

Бесіда (розмова)

VII. Оцінювання навчальних досягнень учнів. Рефлексія.

  • Я зрозумів ..

  • Я думаю, що …

  • Особливо мене вразило…

  • Мені сподобалось…
    VIII. Домашнє завдання (на вибір).

  1. Виписати з художніх творів три діалоги різних видів, обґрунтувати свій вибір.

  2. Підготувати лінгвістичне повідомлення «Діалог».

  3. Складіть і записати діалог, який би міг відбутися між випускником школи та його вчителем через 10–15 років після випускного вечора.


14



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!