Դասի պլան
Դասվար -
Դպրոց - թիվ հիմնական
Դասարան - IIա
Առարկա - մայրենի
Ամսաթիվ-
Դասի թեման - Գեղարդ
Դասի տեսակը - Նոր դասի հաղորդում
Կահավորումը - Եկեղեցու մանրակերտ, նկար , նետ (գեղարդ)
Օգտ. մեթոդները – մտագրոհ, համառոտ դասախոսություն, ուղղորդված ընթերցանություն,
քառաբաժան , T աձև աղյուսակ
Դասի նպատակը - 1. կզարգացնեն տեքստը հասկանալով կարդալու կարողությունները
2. ստեղծագործաբար կվերարտադրեն նկարի բովանդակությունը և
կհամադրեն բնագրի բովանդակության հետ
3. կընդլայնեն Հայաստանի մասին տեղեկությունների իմացությունը
4. կխորացնեն նախադասության մասին ունեցած գիտելիքները
Ընթացքը - Խթանում՝
Ծրարից հանում են հանելուկը.
Հոյակապ շինություն է ,
Մեջը կամար ու սյուն է,
Գնանք մաքրենք մեր հոգին,
Այն մեր Աստծո տունն է: ( եկեղեցի)
Գուշակում են հանելուկը, ապա բացում են արկղիկը և հանում եկեղեցու մանրակերտը:
Մտագրոհ՝
մատուռ վանք
տաճար - եկեղեցի - աղոթարան
ուխտատեղ սրբատուն
Ներկայացնում են եկեղեցու կառուցվածքը
(կառույց (ուղղանկյունաձև կամ խաչաձև), գմբեթ, խաչ)
Ինչ եք կարծում, քանի քար է հարկավոր եկեղեցի կառուցելու համար:
Ընդհանրացնելով պատասխանները ` պարզում են, որ շատ քարեր են պետք:
Պատկերացնում եք, եկեղեցի են կառուցել 1 քարից, հետաքրքիր է:
Իմաստի ընկալում
Դասը բաժանում ենք 3 մասի: Կարդում են յուրաքանչյուր մասը, պատասխանում են հարցերին, բացատրում բառերը (ուղղորդ. ընթ.)
I մաս 1. Որտե±ղ է գտնվում Գեղարդի վանքը:
2. Ինչո±վ էր զարմացնում եկեղեցին:
Բացատրում են - ժայռափոր - ժայռի մեջ փորված
ապշել – զարմանալ
II մաս – 1.Ո±վ է ցանկացել եկեղեցին կառուցել այդ ձորում:
2. Հայ իշխանն ինչպե±ս իմացավ եկեղեցին կառուցելու տեղը:
Բացատրում են - քարհատ – քար հատող, կտրող, քարտաշ
III մաս – 1. Արթնանալով` ինչ է տեսնում իշխանը:
2. Ում հետ և ինչպես են կառուցում եկեղեցին:
Գեղարդավանքի նկարը փակցնում են , թեմայի վերնագիրը կրող պաստառին: Նկարի վերևի մասում նկատում են մեկ այլ անուն՝ Այրիվանք: Ուսուցիչը ներկայացնում է վանքի անունները բացահայտող պատմությունը:
Բացատրում են Այրիվանք – ( այրից (ժայռից) կերտված վանք)
գեղարդ - նետ, տեգ
Հիսուսին խոցած նետը պահված էր Գեղարդում
Պատմում են բնագրին կից նկարի բովանդակությունը և համեմատում են բնագրի բովանդակության հետ:
Կատարում են առ. 1, 2, 3 –կազմում են բառեր, նախադասություններ:
Կշառադատում - T –աձև աղյուսակ
Էջմիածին Գեղարդ
Կառ. բազմ. քար. Տրդատ թագ. Ցույց է տվել Քրիստոսը | Կառ. 1 քարից Պռոշ իշխանը Ցույց է տվել մի ծերունի |
|
Քառաբաժան՝
Ինչ տեսա Ժայռի վրա քանդակված Գեղարդի վանքը | Ինչ զգացի Զարմացա, որ կարողացել են ժայռը փորել ու եկեղեցի կառուցել |
Համառոտ պատմել | Նոր դասի վերնագիր Հրաշք եկեղեցին Ժայռափոր վանքը |
Տնային աշխատանք - կարդալ, վերարտադրել բնագիրը:
:
ՓՈԽԳՈՐԾՈՒՆ ՄԵԹՈԴՆԵՐՈՎ ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ
III դասարան – Կառլոս Եղիազարյան «Լվացվել չցանկացող ծաղիկը» 1
Դասի ընթացքը
Մինչ նոր դասի հաղորդումը կամ խթանում:
Նախքան բուն տեքստին անցնելը՝ օգտագործում ենք մտագրոհի հնարը, աշակերտներին առաջարկում ենք պատասխանել հետևյալ հարցին՝ «Ո՞վ չի սիրում լվացվել և ինչու՞»; Լսում ենք բոլորի պատասխանները:
Նոր դասի հաղորդում կամ իմաստավորում:
Առաջին քայլ – փոխգործուն խմբերի ստեղծում։
Աշակերտներին բաժանում ենք 4 հոգուց բաղկացած փոքր աշխատանքային խմբերի՝ առաջարկելով նույն համարը կրող մասնակիցներին միանալ և խմբեր ստեղծել՝ «առաջիններ», «երկրորդներ», «երրորդներ», «չորրորդներ», նրանց տալիս ենք նախօրոք «Լվացվել չցանկացող ծաղիկը» հատվածների բաժանված տեքստը։ Սրանք ևս համարակալված են (1, 2, 3, 4):
Երկրորդ քայլ - Խմբերը ընթերցելու և ուսումնասիրելու են իրենց բաժին ընկած հատվածը՝ կարծիքներ արտահայտելով, միմյանց հարգելով աջակցելով ու օգնելով:
Երրորդ քայլ – Պամվածքի ընթերցում, ընկալում և իմաստավորում։
Աշխատանքի արդյունքում փոխգործուն խմբի յուրաքանչյուր անդամ պետք է յուրացնի ամբողջ պատմվածքը՝ իրար լսելով, կարծիքներ փոխանակելով։
Չորրորդ քայլ – Սովորածի ամփոփում։
Փոխգործուն խմբերը հերթով ներկայացնում են իրենց ամփոփումները։
Հինգերորդ քայլ: Աշխատանք նյութի շուրջ ընթեցումից հետո։ Կատարում են քննարկումներ, բովանդակային վերլուծություններ, արտահայտում են կարծիքներ, անում դատողություններ:
Վեցերորդ քայլ: Աշխատում են նույն խմբերով՝ այս անգամ կատարելով բառային աշխատանք:
Առաջին խումբ; Գտի՛ր սրբել, զարմանալ, խնդրել, զայրանալ բառերի հոմանիշները և գործածի՛ր նախադասությունների մեջ:
Երկրորդ խումբ: Սյունակներից ընտրի՛ր և զույգերով գրի՛ր հոմանիշ բառերը.
բազմերանգ ջանասեր
գեղեցիկ բուրավետ
հոտավետ պինդ
ժրաջան չքնաղ
ամուր գունագեղ
Երրորդ խումբ: Գրի՛ր գիշեր, հաստ, աշխատասեր ուժեղ բառերի հականիշները:
Չորրորդ խումբ: Տրված բառերի ածանցներով երկուական բա՛ռ կազմիր՝ տհաճ, անմիտ, բուրավետ, ուժեղ:
Յոթերորդ քայլ: Տրված ժամանակը լրանալուց հետո խմբերը ներկայացնում են իրենց կատարած աշխատանքը՝ ցուցաբերելով ստեղծագործական, դատողական կարողություններ:
Թեմայի ամփոփում կամ կշռադատում: Ընթերցած թեմայի վերաբերյալ կարելի է նկարել կամ 5 րոպեանոց շարադրություն գրել։
1 Գյուրջինյան Դ, Հեքեքյան Ն., «Մայրենի 3», Էդիտ Պրինտ, Եր. 2008, էջ 143: