СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу, машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату.

Тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарасты қалыптастыру. Қорытындылай алуға, нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : жаңа білім қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі –мысалды, теориялық- практикалық

Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі:

 а) Амандасу;

 б) Түгендеу;

 в) Үйге берілген тапсырманы сұрау.

І Сұрақтарға жауап беріңдер.

Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

Металдарддың электрондық теориясының мәні неде?

Металдардың жақсы электр өткізгіштігі неге негізделген?

Бірінші текті өткізгіштер дегеніміз не?

ІІ. Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы: Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу, машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату.

Тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарасты қалыптастыру. Қорытындылай алуға, нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : жаңа білім қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі –мысалды, теориялық- практикалық

Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі:

 а) Амандасу;

 б) Түгендеу;

 в) Үйге берілген тапсырманы сұрау.

І Сұрақтарға жауап беріңдер.

Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

Металдарддың электрондық теориясының мәні неде?

Металдардың жақсы электр өткізгіштігі неге негізделген?

Бірінші текті өткізгіштер дегеніміз не?

ІІ. Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы: Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу, машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату.

Тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарасты қалыптастыру. Қорытындылай алуға, нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : жаңа білім қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі –мысалды, теориялық- практикалық

Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі:

 а) Амандасу;

 б) Түгендеу;

 в) Үйге берілген тапсырманы сұрау.

І Сұрақтарға жауап беріңдер.

Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

Металдарддың электрондық теориясының мәні неде?

Металдардың жақсы электр өткізгіштігі неге негізделген?

Бірінші текті өткізгіштер дегеніміз не?

ІІ. Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы: Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу, машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату.

Тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарасты қалыптастыру. Қорытындылай алуға, нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : жаңа білім қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі –мысалды, теориялық- практикалық

Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі:

 а) Амандасу;

 б) Түгендеу;

 в) Үйге берілген тапсырманы сұрау.

І Сұрақтарға жауап беріңдер.

Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

Металдарддың электрондық теориясының мәні неде?

Металдардың жақсы электр өткізгіштігі неге негізделген?

Бірінші текті өткізгіштер дегеніміз не?

ІІ. Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы: Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу, машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату.

Тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарасты қалыптастыру. Қорытындылай алуға, нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : жаңа білім қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі –мысалды, теориялық- практикалық

Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі:

 а) Амандасу;

 б) Түгендеу;

 в) Үйге берілген тапсырманы сұрау.

І Сұрақтарға жауап беріңдер.

Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

Металдарддың электрондық теориясының мәні неде?

Металдардың жақсы электр өткізгіштігі неге негізделген?

Бірінші текті өткізгіштер дегеніміз не?

ІІ. Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы: Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу, машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату.

Тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарасты қалыптастыру. Қорытындылай алуға, нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : жаңа білім қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі –мысалды, теориялық- практикалық

Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі:

 а) Амандасу;

 б) Түгендеу;

 в) Үйге берілген тапсырманы сұрау.

І Сұрақтарға жауап беріңдер.

Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

Металдарддың электрондық теориясының мәні неде?

Металдардың жақсы электр өткізгіштігі неге негізделген?

Бірінші текті өткізгіштер дегеніміз не?

ІІ. Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы: Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу, машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату.

Тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарасты қалыптастыру. Қорытындылай алуға, нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : жаңа білім қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі –мысалды, теориялық- практикалық

Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі:

 а) Амандасу;

 б) Түгендеу;

 в) Үйге берілген тапсырманы сұрау.

І Сұрақтарға жауап беріңдер.

Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

Металдарддың электрондық теориясының мәні неде?

Металдардың жақсы электр өткізгіштігі неге негізделген?

Бірінші текті өткізгіштер дегеніміз не?

ІІ. Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы: Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу, машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату.

Тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарасты қалыптастыру. Қорытындылай алуға, нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : жаңа білім қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі –мысалды, теориялық- практикалық

Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі:

 а) Амандасу;

 б) Түгендеу;

 в) Үйге берілген тапсырманы сұрау.

І Сұрақтарға жауап беріңдер.

Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

Металдарддың электрондық теориясының мәні неде?

Металдардың жақсы электр өткізгіштігі неге негізделген?

Бірінші текті өткізгіштер дегеніміз не?

ІІ. Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы: Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу, машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату.

Тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарасты қалыптастыру. Қорытындылай алуға, нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : жаңа білім қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі –мысалды, теориялық- практикалық

Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі:

 а) Амандасу;

 б) Түгендеу;

 в) Үйге берілген тапсырманы сұрау.

І Сұрақтарға жауап беріңдер.

Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

Металдарддың электрондық теориясының мәні неде?

Металдардың жақсы электр өткізгіштігі неге негізделген?

Бірінші текті өткізгіштер дегеніміз не?

ІІ. Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы: Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу, машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату.

Тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарасты қалыптастыру. Қорытындылай алуға, нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : жаңа білім қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі –мысалды, теориялық- практикалық

Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі:

 а) Амандасу;

 б) Түгендеу;

 в) Үйге берілген тапсырманы сұрау.

І Сұрақтарға жауап беріңдер.

Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

Металдарддың электрондық теориясының мәні неде?

Металдардың жақсы электр өткізгіштігі неге негізделген?

Бірінші текті өткізгіштер дегеніміз не?

ІІ. Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы: Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу, машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату.

Тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарасты қалыптастыру. Қорытындылай алуға, нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : жаңа білім қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі –мысалды, теориялық- практикалық

Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі:

 а) Амандасу;

 б) Түгендеу;

 в) Үйге берілген тапсырманы сұрау.

І Сұрақтарға жауап беріңдер.

Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

Металдарддың электрондық теориясының мәні неде?

Металдардың жақсы электр өткізгіштігі неге негізделген?

Бірінші текті өткізгіштер дегеніміз не?

ІІ. Жаңа сабақ

Просмотр содержимого документа
«Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.»

Сабақтың тақырыбы: Электролит ертінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сұйықтықтағы электр тогы және электролиз заңының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу, машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату.

Тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарасты қалыптастыру. Қорытындылай алуға, нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : жаңа білім қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі –мысалды, теориялық- практикалық

Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) Амандасу;

б) Түгендеу;

в) Үйге берілген тапсырманы сұрау.

І Сұрақтарға жауап беріңдер.

Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

Металдарддың электрондық теориясының мәні неде?

Металдардың жақсы электр өткізгіштігі неге негізделген?

Бірінші текті өткізгіштер дегеніміз не?

ІІ. Жаңа сабақ

І Тұздардың, қышқылдардың және сілтілердің ертінділері, сонымен қоса, тұздар мен металдардың қорытындылары электролиттер деп аталады.

Электролиттер электр тогын жақсы өткізетіндерге жатады.

Тәжірибе: Тазартылған суы бар ыдысқа екі таза көмір электродтарын салып, содан соң оларды электр шамына тізбектей жалғап, бұл қондырғыны ток көзіне қосамыз. Шам жанбайды, тізбекте ток жоқ. Тазаланған су жақсы оқшаулағыш болып табылады. Енді тамызғыш көмегімен тұз қышқылының бірнеше тамшысын суға тамызып араластырсақ, онда біз шамның жанғаның байқаймыз. Бұл электр тогының, яғни алынған ерітіндіде зарядтарды тасмалдаушылар пайда болғаның дәлелдейді.

Электролиттегі еркін заряд тасушылар зарядталған оң және теріс иондар. Электролиттерге бейорганикалық қышқылдардың судағы ертінділері жатады, мысалы тұздар. Суда иондар арасындағы өзара тарту күші азаяды, малекула иондарға ыдырайды. Бұл процесс электролиттік диссоциация деп аталады.

NaCl↔Na++Cl- CuSO4↔Cu2++SO42-

Электролитте әр аттас иондардың молекулаға бірігуін рекомбинация деп атайды. Электр өрісі жоқ ертіндідегі иондар ретсіз қозғалады.

І Егер электролиттерге қандай да бір потенциалдар айырымы бар екі электродты енгізсе, онда зарядталған иондардың бағытталған қозғалысы пайда болады, яғни оң иондар катодқа, теріс иондар анодқа қарай қозғалады. Ендеше электролиттердегі зарядтарды тасымалдаушылар оң және теріс иондар болып табылады.

Электролиттегі электр тогы дегеніміз – оң және теріс иондарды қарама қарсы бағыттағы реттелген қозғалысы.

Электролит арқылы электр тогы өткенде электродтарда зат бөліну процесі электролиз деп аталады.

ІІІ Электролиздің техникалық қолданысқа мысал келтірейік.

Гальваникалық элементер – электролит пен электродтар арасындағы өзара әрекеттесуге негізделген электродтың малекулалары оң ион түрінде электролитке өтіп, онда ериді. Бірақ бірнеше электрондар электродта қалып қояды. Демек, электролит оң, ал электрон теріс зарядталады. Электролит пен электрод арасында потенциалдар айырымы пайда болады. Сөйтіп, электролит екі электродпен қоса гальваникалық элемент құрайды.

Аккумуляторлар жұмыс істеуге қажетті химиялық энергияны электролиз көмегімен үнемі жаңартып алып тұратын элемент болып табылады. Бұл процесс аккумуляторларды зарядтау деп аталады.

Гальванопластика. Рельефті заттардың (медальдардың, гравюлердің т.б.) көшірмесін электролиттік жолмен дайындауды гальванопластика деп атайды.

Гальваностегия. Металл бұйымдардың бетін басқа металдың жұқа қабатымен жабу. Бұл – хромдау, никельдеу алтын, күміс жалату т.б.

IV Тұз, қышқыл және сілті ертінділері арқылы ток өткенде, электродта зат бөліну құбылысын электролиз деп атаймыз.

Егер тотияйын ертіндісі арқылы ток жіберсек, онда бастапқыда көмір катодында білінер білінбес мыстың жұқа қабатын байқауға болады. Токты жіберу шамасына қарай, уақыт өткен сайын катодтағы мыс қабаты бірітіндеп қалыңдайды.

Электролиз кезінде электродта бөлінген заттың массасы электролит арқылы өткен электр (заряд) мөлшеріне пропорционал. Бқл заң Фарадей заңы деп аталады.

m=kq m=kIt

m бөлініп шыққан заттың массасы.

q- электролит арқылы жөтетін заряд.

k- берілген заттың электрохимиялық эквиваленті.

Заттың электрохимиялық эквивалентінің сан мәні электролит арқылы 1 Кл заряд өткенде электродтардың біреуіне бөлінетін заттың массасына тең.

Жаңа сабақты бекіту.

23-жаттығу.

Тәжірибені орындау кезінде катодтан 4 А ток өткенде, 20мин ішінде массасы 1,5 г мыс бөлінді. Ттәжірибелік мәліметтерге сүйене отырып, мыстың электрохимиялық эквивалентін анықтаңдар.

Бұйымдарға мыс жалату үшін 15мин бойына 5А токты пайдаланды. Осы уақыт ішінде күмістің қанша мөлшері жұмсалады? (k-1,118·10-6кг/Кл)

Физикалық диктант

  1. Тұздардың, қышқылдардың және сілтілердің ертінділері, сонымен қоса, тұздар мен металдардың қорытындылары э.................р деп аталады.

  2. Электролиттегі еркін заряд тасушылар зарядталған оң және теріс и.......р.

  3. Суда иондар арасындағы өзара тарту күші азаяды, малекула иондарға ыдырайды. Бұл процесс электролиттік д..................я деп аталады.

  4. Электролитте әр аттас иондардың малекулаға бірігуін р....................я деп атайды.

  5. Электролиттегі электр тогы дегеніміз –......және ........иондарды қарама қарсы бағыттағы реттелген қозғалысы.

  6. Электролит арқылы электр тогы өткенде электродтарда зат бөліну процесі э.................з деп аталады.

  7. А........................р жұмыс істеуге қажетті химиялық энергияны э.............з көмегімен үнемі жаңартып алып тұратын элемент болып табылады. Бұл процесс а............................ы з..................у деп аталады.

  8. Рельефті заттардың (медальдардың, гравюлердің т.б.) көшірмесін электролиттік жолмен дайындауды г.......................ка деп атайды.

  9. Г.....................я. Металл бұйымдардың бетін басқа металдың жұқа қабатымен жабу. Бұл – хромдау, никельдеу алтын, күміс жалату т.б.

  10. Тұз, қышқыл және сілті ертінділері арқылы ток өткенде, электродта зат бөліну құбылысын э...................з деп атаймыз

ІҮ.Бағалау.

Үйге тапсырма. §46,47








Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!