СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Естаева Ақмарал Асқарбекқызы

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

5215fdsfjbfkba fjdkbhfaha fahfgbafjkd dgsajksaafja asjsasafsaf fashassfafhs sahshasaaahasaasj

Просмотр содержимого документа
«Естаева Ақмарал Асқарбекқызы»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:


Мектеп: Абай атындағы №26 орта мектеп

Күні: 28.02.18

Мұғалімнің аты-жөні: Естаева Ақмарал

Сынып: 5 «А» сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Ойын программалау ортасында нысандар мен оқиғалардың анимациясын құру. Жобаға дыбыс әсерлерін қосу. Ойын программалау ортасында диалог құру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты

Ойын ортасындағы программалау кезеңінде (Лого, Scratch) нысандар мен оқиғалардың анимациясын құруды түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Scratch программасындағы анимация жасау командаларын атап, команда қасиеттерін түсіне алады. Scratch программалау ортасында ойын түрінде анимация әзірлейді.

Басым бөлігі:

Scratch программасында оқушылар түстерді таңдап, әртурлі фигуралар қоя алады

Кейбір оқушылар:

Scratch программасында әр түрлі кескіндермен анимация құра алады

Жетістік критерийлері

Білім алушы:

Scratch программасында анимация құруды практикада жүзеге асыра алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар істей алады:

Scratch бағдарламасында нысандардың атауларын дұрыс қолдана алады.

Пәндік лексика мен терминология:

Спрайт, скрипт, графика, сахна, блок, команда, сенсор, оператор

Сұхбатқа/хатқа арналған пайдалы сөздер:

Scratch бағдарламасында орналасқан нысанды өңдеу батырмалары ...... орналасқан

Жобаны сақтау үшін ..... бұйрықтары қолданылады.

Файлдың кеңейтілімі .....

Программалау тілдерін пайдаланамыз себебі, ....

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы оқуға дайын болу, денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету.

Сын тұрғысынан ойлау.Топтық жұмыс барысында сыйластық, жауапкершілік болу керек.

Бастапқы білім

Scratch программалау ортасындағы блоктар ұғымы және оның түрлері, әр блоктың командалары және олардың қызметтері, блоктармен жұмыс жасау.

Пәнаралық байланыс

Программа құруда жаратылыстану(жануарлар, өсімдіктерден анимация құрамыз), музыка (әуендерді анимацияда көңіл-күй калпын ұстау үшін қосамыз), геометрия(геометриялық сызуларды графикада пайдаланамыз) пәндерімен байланысады

САБАҚ БАРЫСЫ:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


3 минут






1 минут















Үй тапсырмасын тексеру

5 мин



Ұйымдастыру

Оқушыларды сыныпта қарсы аламын, сәлемдесемін.

Шаттық шеңбері” Шеңберге тұрып, қол ұстасамыз. Оқушылар бір біріне жылы лебіздерін айтып, сәттілік тілейді. Бұл әдіс оқушылардың көңіл күйін көтереді. Сабаққа қызығушылығын оятады. Ұжымдыққа баулиды.

«The hat» әдісі бойынша топқа бөлу. Сыныптағы оқушы есімдерін программаға енгізем. Бірінші шыққан 1,2,3,4,5 таңбалары бірінші топ, 6,7,8,9 екінші топ болып жұмыс жасайды.

1-топ: «Спрайт»

2-топ: «Скрипт»




Топтық жұмыс

«Еркін микрофон» әдісі

Екі топтан кезекпен кезек бір – бір оқушыдан шығып сол оқушыларға кезекпен екі топ мушелеріне сұрақ қоямын, екі топқада 1 минуттан беріледі.

  1. Алгоритм деген не?

  2. Программа деген не?

  3. Программалау тілдері деген не?

  4. Scratch программасын неліктен Лего конструкторына ұқсатады?

  5. Жаңа спрайт салу үшін қандай команда орындалады?

  6. Алгоритм неше түрге бөлінеді?

  7. Лого тілі қай жылы шыққан?

  8. Scratch программалау ортасы неше блоктан тұрады?

  9. Көк түсті блок қалай аталады?

  10. Блоктар палитрасы дегеніміз не?

  11. Команда дегеніміз не?

«Сөз бұлтты» әдісі бойынша Scratch бағдарламасының батырма қызметтерін 1 минутта жазып шығады.



«Смайликтер» арқылы екі топ оқушыларын бағалаймын.




А4форматы


Презентация, смайликтер

Сабақтың ортасы

10 минут












Компьютердегі тәжірибелік жұмыс

10 минут









Сергіту сәті

Оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

Жаңа сабақтың көрсетілімін слайд арқылы көрсету.

Топтық жұмыс: Әр топқа берілген тақырып бойынша мәлімет беру, мазмұнды сызба дайындау

Жеке жұмыс

1-тапсырма

  1. Кітапхана қорынан жер шарының суретін таңдап алып,сахнаға орналастырамыз.

  2. Енді скрипті блоктарымен қажетті программа енгізейік.

  3. Шарды алға 10 қадам қозғалтып, 15 градусқа қарай шеңбер бойымен бұрайық.

  4. Нәтижесінде шар шеңбер бойымен қозғалады.

2-тапсырма


«Білімді қадам» әдісі

Тақтада жазылған сөздерді түстер бойынша оқу.


Оқулық, дәптер















Сабақтың соңы




Қорытындылау.

Сөз жұмбақты шешу.

  1. Әртүрлі түске боялған блоктар /скрипті/

  2. Спрайт сөзінің мағынасы /кейіпкер/

  3. Кескін, бейнелеу өнері, сызамын, сығамын мағынасын білдіреді графика.

  4. Программалау ортасының кеңістігі/сахна/

  5. Дискіде сақталатын құжат /файл/.

  6. Сахнаның шартты түрдегі көрінісі /декарттық/

интербелсенді тақта






















Scratch программасында мысалдар құрып келіңдер

Оқушылар күнделігіне жазып алады



Рефлекция: «Тазалық ойыны» бойынша кері байланыс алу.



Қосымша ақпарат: Информатика 10-11 сынып оқулығы, Информатика негіздері журналы.

Саралау -

Бағалау -

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Көзге арналған сергіту жаттығулар

Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары Шынайы. қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар осы мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланасыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?








Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!