Նոր տեխնոլոգիաների կիրառում և համագործակցային ուսուցում
Դասարան` 6-րդ
Ուսուցիչ` Լուսինե Ավագյան
Դասի տիպը` Բաց դաս (ամրապնդում)
Դասի թեման` Դիագրամներ
Ֆիանսական կրթություն՝
ընտանեկան բյուջե
ծախսեր
եկամուտներ
( Բ. Նահապետյան, Ա. Աբրահամյան «Մաթեմատիկա 6», գլուխ 2)
Դիագրամներ
Դիագրամների տեսակները
Շրջանաձև դիագրամներ
Գծային դիագրամներ
Սյունակաձև դիագրամներ
Ընտանեկան բյուջե
Ծախսեր
Եկամուտներ
Դասի նպատակը
Մաթեմատիկա
ակադեմիական`
կրկնել և խորացնել դիագրամների, դիագրամների տեսակների, դրանց կիրառման առանձնահատկությունների մասին ձեռք բերած գիտելիքները,
կրկնել և խորացնել տվյալները համապատասխան դիագրամով ներկայացնելու եղանակների մասին ձեռք բերած գիտելիքները,
ամրապնդել ցուցանիշները համեմատելու, վերլուծություններ և ընդհանրա-
ցումներ կատարելու, խնդրին համապատասխան դիագրամներ կառուցելու կարողությունները:
զարգացնել տրված դիագրամի միջոցով խնդիրներ ձևակերպելու, վերլուծություններ կատարելու հմտությունները,
սոցիալական`
դաստիարակել համագործակցելու կուլտուրա, ստեղծել փոխօգնության առողջ մթնոլորտ,
մեծացնել հետաքրքրությունն առարկայի նկատմամբ:
Ակնկալվող արդյունքը՝
ակադեմիական՝
ու արդյունավետությունը, գիտենալ` ինչ է դիագրամը, տարբերել դիագրամների տեսակները, դրանց առանձնահատկությունները և կիրառման ձևերը` կախված իրավիճակից և խնդրի պահանջներից:
Օգտվելով դիագրամից` կարողանալ`կազմել խնդիր, պատասխանել հարցերին, ինքնուրույն առաջադրել հարցեր, համեմատել ցուցանիշները, կատարել վերլուծություններ: Ինքնուրույն կառուցել խնդրին համապա -տասխան դիագրամներ` կողմնորոշվելով դիագրամի անհրաժեշտ տեսակի ընտրության մեջ:
սոցիալական`
գիտակցել մաթեմատիկայի տեսական և գործնական նշանակությունը,
գիտակցել մաթեմատիկայի անհրաժեշտությունը մյուս ուսումնական առարկաների ուսումնասիրության,
ունենալ սեփական մտածելակերպի նկատմամբ վստահություն,
ձգտել լինել տեղեկատվության, ըմբռնումների, իմացության կրողն ու տարածողը,
ճանաչել մաթեմատիկան` որպես մշակույթի կարևոր մաս,
հասկանալ առարկայի պատմական զարգացման դերն ու նշանակությունը հասարակության զարգացման մեջ:
ֆինանսական կրթություն
Մշտական և ոչ մշտական եկամուտներ ու ծախսեր, առաջնահերթությունների որոշում:
Իմանալ տվյալները դագրամի տեսքվ ներկայացնել և հակառակը, դիտարկումների արդյունքները դիագրամի տեսքով ներկայացնել՝ տարբեր դիագրամներից օգտվելով, հմտորեն կարողանալ օգտվել դիագրամներից՝ դրանք բնական լեզվով ներկայացնել:
Իմանալ որոշակի տվյալները աղյուսակի և գրաֆիկի տեսքով ներկայացնել, ձևավորել պատկերացում գրաֆիկի մասին, հարթության վրա տրված կոորդինատներով կետերը կառուցել, գաղափար ունենալ տվյալների՝ թվային հարթության վրա գրաֆիկական եղանակով ներկայացնելու մասին և դրանց օգնությամբ գրաֆիկ ստանալ:
Գիտելիք
Հասկանա, թե ինչպիսի ծախսեր է կատարում ընտանիքը, և որ դրանք կարող են լինել մշտական (հաստատուն, օրինակ՝ սնունդ, կոմունալ վճարներ և այլն) կամ ոչ մշտական (փոփոխուն, օրինակ՝ հագուստ, տոներ, կահույք, հանգիստ և այլն):
Հասկանա, որ ընտանեկան ծախսերը դասակարգվում են՝ ըստ առաջնահերթության:
Հասկանա՝ եկամտի աղբյուրները և որ դրանք կարող են լինել մշտական (օրինակ՝ աշխատավարձ, կենսաթոշակ և այլն) կամ ոչ մշտական (օրինակ՝ սեզոնային աշխատանք, նվիրատվություն և այլն):
Հասկանա, թե ինչպես կարելի է հաշվել ընտանեկան ծախսերը և եկամուտները:
Հասկանա, որ ընտանեկան բյուջեն ընտանիքի բոլոր անդամների ծախսերի և եկամուտների համադրումն է:
Հասկանա անձնական և ընտանեկան բյուջեների տարբերությունները (օրինակ՝ ծնողի տված գումարը իր համար եկամուտ է, իր կատարած ծախսը ծախս է նաև ընտանիքի համար):
Հմտություններ
Կարողանա հավաքել տվյալներ և կազմել պարզ ընտանեկան բյուջե՝ օգտագործելով դիագրամներ և աղյուսակներ:
Կարողանա համադրել եկամուտները և ծախսերը (հաշվեկշռի գաղափարը), պատկերել դիագրամների միջոցով:
Կարողանա դասակարգել հիմնական եկամուտների աղբյուրները և ծախսերի տեսակները (հաստատուն/փոփոխուն, առաջնահերթ/երկրորդային), դրանք ներկայացնել շրջանաձև դիագրամների միջոցով:
Կարողանա մասնակցել ընտանեկան բյուջեի՝ իրեն վերաբերող մասի կազմմանը, համադրելով իր անձնական բյուջեի տվյալները ընտանեկան բյուջեի համապատասխան տվյալների հետ, արդյունքները ներկայացնել աղյուսակների և գրաֆիկների միջոցով:
Վերաբերմունք
Կարևորի կարիքների առաջնահերթությունը ցանկությունների նկատմամբ:
Կարևորի իր անձնական եկամուտների բաշխումը` հաշվի առնելով ապագա ծախսերը և դրանց առաջնահերթությունը:
Գիտակցի, որ բյուջեում պետք է նախատեսել առանձին հատկացում խնայողության համար:
Կարևորի իր անձնական բյուջեի տվյալների դերը ընտանեկան բյուջեի մեջ:
Կարևորի եկամուտների ու ծախսերի պլանավորումը:
Այլ առարկաների հետ կապ` Մայրենի լեզու (բառերի, տերմինների արտացոլումը), Ինֆորմատիկա և ՏՏ (աղյուսակների կազմում):
Գնահատման չափանիշներ` որոշակի ժամանակահատվածի համար (օրինակ՝ մեկ ամիս) պարզ ընտանեկան բյուջե կազմելու և աղյուսակի ու դիագրամների միջոցով ներկայացնելու կարողություն:
Հիմնական կոմպետենցիաներ՝ կարողանա կազմել և հաշվել ընտանեկան բյուջե:
համակարգիչ, պրոյեկտոր, պաստառներ, էկրան
Դասի ընթացքը.
Դասն առաջարկվում է անցկացնել խմբային աշխատանքի մեթոդով : Այդ նպատակով աշակերտներին նախապես պետք է բաժանել խմբերի:
Առաջադրանքների մեկնաբանում և կատարում,
Ամփոփում և գնահատում,
Դասի ընթացքի նկարագրություն և ցուցումներ
Սլայդ 1 Դասի թեմայի և նպատակների ներկայացում
Սլայդ 2 Ձևակերպել թե ինչ է դիագրամը և ինչ նպատակով է օգտագործվում:
Սլայդ 3 Թվել դիագրամների տեսակները:
Սլայդ 4 Սահմանել ինչ է շրջանաձև դիագրամը և որ դեպքերում է այն կիրառվում:
Սլայդ 5 Սահմանել ինչ է գծային դիագրամը և որ դեպքերում է այն կիրառվում:
Սլայդ 6 Սահմանել ինչ է սյունակաձև դիագրամը և որ դեպքերում է այն կիրառվում:
Սլայդ 7 Ձևակերպել ինչ է բյուջեն:
:
Ս լայդ 8 Մանրամասնել, թե ինրպիսի ծախսերից և եկամուտներից կարող է կազմված լինել բյուջեն: Բերել օրինակներ: Օգնել և խրախուսել աշակերտներին ինքնուրույն մտածել, առաջադրել հարցեր և պատասխանել դրանց:
Ս լայդ 9. Դասակարգել ծախսերի և եկամուտների տեսակները: Որոնք են առաջնահերթությունները:
Աշխատանք պաստառներով
Առանձին պաստառների վրա խմբերի աշակերտները կգրեն
ոչ մշտական,
հրատապ,
երկարաժամկետ
ծախսերի օրինակներ:
Այնուհետև կհամարակալեն դրանք
ըստ առաջնահերթությունների,
կմատնանշեն կարիք և ցանկություն հասկացությունների տարբերությունը :
Սլայդ 10. Խնդիրների լուծում
Ո ւշադրություն
Այս սլայդը պարունակում է հիպերհղումներ` : Հիպերհղումն ակտիվանում է մկնիկի ցուցիչը թվի վրա պահելիս: Օրինակ՝
Յուրաքանչյուր թվի վրա սեղմելիս անցում կկատարվի համապատաս-խան սլայդ, որտեղից կարելի է վերադառնալ խնդիրների ընտրության սլայդ սեղմելով հայտնվող սլաքի վրա՝ :
Ա րդեն իսկ ընտրված և լուծված խնդրի համարը կծածկվի: Օրինակ սա նշանակում է, որ 1, 2 և 5 խնդիրները լուծված են:
Սլայդ 11. Խաղ «Ո՞վ կմեկնի Գյումրի»
Ուսուցիչը խմբերին բաժանում է տոմսեր՝ պատահականության սկզբունքով ընտրելով տոմսերի քանակը և տիպը: Յուրաքանչյուր խումբ հաշվում է, թե որքան գումար պետք է վճարի իրեն բաժին ընկած տոմսերի համար:
Եթե խումբը ճիշտ է կատարել հաշվարկը, ապա կստանա տոմսերը, եթե ոչ՝ չի ստանա:
Սլայդ 12.
Սլայդ 13.
Սլայդ 14. Ըստ դիագրամի կազմել խնդիր և վերլուծել դիագրամը՝ թույլ տալով
աշակերտներին ինքնուրույն մտածել:
Սլայդ 15
Սլայդ 16
.
Ամփոփել նյութը:
7