Просмотр содержимого документа
«Հայ գրականությու»
Դասարանը՝ 7-րդ
Առարկան՝ գրականություն
Դասի թեման՝ պատմվածքի գլխավոր հերոսների բնութագիրը
Դասի տիպը՝ համակցված
Դասի նպատակները՝
Ա.ուսուցանող ՝ բնութագրել պատմվածքի գլխավոր հերոսներին, վերլուծել կերպարները՝ մեկնաբանելով նրանց արարքների շարժառիթները, հույզերն ու ապրումները:
Բ.դաստիարակչական՝ սովորողի մոտ արմատավորել և դաստիարակել այն, որ ամենաթանկ և մեծագույն հարստությունը մարդն է, պետք է սիրել, օգնել, խնամել ու խնայել նրան, քանի որ մարդն անփոխարինելի է:
Գ.զարգացնող՝ համեմատել մարդկային արարքները, առանձնացնել լավն ու վատը, մերժե-լին և ընդունելին:
Մեթոդը՝ երիցուկ
Նյութերը՝ երիցուկի թերթիկներ, գունավոր մատիտներ, 2 պաստառ
Դասի ընթացքը
Խթանում:Առաջադրված հարցերով վերհիշել պատմվածքի բովանդակությունը, գործողութ-յունների զարգացման ընթացքը: /10 րոպե/
Իմաստի ընկալում: Դասարանը բաժանել չորս խմբի՝ յուրաքանչյուր խմբում վեց աշա-կերտ:Երիցուկի մեթոդով ներկայացնել գլխավոր հերոսներին: Երկու խմբի հանձնարարել ներկայացնել Հաճի աղային, իսկ երկու խմբի՝ Սրբունին: Խմբերին բաժանել երիցուկի թեր-թիկները, որոնց վրա գրված կլինեն հարցերը:
Հաճի աղային վերաբերող հարցեր.
1.Ո՞վ էր Հաճի աղան: Կյանքի ինչպիսի՞ ճանարարհ էր անցել:
2.Եթե ես ճիշտ եմ հասկացել, արտահայտությունը պատմական այն ժամանակաշրջանն է ներկայացմում, երբ…
3.Ինչո՞ւ Հաճի աղան դաժանացավ, խստացավ ,անգթացավ և որոշեց փրկել կարևորագույնը՝ թողնելով :
4.Ի՞նչ կլիներ, եթե սահնակում միայն մեկ հոգու տեղ լիներ:
5.Գնահատել Հաճի աղային դեպքերի ժամանակ և դեպքերից ամիսներ անց: Արդյո՞ք շրջապատում նրա նման մտածող մարդիկ կային:
6.Ի՞նչ կանեիր, եթե դու լինեիր Հաճի աղայի տեղը:
Սրբունին վերաբերող հարցեր.
1.Ո՞վ էր Սրբունը և ինչու՞ էր ապրում եղբոր տանը:
2.Եթե ես ճիշտ եմ հասկացել, ի բնե աշխատասեր և ինքնասեր կինը ընտանիքի կար ու կարկատանը և գուլպա գործելը իր վրա էր վերցրել, որպեսզի…
3.Ինչու՞ էր Սրբունը լալիս ճանապարհի պատրաստության ժամանակ:
4.Ի՞նչը կփոխվեր , եթե Սրբունը գնար նրանց հետ:
5.Գնահատել Սրբունին:
6.Ի՞նչ կանեիր, եթե դու լինեիր Սրբունի տեղը:
Աշխատանքը ավարտելուց հետո խմբերը երիցուկի նման փակցնում են երկու պաստառ-ներին՝ վերնագրելով ՝ 1. , 2. :
Ներկայացնում են աշխատանքները: Նույն հերոսին երկու խմբով ներկայացնելը հնարավորորություն է տալիս լրացնելու միմյանց, համադրելու ,տարբեր տեսանկյուններից դիտարկելու և ընդհանրացնելու: /25 րոպե/
Կշռադատում: Քննարկել ՝
ա.Պատմվածքի վերջում ինչպե՞ս է Հաճի աղան բացատրում արտահայ-տությունը:
բ.Մահից առաջ ինչու՞ է խոստովանահորը ասում.: /10 րոպե/
Տնային առաջադրանք: Աղյուսակով ներկայացնել՝