СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Инновация жонундо тушунук

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Инновация жонундо тушунук»

Сабактын иштелмеси


Сабактын темасы: Инновациялык окутуунун мааниси

Сабактын максаты

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлук жагы: Инновациялык окутуу жөнүндө маалымат алышат

  • Инновациялык окутуу жөнүндө маалымат алат

Өнүктүрүүчүлүк жагы: Студенттер чыгармачылык менен даярданууга, усулдарды туура колдонууга үйрөнүшөт жана өз алдынча иштөө жөндөмдүүлүгүн өнүктүрүшөт

- чыгармачылык менен даярданууга, усулдарды туура колдонууга үйрөнөт

- өз алдынча иштөө жөндөмдүүлүгүн өнүктүрүшөт

Тарбия берүүчүлүк жагы: Бири-бирин уга билүүгө жана өз кесибин сүйүүгө тарбияланууга багыт алышат

  • Бири-бирин уга билүүгө жана өз кесибин сүйүүгө тарбияланууга багыт алат


Негизги компетенттүүлүктөр

Предметтик компетенттүүлүктөр

(калыптануучу компетенциялар)

НК 1. Маалыматтык компетенттүүлүк

ЖК 12 - Кесиптик ишмердүүлүктүн максаты, мазмуну жана технологиялары өзгөрүп, жаңыланып жаткан шартта кесиптик ишмердүүлүгүн аткаруу

КК 1.5 - Окутуунун жаңы методдорун жана технологияларын колдонуу

НК 2. Социалдык- коммуникациялык

НК 3. Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү

Сабактын тиби: Аралаш сабак

Сабактын усулу: Интерактивдүү усул

Сабактын түрү: Практикалык сабак

Окутуунун натыйжасы: ОН1-Кесиптик ишмердүүлүктүн максаты, мазмуну жаңыланып жана технологиялары өзгөрүп жаткан шартта кесиптик ишмердүүлүгүн аткара алат (ЖК-11)

ОН2-Окутуунун жаңы методдорун жана технологияларын колдонот(КК1–5)

Сабактын жабдылышы: Дидактикалык материалдар, плакаттар, таратмалар, интерактивдүү доска ж.б.

Сабактын жүрүшү:


Сабактын этаптары

жана убакыты


Мугалимдин иш аракети


Студенттин иш аракети

Компе-р

Баалоо усулдары

НК

ПК

1.

Сабакты уюштуруу

3 мүнөт

- Студенттер менен саламдашат;

- сабакка даярдыкты текшерет;

- журналга белгилейт;

- сабактын максатын жарыялайт;

- баа коюунун критерийлери менен тааныштырат;

- тайпаны топторго бөлүү;

- жагымдуу маанай түзөт;

Шарты: Ар бир студент өзүнүн атынын баш тамгасы менен башталган сөз менен өзүн мактайт

-Сабактын алтын эрежесин студенттер өздөрү түзүп чыгышат

- ар бир студент өзүнүн атынын баш тамгасы менен башталган сөз менен өзүн мактайт




2.

Өтүлгөн материал-ды кайталоо.

8 мүнөт

- Өтүлгөн материалды “Акыл ордо” оюну аркылуу суроо:

1. Сабактын типтерин атагыла ?

2. Аралаш сабак жана анын структурасы?

1. Жаңы билимдерди өздөштүрүү сабагы жана анынструктурасы.

2. Билимдерди бышыктоо жана билгичтик көндүмдөрдү калыптандыруу сабагы жана анын структурасы.

3. Билимдерди кайталоо, жалпылоо, системалаштыруу сабагы жана анын структурасы.

4. Билим, билгичтик жана көндүмдөрдү көзөмөлдөп, баалоо сабагы жана анын структурасы.

5. Аралаш сабак жана анын структурасы.

Окутуучу тарабынан даярдалып интерактив-дүү доска аркылуу берилген суроолорго студенттер жооп беришет.



НК3




Калып-танды-руучу баалоо усулу колдо-нулат

3.

Актуал-даштыруу.

8 мүнөт

Студенттерге бүгүнкү сабактын темасын жана максатын жарыялоонун алдында сабактын түрлөрүнө класстер түздүрүү

Класстер түзүшөт.



Бири-бирин баалоо

4.

Жаңы тема

25

мүнөт

ХХ кылымдын башында илимде жаңы бир аймак түзүлдү, ал материалдык өндүрүштүн сферасында жаңычылыктын мыйзам ченемдүүлүктөрүн үйрөнүүнүн алкагындагы жаңы нерселерди киргизүү илими болуп саналат. «Инновация» түшүнүгү латын тилинен которгондо «жаңыны киргизүү» дегенди билдирет. Бул илимий адабияттарда кээ бир процессти жүргүзүүнүн жаңыча жолу катары түшүндүрүлөт. Ошондуктан, инновация аркылуу кайсы бир системада бир сапаттык абалдан экинчи бир сапаттык абалга өтүү процесси жүрөт десек болот. Демек «инновациялык» процесс деген жаңычылдыкты жаратуучу, түзүүчү (иштеп чыгуучу), өздөштүрүүчү, колдонуучу жана жайылтуучу комплекстүү ишкер аракеттенүүнү өзүнө камтыйт. Эгер ушул жаңыча ишкер аракеттер тарбиялык ишке, өстүрүүгө, же башкарууга байланыштуу болсо, анда ал инновациялык тарбиялоо, өстүрүү же башкаруу деп аталат.

Инновациялык ыкмалар ар түрдүү көп маселелерди чечүүдө өз ара аракеттенүү ыкмаларын ар башкача колдонууга ийкемдүү келет. Бирок кандай гана усулду колдонбойлу, окуучулардын турмуштук тажрыйбасы билим алуунун негизги башаты катары каралышы керек.

Окуу процессинде инновациялык окутууда окуучу төмөндөгүлөр менен карым-катташта болуп, бирге аракеттенет:

1. Мугалим менен (б.а. окуучу мугалимдин суроосуна жооп берет).

2. Башка окуучу менен (эки-экиден болуп иштөө).

3. Чакан топ менен.(3-5 окуучу болуп иштөө).

4. Окуучулардын чоң тобу менен (көбүнчө ролдук оюндун, дебаттын, класстык талкуунун ж.у.с. түрлөрү).

5. Техниканын айрым түрлөрү менен.

Окутуунун же өз ара карым-катыштын сапаты топтун санына жараша болбойт. «Өз ара аракеттенүү» усулунун негизги өзгөчөлүгү мында бул жаңыны ачуу процесси, анын жүрүшүндө окуучулар бири-бири менен карым-катышта болуу аркылуу өз алдынча билим алуу көндүмдөрүн өздөштүрүшөт.

Окуучулар маалымат эле албастан, өздөрү сунуштаган жол жана чечим эмне үчүн туура же, эч болбосо айтылган башка варианттардан жакшы экендигин логикалуу кылып түшүндүргөнгө аргасыз болушат. Окуучулар идеяларды кыйла терең иштеп чыгышат, анткени логикасыз айтылган пикирлер оңой эле жокко чыгарыларын билишет. Маселе чечүү учурунда окуучулар өздөрүнүн жана башкалардын тажрыйбасын пайдаланышат.

Эки-экиден болуп же чакан топтордо иштөө учурундагы өз ара аракеттенүүнүн төмөндөгүдөй артыкчылыктары бар: бүтүндөй класстын алдында өз пикирин айткандан тартынган же мугалимге гана жооп берүүгө көнүп калган окуучулар өз ойлорун чакан топто теңтуштары менен бөлүшө алат; окуучулар башкалардын да өз пикирлери болорун, ал пикирлер таптакыр башкача болушу мүмкүн экендигин көрүшөт.

Негизги максат - окуй билүүгө үйрөтүү. Негизинен буларды төмөндөгүдөн байкасак болот.

1. Аларды өзүнө ишенүүгө тарбиялайт.

2. Чечендик өнөрдүн көндүмдөрү өздөштүрүлөт.

3. Уга билүү жөндөмү да өркүндөтүлөт.

4. Таанып билүүнүн маңызын түшүнүшөт.

5. Өзүнүн жеке пикирин айтууга үйрөнөт.

Биз мындан инновациялык ыкмаларды колдонуу менен салттуу методиканы эми колдонбой коюу керек деп айта албайбыз. Чебер мугалим, керек болсо, бир эле сабактын ар кайсы этаптарында инновациялык усулдардан салттуу методикага өтүп, анан кайра жаңы ыкмаларды колдонуп иштей алат.

Жаңы методдорду үстүртөн байкоодо абдан жеңил көрүнүшү мүмкүн, бирок чындап келгенде муну колдонуу алда канча татаал болот.

Анткени бул усулдун ар кайсы варианттарында окуучулардын өз ара катышуусунун ар түрдүү формалары колдонулат, ал эми бул формалар окуу процессинин ар башка жактары үчүн пайдалуу, мисалы, тил практикасы үчүн мүмкүн болушунча көбүрөөк өз ара катышууга жана тартынчаактыкты жеңүүгө шарт түзгөн методдор керектелет.

Кластер - бул идеяларды чагылдыруучу каражат, т.а. бир калыпта эмес ой жүгүртүүнү чагылдыруу жолу. Мында темага байланыштуу эмне айтылса, бардыгы жазыла берет, ал бир кылка эмес, бир кырдуу эмес, көп кырдуу, ар тараптуу ой жүгүртүүнүн ыкмасынын топтому болуп саналат.

Синквейн - бул эреже боюнча жазылган ыр, сабактын чакыруу жана ойлонуу баскычында колдонсо болот. Япон миниатюраларына окушогон шарттуу ырдык форма.

Синквейндин пайдалуулугу: ар бир окуучу жазуучу, философ боло алат, синквейнди ар бири жаза алат; ар бир окуучунун сөз байлыгы артат, ар бир окуучу кыскача айтып бергенди үйрөнөт; ар бир идея баалуу,ар бир ойду сыйлоо керек деген түшүнүк пайда болот.

Жаны теманы, анын максатын, күтүлүүчү натыйжасын жана

пландарын интерактивдүү досканын жардамында көрүшөт жана түшүнүшөт;

-План менен таанышып чыгышат.



НК1

11

Оозеки

5.

Бышыктоо

30 мүнөт

-Топторго атайын даярдалган тапшырма берилет:

1-топко: Инновация түшүнүгүнө аныктама бергиле;

2-топко: Инновациялык сабактын түрлөрүн аныктагыла;

3-топко: Инновациялык усулдаржана алардын колдонулушу;

4-топко: Инновациялык сабактын артыкчылыктарын аныктагыла.

-Топко берилген суроолор боюнча топто талкуулашат, презентациялашат.

НК1

НК2

НК3

11,

1,5

Калып-танды-руучу баалоо усулу колдо-нулат

6.

Жыйын-тыктоо

8 мүнөт

Ким тапкыч оюну аркылуу жыйынтыктоо

Суроолорго жооп берип, талкуулашат

НК3



7

Баалоо

5 мүнөт

- Баалоонун критерийлери боюнча бааланат

Бири-бирин баалашат.



Бири-бирин баалоо

8.

Үйгө тапшырма берүү

3 мүнөт

“Мугалимдин коомдогу орду” деген темада сабактын иштелмесин түзгүлө.

-үй тапшырмасын алышат







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!