Тэма: Ходзіць восень-чарадзейка. В. Вярба. “Восень”;М. Даніленка. “Па лясах і палях”
Мэта: Арганізаваць дзейнасць вучняў па вывучэнні тэмы “Ходзіць восень-чарадзейка” у выніку чаго вучні будуць ведаць як выказваць пачуцці любові да прыроды роднага краю;будуць умець выразна чытаць
Садзейнічаць развіццю творчых здольнасцей
Спрыяць выхаванню любові да прыроды
Абсталяванне: падручнік, малюнак жанчыны, малюнак пацерак, малюнак рабіны, лісточкі ў кожнага вучня
Ход урока
Арганізацыйны момант
-Зазвінеў для вас званок.
Запрасіў вас на ўрок.
Ці гатовы вы чытаць
І пытанні задаваць?
-Добры дзень. Сядайце. Спадзяюся, што вы будзеце добра працаваць на ўроку, адзін аднаму дапамагаць.
Моўная размінка
Дзі-дзі-дзі, дзі-дзі-дзі – вакол сябе паглядзі.
Дзе-дзе-дзе, дзе-дзе-дзе – восень па зямле ідзе.
-Звярніце ўвагу на тое, што гук [дз’] мяккі, і адпаведна ен будзе вымаўляцца мякка
Тры дравасекі, тры дрываколы на трох дварах дровы колюць
-Звярніце ўвагу на тое, што гук [р] цверды, і адпаведна ен будзе вымаўляцца цверда
Праверка дамашняга задання
-Давайце праверым дамашняе заданне. Што было зададзена на дом?
(Дзеці чытаюць верш выразна)
-З якім настроем трэба чытаць гэты верш?
-Якімі словамі можна развітацца з сябрам, з мамай, з настаўніцай?
(Дзеці чытаюць тэкст “Павучковыя арэлі” ланцужком)
-Пра каго гаворыцца ў казцы “Павучковыя арэлі”?
-Хто даў павучку разумную параду?
-Як паступілі павукі з мухай?
-Дзе будзе зімаваць муха?
Гульня “Перакладчык”
-Прачытайце. Злучыце рускія і адпаведныя ім беларускія словы.
Арэлі жужжать
Кепска покарабкался
Пакараскаўся папка
Зумкаць жалко
Татка плохо
Шкада качели
Арэлі- качели, кепска-плохо, пакараскаўся- покарабкался, зумкаць-жужжать, татка- папка, шкада-жалко
Фізкультхвілінка
Вывучэнне новага матэрыялу
Падрыхтоўка да ўспрымання зместу твораў
-Давайце прачытаем дыялог па ролях на с. 10. Не забывайце пра крытэрыі чытання, правільнасць і выразнасць.
-Дзеці, а каму падабаецца восень?
-А чаму яна вам падабаецца?
-А якія прыказкі і прымаўкі пра восень вы ведаеце? Як вы іх зразумееце?
Вясна красна цвятамі, а восень пладамі
Кастрычнік ходзіць па краю ды ходзіць птушак з гаю
У лістападзе гола ў садзе
-Звычайна восень –час адмірання прыроды: ападаюць лісты, высыхае трава, птушкі адлятаюць у цеплыя краіны, жывелы рыхтуюцца да зімовага сну. Усе гэта выклікае пачуцце маркоты, суму. Але гэта не заўседы так. Бо ў час “залатой” восені паветра празрыстае, вогненна-залаты дыван ахінае нашу зямлю. Сонечныя промні ярка асвятляюць яе. З’яўляецца пачуцце бадзерасці. І мы можам убачыць прыгажосць восені ва ўсей яе моцы, у залатым зіхаценні ціхага сонечнага дня.
-Разгледзьце малюнак на с. 11. Якой паказана восень? Што яна трымае ў руках?
-Гэтая дудачка называецца жалейка. Гэта народны музычны інструмент.
-Паслухайце верш і скажыце, як аўтар назваў восень?
Першаснае чытанне твора настаўнікам
-Прачытайце твор самі сабе і адкажыце, чаму аўтар называе восень чарадзейкай?
-Чаму аўтар называе восень чарадзейкай?
-Знайдзіце ў тэксце, што робіць восень?
-Хто дапамагае восені, зачытайце?
-Куды дзеці запрашаюць восень, прачытайце словамі аўтара?
-Чаму дзеці хочуць навучыць яе, зачытайце?
Выбарачнае чытанне
Чытанне ў парах
Чытанне па адным радку
Фізхвілінка
Падрыхтоўка да ўспрымання зместу твора “Па лясах і палях”
-Адгадайце загадку, каб даведацца пра гераіню апавядання, якое мы будзем чытаць:
Нясу я ўраджаі , палі зноў засяваю,
Птушак на поўдзень адпраўляю,
Дрэвы распранаю,
Ды не чапаю елак і сосен,
Бо хто я?...(Восень)
-Сапраўды, мы будзем чытаць яшчэ адзін твор пра восень . А каб вам лягчэй было зразумець, папрацуем са слоўнікам на с. 12
(Пацеркі-бусы, паказаць малюнак)
(Гронкі-гроздзи, паказаць малюнак)
(Частавацца=угощаться)
(Ззяць=сиять, сверкать, блестеть)
-Паглядзіце на с. 12, як называецца твор, з якім мы зараз пазнаемімся?
-Як вы лічыце, аб чым пойдзе гутарка?
-Я зараз прачытаю твор, а вы послухайце і адкажыце мне, якой аўтар малюе восень?
Чытанне настаўнікам тэксту М. Даніленкі “Па лясах і палях”
-Якой аўтар малюе восень?
Чытанне “ланцужком”
-Што вырашыла зрабіць восень?
-Якога колеру былі грушы і асіны?
Як выглядалі бярозы і клены?
-Што паслужыла восені люстэркай?
-Якога колеру быў асенні ўбор?
-Як выглядалі гронкі рабіны?
-Якія кветкі сабрала восень і ўпляла ў касу?
-Што несла восень у прыполе?
Чытанне “Галава-хвост”
-Як па-іншаму можна назваць тэкст?
-Як восень гасцінна запрашае нас пачаставацца? Прачытайце?
-Успомніце, калі гавораць: “Частуйцеся на здароўе!”?
-Як трэба падзякаваць за пачастунак?
Замацаванне
Гульня “Перакладчык”
Перакласці на рускую мову словы: чарадзейка, жалейка, пацеркі, гронкі, чырвоны, люстэрка
Падвядзенне вынікаў урока
-Якія творы мы сення чыталі?
-Чым яны падобныя між сабой? Чым адрозніваюцца?
Рэфлексія
-Калі вы актыўна ўдзельнічалі ў працы на ўроку і ўсе было зразумела, прымацуйце свой лісток да кашулі Восені. Калі нічога не было зразумела, або было цяжка- прымацуйце лісток да вяночка чарадзейкі Восені
Дамашняе заданне
Выразнае чытанне твораў В.Вярбы “Восень”, М. Даніленкі “Па лясах і палях”