СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Көмекші алгоритм. Көмекші программалар

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні: 8.12.17

Пән аты: Информатика

Сыныбы: 9 «А»

Сабақтың тақырыбы: Көмекші алгоритмдер. Көмекші программалар

Сабақтың мақсаты:     

Білімділік: оқушыларға көмекші алгоритмдер мен көмекші программалар, стандартты   кітапханалық модульдер туралы толық түсінік беру бейстандарт функциялар мен процедуралардың айырмашылықтарын түсіндіру;

Дамытушылық: оқушылардың алған білімдерін толықтырып, ой- өрістерін дамыту;

Тәрбиелік: оқушыларды ұқыптылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: теориялық

Сабақтың  барысы:         

I. Ұйымдастыру кезеңі

а) амандасу;

ә) түгендеу;

б) назарларын сабаққа аудару.

II. Үй тапсырмасын тексеру           

1. Тармақталған алгоритм дегеніміз не?

2. Циклдік алгоритм дегеніміз не?

3. Тармақталған және циклдік алгоритмдердің блок-схемасы қандай? 

III. Жаңа сабақ

Алгоритм құрастырғанда бір әрекеттер жиынтығын бірнеше рет пайдалану қажеттігі жиі туады; онда бұл әрекеттер жиынтығы жеке алгоритм ретінде ерекшеленеді де, оған ат беріледі. Осы кезден бастап ол көмекші алгоритм болады, яғни оны басқа алгоритмдерде пайдалану мүмкіндігі туады. Көмекші алгоритмдерді Paskal тілінде жүзеге асыру қызметін көмекші программалар атқарады.

Көмекші алгоритмді жүзеге асыру түрлері: Блок-схема Алгоритмдік тіл       Paskal тілі 1 2 3 Көмекші алгоритмді шақыру командасы Көмекші алгоритмнің аты (нақтылы параметрлер тізімі) Процедуралары мен функциялары бар программа құрылымы: Program негізгі программаның аты; Айнымалыларды сипаттау бөлімі.

Көмекші алгоритмдер командалар негізгі программага оралу көмекші алгоритмнің аты (формалды параметрлер тізімі) Процедураның немесе функцияның тақырыбы; Көмекші прорамманы сипаттау бөлімі; begin көмекші программаның операторы; end; begin негізгі программаның операторы; еnd.

IV. Жаңа сабақты бекіту

Компьютермен жұмыс

№1. Берілген кез келген үш санның үлкенін және кішісін анықтайтын процедура жаса.

program procl;

label k;

var x1, x2, x3, m1, m2:real ;

function max (a,b: real):real;

begin

if a>b then max:= a else max:=b

end;

function min (a,b: real):real;

begin

if a>b then min:= a else min:=b

end;

procedure xxx(a,b,c: real; var mx, mn:real);

begin

mx:=max(max(a,b),c);

mn:=min(a,b),c);

end;

begin

k:write(`3san engiz:`); readln(x1,x2,x3);

xxx(x1,x2,x3,m1,m2);

writeln(`3sannin ylkeni=`,m1:5:2);

writeln(`3sannin kishisi=`,m1:5:2);

end.

 

 

№2. дөңес төртбұрыштың төртқабырғасы  мен бір диоганалының ұзындығы бойынша оның ауданын табу программасын құру керек.

 

program misal2;

var ab, bc, cd, da, ac, sl, s, a,b,c,p:real;

procedure strl;

begin

p:=(a+b+c)/2;

S:=sqrt(p*(p-a)*(p-b)*(p-c))

end;

begin

read (ab, bc, cd, da, ac);

a:=ab;b:=bc; c:=ac; strl; Sl:=s; a:=da; b:=ac; c:=cd; strl; sl:=Sl+s;

write (`sl=`,s);

end.

 

№3. Калкульятор жұмысына программа құру (+,-,*,/,div, mod амалдары арқылы).

Program calculiator;

Var k1, k2: integer;

Belgi: char;

 Procedure calc;

begin

Case Belgi of

‘*’: writeln (kl, ’*’, K2, ’=’, k1*k2);

‘+’: writeln (kl, ’+’, K2, ’=’, k1+k2);

‘/’: writeln (kl, ’/’, K2, ’=’, k1/k2);

‘-’: writeln (kl, ’-’, K2, ’=’, k1-k2);

‘d’: writeln (kl, ’div’, k2, ’=’, k1divk2);

‘m’: writeln (kl, ’mod’, k2, ’=’, k1modk2);

End;

End;

Begin

Write (‘1-san’) readln (k1);

Write (‘2-san’) readln (k2);

Write (‘belgi’) readln (belgi);

Calc;

End.

V. Қорытынды

  1. Қандай алгоритм «көмекші алгоритм» деп аталады?
  2. Қандай параметрлер «формалды», «нақты» деп аталады?
  3. Көмекші алгоритмді, процедураларды және функцияларды пайдалану нәтижесі қандай?
  4. Көмекші алгоритмді шақыру командасы қалай орындалады?

VI. Үйге тапсырма. 165 бет 4,5 тапсырма.

VII. Бағалау. Белсенділікпен қатысқан оқушылар бағаланды.

 

Просмотр содержимого документа
«Көмекші алгоритм. Көмекші программалар»

Күні: 8.12.17

Пән аты: Информатика

Сыныбы: 9 «А»

Сабақтың тақырыбы: Көмекші алгоритмдер. Көмекші программалар

Сабақтың мақсаты:     

Білімділік: оқушыларға көмекші алгоритмдер мен көмекші программалар, стандартты   кітапханалық модульдер туралы толық түсінік беру бейстандарт функциялар мен процедуралардың айырмашылықтарын түсіндіру;

Дамытушылық: оқушылардың алған білімдерін толықтырып, ой- өрістерін дамыту;

Тәрбиелік: оқушыларды ұқыптылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: теориялық

Сабақтың  барысы:         

I. Ұйымдастыру кезеңі

а) амандасу;

ә) түгендеу;

б) назарларын сабаққа аудару.

II. Үй тапсырмасын тексеру           

1. Тармақталған алгоритм дегеніміз не?

2. Циклдік алгоритм дегеніміз не?

3. Тармақталған және циклдік алгоритмдердің блок-схемасы қандай? 

III. Жаңа сабақ

Алгоритм құрастырғанда бір әрекеттер жиынтығын бірнеше рет пайдалану қажеттігі жиі туады; онда бұл әрекеттер жиынтығы жеке алгоритм ретінде ерекшеленеді де, оған ат беріледі. Осы кезден бастап ол көмекші алгоритм болады, яғни оны басқа алгоритмдерде пайдалану мүмкіндігі туады. Көмекші алгоритмдерді Paskal тілінде жүзеге асыру қызметін көмекші программалар атқарады.

Көмекші алгоритмді жүзеге асыру түрлері: Блок-схема Алгоритмдік тіл Paskal тілі 1 2 3 Көмекші алгоритмді шақыру командасы Көмекші алгоритмнің аты (нақтылы параметрлер тізімі) Процедуралары мен функциялары бар программа құрылымы: Program негізгі программаның аты; Айнымалыларды сипаттау бөлімі.

Көмекші алгоритмдер командалар негізгі программага оралу көмекші алгоритмнің аты (формалды параметрлер тізімі) Процедураның немесе функцияның тақырыбы; Көмекші прорамманы сипаттау бөлімі; begin көмекші программаның операторы; end; begin негізгі программаның операторы; еnd.

IV. Жаңа сабақты бекіту

Компьютермен жұмыс

1. Берілген кез келген үш санның үлкенін және кішісін анықтайтын процедура жаса.

program procl;

label k;

var x1, x2, x3, m1, m2:real ;

function max (a,b: real):real;

begin

if ab then max:= a else max:=b

end;

function min (a,b: real):real;

begin

if ab then min:= a else min:=b

end;

procedure xxx(a,b,c: real; var mx, mn:real);

begin

mx:=max(max(a,b),c);

mn:=min(a,b),c);

end;

begin

k:write(`3san engiz:`); readln(x1,x2,x3);

xxx(x1,x2,x3,m1,m2);

writeln(`3sannin ylkeni=`,m1:5:2);

writeln(`3sannin kishisi=`,m1:5:2);

end.

 

 

2. дөңес төртбұрыштың төртқабырғасы  мен бір диоганалының ұзындығы бойынша оның ауданын табу программасын құру керек.

 

program misal2;

var ab, bc, cd, da, ac, sl, s, a,b,c,p:real;

procedure strl;

begin

p:=(a+b+c)/2;

S:=sqrt(p*(p-a)*(p-b)*(p-c))

end;

begin

read (ab, bc, cd, da, ac);

a:=ab;b:=bc; c:=ac; strl; Sl:=s; a:=da; b:=ac; c:=cd; strl; sl:=Sl+s;

write (`sl=`,s);

end.

 

№3. Калкульятор жұмысына программа құру (+,-,*,/,div, mod амалдары арқылы).

Program calculiator;

Var k1, k2: integer;

Belgi: char;

 Procedure calc;

begin

Case Belgi of

‘*’: writeln (kl, ’*’, K2, ’=’, k1*k2);

‘+’: writeln (kl, ’+’, K2, ’=’, k1+k2);

‘/’: writeln (kl, ’/’, K2, ’=’, k1/k2);

‘-’: writeln (kl, ’-’, K2, ’=’, k1-k2);

‘d’: writeln (kl, ’div’, k2, ’=’, k1divk2);

‘m’: writeln (kl, ’mod’, k2, ’=’, k1modk2);

End;

End;

Begin

Write (‘1-san’) readln (k1);

Write (‘2-san’) readln (k2);

Write (‘belgi’) readln (belgi);

Calc;

End.

V. Қорытынды

  1. Қандай алгоритм «көмекші алгоритм» деп аталады?

  2. Қандай параметрлер «формалды», «нақты» деп аталады?

  3. Көмекші алгоритмді, процедураларды және функцияларды пайдалану нәтижесі қандай?

  4. Көмекші алгоритмді шақыру командасы қалай орындалады?

VI. Үйге тапсырма. 165 бет 4,5 тапсырма.

VII. Бағалау. Белсенділікпен қатысқан оқушылар бағаланды.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!