СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока 7 класс Module 1 «Lifestyles»

Нажмите, чтобы узнать подробности

: Module 1 «Lifestyles» Вводный раздел.

Цель: Формирование лексико-грамматических навыков по теме «Lifestyles»

Задачи:

1. практическая: семантизировать новые Л.Е. по теме «Lifestyles» повторить фразы приветствия и знакомства.

2. познавательная: расширить кругозор детей по теме «Lifestyles»

3. развивающая: развивать речевые навыки обучающихся по теме «Lifestyles»

развивать языковую догадку и фонематический слух

развивать умения аудирования, чтения, говорения

4. воспитательная: воспитывать вежливое отношение к собеседнику

воспитывать интерес к предмету и к стране изучаемого языка

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока 7 класс Module 1 «Lifestyles»»


Класс: 7

Тема: Module 1 «Lifestyles» Вводный раздел.

Цель: Формирование лексико-грамматических навыков по теме «Lifestyles»

Задачи:

1. практическая: семантизировать новые Л.Е. по теме «Lifestyles» повторить фразы приветствия и знакомства.

2. познавательная: расширить кругозор детей по теме «Lifestyles»

3. развивающая: развивать речевые навыки обучающихся по теме «Lifestyles»

развивать языковую догадку и фонематический слух

развивать умения аудирования, чтения, говорения

4. воспитательная: воспитывать вежливое отношение к собеседнику

воспитывать интерес к предмету и к стране изучаемого языка

Литература: Virginia Evans, Jenny Dooley, Nadezhda Bykova, Marina Pospelova Spotlight 7

Учебник (Student’s Book)

Рабочая тетрадь (Workbook)

Книга для учителя (Teacher’s Book)

Буклет с раздаточным материалом (Picture Flashcards)

CD для работы в классе

CD для самостоятельной работы дома

Оборудование: доска, магниты, раздаточный материал: карточки со словами и предложениями, карточки с лексико-грамматическими конструкциями, конверты для игры в Что? Где? Когда?.

Ход урока.

Орг.момент


Stand up ! Hello, students ! I’m glad to see you ! Sit down, please !

Сообщение темы урока, постановка коммуникативной задачи


So, I’m very happy to meet you!

Now tell me what date is it today?

And what about season?

It’s a cold winter, isn’t it?

Yes, you are right and please tell me the warmest season of the year, between spring and autumn? I’ve forgotten…

Did you like summer in this year?

Was it warm?

How did you spend your summer holidays, I wonder? Did you have a nice time? Did you speak English during your holidays? And do you remember the title of our English Book?

Absolutely! Open your Student’s Book at page 5, look at the title of the module 1! Read it and try to explain the meaning! Lifestyles, what is it? Yes, surely! It’s different ways we live.


Активизация Л.Епо теме «Lifestyles»


Wonderful! First of all, let’s examine picture 1 at page 5 ! Find the page numbers for pictures 1, 2, 3 !

Look through the titles of Module 1 from page 6 to 10. How are they related to the Module’s title – Lifestyles?

p. 6 life in the city and country

p. 8 it’s better to protect yourself than be sorry later

p. 10 spending time with friends


The game: Detectives

Let’s play the game: Detectives! Your task is to find out the number pages for 3 pictures and you should answer my questions!

1. What pages are pictures 1-3 from?

2. What can you see in picture 1?

3. What else can you see on page 8?

4. Look at pictures 2 and 3 at p.10 and p.7 How are the pictures related?

5. What do you think the text might be about?

6. The next task for you is try to find the page numbers for :

1. dictionnary entries

2. a map of the Londen Underground

3. a leaflet giving advice

4. a webpage


The game: What? Where? When?


Detectives, do you know the game What? Where? When? Then, try to answer some questions! The first letter is from Moscow! The philologist Ivanova Anna from Moscow University wants to know:

1. What is a phrasal verb? And where do we find the definitions for phrasal verbs?

The second letter is from Vladivostok! The tourist Savko Andrew asks you:

2. Where would you see a map of the London Underground? What information can we get from it?

Who do you think would use this kind of map?

The third picture-question is prepared by Kemerovo’s pupil Zhdanov Ivan:

3. What is the leaflet about? What is it for? Why was it written? Do you think this kind of leaflet is useful?

And the programmer Alex Schneider from Berlin wonders:

4. What is it, the webpage? What’s this webpage about? How do you think the pictures are related to the title?

Great!!! You are the cleverest pupils I’ve ever known!!! Let’s have a rest!!!


Физ.минутка


Hands up, hands down
Hands on hips, sit down
Bent left to the side
Bent left bent right
1, 2, 3 hop 1, 2, 3 stop!


ЧтениеПредтекстовый этап.


Now let’s read the list of items that will be covered in the module, read one by one and translate the items.

ЧтениеТекстовый этап.


Write down the new words in your vocabulary, please!

People’s lifestyles – образ, стиль жизни людей

Urban life – жизнь в городе

Safely – 1) в сохранности 2) безопасно; надёжно

Free time activities – досуг, нерабочее время

Landmarks of Britain Isles – Достопримечательности, архитектурные памятники

Express preferences – выражать предпочтения

Look up – искать в словаре, справочнике


Чтение. Послетекстовый этап.


What does Phrasal verb mean? Word formation? Do you remember reading rules: ea, ee, i? Let’s remember!!!

Подведение итоговД/З.Оценивание.


Open your date books and write down your home task! You should make a webpage’ plan! The topic is Lifestyles! What is it for you?

And now Ребята, чему вы сегодня научились? Что вспомнили? Что узнали нового? Ok, thank you for your work! Good bye!!!)))




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!