18.10.2023 г.
Конспект урока
по Родному (украинскому) языку
4 класс
Тема. Слово и его лексическое значение. Однозначные и многозначные слова
Мета: узагальнити знання учнів про лексичне значення слова; повторити поняття про пряме та переносне значення слів, однозначні та багатозначні слова, синоніми та антоніми;розвивати вміння визначати значення слова в контексті, вживати їх у своєму мовленні ;збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес рідного слова.
Результати навчальної діяльності:
Особистісні УНД: визначати мотив і смисл своєї діяльності.
Пізнавальні УНД: уміння визначати логічну послідовність дій.
Регулятивні УНД: оцінка результатів своєї діяльності.
Комунікативні УНД: взаємодіяти з учителем і однокласниками, поважати чужу думку
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: підручник, картки.
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Життя людини без мови немислиме, неможливе.
Мова – це шлях, яким кожен із нас іде від колиски до усвідомлення себе
громадянином. Її потрібно не лише любити, а й берегти, вивчати і знати. Багато письменників і поетів описували красу мови. Вони казали, що українська мова ніжна і мила, мелодійна і дзвінка , солов’їна і барвінкова. Вона багатогранна. В ній є порівняння, слова з прямим і переносним значенням, слова, які звучать і пишуться однаково, слова, близькі за значенням.
– А що вивчає лексикологія?
Актуалізація знань
Бесіда за питаннями
2.Повідомлення теми та мети уроку.
У країні Лексикологія існують цікаві міста з незвичайними назвами:…. Потрапляючи до кожного з них , ми будемо говорити про слова та їх лексичне значення ; однозначні та багатозначні слова, а також вчитимемося працювати з тлумачним словником української мови, будемо складати речення. А допоможуть вам у цьому ваша увага, вміння та старанність. Тож , вирушаймо.
У зошитах діти записують тему уроку
Гра «Закінчіть речення». ( Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)
«Я очікую від вивчення лексикології…»
ІІІ. Повторення та узагальнення знань учнів.
Зупинка «Пряме і переносне значення слів».
1)Гра «Ти мені, я тобі»
– Мені сьогодні до рук потрапив ось такий незвичайний «мовний» кубик. На ньому надписи: гострий ніж, солодке яблуко, черствий хліб, хлопчик іде, каштанове волосся, золотий ланцюжок…
– В якому значенні вжиті ці словосполучення ?
– Ми завітали до міста, де живуть слова з прямим і переносним значенням.
Вчитель називає словосполучення в прямому значенні, а діти підбираєте в переносному.
2) Робота з підручником. Вправа 48
Назвіть слова, вжиті в переносному значенні.
Зупинка «Багатозначні слова».
1 дівчинка. – Яка я гарна, мене вкриває шовкова трава і змивають хвилі.
2 дівчинка. – Зате я дуже гостра і можу знищити твою шовкову траву!
3 дівчинка. – Чим ви хвалитесь? Ось я буваю і чорною, і русою, і золотавою,і довгою, і короткою. Але я маю однакове з вами ім’я.
Питання:
– Яке ж їхнє спільне ім’я? (Коса)
Як вимовляються їхні імена , однаково?
Отже, який зробимо висновок? (Вони однаково звучать і однаково
пишуться. )
Питання:
– Що означає твоя коса? (Моя – морська коса.) (Відповіді ілюструються .)
– Що означає твоя коса? (Моя – знаряддя праці) Хто з вас тримав у руках косу? Слід обережно користуватися нею.
– Що означає твоя коса? (Моя – дівоча коса).
Отже, слово коса має різні значення.
Діти читають речення, записане на дошці. Списують його каліграфічно. (Земля нас годує.) Пояснюють його значення. Підкреслюють граматичну основу речення.
Складають речення зі словом земля в іншому значенні.(Земля – планета
Сонячної системи. )
3)Відгадування загадок.
Я у дверях, у замку,
я і в нотному рядку.
Можу гайку загвинтити
і у вирій полетіти. (Ключ)
У кому значенні вживається слово ключ? (Дверний , гайковий, музичний, журавлиний.)
Має вуса й пишний хвіст,
Й дуже гарну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Після – вмиє личко. (Котик)
У якому значенні вживається слово котик? (Котики – тварини, вербові котики)
Не хижак , а зуби має,
Не гризе і не кусає.(Гребінець)
розчісування волосся, гребінь морської хвилі, гірський гребінь, гребінь у півня).
Які ви знаєте багатозначні слова?
У якому новому значенні вживаються тепер слова?
(У автомобілі (двірник) людина, яка прибирає; сумка, портфель
(дипломат) працівник посольства; комп’ютерний (диск) автомобільний;
тварина (миша) комп’ютерна.)
4)Творча робота. Складання речень із багатозначними словами.
(Наприклад: Замок взяли штурмом. Замок відкрила Оля.
На нотному столі зображено нотний ключ. Я маю ключ від квартири.
Учителька дала Олегові ручку. Ручка Марійки була теплою.)
4.Фізкульхвилинка.
5.Зупинка «Однозвучні слова».
1) Робота над реченням .(на дошці)
Йшов Іванко – вгору ніс,
Він оцінки гарні ніс.
– Як правильно пояснити значення слова? (Скласти речення або словосполучення)
2)Робота в парах.
3) Робота з підручником.
2) Вправа «Мозковий штурм».
Скласти синонімічний ряд до поданого слова. Побудувати речення.
(Страва, харч, корм, пожива)
Зупинка «Антоніми».
1)Робота з прислів’ями.
Діти визначають слова, протилежні за значенням.
Праця чоловіка годує, а лінь марнує.
Краще гірка правда, ніж солодка брехня.
Правда солона, а брехня солодка.
Згода дім будує, а незгода руйнує.
2)Гра «Знайди пару».
У кожного учня на парті листочок з написом слова антоніма. На дошці записані слова:радість, мир, добро, щастя, достаток, праця, друг.
(Смуток, війна, зло, горе,злидні, лінь, ворог).
– Які слова називаються антонімами? В українській мові слова, протилежні за значенням, допомагають зіставляти явища в навколишньому середовищі.
3)Редагування тексту « Рання осінь – пізня осінь». Робота в парах.
У мовленні за допомогою антонімів можна побудувати і тексти з протилежним значенням. Текст записаний на дошці. Редагування тексту виконується в парах на картках.
Легкі білі хмари пливли по небу. Лагідний вітер гойдав гілля дерев. Перші листочки радісно тріпотіли од вітру. Настала сонячна весна.
Які почуття викликані у вас цим текстом?
Подумайте, як треба змінити виділені слова, щоб описати пізню осінь.
В учнів на картках записи:
………хмари пливли по небу. ….. вітер гойдав гілля дерев. …… листочки ….. тріпотіли од вітру. Настала … ….. .
Слова для довідок: важкі сірі, сердитий, останні, сумно, похмура осінь.
VІ. Підсумок уроку.
– Ось і добіг до кінця наш урок. Ми ще раз переконалися, яка наша мова багата, солов’їна, барвінкова, який мудрий наш народ.
– Що повторювали на уроці?
– Який вид роботи був найцікавіший ?
Давайте усмішки всім дарувати
І друзям, і гостям, і мамі, і тату.
Хай радість злітає у небо, як птах ,
І добрі слова у всіх на устах. .
Радість і сміх, щастя і достаток. І хай ніколи не приходять смуток, сльози, горе, злидні.( Вчитель знімає з дошки слова: смуток, сльози, горе, злидні, а залишає тільки слова : радість, сміх, щастя, достаток).
Рефлексія
VІІ. Домашнє завдання.
Выполнить творческое задание по упр. 93 стр. 51