СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект уроку української літератури у 6 класі за темою: «Всеволод Нестайко-визнаний у світі український дитячий письменник. «Тореадори з Васюківки». Пригодницький захопливий сюжет смішне комічне, романтичне в його повісті для дітей»

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку української літератури у 6 класі за темою: «Всеволод Нестайко-визнаний у світі український дитячий письменник. «Тореадори з Васюківки». Пригодницький захопливий сюжет смішне комічне, романтичне в його повісті для дітей»»



Клас: 6

Урок: українська література

Тема: Всеволод Нестайко-визнаний у світі український дитячий письменник. «Тореадори з Васюківки». Пригодницький захопливий сюжет, мрія і дійсність, смішне комічне, романтичне в його пригодницькій повісті для дітей.

Мета: ознайомити учнів з творчим шляхом В.Нестайко – майстра художнього слова, громадського діяча; розпочати роботу над аналізом повісті «Тореадори з Васюківки», характеристикою образів Павлуші та Яви; удосконалювати вміння виразно й вдумливо читати, переповідати прочитане; пробуджувати пізнавальні інтереси учнів;розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення, уміння аргументовано доводити власну думку; виховувати загальнолюдські почуття, інтерес до творчості В.Настайко засобами мистецтва слова та засобами інноваційного навчання, формувати національну свідомість.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу засобами інноваційного навчання з метою формування життєвих компетентностей учнів

Методи, форми і прийоми роботи: випереджувальні завдання; робота в групах, колективна; перегляд відеорелаксації, буктрейлеру; арт-терапія; частково-пошуковий, дослідницький; бесіда; робота з підручником; технології розвитку критичного мислення; інформаційне гроно; стратегія «РАФТ».

Обладнання: підручник, зошит, портрет В.Нестайко, предмети з твору, книжкова виставка творів письменника,візитки твору,плакат «Інформаційне гроно», ілюстрації до твору,«Дерево рішень»,мультимедійна дошка, проектор, комп’ютер, маркер.

Випереджувальні завдання: прочитати повість, підготувати повідомлення про дитинство В.Нейстайко з елементами інсценізації, створення візиток твору, намалювати ілюстрації до повісті, створити буктрейлер.

Міжпредметні зв’язки: українська мова, образотворче мистецтво, інформатика.

Методична ремарка. Інструктаж щодо уроку учитель проводить заздалегідь. Він також об’єднує учнів у групи для виконання випереджувальних завдань які спроектовано на мультимедійну дошку, деякі записи учні нотують у робочих зошитах.









Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності учнів.

1.Привітання

2.Емоційне налаштування учнів на роботу

-Пропоную на початку уроку налаштуватись на плідну роботу, зануритись у безтурботний світ дитинства, згадавши таку дитячу забавку як калейдоскоп. Увага на екран. Спробуйте відпочити, вивільнити негативні думки. (Відеорелаксація «Кольоровий калейдоскоп». Звучить лірична мелодія, діти розглядають сяяння кольорового колейдоскопу, відновлюючи свій емоційний стан)

-До роботи готові. Почнемо.

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вступне слово вчителя.

До уроку ви мали випереджувальне завдання – прочитати перший розділ повісті В.Нестайка «Тореадори з Васюківки», познайомилися з героями пригодницького твору.

Запишіть число, класна робота, тему уроку, вона перед вами на карті Тема:В.Нестайко-відомий у світі український письменник «Тереадори з Васюківки» захоплюючий пригодницький світ сюжету.Художня розповідь про пригоди дітей, їх забави та витівки в буденному житті.

Епіграфом уроку слугуватимуть слова українського письменника Павла Загребельного: «Хай живе неоднаковість, слава відмінностям!» Запишіть епіграф у зошит. (карта)

Перед нами проблемне питання, на яке ми в кінці уроку спробуємо дати відповідь: Чи може пригодницький твір навчити чогось корисного? Занотуйте його.

Мета уроку: ознайомитися з дитинством В.Нестайко як початком творчого шляху майстра художнього слова, громадського діяча; розпочати роботу над аналізом повісті «Тереадори з Васюківки», характеристикою образу Федька; ми маємо удосконалювати вміння виразно й вдумливо читати, переповідати прочитане;







пробуджувати пізнавальні інтереси учнів; розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення, уміння аргументовано доводити власну думку. І, звичайно, виховувати почуття пошани до творчості українського класика, національну свідомість, прищеплюючи такі риси, як чесність, порядність, добро.

ІІІ.Вивчення нового матеріалу

Учитель:Серед когорти українських митців яскравою зіркою світить творчість Володимира Винниченка – письменника, художника, драматурга, відомого політика та патріота. Зверніть увага на портрет (портрет на дошці) В.Нестайко: високе, світле чоло, глибокий, розумний, проникливий погляд — весь обрис свідчить про титанічну натуру, сповнену сили волі, завзяття, грандіозної енергії і витримки, але водночас добру і душевну людину. Чарівна посмішка й ласкавий погляд темно-голубих очей, отінених чорним віями, робили його кремезну постать дуже симпатичною й навівали довір’я до нього.

-Тож сьогодні ми помандруємо сторінками дитинства В.Нестайко його повісті«Тореадор з Васюківки». Для того, щоб робота на уроці була плідною учні були об’єднані в групи: «Біографи», «Дослідники», «Аніматори» та «Літературознавці».

Перша група «Біографи» Інформаційне гроно.

Учитель:Для того, щоб познайомитися з початок життєвого та творчого шляху Всеволода Зіновійовича запрошуємо до роботи групу «Біографів». Прошу.

Учень 1. Народився В.Нейстайко 30 січня 1930 року в місті Бердичив на Житомирщині.

Батько хлопчика був січовим стрільцем і загинув коли йшов 4 рік.

Мати була вчителькою

Учень 1. А зараз уявіть собі зустріч Всеволода Нестайка з одним із героїв власного твору – з Явою. Це можливо лише на нашому уроці української літератури.

(Заходить письменник і герої Павлуша і Ява)

Ява: Вітаю, Всеволоде Зіновійовичу! Радий зійти зі сторінок ваших пригод і бути сьогодні у цьому класі.

Письменник:Добрий день, Яво. Навзаєм. Знаєш, правду кажучи, створюючи твій образ я згадував своє дитинство, родину, друзів і тому ми з тобою дуже схожі.

Ява: Цікаво. Невже? Розкажіть нам дещо про свої дитячі роки.





Письменник:Ви знаєте,моя мама була вчителькою,мої друзі-хлопці мені заздрили завжди.А я завжди заздрив їм,коли в їх щоденниках наша вчителька писала:«Завтра прийти з батьками!»,а моя мама була завжди тут.Навчання в школі закінчилося для мене раптово.Через голод довелося переїхати до Києва.Мама,щоб я не забув того чому навчився навчала мене вдома,а пізніше давала підпільні уроки і моїм друзям.Десятирічку закінчив з однією четвіркою в табелі за що отримав срібну медаль .

Ява: А про що ви мріяли в дитинстві?

Письменник:Мріяв якнайшвидше стати дорослим,швидше вирости.Дорослішати довелося швидко.Колись був чи не найменший в класі:худий та ще й рудий.В школі мене часто називали «Море горить», «Пожежна команда»(це я та мої друзі), «Рудий африканський їжачок» даремно я поспішав.Якось і незчувся як виріс під два метри.І збагнув: «Найкраща і найщасливіша пора-дитинство»

Павлуша:Мені в повісті живеться весело,з гумором,з доброзичливим сміхом.Від кого ви успадкували ці риси?

Письменник:Від свого дідуся по маминій лінії Івана Семеновича.Ото вже був майстер розповідати так,що аж за животи трималися.

Павлуша: Коли з’явилися ваші перші твори про дітей?Скільки вам було років?

Письменник:Мені було тоді 26 років.Майже 50 років писав про дітей і для дітей,про життя школярів.Мені війна завадила побути дитиною.Тому мабуть я й став дитячим письменником.

Ява:А про що мріяли ви в дитинстві?Ким мріяли стати тоді?

Письменник:Та була в мене мрія.Мріяв стати капітаном дальнього плавання,та на заваді стали вади зору.Але так вийшло,що капітаном став мій товариш дитинства. Діти,на згадку про нашу зустріч хочу вам подарувати візитки до пригодницької повісті «Тореадори з Васюківки»

Вчитель:Давайте підсумуємо почутий матеріал і оформимо плакат,зробивши схему-запис.(В.Нестайко-людина доброї вдачі,мрійник,щирий відвертий та товариський, мав з гумором вдачу,веселий пустун,що полюбляв пригоди.Не стало письменника 2014 року.







Учитель: Дякуємо за роботу «Біографам». До речі, це інформаційне гроно допоможе дати відповідь на наше проблемне запитання.

Друга група «Дослідники».

Учитель: А зараз група «Дослідників» занурить нас в історію написання твору «Тореадори з Васюківки».

Учень 1.Трилогія «Тореадори з Васюківки» створювалася в продовж 1963-1970 років.

Учень 2.Трилогія-це три твори,об’єднані пригодами одних героїв.

Учень 3. Трилогія,повість за жанром пригодницька,отже в ній ітиме мова про пригоди,які розповідатиме Павлусь Завгородній та Ява Рень.

Учень 4.Ява-живий герой. Павлуша дуже схожий на автора,не має на географічній карті жодного села Васюківка,Гарбузяни.То власна географія Всеволода Зіновійовича.Вперше вся трилогія побачила світ однією книгою у 1972 році.

Презентація книжкової виставки

Учень 5. До уроку наша група підготувала книжкову виставку творів В.Нестайко, для цього ми звернулися до шкільного бібліотекаря, а також відвідали міську бібліотеку. Нашу виставку назвали «Краса і сила творчості В.Нестайко».

Учень 6.Книга автора внесена до особливого Почесного списку Г.Х.Андерсена,як одна з найвидатніших творів дитячої літератури.Автор має приблизно 30 книг,з оповіданнями,казками,повістями й п’єсами,в 2012 році було відзначено українською літературною відзнакою «Золоті письменники України».

Вчитель:Дякуємо цій групі. Хочу додати, що ознайомитися з творчим доробком письменника ви можете завітавши до нашої бібліотеки.

Третя група «Аніматори». Перегляд буктрейлеру

Учитель: Запрошую до презентації своєї роботи групу «Аніматорів», які створили буктрейлер до опрацьованого твору.

Учень 1:Буктрейлер (від англ. book — книга, trailer — тягач, причіп) — короткий відеоролик за мотивами книги, кліп по книзі. Метою створення буктрейлера є спонукання до прочитання книги. Його особливістю є те, що розповідь про книгу подається в образній, інтригуючій формі.

Учень 2: Буктрейлер – сучасна форма реклами книги. Ми підготували буктлейлер до повісті В.Нестайко «Тореадори з Васюківки». Тож хочемо вам його показати і







маємо надію, що це заохотить школярів до читання. А ті, хто вже його читав, – захочуть ще раз перечитати і заглибитись у художній світ твору.

Учень: Для виконання завдання наша група створювала ілюстрації до оповідання, шукаючи найцікавіші епізоди твору, а також спробувала показати зв'язок проблематики твору з сучасним життям.



Перегляд буктрейлеру

Учитель: Молодці! Хороша робота. Ваш буктрейлер зможуть переглянути на нашому сайті усі охочі, якщо хоч одна дитина захоче долучитися до читання, після перегляду вашого буктрейлеру, - то це означатиме, що ви досягли своєї мети.

Четверта група «Літературознавці».

(Поштар приносить терміновий лист)

Учитель:До нас прийшов лист від цікавої громадянки з особливими переконаннями.
 

Шановний вчителю!

За що діти люблять Яву і Павлушу?Як така поведінка може вплинути на виховання підростаючого покоління? З кого брати приклад?! З тих хлопців, які випустили під час лекції в клубі пугутькала, внаслідок чого лектор упав із трибуни і вилив собі на голову графин із водою; повісили на телеантену старі дідові підштаники; зіпсували свинарник! Це хулігани! Я згодна з думкою діда Салимона, що це гангстери, а не хлопці! Ким тут захоплюватись? Як можна дозволяти дітям таке читати?

Чи можете ви захистити Яву і Павлушу? Доведіть, що хлопці хороші.


Учень1. Отже, хлопчики – наші однолітки. Вони здатні на вигадку, бешкетують, завдають клопотів оточуючим. Але ми розуміємо, що все це вони роблять на зі зла, це – так би мовити, плоди їхньої бурхливої фантазії.

Учень 2.Вони мріють, пізнають життя, і ми, читаючи твір, не засуджуємо їх, а сміємося і захоплюємося їхніми пригодами.

Учень 3. Словникова робота .Теорія літератури.(Запис у зошити)

Повість — епічний прозовий твір (рідше віршований), який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням (перша українська повість — «Маруся» Г. Квітки-Основ’яненка). Розрізняють повісті історичні,





науково-фантастичні, соціально-побутові, пригодницькі, біографічні.Раніше повістями називали й короткі розповідні твори.

Учень 4.Романтика — незвичайність, казковість чого-небудь, що викликає до себе емоційне, піднесене ставлення з боку людини. Героїка, піднесеність.



Пригодницький твір — це твір, в якому зображені непередбачені, несподівані події, випадки (допомога в скрутну хвилину та ін.), що трапляються з героями під час подорожі, мандрівки і часто пов’язані з ризиком.(Запис визначень до зошита

Учитель:Потребує пояснення й сама назва твору.

-Хто ж такі тореадори?


Тлумачний словник української мови пояснює це слово так: тореадор(від

іспанського тореадор) учасник бою биків в Іспанії, у країнах Латинської Америки.

-Як ще називають бій із биками(корида)?

Отже, на перший погляд видається, ніби пригодницький твір має розважати, а його герої не зможуть навчити нас нічого корисного. Чи дійсно це так? Ось те проблемне питання, відповідь на яке ми і шукаємо: Чи може пригодницький твір навчити чогось корисного?

Ви вже знайомі з змістом твору . Давайте визначимо тему та ідею твору.

Тема: зображення різноманітних пригод хлопців, які потрапляли у цікаві та захоплюючі ситуації і намагалися довести власну самостійність у їх вирішенні.

Ідея: уславлення дитячої кмітливості, винахідливості, розуміння почуття гумору та засудження необдуманих вчинків.

Основна думка: саме з дитинства формується людське «я», і хоча хлопці бешкетують, але в кожного з них добре серце, благородні наміри.

Жанр: пригодницький та гумористичний твір.

ІV. Підсумки уроку

1. Інтерактивна вправа «Дерево рішень»

Васюківські «тореадори» завжди мають благородні наміри, але через брак досвіду і знань, на жаль, іноді потрапляють у прикрі ситуації. Нерозлучні друзі обмірковуючи вчинки, віють усвідомити помилки й намагаються їх не повторювати, хоча відразу вигадують і здійснюють нову авантюру. Давайте допоможемо хлопчиками, дамо поради, що їм необхідно зробити, щоб їхні мрії здійснювалися і все задумане збувалося. Напишіть пораду на зеленому листочку і прикріпіть до «Дерева рішень» (учні прикріплюють листочки до дерева, намальованого на ватмані).

V. Оголошення навчальних досягнень учнів.

-Учні отримують смайлики з оцінками

-Всеволод Нестайко залишив вам невеличкі побажання на прощання

Не поспішайте, як я колись, швидше виростати. Бо дитячі роки неповторні. І якщо






Ява й Павлуша допоможуть вам на якісь хвилини гостріше відчути радість веселого, щедрого на пригоди й витівки дитинства, я буду щасливий. Всеволод Нестайко

VІ. Домашнє завдання.

Підготуватися до аналізу твору, характеристика образів друзів.






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!