СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 16.05.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект уроку із зарубіжної літератури 7 клас Р. Акутагава "Павутинка"

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок був дуже насиченим повідомленнями учнів, дібрала цікаві завдання та  питання. Але ,гадаю, навіть двох уроків було замало,щоб розкрити глибокий філософський зміст пекрасного твору Акутагави "Павутинка"

20.04.17

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку із зарубіжної літератури 7 клас Р. Акутагава "Павутинка"»

Тема. Рюноске Акутаґава — майстер японської новели. Утілення ідеї про моральну справедливість у притчі «Павутинка». Філософський зміст твору. Підтекст. Художні образи новели (Будда, Кандата)

Мета:

  • навчальна: зацікавити учнів творчістю японського письменника Р. Акутаґави, розширити знання про притчу та новелу як літературні жанри, схаракте­ризувати образи Будди та Кандати;

  • розвивальна: розвивати навички виразного чи­тання прозових творів та їх коментування, мов­лення, уміння доводити свою точку зору, визнача­ти прихований повчальний зміст, виокремлювати фантастичні елементи, розкривати філософський зміст притчі;

  • виховна: прищеплювати учням толерантне став­лення до людей, гуманістичне світобачення, до­броту, порядність, чуйність, милосердя та бажання підтримати ближнього скрутної хвилини; розвивати потребу робити добро, не чекаючи на винагороду.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: тексти новели Р. Акутаґави «Павутин­ка», мультимедійна презентація за темою уроку, медіа- засоби, словники літературознавчих термінів, крос­ворд, роздавальний матеріал за темою уроку, картка самоконтролю.

Теорія літератури: новела, притча, підтекст.

Випереджальне завдання: учні мали прочитати новелу Р. Акутаґави «Павутинка»,підготувати індивідуальні повідомлення (цікаві факти про Японію).


ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Учитель. Діти, подивіться одне одному у вічі, посміхніться, адже, даруючи усмішку, ми тим са­мим бажаємо одне одному добра, гарного настрою та здійснення добрих справ цього дня.

  1. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Сьогодні ми продовжуємо мандрівку до незви­чайної країни — Японії, яку ще називають Кра­їною вранішнього сонця.
В  2017 році Японія і Україна відмічають 25 річницю встановлення дипломатичних відносин. З цієї нагоди упродовж року в Україні проходитимуть різноманітні культурні заходи.  Ми сподіваємось, що ці заходи сприятимуть подальшому розвитку японсько-українських двосторонніх відносин.

Указ Президента України "Про оголошення 2017 року Роком Японії в Україні"

Офіційний логотип "Року Японії в Україні" Цей логотип створений японським графічним дизайнером паном Томоо Каваі, який проживає у префектурі Шіга. Головним мотивом у цьому логотипі стали національні прапори обох країн. Хіномару (японська назва прапору Японії) і пасхальне яйце притуляються один до одного, чим символізують дружні відносини між Японією та Україною.

Говоритимемо на уроці про японську літературу та культуру. У курсі за­рубіжної літератури це не перша наша мандрівка.

Згадайте твори японської літератури, які ми вивчали у попередніх класах. (Японські народ­ні казки «Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик», «Момотаро, або Хлопчик-Персик», хоку Ма цуо Басьо.)

Учитель . Про Японію можна розповідати годинами , і все одно будемо дізнаватись щось нове і цікаве


ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНІВ( Рєзнік К. –одяг, Євменова Н. – будинки, сабіна – письмо, Овчиннікова-технічні досягнення



Добре,ми з вами знайомились з авторами багатьох країн світу, щоб краще зрозуміти творчість того чи іншого письменника,нам треба познайомитись з країною в якій він народився, жив, тому я прошу вас роз­гадати кросворд на японську тематик



Розгадування кросворда

  1. Японська вишня, один із символів Японії. (Сакура.)

  2. Різновид східного бойового мистецтва. (Дзюдо.)

  3. Національний одяг японців. (Кімоно.)

  4. Маленькі дерева, що спеціально вирощують у горщиках. (Бонсай.)

  5. Двобій спортсменів великої ваги. (Сумо.)

  6. Маленькі скульптурні фігурки, різновид ста­ровинних брелоків. (Нецке.)

  7. Мистецтво складання букетних композицій. (Ікебана.)

  8. Квітка, яку шанують японці; є емблемою ім­ператора. (Хризантема.)

  9. Трирядковий вірш. (Хоку.)

  10. Величезна океанська хвиля страшної руйнів­ної сили. (Цунамі.)

  11. Столиця Японії. (Токіо.)

. 12. Саморобки з паперу. (Оригамі.)

  1. Японський національний театр. (Кабукі.)

  2. Найулюбленіша пора року японців. (Весна.)

  3. Найвища точка Японії, вулкан. (Фудзіяма.)

Ключові слова: Рюноске Акутаґава.


  1. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Учитель. Видатний французький письмен­ник Е. М. Ремарк писав: «Жити означає жити для інших. Усі ми живимося один від одного. Нехай хоч іноді жевріє вогник доброти. Не слід відмов­лятися від неї. Доброта надає людині сили, якщо їй важко живеться». Сьогодні ми ще раз переко­наємося, що доброта — одна з найважливіших, а можливо, і найважливіша складова людського життя. Допоможе нам у цьому японський пись­менник Рюноске Акутаґава, який зажив великої слави у себе на батьківщині. Японці різного віку досі знаходять у його творах розв’язання проблем, пов’язаних із власним «я» (як правильно поводи­тися, як досягти гармонії із собою, як зрозуміти себе і як жити у добрі та злагоді зі світом). Його твори не можна читати швидко й голосно: вони потребують душевного спокою, тривалих розду­мів, а ще — занурення в особисте «я». Завдяки цим творам ми можемо побачити себе зовсім ін­шими...

(Запис теми уроку до зошитів.)

З біографією письменника ми познайомилися на минулому уроці , але пропоную до вашої уваги «Літ. Диктант» на закріплення

  1. Літературний диктант

Рюноске Акутаґава народився ... (1 березня 1892року) в японському місті... (Токіо). Його бать­ко був небагатим торговцем молока і мав невелич­кі пасовиська на околиці міста. Коли Рюноске ви­повнилося ... (10 років), його мати померла, тому хлопчик проживав із дядьком, який і всиновив його. 1913 року Р. Акутаґава вступив на відділен­ня ... (англійської літератури) філологічного фа­культету Токійського імператорського універси­тету. Там розпочав літературну діяльність, разом із друзями видавав журнал ... («Сінсітьо», («Нова течія» )). Появу нового таланту в японській літе­ратурі засвідчили оповідання ... («Ворота Расьо- мон», «Ніс»). Після закінчення університету Рю­носке працював ... (викладачем англійської мови у Військово-морській школі). Найпопулярнішими збірками новел Р. Акутаґави є ... («Ляльковод», «Нічні квіти»). У новелах письменника знаходи­мо відгомін мотивів і образів ... (М. Гоголя, А. Че- хова, Ф. Достоєвського). Рюноске Акутаґава по­мер рано і несподівано для всіх ... (у 35 років).

  1. Теорія літератури

  • Пригадайте, що таке притча, новела, під­текст.

Словникова робота (запис до зошитів)

Притча — це невелика повчальна історія, що в символічній формі передає глибоку мудрість.

Новела — коротке оповідання про незвичайну подію з несподіваним фіналом. С.230

Підтекст — прихований, внутрішній зміст ви­словлювання.

  1. Інтерактивний прийом «Анкета думок»: з'ясування первинного читацького сприйняття твору

(Учні стисло діляться своїми враженнями від прочитаного твору.)

Словничок до твору (роздавальний матеріал)

Будда — священна істота, якій поклонялися в Індії, Китаї, Японії.

Шпиляста гора — гора в пеклі.

Річка Сандзунокава — річка, яку грішники пе­реходили після смерті, перш ніж потрапити до пекла. (с.250)

Біоскоп — коробка, в один кінець вузької ча­стини якої вставляли картинки, що оберталися на стрижні; на другому кінці коробки було віконце, у яке дивились на рухомі картинки (ми це назива­ємо калейдоскопом).с.250

Одна рі — міра довжини, дорівнює 3,9 км. (підр. С.251)



  1. Аналізування тексту літературного твору (робота в парах)

  • Відтворіть у парах сюжет твору Р. Акутаґави: розташуйте події новели в логічному порядку.

  1. Якось, мандруючи густим лісом, він поба­чив, як через стежку повзе павучок. Кандата під­няв було вже ногу, готуючись його роздушити, та враз передумав: «Ні, не треба. Хоч воно й мале, але теж, напевне, хоче жити. Тож шкода безпри­чинно вкорочувати йому віку». (3.)

  2. Споглядаючи пекло, Будда згадав, як Кан­дата врятував життя павукові, і вирішив віддячи­ти йому за добро — при нагоді помогти вибратися з пекла. На щастя, поблизу над зеленим, як мала­хіт, листям лотосу райський павук плів свою чарів­ну сріблясту нитку. Будда взяв павутинку і повз сніжно-білих, як перлина, квітів швидко спустив її далеко-далеко вниз, до самого пекла. (4.)

  3. Одного дня самотній Будда знічев'я похо­джав берегом озера Лотосів. Білосніжні, як пер­ли, квіти на воді зі своїх золотистих тичинок не­настанно ширили навкруги невимовно приємні пахощі. У раю був ранок. (1.)

  4. О, це жахливо! А тим часом тисячі й тися­чі грішників видиралися з темряви над Кривавим озером і один за одним піднімалися блискучою па­вутинкою вгору. Треба негайно щось придумати, інакше павутинка увірветься. І Кандата щосили закричав: «Гей, грішники! Це моя павутинка. Хто вам дозволив чіплятися за неї? Ану, спускайтеся вниз!» (6.)

  5. Будда пройшов понад озером, потім став і крізь листя лотосів, що вкривали поверхню води, подивився вниз. Під озером було пекло, а тому крізь прозору, як кришталь, товщу води, наче в стереоскопі, ясно прозирала ріка Сандзу- нокава й Шпиляста гора. Погляд Будди привер­нув чоловік на ім’я Кандата, що разом з іншими грішниками, яких аж кишіло, мучився в пеклі. Той Кандата, великий лиходій, за життя вбивав людей, підпалював їхні оселі й учинив чимало ін­ших злочинів. А добро зробив лише один раз. (2.)

  6. Стоячи на березі озера Лотосів, Будда від початку до кінця стежив за цією сценою. А як Кандата каменем упав у Криваве озеро, обличчя Будди посмутніло, і він пустився йти далі. (7.)

  7. Взрівши над головою павутинку, Кандата на радощах аж сплеснув у долоні: вчепившись за неї, напевне, можна далеко полізти, навіть з пе­кла вибратися. Кандата мерщій учепився обома руками за павутинку і відчайдушно почав дертися егору. (5.)



  • Коли та де відбувається дія притчі? (Дія відбу­вається вранці, у райському саду та в пеклі.)

  • Що може символізувати ранок? Складіть ґроно.

РАНОК

- початок нового

- надія

- схід сонця

- зміна ночі на день, ( темряви на світло)

- переродження душі

- зміна старого на нове

- ранок вечора мудріше

- зміна черного на біле


  • Що робив Будда?

  • Чому поміж усіх квітів Р. Акутаґава обрав саме лотос? (У буддизмі лотос символізує чистоту, адже квітка народжується у брудній болотя ній воді, однак з’являється на світ чистою і незабрудненою. Зображення лотоса поши рене в буддійському прикладному мистецтві.)

  • За що Кандата опинився в пеклі? (лиходій, за життя вбивав людей, підпалював їхні оселі й учинив чимало інших злочинів.)

  • Чому, на вашу думку, Будда звернув ува­гу саме на нього? (Хотів віддячити за добру справу.)

  • Як Будда вирішив урятувати Кандату? (Буд­да спустив павутинку повз сніжно-білих, як перлина, квітів далеко-далеко вниз, до самого пекла.)

  • Як відреагував на це Кандата? (Кандата мер­щій учепився обома руками за павутинку і відчайдушно почав дертися вгору.)

  • Чи використав, на вашу думку, Кандата свій шанс на порятунок? (Ні.) Чому? (Павутинка увірвалася.)

  • Чому у Будди посмутніло обличчя? (Мабуть, йому здався жалюгідним Кандата, який нама­гався позбутися заслуженого покарання, і за своє черстве серце той знову опинився в безодні.)

  • Чому автор через Будду не дає Кандаті другої спроби на порятунок? (Його надії знищено.)

  • На що сподівався Будда, коли опустив Канда­ті павутинку? (Хотів побачити, чи змінився Кандата після страждань у пеклі.)

  • Знайдіть кульмінаційний момент новели.

  • Сформулюйте ідеї твору, спрямовані на вдоско­налення людського «я», покращення моралі.

  • За допомогою яких художніх засобів авторо­ві вдалося намалювати такі яскраві картини? (У тексті дуже багато порівнянь, епітетів: білосніжні, як перли, квіти; прозору, як кри­шталь, товщу води; над зеленим, як малахіт, листям лотосу; сніжно-білих, як перлина, кві­тів та ін.)



  1. Аналізування образів героїв літературного твору

  1. Характеристика образу Будди (Повідомлення Діани Криворучко)

  • Хто такий Будда? Якою є його місія?

Будда — у буддизмі істота, що досягла пробу­дження (бодгі) і вийшла з кола страждань (сансара). Дослівно з санскриту — пробуджений. Будда — бог: він дає життя, вершить суд, карає, дає змогу виправитись, надає допомогу, неземна людина.

Тільки за одну добру справу Будда хоче полег­шити долю грішника. «Обличчя Будди посмутніло, і він пустився далі»,— тому що його надії знищено.

  1. Характеристика образу Кандати

  • Складіть характеристику Кандати, спираючись на текст новели: зачитайте фрагмент II розділу від слів «Там, на дні пекла...» до слів «...як жа­ба перед смертю» та авторську характеристику.

  • Складіть порівняльну таблицю характеристи­ки Кандати: рай та пекло, тобто в різних про­сторах. (Висновок: Кандата не змінився.)

  • Чому Кандата не змінився? Чому він так вчи­нив?


  • Якщо він не змінився через те, що в таких умо­вах не може відбутися переродження душі, то чи всі згодні з цим?


  1. Постановка та розв'язання проблемного питання (робота в групах)

  • Працюючи у парах, подискутуйте на тему «Чи може душа переродитися в пеклі?». Намагайтеся дійти згоди.

Коментар (для вчителя). Під час діалогу груп слід спрямувати учнів до таких висновків:

  • переродження душі в умовах пекла відбутися не може;

  • саме в таких умовах людина захоче змінитися, тому що вона сама страждає;

  • злочин має бути покарано;

  • павука врятував — отримав від нього павутин­ку, тобто добро повертається добром.



  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

  1. Узагальнення та систематизація вивченого на уроці

Гра «Павутинка»

  • Доберіть «друзів» до слова добро.

□аска

Л бов

□оброта

Св тиня

Чуй ість

Сов сть

Раді ть

Турбо а

Інтелігентніст

  • Яке слово ми отримали? (Людяність.) Як ви його розумієте? (Варіанти відповідей учнів.)

  1. Заключне слово вчителя

Сказав мудрець:

«Живи, добро звершай,

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізна від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!»

— Нехай саме ці рядки нехай стануть девізом не тільки нашого уроку, а й девізом вашого жит­тя. Тоді і світ стане набагато добрішим.

  • Як ви розумієте вислів:«Усе життя проходить через серце»?

  • Що таке серце? Послухайте легенду:

«Один самітник вийшов зі свого відлюддя. Ходить

вулицями і запитує перехожих: — Ти маєш серце? Люди обурилися. А самітник відпо­вів: — Тільки б люди не забули про серце, ре­шта прикладеться. Знати, що воно у нас є,— це

дещо інше.


. Віддавна доброзичливі стосунки між людь­ми, взаємопідтримка, милосердя були основнила ими у житті. І про це свідчить народна мудрість. Го­туючись до цього уроку, я виростла) для вас «квітки лотоса» в яких знаходяться :


12 постулатів-нагадувань від Будди для щасливого життя:

Найбільший ворог в житті людини – це він сам.

Найбільша дурниця в житті людини – це брехня.

Найбільша печаль в житті людини – це заздрість.

Найбільша помилка в житті людини – втратити самого себе.

Найбільша вина в житті людини – невдячність.

Найбільша втрата в житті людини – втрата надії.

Найбільше надбання в житті людини – здоров'я і розум.

Найбільший дар в житті людини – великодушність.

Найбільший недолік в житті людини – нерозуміння.

Найбільша розрада в житті людини – добрі справи.

Саме гідне жалю в житті людини – применшення своєї гідності.

Саме гідне захоплення в житті людини – піднятися після падіння.і хочу подарувати їх вам на пам’ять. Хай добро та мудрість стануть ва­шими провідниками по життю.

І сьогодні, і в майбутньому я хочу бачити вас, діти, творцями прекрасного, людьми з красивою душею і високими помислами. І надалі обов’язково пам’ятайте про справжні людські цінності, про те, як слід поводитися, щоб людям поруч із вами було добре від вашого лагідного слова, світлого погля­ду, уваги. Відчиняйте чарівні двері свого серця — двері добра та довіри!

  • Як ви вважаєте, що таке рай? (Рай це ; є життя. Це життя, тобто рай на землі, ми робимо своїми руками, вчинками.)

  1. ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ НА УРОЦІ

(Упродовж уроку учні працювали з картками самоконтролю. Піс.ья іазер^ення уроку заносять до карток здобуті ними бали.)

Картка самоконтролю



  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: Підготуватися до контрольної роботи з теми «світова новела» . опрацювати сторінки підручника 228-250.

Індивідуальне (для учнів із високим рівнем на­вчальних досягнень): написати твір-роздум «Як ви вважаєте, чи дасть Будда другу можливість Кандаді на порятунок із самого низу пекла?».













Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!

Закрыть через 5 секунд
Комплекты для работы учителя